education - חינוך חוזרי מנכ''ל
 
   
 
 
 
 
 
 


  
 

חוזר מנכ"ל תשע"ב/4, ה' בכסלו התשע"ב, 1 בדצמבר 2011

 

11. תעשיידע – חיבור בין התעשייה לחינוך

 

1.      כללי

התעשיידע, עמותת החינוך של התאחדות התעשיינים, מפעילה במוסדות החינוך בישראל כמה תכניות שמטרתן לחשוף את התלמידים לעולם התעשייה על היבטיו הטכנולוגיים-מדעיים, כמו גם על היבטיו הערכיים. האמונה העומדת בבסיס פעולת העמותה היא כי ההשקעה החשובה ביותר למדינת ישראל לשם פיתוחה בטווח הארוך הינה בתחום החינוך, וכי ההשקעה בחינוך הטכנולוגי-מדעי היא הכרחית לחוסנה החברתי-כלכלי של המדינה.

התעשיידע פועלת בהלימה לתכנית העבודה וליעדים של המינהל למדע ולטכנולוגיה ומכשירה את התלמידים להתמודד עם אתגרי העתיד. העמותה תומכת בפיתוח מיומנויות חשיבה, בהטמעת ערכי התעשייה ובטיפוח גישה יזמית ויצירתית המשלבת למידה אתגרית, תהליכי חקר ופתרון בעיות.

 

2.      פעילות התעשיידע במערכת החינוך בשיתוף המינהל למדע ולטכנולוגיה

התעשיידע פועלת מזה כעשרים שנה בבתי הספר (יסודיים, חטיבות ביניים ותיכונים) בפרויקטים חינוכיים רבים ומגוונים. מדי שנה נחשפים כ-200 אלף תלמידים בכ-360 בתי ספר לתחומי היזמות, המדע והטכנולוגיה במסגרת קורסים ארוכי טווח, סדנאות חד יומיות, ימי שיא, תחרויות, סיורים והתנסויות בעבודה תעשייתית.

הפעילויות השונות מתבצעות בכל רחבי הארץ ובכל המגזרים בהתאמה לרמת התלמידים. הפעילות בבתי הספר מתנהלת במסגרת תהליך מובנה שמוביל  מדריך תעשיידע שמגיע לכיתה.

התעשיידע גם מקיימת השתלמויות מורים, שבהן נחשפים המורים למדע וטכנולוגיה להתפתחויות חדשניות בתחום ולאמצעים טכנולוגיים מתקדמים ומשתנים, ומקבלים כלים להרחבת והעשרת תכניות ההוראה וליצירת חוויית למידה משמעותית.

כמו כן  התעשיידע מפעילה את תכניות "מנהל מאמץ מנהל", שבהן לוקחים חלק  כ-150 מנהלים.

 

3.     התכניות העיקריות

3.1     סדנאות לתלמידים

הדמיה ממוחשבת לניהול מפעל

טכנולוגיה בשירות התעשייה

מנהיגות וקבלת החלטות

המעגל התעשייתי

עיצוב מוצר מקיים

האריזה בידיים שלך

סדנת מגדר

כחול לבן

צרכנות נבונה

יזמות טכנולוגית בתחום זהירות בדרכים

העצמה אישית

עולם בטוח

3.2     קורסים לתלמידים

הממציא הצעיר

הממציא הצעיר להיי טק  (במיקוד רובוטיקה)

חשיווקית

תעשייחד

יזמות קהילתית במיקוד חשמל

עשייה בפארק תעשייה

קורס פרימיום
 

3.3     השתלמות מורים

המורה היזם

מורי דור העתיד

השתלמות בתעשייה למורים בחינוך הטכנולוגי

3.4     קורס מנהלים: מנהל מאמץ מנהל

 

כל התכניות מסתיימות בטקסים שבהם מתקיימות תחרויות נושאות פרסים ותעודות.

