education - חינוך חוזרי מנכ''ל
 
   
 
 
 
 
 
 

9. תכניות לימודים

9.15 חינוך למורשת ישראל, ציונות ותולדות המדינה

(תשעז) 9.15-2  יום לציון היציאה והגירוש של היהודים מארצות ערב ומאיראן במערכת החינוך
 

 

הודעה זו מבוטלת

ההוראה המעודכנת נמצאת באתר חוזרי מנכ"ל החדש

למעבר להוראה המעודכנת

 

1.     כללי

על פי חוק יצוין יום היציאה והגירוש של היהודים מארצות ערב ומאיראן ב-30 בנובמבר בכל שנה. החל מהשנה יושם דגש על הסיפור השלם של העם היהודי ותקומתו בארץ ישראל, בהתאם להמלצותיה של ועדת ביטון.

ציון היציאה והגירוש של היהודים מארצות ערב ומאיראן מספק הזדמנות להעמקת ההיכרות עם עולם יהודי עשיר זה ועם מורשתו המפוארת, שאינה מוכרת די בחברה הישראלית ובמערכת החינוך. מורשת זו מקיפה את כל תחומי החיים היהודיים: עולם רבני עשיר בפסיקות הלכתיות מיוחדות, עולם של יצירה ענפה, מוזיקה, שירה וספרות.

קהילות יהודי המזרח הן מהעתיקות ביותר בהיסטוריה היהודית. חלקן היו קיימות כ-2700 שנה ולמעלה ממיליון יהודים חיו בהן. היהודים בעיראק, בסוריה, במצרים, במרוקו, באלג'יריה, בתוניסיה, בלבנון, בלוב, בתימן באיראן ובארצות נוספות היו מעורים בכל תחומי החיים במדינות השונות וניהלו חיי קהילה עשירים ומשגשגים.

הם שמרו על קשרים עם הקהילות היהודיות בכל רחבי העולם והושפעו מההתפתחויות שחלו בעולם היהודי, כמו צמיחתה של התנועה הציונית, שפעילים רבים בארצות אלה הצטרפו אל שורותיה.

בעקבות החלטת האו"ם על תכנית החלוקה ולאחר הקמת מדינת ישראל, הטילו השלטונות במדינות ערב ובאיראן הגבלות ואיסורים על הקהילות היהודיות שהקשו על חיי היום-יום שלהן. בחלק מן הארצות, בעיראק, בלוב, בתימן ועוד, נאלצו היהודים לעזוב את המדינה ורובם עלו למדינת ישראל שהוקמה זה מכבר. מארצות האסלאם האחרות הגיעו כמחצית מן היהודים שחיו בהן כשהם משאירים את עברם ואת רכושם בארצות מוצאם.

בבואם לישראל שוכנו העולים במעברות ובמושבים ברחבי הארץ, מקריית שמונה בגליל ועד לירוחם בדרום. העולים תרמו להקמת שכונות חדשות בערים הגדולות ויישובים רבים לאורך גבולות המדינה, מהגליל העליון ועד הנגב והיוו חלק משמעותי מ"הסיפור השלם" של הקמת מדינת ישראל.

 

2.     ציון היום במערכת החינוך

לקראת יום זה ובמהלכו יוכלו בתי הספר לציין את הנושא באחת או יותר מן הפעילויות  האלה:

א.    טקס שבו יילמד נושא הגירוש ובמהלכו יושמעו קטעי שירה וספרות של יוצאי ארצות המזרח וסיפורים הנוגעים לחוויות הגירוש והקליטה בארץ

ב.     שיעור סינכרוני בנושא הגירוש של יהודי ארצות האסלאם וקליטתם בארץ

ג.     מפגש עם מנציחי מורשת יהדות המזרח וספרד שישתפו את התלמידים בסיפור יציאתם מהמדינות שבהן חיו ובקורות עלייתם ארצה. מומלץ להזמין סבים וסבתות של התלמידים. לקראת חודש נובמבר נפרסם את מאגר מנציחי המורשת, ומתוך רשימה זו יוכלו המנהלים להזמין מנציחי מורשת לבית ספרם. 

ד.     צפייה בקטעי סרטים העוסקים בחיי היהודים לפני הגירוש ובחוויית הגירוש ובעקבותיה דיון על הדילמות שעמדו בפני היהודים בארצות אלו, כגון האם לעזוב את ארצם או להישאר בה.

ה.    שיעורי חינוך שיעסקו ביציאת היהודים מארצות ערב ומאיראן, בעלייתם ארצה ובתרומתם למדינה בתחומים שונים 

ו.     פעילויות לציון היום המפורסמות בגיליון על סדר היום של מינהל החברה והנוער

ז.     סיורים ברחבי הארץ באזורים שיושבו על ידי יהודים מארצות האסלאם ומאיראן שהגיעו ארצה בשל הגירוש ובעקבותיהם דיון בנושא קליטתם של העולים בארץ

ח.    ביקור והפעלה במוזיאוני מורשת - ביום זה יהיו חלק ממוזיאוני המורשת של הקהילות השונות פתוחים לתלמידי בתי הספר ויתקיימו בהם תכניות מיוחדות.

ט.    פרסום גיליון  מיוחד של כתב העת "עתמול" בהוצאת יד בן צבי שיוקדש להיבטים השונים של חיי היהודים בארצות ערב ובאיראן לפני הקמת מדינת ישראל ובקליטתם בארץ.

 

הצעות מפורטות לכל הפעילויות הנזכרות לעיל ועוד יימצאו באתר מורשת קהילות ישראל באגף מורשת ובאתר "הסיפור השלם". מנהלי בתי הספר מוזמנים להיעזר בהן ולשתף בעשייה בנושא בבית ספרם.

 

 


 

בשאלות אפשר לפנות אל הגב' דינה דרורי, מרכזת תחום מורשת קהילות ישראל – אגף מורשת, טל' 052-3469066, דוא"ל dinadrori55@gmail.com, וכן אל הגב'    צילה מירון-אילן, מנהלת אגף מורשת ומפמ"ר מחשבת ישראל במזכירות הפדגוגית, טל' 02-5604271, דוא"ל tzilami@education.gov.il.

 


עדכוני rss

 

חוזר מנכ''ל תשעז/2, י"א בתשרי התשע"ז, 13 באוקטובר 2016

 
   תאריך עדכון אחרון:  09/12/2018