הודעות הדוברות education - חינוך
 
 
 
 
 
 
 
 
אקטואליה
 

ירושלים, י"ד טבת תשס"ז

04/03/2007

 
"היום הלאומי לאינטרנט בטוח"

"היום הלאומי לאינטרנט בטוח"  יתקיים ב-19 במרץ
בהשתתפות שרת החינוך יולי תמיר ומנכ"ל מיקרוסופט ישראל דני ימין
כחצי מיליון תלמידים ישתתפו בהדרכות מיוחדות שינתנו השנה גם להורים
לראשונה יתקיימו סדנאות  בדגש על הגינות ותרבות הגלישה וכן על כיבוד זכויות יוצרים וקנין רוחני הבאים לידי ביטוי בבניית אתרים בית ספריים והורדת עבודות מהרשת
האירוע הינו יוזמה משותפת של משרד החינוך, מיקרוסופט ישראל, משטרת ישראל וצה"ל יחד עם איגוד האינטרנט הישראלי, עמותת אשנב, נוער מחשבים, תפוח, להבה, המרכז לערכים בעסקים וגופים ציבוריים נוספים

 

מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב: "אחד האתגרים העומדים בפני מערכת החינוך כיום, הוא ניצול יעיל ומושכל של היתרונות הגלומים ברשת האינטרנט, החל מהמורה המלמד בכתה וכלה במערכות התקשוב המרכזיות של המשרד. במקביל לתקשוב המערכת, על המחנכים בשיתוף הורי התלמידים, לגלות מודעות וערנות גבוהים לביטחונם האישי של התלמידים הגולשים ברשת האינטרנט ולחנך אותם לשמירה על ערכי כבוד האדם והחוק."

 

"היום הלאומי לאינטרנט בטוח" יתקיים השנה ב-19 במרץ ויהיה שיאו של שבוע פעילות המתקיים בכל מוסדות החינוך במגזרים השונים ברחבי הארץ.  האירוע נועד להעלות את המודעות האישית והציבורית לגלישה בטוחה ברשת, תוך לימוד הסכנות ודרכי המנע המסייעים בהתמודדות עמן. השנה יתמקד היום הלאומי בנושא הגנה והגינות ברשת תוך שימת דגש מיוחד על תרבות הגלישה, זכויות יוצרים וקנין רוחני.

 

האירוע, המתקיים זו השנה השלישית ברציפות, הינו יוזמה משותפת של משרד החינוך, מיקרוסופט ישראל, משטרת ישראל וצה"ל, יחד עם איגוד האינטרנט הישראלי, עמותת אשנב, נוער מחשבים, תפוח, להבה, המרכז לערכים בעסקים וגופים ציבוריים נוספים. היום הלאומי מתקיים בישראל בעקבות הצלחת אירועים דומים שיזמה מיקרוסופט בכ-20 מדינות באירופה והוא נחשב לאחד המוצלחים ורבי המשתתפים ביבשת.

 

באירוע המרכזי שיתקיים באשכול הפיס ברמת גן ישתתפו שרת החינוך, יולי תמיר,מנכ"ל משרד החינוך מר שמואל אבואב ומנכ"ל מיקרוסופט ישראל מר דני ימין.

אירועי היום הלאומי לאינטרנט בטוח יכללו: הדרכות ודיונים כיתתיים תוך הסתייעות במגוון שעורים וירטואליים ברשת בהשתתפות חצי מליון תלמידים מכ- 2,000 בתי ספר יסודיים, חטיבות ביניים ותיכוניים. כמו כן, יתקיימו סדנאות מעשיות להתמודדות עם סכנות הגלישה באינטרנט ב- 80 אשכולות הפיס ברחבי הארץ בהשתתפות כ – 10,000 תלמידי חטיבות ביניים,בהנחיית מורים, עובדי מיקרוסופט וחיילים מביה"ס למקצועות המחשב של חיל התקשוב.

 

משטרת ישראל תקצה כ 1,200 שוטרים שיתפרסו ברחבי הארץ לסייע בהדרכות לתלמידים.

 

סדנאות מיוחדות להורים יתקיימו באשכולות הפיס, בבתי הספר ובמרכזי מחשבים ברחבי הארץ.  בסדנאות ילמדו ההורים לזהות מוקדי סכנות לילדים ברשת ולהכיר את מגוון אמצעי הסיוע והייעוץ הפסיכולוגי וכן את מגוון אמצעי ההגנה התכנותיים והאלקטרוניים העומדים לרשותם בזיהוי וחסימת אתרים עוינים.  באתרי היום הלאומי יועלו פעילויות ומצגות להורים כך שיוכלו ללמוד את הנושא גם מהמחשב בבית. 

רבים מההורים נמנעים מלהתערב בפעילות הגלישה של ילדיהם, אם בשל התחושה שאינם מבינים מספיק בתחום זה  ואם בשל ההנחה (המוטעית) שהשימוש במחשב הנו בטוח ומוגן. להורים, תפקיד חשוב בסיוע לילדיהם בהקפדה על כללי זהירות לגלישה בטוחה  ובפיקוח על התכנים אליהם נחשפים הילדים.

 

השנה כאמור יתמקד היום הלאומי לאינטרנט בטוח בנושאים של הגנה והגינות ברשת. אם עד היום התלמידים למדו בעיקר לשמור על עצמם בעת הגלישה הרי שהשנה הוחלט ל"הרחיב את היריעה" ולשים דגש גם על תרבות הגלישה וכיבוד זכויות היוצרים והקנין הרוחני ברשת. במסגרת זו ילמדו הילדים להיות הוגנים בעת הגלישה, לא להעלות פרטים של ילדים אחרים, לרבות תמונותיהם, בלא שנתנו את אישורם לכך, לכבד את האחר בעת ההשתתפות בקהילות המקוונות ולשמור על זכויות היוצרים ברשת בין אם מדובר בבניית אתרים בית ספריים או פרטיים ובין אם מדובר בהעתקת  עבודות, שיעורי בית וכד'.

 

באמצעות מערכי שיעור שהוכנו ע"י המינהל למדע וטכנולוגיה במשרד החינוך ומיקרוסופט ישראל בצירוף סרטונים שהוכנו ע"י מיקרוסופט ישראל, ילמדו התלמידים על החוקים העוסקים בזכויות יוצרים ועל ההשלכות שבאי כיבוד החוק, לא רק ברמה האישית אלא אף ברמה הארצית. בנוסף לכך הוכנו מערכי שיעור על ידי שפ"י במשרד החינוך העוסקים במניעת גלישה באתרים פורנוגראפיים ברשת

האינטרנט.

 
 

 
 

 
 
   
 

 
 

 
 
   
 

 
 

 
 
   
 


 
 
מספר הפלאפון שמצוין מיועד לשימוש של אנשי תקשורת בלבד.
לפניות אישיות יש לפנות למרכז המידע של המשרד בטלפון 1-800-250025
 
 
    תאריך עדכון אחרון:  24/02/2015    

עדכוני rss