education - חינוך

עדכוני rss

 
   
 
 
 
 
 
 
רשימת סרטים מומלצים
 

להלן רשימה קטנה של סרטים שכדאי להשתמש בהם בעבודה עם הצוות, הורים או תלמידים:

 

 1. מתוך "סקס ישראלי" הפרק "נוער נוער" (50 דק', מוקלט מערוץ 8): סרט מעולה בו נוער ממקומות שונים בארץ מדבר על ה כ ל הקשור בעולמם ובסקס. בסרט משובצים מומחים בסקסולוגיה, פסיכולוגיה של ההתבגרות וסוציולוגיה המסבירים את מה שעובר על הנוער הישראלי. מצוין לעבודה עם תלמידים בוגרים.

 2. "הגוף האנושי" של ה- BBC (אנגלית, ערוץ 8): סרט מדעי מרהיב עם צילומים אנטומיים פנימיים וחיצוניים מיוחדים וצילומים ושיחות של בני נוער. חובה לכולם להבנת תהליך ההשתנות בגיל ההתבגרות. מצויין לצוות ואפשרי למתבגרים מעל גיל 13 (הפרעות התנהגות, לקויות למידה, ואולי פיגור קל).

 3. יחסי מין אצל מפגרים (30 דק') (אנגלית, נמצא בספרית "שמע" ת"א): סרט מעניין המביא עמדות שונות של קרובי משפחה, מומחים ואנשי דת בנוגע ליחסי מין של מפגרים. מעלה הרבה שאלות. מתאים לסדנא לצוות בלבד. בשבילי יש בו לא מעט חלקים מעצבנים ולא השתמשתי בו הרבה.

 4. "אודי" (נעשה ב"גבעת חביבה", נמצא בספרית "שמע" ת"א): סרט מיוחד על התמודדות משפחה מקיבוץ בצפון עם הולדתו של ילד מאד חריג. מעלה שאלות מוסריות קשות ומצויין להמחשת היבטים בתיאורית ההתקשרות (attachment) ביחסי הורה - ילד חריג. סרט קשה אך עם סוף טוב. מומלץ רק לצוות שכבר עבר תהליך (לא להתחיל עם זה).

 5. "לעולם לא אעזוב אותך" (אני חושב שגם אותו ניתן להשאיל מהספריה האורקולית "שמע" ת"א): סרט מומלץ המלווה שלושה זוגות עם פיגור שכלי (קל מאד...). מצויין להעלות נושאים של אהבה, זוגיות ומיניות. כמו כן, טוב לעבודה עם צוות על הציפיות שיש לנו לגבי תלמידינו. טוב גם לתלמידים בוגרים עם פיגור קל או לקויות למידה ומוגבלויות נוספות.

 6. "קוראים לי סם" (אנגלית, סרט קולנוע באורך מלא, נראה שנמצא בספריות וידיאו רגילות): סרט טוב עם שון פן ומישל פייפר על אבהות של אדם עם מוגבלות קוגניטיבית. מעט הוליוודי אך נוגע בשאלת הבאת ילדים לעולם וההתמודדות עם גידולם. מתאים לצוות.

 7. "מאין באתי" (ניתן להשיג בחנויות ספרים): סרט אנימציה בדיבוב של גילה אלמגור. מתאר בצורה טובה את תהליך הגעתם של ילדים לעולם. מתאים לילדים ביסודי ועד לתלמידים עם פיגור בינוני. בעבודה עם תלמידים מומלץ לעצור הרבה ולהסביר.

 8. "מה קורה לי" (ניתן להשיג בחנויות ספרים): סרט אנימציה מדובב (כנ"ל). מתאים לילדים לקראת ובכניסה לגיל ההתבגרות. לדעתי מבלבל מדי לתלמידים עם פיגור שכלי. אני לא אוהב להשתמש בו אך כדאי לראות ולבדוק כי שמעתי מאחרים שמאד אוהבים אותו.

 9. "כביש מספר 7" (צרפתית עם תרגום, סרט קולנוע מלא): סרט מעולה העוסק בחיים של אנשים חריגים במוסד. מעלה סוגיות רבות, חדות וישירות בנוגע למיניותם ולהתייחסות הסביבה והמטפלים למיניות זו. מומלץ!!!

 10. "בדרך אל האושר" (אנגלית, סרט קולנוע מלא, נמצא בספריות וידיאו): סרט טוב ומענין עם קנת' ברנה. עוסק ברצון על אישה צעירה הסובלת מנכות ומחלה ניוונית קשה אשר לא רוצה למות בתולה.

 11. "אחות אחרת" (אנגלית, סרט באורך מלא, נמצא בספריות וידיאו): על נערה כבת 18, הסובלת מפיגור קל, השבה לגור בביתה, לאחר שנות תיכון בפנימייה, על מאבקה לעצמאות מול אמה המגוננת, ועל אהבתה המהוססת לנער בן גילה.

 12. "מה עובר על גילברט?" (אנגלית, סרט באורך מלא, נמצא בספריות וידיאו):

  על נער מפגר במשפחה חד הורית, שאמו סובלת מקשיים פיזיים בשל ממדיה העצומים, ואחיו הם השומרים עליו ומגדלים אותו למעשה, על אף הקושי הכרוך בכך. עם ליאונרדו דיקפריו בתפקיד הראשי. מומלץ!

 13. ''האסיסטנט של אלוהים'': סרט ישראלי על נערה עם תסמונת דאון, ההתמודדות שלה עם המגבלה, הצורך באוטונומיה והקשר עם הסביבה הרגילה.

להוספת סרטים או ביקורות ניתן לכתוב אלי למייל  gabo@netzer.org.il
או לפורום "מיניות בחינוך המיוחד".
צפייה מהנה, גבו.

 
 
    תאריך עדכון אחרון:  27/06/2005