education - חינוך פרסי ישראל

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
 
נימוקי השופטים
 

דב לאוטמן הוא דוגמה ומופת לישראלי שעשה את דרכו לצמרת התעשייה הישראלית ומזה כארבעים שנה פועל ללא ליאות לביסוסה של כלכלת ישראל.

 

ב-1975 הוא הקים את חברת "דלתא" והפך אותה עם השנים ממפעל מקומי קטן לחברה גלובלית הפועלת ברחבי העולם והנמנית על הצמרת של תעשיית הטקסטיל בעולם. הוא קבע את מקום מושבה של החברה בעיירת פיתוח קטנה בשם כרמיאל שהפכה לימים לעיר חשובה בצפון, וזאת לא מעט בזכותה של חברת "דלתא" ששילבה רבים מתושבי העיר והסביבה במפעליה.

 

במפעל ובמתפרות השונות שנפרסו ברחבי הצפון השכיל דב לאוטמן לשלב ותיקים ועולים, יהודים וערבים, דרוזים ונוצרים, וכולם פועלים יחדיו בדו קיום ומתוך כבוד הדדי. את משנתו זו של דו קיום והרמוניה בין יהודים לערבים הרחיב לאוטמן אל מעבר לגבולות ישראל ויצר גשר של שלום עם שכנותיה של ישראל, ירדן ומצרים, באמצעות שיתופי פעולה עסקיים.

 

במשך שנים רבות שימש דב לאוטמן נשיא התאחדות התעשיינים ויו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים, ובהמשך אף מונה לשגריר מיוחד של ראש הממשלה לקידום השקעות מחו"ל ופיתוח כלכלי. בשנים אלו הייתה תרומתו לביסוסה של התעשייה הישראלית רבה, וגם בימים אלו הוא משמש מקור השראה לרבים מהתעשיינים הצעירים במדינת ישראל.

 

לדב לאוטמן היכולת המיוחדת להתאים את עצמו למציאות המשתנה, וגם כיום, בבואו לבחון את התעשייה הישראלית ואת מקומה בעולם הגלובלי, הוא מאמין ביכולתה להתחרות עם מדינות העולם כל עוד תגלה יצירתיות וחדשנות, אותן שתי תכונות המאפיינות אותו בכל תחום שהוא עוסק בו.

 

לצד פעילותו בתחום הכלכלי פעל לאוטמן לאורך כל השנים לחיזוקה של החברה הישראלית באמצעות ביסוסן של החוליות החלשות בחברה ומתן הזדמנות שווה לכל מרכיביה. הוא פועל לקידום החינוך בישראל החל מגיל הגן וכלה באוניברסיטה ולהשתלבותם במערכת החינוך של בני נוער וסטודנטים משכבות חלשות יותר באוכלוסייה. החינוך בראייתו הוא אבן היסוד להשתלבות חברתית, ליצירת חברה בריאה וחזקה ולביסוסה של הכלכלה הישראלית בדגש על התעשייה.

 

מתוך אמונה זו יזם לאוטמן והקים את עמותת "חשוב תעשייה" ואת המרכזים ל"תעשיידע", ובתמיכתו ובדחיפתו הלכה וגברה מעורבותן של חברות עסקיות בחינוך דור העתיד. מעורבותו החברתית ותרומתו לקהילה של דב לאוטמן באות לידי ביטוי בהקמתן של עמותות רבות אחרות: תנועת "דור שלום", אשר חתרה לשינוי פני החברה בישראל; "תנועת ח"י" ו"תנועת צב"ע" בתחום החינוך לילדים; עמותת "משמר החינוך" שמטרתה לבחון את מערכת החינוך, ליזום שינויים מבניים במערכת ולהגביר את המודעות לנושא כמו גם למעמדו של המורה בישראל; עמותת "אחריי" שמטרתה הכנת הנוער לשירות צבאי, ליוויו בעת השירות ולאחריו; עמותת "אופק" (בשיתוף משרד רוה"מ) הפועלת לגיוס קהילת העסקים לקידום החינוך במספר ערים.

 

נוסף לפעילותו הברוכה במסגרת העמותות השונות דב לאוטמן הוא פעיל מרכזי בקהילת אנשי העסקים בארץ ומשמש בתפקידים ציבוריים רבים במשק, בחברה, בקהילה ובחינוך בישראל. לאוטמן גם מכהן כיו"ר משותף של "שותפות 2000" אשר מטרתה הינה חיזוק השותפות בין יהדות התפוצות לישראל.

 

דב לאוטמן פעיל במיזמים כלכליים וחברתיים רבים, ובמהלך השנים הוא זכה באותות ובפרסים רבים כהוקרה על פועלו בתחומי החברה, החינוך, הדו-קיום וקירוב הלבבות בין יהודים לערבים ובתחום הכלכלה.

 

לאוטמן משקיע ממרצו ומהונו לקידומה של החברה בישראל. הוא מנהיג ואיש חזון שסחף אחריו רבים, הן בתעשייה והן בחברה, והוא ממשיך בעשייתו הברוכה עד עצם היום הזה.

 

על כל אלה מצאה ועדת השופטים את מר דב לאוטמן ראוי לפרס ישראל בתחום של מפעל חיים – תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה לשנת תשס"ז.

 

 

השופטים:

פרופ' יחזקאל טלר, יו"ר

ד"ר דוד אלכסנדר

גב' מירלה גל

 
 
    תאריך עדכון אחרון:  15/08/2012