הודעות הדוברות education - חינוך
 
 
 
 
 
 
 
 
מבזקים
 

ירושלים, כ' שבט תשע"ז

5.2.2018

 
טיפול באלימות

 

משרד החינוך בצעדים ליצירת מוגנות לצוותי החינוך בבתי הספר

בכל מחוז תוקם וועדה מיוחדת לטפל באירועי אלימות חמורים  –

הוועדה תעניק לעובד ההוראה שנפגע ליווי צמוד, טיפול רגשי ומשפטי

 

עוד בצעדים:

  • הכשרת מורים: בכל שנה, לקראת פתיחת שנת הלימודים יוכשרו צוותי החינוך בהתמודדות עם אירועי אלימות
  • עם פתיחת השנה וכינוסה של אסיפת ההורים הראשונה – יוקדש זמן למניעת אלימות ולבניית תקנון משותף של הורים ותלמידים
  • בתום השנה – בתי הספר יסכמו את סדרת הפעילויות שעסקו ביצירת אקלים בטוח ובמניעת אלימות, כגון: באמצעות מיצגים ופעילויות משותפות להורים ולתלמידים

 

שר החינוך, נפתלי בנט: "מוסדות החינוך כשמם כן הם: מקום שבו רוכשים התלמידים ידע, ערכים ומוסר. אי אפשר לדבר על מתמטיקה, או על אנגלית, במקום שבו סובל איש ההוראה מאלימות. לא נאפשר את זה, ונעשה הכל כדי שמוסדות החינוך יהיו מקום מוגן, עבור כולם, מקום שמקדש כלל גדול בתורה: ואהבת לרעך כמוך".

 

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב: "עובדי ההוראה הם הנכס הכי חשוב של ישראל, ואני מאמין שמערכת החינוך היא המקום שבו ניתן לתקן תופעות חברתיות. האלימות היא תופעה חברתית פסולה, ותפקידנו לתקן אותה. גיבשנו שורה של מהלכי עומק, שייכנסו לכל בית ספר ויגיעו לכל תלמיד, ואני מאמין שיישום מדוקדק של המהלכים הללו יחולל שינוי משמעותי, בבתי הספר ובחברה כולה"

 

 

מערכת החינוך מחויבת כלפי כל מי שבא בשעריה - מחויבת לרווחתם, לנפשם ולשלומם. לנוכח גל מקרי האלימות נגד עובדי הוראה שהתרחשו לאחרונה, ולאור החלטת בית הדין האזורי לעבודה בירושלים שהתקבלה בתאריך ה-  28.1.2018, גיבש משרד החינוך תכנית מקיפה למניעת אלימות הנשענת על שלושה נדבכים מרכזיים: 1. ציון של חמישה מועדים ייחודיים למניעת אלימות לאורך השנה. באירועים אלה ירוכז מאמץ טיפולי ותודעתי. 2. הקמת צוות מקצועי בכל מחוז שילווה את הטיפול הפרטני והמערכתי באירועי אלימות 3. תכנית מערכתית שמקדם לאורך כל שנת הלימודים

 

בנדבך הראשון של התכנית המשרד יכשיר מדי שנה את צוותי החינוך בכל בתי הספר להתמודדות עם אירועי אלימות. במסגרת ההכשרה אנשי החינוך יקבלו, בין היתר, כלים לניהול כיתה, להתמודדות עם קונפליקטים ומניעת אלימות; מדי שנה עם פתיחת שנת הלימודים מוסדות החינוך  יחוייבו אף לגבש תקנון מחודש שישקף את רוח הקהילה ואת אורחות החיים של הבאים בשערי בית הספר. התקנון יגובש בשיתוף עם צוותי החינוך של בית הספר ועם קהילת ההורים והתלמידים; אסיפת הראשונה אף היא תוקדש לשיפור האקלים הבית ספרי ולנושא מניעת אלימות. בעניין זה מציינים בשירות הפסיכולוגי ייעוצי כי אסיפת ההורים הראשונה מהווה הזדמנות חשובה למפגש של שיח עם ההורים ודיון על נורמות התנהגות מצופות בתוך המוסד החינוכי. השבוע הלאומי לגלישה בטוחה: בכל פברואר עם קיומו של שבוע הגלישה הבטוחה, תורחב התכנית לעיסוק בסוגיות של אלימות, שיימינג ולמניעת פגיעה פגיעה במורים ברשתות החברתיות לצד עיסוק בכיבוד הדדי בין תלמידים למורים; אירוע סוף שנה - בחודש יוני, לקראת היציאה לחופש הגדול, יסכמו בתי הספר את שלל הפעילויות שקיימו לאורך השנה למניעת אלימות, כמו: מיצגים, סדנאות, מחזה, סרטונים, סרטים וכד'.

