הודעות הדוברות education - חינוך
 
 
 
 
 
 
 
 
מבזקים
 

ירושלים, ט"ו אב תשע"ז

7.8.2017

 
פרס תרבות יהודית

 

פרס תרבות יהודית ע"ש אורי אורבך 2017

 

שר החינוך נפתלי בנט הודיע כי הזוכים בפרס לתרבות יהודית

 בתחום הספרות:

יונדב קפלן ומירה קידר

 

והזוכים בתחום המוזיקה:

קובי אוז ואודהליה ברלין

 

שר החינוך, נפתלי בנט: "אני מברך את יונדב קפלן ומירה קידר על זכיינים בפרס לתרבות יהודית בתחום הספרות. שניהם, בסגנונם הייחודי והמשובח תרמו כל אחד בדרכו לאוסף הספרות הישראלית. יצירותיהם מצטרפות לרצף נכסי הרוח של העם היהודי. מירה מנהלת ביצירותיה מערכות יחסים בין הפרט לאומה, ויונדב סימן את הדור החדש לאחר דור המשוררים הגדולים - יוסף צבי רימון וזלדה. מכאן, החשיבות שבהענקת הפרס לאנשים מוכשרים אלה".

אני מברך גם את קובי אוז ואודהליה ברלין על זכייתם בפרס. קובי אוז שם במרכז הבמה את החיבור הישראלי הכל כך מיוחד שבין מזרח למערב, ואודהליה ברלין שהפכה את המוזיקה היהודית החסידית העתיקה, לחלק בלתי נפרד מהתרבות היהודית של ימינו. אני גאה בהם כל כך. יותר מכל הם ראויים לפרס".

 

שר החינוך, נפתלי בנט, הודיע, כי הזוכים בפרס לתרבות יהודית בתחם הספרות לשנת 2017 הם היוצרים מירה קידר ויונדב קפלן . הסופרת והמשוררת מירה קידר ילידת 1956 זכתה בפרס אקו"ם על קובץ שיריה  הראשון, "מורביות של תאנה", וספר הפרוזה, "אחד מאלף" אשר  זכה אף הוא בפרס אקו"ם. המשורר יונדב יליד שנת 1963 החל לכתוב שירה מגיל צעיר, והושפע מיצירתה של זלדה. מחזור שיריו הראשון 'עיר ימים ספורים'  נכתב בעקבות שהותו בעיר ימית בשבועות שלפני פינוי. על יצירותיו זכה קפלון בפרס ראש הממשלה לשנת תשנ"ו ולשנת תשע"ד.

 

בנימוקים למתן הפרס ליוצרת מירה קדר, ציינו חברי וועדת הפרס: "יצירתה של מירה קדר שוזרת את הפרטי והכללי במארג ייחודי. גיבורי ספריה הם אנשים מן השורה, על מעלותיהם וחסרונותיהם, אך עלילות ספריה אינן נשארות ברובד הפרטי אלא מחוברות תמיד לרבדים עמוקים וזהותיים יותר. קדר טוותה ביד אומן דמויות מורכבות ומרתקות, רגישות ועדינות, ומפליאה בתיאור דיאלוגים גלויים ונסתרים. שפתה עשירה ומיוחדת, רבת גוונים ודקויות. סיפוריה שמכילים אהבות, אכזבות, כאב וקנאה עומדים כסיפורים מלאים בפני עצמם, אך קדר אינה מסתפקת בכך. היא שולחת שורשים אל מקורות היהדות, אל התלמוד ואת כתבי הרב קוק. הסיפורים האישיים הופכים למשלים על אידאות גדולות. מתחת למערכות היחסים בין גיבוריה, מנהלת קדר מערכות יחסים בין הפרט לאומה, ובין הומניזם לאוניברסאליות.

כמשוררת וסופרת ותיקה המיטיבה לרקום בעדינות הווה ועבר, חול וקודש, פרט וכלל, מהווה קדר מודל והשראה לכותבים צעירים רבים המבקשים ליצור ספרות עברית עכשווית עם שורשים יהודים עמוקים".

