הודעות הדוברות education - חינוך
 
 
 
 
 
 
 
 
הודעות ועדכונים
 

ירושלים, י"ג שבט תשע"ז

29.1.2018

 
מערך שיעור בנושא השואה

 

בעקבות הנחיית שר החינוך נפתלי בנט:

  • משרד החינוך גיבש מערך שיעור, על רקע הצעת החוק הפולנית - "מעורבות האוכלוסייה המקומית, בהן פולין, בשואת העם היהודי" 
  • שני שיעורי חובה בשבועיים הקרובים: "איתור היהודים, תפיסתם ושילוחם למחנות הצריך שיתוף פעולה נרחב של האוכלוסייה המקומית, אשר בעצמה  נרדפה על ידי השלטון הנאצי".

 

 

 שר החינוך, נפתלי בנט: ״עובדה היסטורית היא שפולנים רבים סייעו לרצח יהודים, הלשינו, הסגירו, רצחו בעצמם יהודים בזמן השואה, ואף לאחריה. אכן המושג ״מחנות השמדה פולנים״ אינו מדויק שכן מדובר במחנות השמדה גרמנים על אדמת פולין. אבל, כאמור,  אי אפשר להתעלם מהעובדה שיש לא מעט פולנים ששיתפו פעולה עם הנאצים - ועלינו לוודא כי תלמידי ישראל מכירים את המציאות כפי שהתרחשה. את עובדות אלה יש ללמד ולהשריש בדור הצעיר. על כן, הוריתי למערכת החינוך להקדיש שעתיים כבר השבוע ללימוד הנושא״.

 

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב: "בתקופת השואה, כ-200,000 מיהודי פולין נרצחו על ידי הפולנים עצמם. תלמידי ישראל צריכים ללמוד ולהכיר עובדה זו, בעיקר עכשיו, על רקע ניסיונות לטשטש עובדות היסטוריות. מערך השיעור שגובש משמש נדבך נוסף עבור מערכת החינוך, בהנחלת סיפורו של העם היהודי".

 

בעקבות הצעת החוק הפולנית, שר החינוך, נפתלי בנט, הורה למנכ״ל משרד החינוך, שמואל אבואב, להקדיש השבוע בבתי הספר שני שיעורים ללימוד השואה, בדגש על מעורבות עמי אירופה בזוועות השואה ושיתוף הפעולה שלהם ברצח יהודים. בעקבות כך, משרד החינוך הפיץ היום (ב') מערך שיעור בנושא "תגובת האוכלוסייה במדינות הכבושות על ידי הנאצים לגורל היהודים בשואה".

מערך השיעור, שגובש בשיתוף עם "יד ושם", מיועד לתלמידי כיתות ז' עד י"ב, ומסייע למורים (מחנכים, מורים להיסטוריה ומורים ביתר המקצועות) להנגיש לתלמידים מידע מהימן בנושא, על רקע הליך החקיקה שמתקיים בימים אלה בפרלמנט הפולני.

מערך השיעור מכיל מגוון הצעות לחומרי למידה רלוונטיים: חומרים מאתר "יד ושם", סרטוני עדויות של ניצולים, מקורות היסטוריים ושאלות לדיון בכיתה. מערך השיעור מאפשר לתלמידים להעמיק בנושא, תוך שימת דגש על העובדות ההיסטוריות והנסיבות שהובילו להירצחם של היהודים בפולין ובכלל בשטחי אירופה המזרחית (לרבות ברית המועצות) באירופה המערבית, בצפון אפריקה ובבלקן.

 

מערך שיעור - מעורבות עמים זרים ברצח יהודים בשואה.docx

 

עוד ממערך השיעור:

  • "יהודים שניסו להימלט או להסתתר, נמסרו לשלטונות, לעתים קרובות בידי מקומיים שביקשו לזכות בגמול או קיוו להשתלט על רכוש יהודי ויש שכילו ביהודים את זעמם".
  • "שיתוף פעולה זה בא לידי ביטוי בהתעלמות מגורלם של היהודים ('העומדים מן הצד'), בהלשנות על יהודים והסגרתם, ואפילו השתתפות פעילה ברצח עצמו (משתפי הפעולה). כך לדוגמה, כ-200,000 מיהודי פולין נרצחו על ידי הפולנים עצמם".
  • "לולא השתתפו אזרחים כה רבים מחוץ לגרמניה במסע ההשמדה היו הרבה פחות יהודים נרצחים בשואה. אבל מספר הנספים עלול היה להיות גדול יותר לולא לא-גרמנים אחרים שלא שיתפו פעולה ואפילו הפריעו".
  • "גם לאחר המלחמה נתקלו יהודים בעוינות שכניהם לשעבר בשעה ששבו ממחנות הריכוז לארצותיהם ולביתם. המקרה הידוע ביותר הוא פוגרום קיילצה, בפולין, יולי 1946, במהלכו רצחו הפולנים 42 ניצולי שואה ששבו לעיר".
 
 

 
 

 
 
   
 

 
 

 
 
   
 

 
 

 
 
   
 


 
 
מספר הפלאפון שמצוין מיועד לשימוש של אנשי תקשורת בלבד.
לפניות אישיות יש לפנות למרכז המידע של המשרד בטלפון 1-800-250025
 
 
    תאריך עדכון אחרון:  01/02/2018    

עדכוני rss