 

בנדבך השני של התכנית, תוקם בכל מחוז  ועדה מיוחדת אשר תעסוק במקרים של מניעת אלימות, בהובלת מנהל המחוז. הוועדה תתכנס לפחות ארבע פעמים במהלך שנת הלימודים, בהתאם לנוהל החדש. בכל מקרה של פגיעה בעובד ההוראה, יגיע המפקח הכולל באופן מידי למוסד החינוכי כדי לתמוך בעובד שנפגע, לדאוג להביא בפניו את זכויותיו, כיצד מערכת החינוך יכולה לסייע לו, ולהגיש לו סיוע רגשי ומשפטי ככל שיידרש. בהתאם לחומרת האירוע, יחליט המפקח האם יש צורך בהתכנסות מיידית של הוועדה המחוזית, לשם המשך הטיפול – ברמה המחוזית וברמה הארצית. בצוות המחוזי ייקחו חלק: מנהל המחוז, מפקח המחוז, מפקחים כוללים, מפקחים על הייעוץ, פסיכולוג מחוזי, מפקח מנהל חברה ונוער, מפקח על התקשוב וגורמים נוספים על פי שיקול דעתו של מנהל המחוז. הוועדה תעסוק בתכנית המחוזית לקידום אקלים ולצמצום אלימות, בהתאם לנתוני המיצ"ב של המחוז.

מנהלי מוסדות החינוך והמפקחים יונחו לתעד על גבי טופס דווח כל אירוע אלימות כלפי מורים ידווחו לוועדה המחוזית, אשר  תרכז את המידע ותטפל בהתאם לצורך. עדכון הוועדה באירועי אלימות חמורים, ואופן הטיפול בהם, יאפשר לוועדה לפקח על התהליכים ולשפר אותם.

 

בנדבך השלישי,  לצד הפעולות שצויינו מעלה, המשרד קידם במהלך השנה שורה של פעולות מרכזיות, בהן:

  • תיקון לחוק העונשין – מאסר של 5 שנים  לתוקף עובד הוראה : בהובלת השר בנט, ועדת השרים לחקיקה אישרה תיקון לחוק העונשין, הקובע מאסר של חמש שנים לתוקף עובד הוראה. בהתאם להצעה שאושרה בקריאה טרומית, לחוק העונשין ייכנס תיקון בסעיף 382א, בנוסח הבא: "התוקף עובד חינוך בזמן עבודתו והתקיפה קשורה למילוי חובתו או תפקידו של נתקף, דינו מאסר חמש שנים".
  • הרחבת סמכויות המאבטח: מאבטחי בתי הספר קיבלו כלים להתערב במקרים של אירועי אלימות בתוך בית הספר.
  • הוצאת צווי הרחקה: צו הרחקה מבית הספר יוצא נגד הורה אשר פגע באופן אלים במורה עובד מדינה, ולא הוגשה נגדו תלונה במשטרה. במקרים של תקיפה נגד עובד בעלות, יוצא צו ההרחקה על ידי הבעלות המעסיקה.
  • מדרג תגובה כלפי תלמידים: נבחנת הרחבה והחמרת מדרג התגובה כלפי תלמידים שהפעילו אלימות כלפי עובדי הוראה. המדרג החדש יכלול דרגות חומרה לשלושה מצבים: אלימות מילולית, אלימות פיזית, ופגיעה ברכוש.
  • ליווי מורים שנפגעו: משרד החינוך יעניק ליווי רגשי ומשפטי לעובדי הוראה אשר נפגעו, במימון המשרד. הליווי יהיה ממושך, ככל שיידרש, ויכלול טיפול הן לטווח המיידי והן לטווח הארוך.

 

 
 

 
 

 
 
   
 

 
 

 
 
   
 

 
 

 
 
   
 


 
 
מספר הפלאפון שמצוין מיועד לשימוש של אנשי תקשורת בלבד.
לפניות אישיות יש לפנות למרכז המידע של המשרד בטלפון 1-800-250025
 
 
    תאריך עדכון אחרון:  08/02/2018    

עדכוני rss