הודעות הדוברות education - חינוך
 
 
 
 
 
 
 
 
הודעות ועדכונים
 

ירושלים, ז' חשון תשע"ו

20/10/2015

 
חיזוק לימודי מתמטיקה

 

לתת חמש! התכנית הלאומית לחיזוק לימודי המתמטיקה

עם פתיחת השנה האקדמית: משרד החינוך משיק

את התכנית להכשרת מורים למתמטיקה ברמה של 5 יח"ל

  • לראשונה: 200 מורים במתמטיקה יעברו הכשרה ייעודית ללמד 5 יח"ל. מדובר במורים המלמדים בפועל והכשרתם הנוכחית מותאמת ל- 4 יח"ל בלבד.
  • ההכשרה, הכוללת מימון מלא של משרד החינוך, תתבצע באוניברסיטאות: בן גוריון, ת"א, בר -אילן, ירושלים, חיפה והטכניון. בנוסף, בתי הספר יצמידו למורים המתלמדים גם מורים ותיקים שילוו אותם בהכשרה ויסייעו להם להשתלב במסלול החדש.

שר החינוך נפתלי בנט בירך את המורים ואמר: "אתם נבחרת מצוינת, אני מצדיע לכם שנקראתם לדגל לקחת חלק באחד הפרויקטים הלאומיים החשובים לעתידה של מדינת ישראל. הרחבת לימודי המתמטיקה ברמה של 5 יח"ל היא קריטית לפיתוח ההון האנושי. מחקרים מצביעים על הבדלים גדולים בשכר בין תלמידים שלמדו 4 יח"ל לחבריהם שלמדו 5 יח"ל במתמטיקה. יש כאן גם מסר חברתי – אנחנו נשקיע יותר בפריפריה, גם במגזרים הערבי והחרדי ולכולם תהיה הזדמנות שווה להצליח".

 

משרד החינוך בשיתוף "קדימה מדע" משיקים בימים אלו את המיזם "להשבחה והכשרת מורים במתמטיקה". הליך ההכשרה יצא לדרך עם פתיחת השנה האקדמית, והוא כולל 200 מורים צעירים למתמטיקה המעוניינים לקדם ולהשביח את הכשרתם. מדובר במורים המלמדים במערכת החינוך והכשרתם מותאמת ל- 4 יח"ל בלבד. המיזם "להשבחת הוראת המתמטיקה" מתקיים במסגרת "לתת חמש! התכנית הלאומית לחיזוק לימודי המתמטיקה".

מנתוני משרד החינוך עולה כי אחד החסמים שהובילו לירידה במספר התלמידים הוא המחסור במורים מתאימים להוראה בכיתות אלו. המורים המלמדים בהיקף של 5 יח"ל בחטיבה העליונה נדרשים לידע מתמטי ופדגוגי רחב ומעמיק ולדרכי הוראה מגוונות. במסגרת כך, משרד החינוך בשיתוף עם "קדימה מדע" יזמו תכנית להרחבת הסמכה שמטרתה להרחיב את הידע המתמטי והפדגוגי של המורים ולהתאימה להוראה איכותית ומשמעותית בהיקף של 5 יח"ל בחטיבה העליונה.

המורים שהתקבלו לתוכנית הינם מורים צעירים בעלי תואר Bed בחינוך מתמטי שנבחרו בקפידה רבה על ידי צוות ההדרכה המחוזי והארצי. כולם מורים בעלי מוטיבציה ונכונות גבוהה השואפים להתפתח מקצועית ולהגיש תלמידים לבגרויות ברמה של 5 יח"ל.

ההכשרה, המתוקצבת בסך כ-2 מיליון שקלים, תארך כשנתיים ותתבצע באוניברסיטאות השונות, בהן: בן גוריון, ת"א, בר אילן, ירושלים, חיפה והטכניון. במסגרת התכנית המורים ילמדו קורסים מתמטיים הנלמדים בחוג למתמטיקה לתואר ראשון, וכן קורסים העוסקים בפיתוח הידע הפדגוגי הנדרש להוראה איכותית בכיתות 5 יח"ל. משרד החינוך יממן את שכר הלימוד למורים ובנוסף יזכה אותם במענק כספי של שעתיים שבועיות. כמו כן, בתי הספר יצמידו למורים המתלמדים גם מורים ותיקים שילוו אותם בהכשרה ויסייעו להם להשתלב במסלול החדש. במחזור הראשון ילמדו כ 200 מורים מכל רחבי הארץ ומכל המגזרים.

כזכור, מיד עם כניסתו לתפקיד הגדיר שר החינוך נפתלי בנט את חיזוק לימודי המתמטיקה כיעד אסטרטגי לאומי מתוך הבנה כי פגיעה בלימודי המתמטיקה מהווה פגיעה בעוצמתה וביטחונה של מדינת ישראל. לאור זאת, השר בנט השיק לאחרונה את התכנית הלאומית לחיזוק לימודי המתמטיקה. התכנית המתוקצבת בסך 75 מיליון שקלים נועדה להציב את ישראל בחזית המתמטיקה בעולם. במשרד החינוך מציינים כי עתידה של מדינת ישראל תלוי בפיתוח של הון אנושי איכותי. לימודי מתמטיקה מוגברים מהווים את התשתית לחיזוק הכלכלה הישראלית ולהיותה מובילה עולמית בפיתוחים אקדמיים, תעשייתיים (היי-טק) וצבאיים (כיפת ברזל).

 

שיעור תלמידי יב' הניגשים ל- 5 יח"ל במתמטיקה

שנה                   2006    2008    2010    2012    2013

לומדים 5 יח"ל    12,900 11,247 10,539 8,869   9,100

 

 

 

 
 

 
  


 
   
 

 
 

 
 
   
 

 
 

 
 
   
 


 
 
מספר הפלאפון שמצוין מיועד לשימוש של אנשי תקשורת בלבד.
לפניות אישיות יש לפנות למרכז המידע של המשרד בטלפון 1-800-250025
 
 
    תאריך עדכון אחרון:  10/12/2015    

עדכוני rss