education - חינוך חוזרי מנכ''ל
 
   
 
 
 
 
 
 

3. ארגון ומינהל

3.5 מבנה שנת הלימודים

(תשעג) 3.5-3  יום העצמאות
 

ביום חמישי ו' באייר התשע"ג, 16 באפריל 2013, יצוין יום העצמאות ה-65 של מדינת ישראל.

בתי הספר נדרשים לייחד זמן הוראה לקראת החג ולהדגיש את ערכי היסוד של מגילת העצמאות, את ערכה של העצמאות הלאומית עבור העם היהודי במדינת ישראל ואת הצורך להיאבק למענה ולהגן עליה. כמו כן בעקבות החלטת ועדת השרים לענייני סמלים וטקסים כי הנושא המרכזי בשנת ה-65 למדינה יהיה "שנת המורשת הלאומית – העצמה, הנחלה ושימור נכסי התרבות הלאומיים למען הדורות הבאים", יודגש גם נושא זה לקראת החג.

ביום העצמאות מתקיימים ברחבי הארץ טקסים ואירועים ממלכתיים, אירועי תרבות המציינים את הישגי המדינה בהווה ובעבר, תכניות מיוחדות באמצעי התקשורת וסיורים במוזיאונים, במחנות צבא ובאתרי טבע ומורשת. לכל אלו יש ערך חינוכי רב, וחשוב לעודד את התלמידים לקחת בהם חלק ולראות בהם הזדמנות ללמוד על מדינת ישראל ולהרגיש שותפים בשמחת עצמאותה.

על המורים והמחנכים להקדיש תשומת לב מיוחדת לעולים החדשים ולתלמידים אשר זהותם כישראלים אינה מובנת מאליה. כדי לסייע לתלמידים אלה לחוש מעורבות ושותפות בשמחת החג חשוב להעביר להם את משמעותו ואת תכניו ולספר להם על האירועים הנהוגים בו. לקראת החג יש לאפשר להם לספר לכיתה על משפחתם ועל  עלייתם ארצה, ולהדגיש כי מדינת ישראל רואה בעולים החדשים גורם משמעותי בשרשרת המגשימים את שיבת העם היהודי לארצו ומוקירה את המאמץ וההקרבה הכרוכים בעלייה ובהתאקלמות בארץ.

 

להלן מידע על אירועים מרכזיים בחג המבליטים את ערכיה ואת הישגיה של מדינת ישראל

 

טקס הדלקת המשואות והעברת הדגלים הראשיים

הטקס ייערך בערב יום העצמאות, ה' באייר התשע"ג, 15 באפריל 2013, בשעה 19:45, ויועבר בשידור ישיר בכל הערוצים. לטקס מוזמנים 3,500 איש, ביניהם שרים, חברי כנסת, שופטים, משפחות שכולות, נכי צה"ל, הסגל הדיפלומטי, נציגי צה"ל, משלחות מחו"ל, בני נוער, עולים חדשים ועוד. הנושא המרכזי, "שנת המורשת הלאומית", יבוא לידי ביטוי בדבריהם של 12  מדליקי המשואות.

 

חידון התנ"ך העולמי לנוער יהודי

החידון ייערך ביום העצמאות, ו' באייר התשע"ג, 16 באפריל 2013, בשעה 11:00 בתיאטרון ירושלים. המורים יעודדו את התלמידים להקשיב לחידון וכן אפשר יהיה לצפות בו בבתי הספר לאחר החג.

 

טקס הענקת פרסי ישראל התשע"ב

במוצאי יום העצמאות, ו' באייר התשע"ג, 16 באפריל 2013, בשעה 19.30, יתקיים בבנייני האומה בירושלים טקס הענקת פרסי ישראל בחסות שר החינוך. הטקס ייערך במעמד נשיא המדינה, ראש הממשלה, יושב ראש הכנסת, נשיאת בית המשפט העליון וראש העיר ירושלים ובהשתתפות משפחות מקבלי הפרס, שרים, חברי כנסת ואורחים. גודל המעמד נועד לכבד את מאמציהם של אלה מאתנו השואפים לעשייה איכותית, להעמקה וליסודיות. חשוב להציג אותם לתלמידים כמופת וכדוגמה ולהדגיש את תרומתם למדינת ישראל.

 

חומרי למידה וקישורים בנושא יום העצמאות

 • חומרי למידה בנושא יום העצמאות, הכרזת המדינה ומוסדות השלטון בישראל אפשר למצוא באתרי האינטרנט של משרד החינוך, כגון אתר או"ח, אתר מינהל החמ"ד, הפורטל לתכנון ולפיתוח תכניות לימודים, אתרי המפמ"רים בתחומי הדעת ועוד. באתר מינהל החברה והנוער פעילויות המיועדות לגילי 18-13 במסגרת בתי הספר ובמסגרות חוץ בית-ספריות כגון תנועות נוער, מועצות נוער רשותיות, מסגרות פעולה, מסלולי מנהיגות צעירה (כגון מד"צים ומש"צים). הפעילויות מתמקדות בנושאים האלה: סמלי המדינה – ההמנון, הדגל והמנורה, טקס הדלקת המשואות, פרס ישראל, הישגי המדינה ועוד.