 

 

 

לבירור פרטים נוספים אפשר לפנות אל הגב' שלי רון, 

טל' 03-5173336 שלוחה 109


 

 

12. תכנית "מארג" – אות מצוינות בחינוך יהודי, ציוני ואזרחי

 

1.      כללי

תכנית "מארג" הפועלת בבתי הספר של החינוך הממלכתי מפיצה את החינוך היהודי, הציוני והאזרחי לכלל בתי הספר בישראל כדי להביא להכרה בחשיבותו בציבור הישראלי. התכנית מתמחה בפיתוח תשתית הוליסטית, המאפשרת בנייה של קהילת חזון המושתתת על  מקורות מהיהדות ומהציונות ופועלת לעשייה אזרחית.

חיבור כלל העשייה החינוכית לתעודת זהות ברורה, ידועה ומופצת מגבירה את הידע, החוויה והעשייה של כל אוכלוסיות בית הספר, במטרה לקדם את החינוך היהודי, הציוני והאזרחי של התלמיד.

התכנית היא יזמה של קרן "אבי חי", והיא בנויה ברוח מסקנות דו"חות שנהר וקרמניצר ובגישה הוליסטית, והיא פועלת בשיתוף המרכז לחינוך יהודי ע"ש מלטון, האוניברסיטה העברית בירושלים.

 

2.      שלבי התהליך

א.      איתור ומיפוי

-     זיהוי ומיפוי האירועים המכוננים בעברו של בית הספר, שעיצבו את דמותו

-     בדיקת הציר החינוכי המרכזי של עבודת בית הספר ומוקדי ההצלחה שלו

-     זיהוי התחומים מחזונו החינוכי של בית הספר שהתממשו ומקוימים, וכאלה שיש להטמיעם.

שלבים אלו מתנהלים על ידי מנהל בית הספר וקבוצת הנהגה המורכבת מבעלי תפקידים וממורים המייצגים תחומי תוכן שונים, תוך שימוש בכלי מיפוי שפותח על ידי יוזמי התכנית. הם מתמשכים כשנתיים וחצי, ועם סיומם מקבל בית הספר את אות המצוינות.

 

ב.       הרחבת התכניות החינוכיות

איתור תכניות העוסקות בחינוך יהודי, ציוני ואזרחי הפועלות בבית הספר והחלתן על כל תחומי החיים: לימודי, חברתי, תרבותי, פיזי, קהילתי וארגוני.

בשנת הלימודים התשע"ב משתתפים בתכנית בשלביה השונים  32 בתי ספר יסודיים, חטיבות ביניים, בתי ספר שש-שנתיים וחטיבות עליונות  בכל רחבי הארץ. בשנת התשע"ג יוכלו להצטרף לתכנית בתי-ספר אחדים שקיימות בהם תכניות המשלבות יהדות, ציונות ואזרחות ואשר שמו לעצמם למטרה את החתירה למצוינות בנושאים אלו. בתי הספר המעוניינים להצטרף יעברו תהליך מיון לבדיקת התאמתם לדרישות ולצורת העבודה בתכנית ולבדיקת התאמת התכנית לדפוסי העבודה ולהדגשים של בית הספר.

 

3.      אופן ההצטרפות לתכנית

ההצטרפות לתכנית מותנית בעמידה בארבעה קריטריונים:

1.       קבלת המלצות משלושה גורמים שונים, כגון: מנהל המחוז במשרד החינוך, מפקחים כוללים, מפמ"רים, מנהלים עמיתים, אנשי רשות מקומית.

2.       קיום תכניות בתחום הפורמאלי והבלתי-פורמאלי ביהדות, בציונות ובאזרחות בהיקף משמעותי.

3.       מילוי שאלון על ידי מנהל בית הספר, המסכם את פעילותו ואת מחויבותו לחינוך יהודי, ציוני ואזרחי.

4.       קיומה של קבוצת מורים המוכנה להוביל את החינוך היהודי, הציוני והאזרחי בבית הספר ולהטמיע אותו בקרב כלל הקהילה: תלמידים, מורים, הורים, נציגי רשות ומשרד החינוך.

 

מידע נוסף מצוי  באתר "מארג" בכתובת:  http://maarag.huji.ac.il


 

לקבלת פרטים נוספים על אודות התכנית ולהגשת מועמדות להצטרפות נא לפנות אל הגב' תמי רוזאי ראובן, מנהלת תחום הגיוס בתכנית "מארג",  טל' 050-4025882, דוא"ל tami_r@netvision.net.il

 


עדכוני rss

  
   תאריך עדכון אחרון:  13/07/2014