 

בנימוקים למתן הפרס ליוצר יונדב קפלון, ציינו חברי הוועדה:  "יצירתו של יונדב קפלון מלווה את מרחב היצירה העברי כבר עשרות בשנים. שיריו הראשונים היו פה לעולם אמוני צעיר שהחל לגשש דרכו בתרבות. קפלון סימן את הדור החדש לאחר דור הנפילים של המשוררים יוסף צבי רימון וזלדה. פועלו השירי ועיסוקו המתמיד בעידוד כתיבה יוצרת הניח אבן פינה ברנסנס התרבותי אמוני אותו אנו חווים כיום. שיריו משוקעים בעיקר בטקסט החז"לי והחסידי, אך מוטיבים מודרניים וקיומיים מעניקים למילותיו כמו פרשנות חדשה. שירתו של קפלון איננה מפסיקה מלהתפרסם, אך במקביל מפעלו המהפכני פנה אף למלאכת מחשבת של כינוס אוספי תפילה והגות מעוררי לב ומחשבה. ארבעת הכרכים שערך- מחזורי התפילה לראש השנה ויום הכיפורים, ספר השבת וספר האהבה- כולם חלקים מפסיפס מרהיב ההולך ומתעצב מול עיננו. קפלון מעצב בליקוטיו ועריכתו בית מדרש יהודי עברי המבקש שיח בין הדתי לרגליוזי. הקוראים הרבים, מכל המגזרים בחברה הישראלית, מוכיחים עד כמה מפעל זה הכרחי וחשוב".

 

בנוסף, הודיע שר החינוך בנט על זכייתם של שני יוצרים נוספים בתחום המוסיקה -  קובי אוז ואודהליה ברלין. קובי אוז יליד 1969 הוא זמר, פזמונאי, מלחין, מוזיקאי, סופר,שדרן רדיו ומפיק מוזיקלי .  לעיקר פרסומו זכה מעת חברותו בלהקת  "טיפקס, בה שימש הסולן וכותב השירים העיקרי. אודהליה ברלין נולדה ילידת 1981. ברלין היא זמרת-יוצרת המשלבת בין מוזיקה יהודית-דתית לטקסטים וללחנים שלה. ברלין  מבצעת בעיקר שירים ופיוטים מתפילות הימים הנוראים.


בנימוקים למתן הפרס ליוצר, קובי אוז, ציינו חברי הוועדה :"קובי אוז יוצר מוביל של מוזיקה ייחודית ישראלית המקשרת בין ישן לחדש, בין  מזרח למערב. יצירתו עטופה בסגנונות מוזיקאליים שונים ועוברת דרך תבניות חברתיות שמשתקפות בכישוריו. היא מעניקה קומה נוספת של רלוונטיות לתרבות היהודית ישראלית המתחדשת".

 

בנימוקים למתן הפרס ליוצרת, אודהליה ברלין, ציינו חברי הוועדה, ציינו חברי וועדת הפרס: "כמי שנולדה אל תוך עולם המוזיקה היהודית, השכילה אודהליה ברלין בבגרותה ליצור מוזיקה יהודית חדשה ונשית. לצד יצירתה, בנתה ויזמה אירועים של מופעי נשים המתקיימים בימים נוראים, אליו מגיעות אלפי נשים. אודהליה לוקחת את המוזיקה היהודית החסידית העתיקה אל ביטוי נשי עכשווי, ובכך מגלה בה נדבכים חדשים ועומקים נוספים. אלה מהווים בשורה גדולה למוזיקה החסידית ומהווים גוון חדש וחשוב בתרבות היהודית העכשווית. אירועי הנשים בהובלתה הם אבן דרך בפריצת המזיקה היהודית החסידית אל הכלל הישראלי".

 

פרס תרבות יהודית מהווה אות הוקרה ליוצרים, אשר תרמו תרומה משמעותית לתרבות היהודית בתחומי התאטרון, הקולנוע, הספרות, המחול והמוזיקה. הפרס נועד להוקיר ולעודד את  היצירה והתרבות היהודית על שלל גווניה.

השנה, הפרס ניתן בתחום של שש קטגוריות: 1. ספרות ושירה  2.קולנוע  3. מוסיקה  4. מחול  5. תאטרון  6. מפעל חיים.

 

מצורף נספח עם פירוט יצירות הזוכים: נספח.doc

 
 

 
 

 
 
   
 

 
 

 
 
   
 

 
 

 
 
   
 


 
 
מספר הפלאפון שמצוין מיועד לשימוש של אנשי תקשורת בלבד.
לפניות אישיות יש לפנות למרכז המידע של המשרד בטלפון 1-800-250025
 
 
    תאריך עדכון אחרון:  10/08/2017    

עדכוני rss