כל התכניות והפעילויות נמצאות באתר מינהל החברה והנוער בכתובת:

http://meyda.education.gov.il/files/noar/zikaron3.doc.

 • מומלץ להיעזר בערכה "התקווה – עבר, הווה, עתיד" בהוצאת האגף לתכנון ולפיתוח תכניות לימודים במזכירות הפדגוגית. בערכה מדריך למורה מלווה בתקליטורים, העוסק במסע רב-תחומי בעקבות ההמנון הלאומי. הספר והתקליטורים עוקבים אחר שורשי "התקווה" מן המקורות אל  ההווה, מהרצל ועד סאבלימינל, מן הגולה לציון, בימים של חול ובימי חג, בימי אבל ובימי שמחה ואפילו במשחקי כדורגל.
 • באתר המטה לתרבות ישראל מצויים חומרים נוספים העומדים לרשות המורים והמחנכים.

       -     מגילת העצמאות ואני - חוברת לימוד

 

החוברת מתאימה לתלמידי כיתות ד'-ו', ומטרתה להפגיש את התלמידים עם יסודותיה של מגילת העצמאות, עם סיפור ההכרזה על הקמת המדינה ועם דמותו של דוד בן-גוריון שהיה ממובילי חתימתה.

 

הנושאים המודגשים בערכת הלימוד הם אחריות אישית, מחויבות לאומית וסולידאריות חברתית וכן ערכים אוניברסאליים של צדק, שוויון ושאיפה לשלום.

 

בסיום תהליך הלמידה התלמידים מוזמנים לכתוב מגילת עצמאות אישית ו/או כיתתית, במטרה לאפשר התמודדות אישית ורלוונטית עם הנושאים האלה.

 

החוברת עשירה במקורות מגוונים: זיכרונות, עדויות, טקסטים ויזואליים, מדרשים, שירים, הצעות לפעילות ושאלות מנחות.

 

-       גיליון צידה לדרך: יום העצמאות

 

הגיליון מיועד לתלמידי חטיבות הביניים והחטיבות העליונות. מטרתו היא דיון במשמעויותיהם של הטקסים השונים הנערכים ביום העצמאות.

הנושאים בגיליון:

 • מהו טקס
 • חוק יום העצמאות
 • סמלי עצמאות
 • טקס הדלקת המשואות
 • טקס הענקת פרס ישראל
 • חידון התנ"ך.

 

הגיליון מזמן למידה בשלושה ממדים: עיוני, חווייתי והתנהגותי. הוא כולל מטלות אישיות, קבוצתיות, בין תחומיות ועוד.

 

החומרים מצויים באתר המטה בכתובת:

http://meyda.education.gov.il/files/Tarbut/azmaot.pdf

 

 • יום העצמאות  - "ארץ ישנה-חדשה" – גיליון מתוך הערכה: חלונות חג במחשבת ישראל" בהוצאת מעלות

  הגיליון מוקדש למורכבות זהותה של מדינת ישראל כ"ארץ ישנה חדשה", כשם ספרו של הרצל (אלטנוילנד): האם זהותה של המדינה היא המשך ופיתוח של העבר, או שהיא יצירה עכשווית חדשה, שאינה מחויבת אל העבר ואף מבקשת להתנתק ממנו?

  יום העצמאות מבטא היטב את המתחים הללו בהיותו מצד אחד חג לאומי וממלכתי חדש, אך מצד שני חג שמעוגן בתקווה בת אלפיים שנה ויותר, שבלעדיה לא הייתה המדינה קמה כלל.

  הגיליון מעלה את השאלה "מהי מדינת ישראל"? האם היא "מדינה יהודית", "מדינת היהודים" או "מדינת כל אזרחיה".

  הגיליון נמצא באתר מחשבת ישראל בכתובת:http://www.education.gov.il/tochniyot_limudim/
  machshevet/download/Atmaut_Madal1.pdf

  בשאלות אפשר לפנות אל הגב' ציפי קוריצקי, מנהלת המטה לתרבות ישראל,  המזכירות הפדגוגית, טל' 02-5603543.

 • כמו כן אפשר לרכוש פרסומים של מרכז ההסברה בנושא באמצעות אתר האינטרנט, בכתובת: http://www.gov.il/–> תשלומים –> משרד ראש הממשלה –> מרכז ההסברה, או באמצעות הדואר: רח' כנפי נשרים 15 ירושלים, מיקוד 95464. אפשר לפנות גם בטלפון 02-5604887, פקס': 02-6517625.

 עדכוני rss

 

חוזר מנכ''ל תשעג/7(א), כ"א באדר התשע"ג, 03 במרץ 2013

 
   תאריך עדכון אחרון:  13/07/2014