הודעות הדוברות education - חינוך
 
 
 
 
 
 
 
 
ארכיון
 
ירושלים, י"ז אדר א התשס"ג
19/02/2003
 
פרס ישראל לשנת התשס"ג בחקר הביולוגיה
שרת החינוך לימור לבנת:זוכה פרס ישראל בתחום חקר הביולוגיה לשנת התשס"ג הוא פרופסור אהרון צ'חנובר
 

שרת החינוך, לימור לבנת, הודיעה היום כי הזוכה בפרס ישראל לשנת תשס"ג בתחום ביולוגיה הוא פרופסור אהרון צ'חנובר. השרה לבנת ברכה את הזוכה בפרס על הישגיו ותרומתו הגדולה בתחום חקר הביולוגיה

הענקת פרס ישראל מהווה אות הוקרה והערכה ראויים ביותר לאיש הטכניון מבכירי המדענים בארצנו. תרומותיו המדעניות החשובות קשורות בפיענוח מנגנונים הקשורים בתחום היציבות חלבוני התא. למחקרים אלו השלכות מרחיקות לכת בהבנת הבסיס המולקולרי למחלות שונות ובעיקר למחלת הסרטן.
בועדה חברים : פרופ' ורדה רוטר, יו"ר - המח' לביולוגיה מולקולרית של התא, מכון ויצמן, רחובות
פרופ' שושנה ארד, חברה - המכון לחקר יישומי במדעי החיים, אונ' בן-גוריון בנגב
פרופ' עמוס פנט, חבר – המח' לוירולוגיה, ביה"ס לרפואה, בי"ח הדסה עין כרם

 


נימוקי הועדה: פרופ' אהרן צ'חנובר איש הטכניון בחיפה הוא מבכירי המדענים בארצנו. תרומותיו המדעיות החשובות קשורות בפיענוח מנגנונים הקשורים בתחום יציבות חלבוני התא. למחקרים אלו השלכות מרחיקות לכת בהבנת הבסיס המולקולרי למחלות שונות ובעיקר למחלת הסרטן.

עבודות אלו זיכו את פרופ' צ'חנובר בהכרה בינלאומית ובפרסים יוקרתיים ביותר. עבודות אלו שבוצעו בטכניון מזוהות כאחד ההשגים החשובים ביותר במדעי הביולוגיה והרפואה בעשור האחרון.אין ספק כי תרומתו והשגיו של פרופ' אהרן צ'חנובר העלו את ישראל על מפת המדע העולמית.

 

פרופ' אהרן צ'חנובר (Aaron J. Ciechanover) - קורות חיים

 

אהרן צ'חנובר נולד בחיפה באוקטובר 1947. לאחר שסיים (1965) את ביה"ס התיכון "חוגים" בחיפה, החל, במסגרת העתודה האקדמית של צה"ל, בלימודי הרפואה בביה"ס לרפואה של "הדסה" והאוניברסיטה העברית בירושלים. במהלך לימודיו, בין לימודי מדעי היסוד והמקצועות הקליניים, הפסיק אהרן את לימודי הרפואה הסדירים לשנה (1970-1969) ועשה שנת מחקר במחלקה לביוכימיה של הפקולטה לרפואה בהנחיית הפרופ' יעקב בר-תנא ובנימין שפירא. במהלכה חקר את מנגנוני השמנת הכבד המושרית על ידי החומר האורגני פחמן ארבע כלורי (CCl ).

בתום שנת המחקר, בה השלים גם את לימודיו לתואר מוסמך (M.Sc.) במדעי הטבע, השלים את לימודיו הקליניים (1972-1970), ולאחר שנת סטג' בביה"ח רמב"ם בחיפה (1973), קיבל את התואר דוקטור לרפואה (M.D.). עם השלמת לימודי הרפואה, התגייס אהרן לחיל הרפואה של צה"ל לשרות חובה בן שלוש שנים (1976-1973). תחילה שרת כרופא קרבי בשייטת ספינות הטילים של חיל הים, תקופה בה השתתף עם הספינות בקרבות מלחמת יום הכיפורים, ולאחר מכן, ב-1974, הצטרף לענף מו"פ ואב"כ במפקדת קצין רפואה ראשי ובו עסק עד תום שרותו (1976) בנושאי פיתוח שונים.

עם תום השרות הצבאי, בחר אהרן לפתח את המשך הקריירה שלו במחקר בסיסי ולא ברפואה קלינית, והצטרף למעבדתו של הפרופ' אברהם הרשקו במחלקה לביוכימיה של הפקולטה לרפואה של הטכניון בחיפה, זאת, זמן קצר לאחר שובו של הפרופ' הרשקו מהשתלמות פוסט-דוקטורלית בארה"ב. אהרן החל את עבודת המחקר שלו כסטודנט לדוקטורט במדעים (Ph.D.; 1981-1976) בהנחייתו של פרופ' הרשקו.

במהלך חמש השנים הללו גילו השניים את מערכת האוביקיטין לפרוק חלבונים. התגלית היתה מורכבת וחשפה בהדרגה מנגנון תאי מורכב – החל מניקוי חלבון האוביקיטין, דרך הממצא כי הוא נצמד לחלבון המטרה, הגילוי כי צימוד מספר רב של מולקולות אוביקיטין מרגש את חלבון המטרה לפרוק, פיענוח מנגנון הצימוד ושלושת האנזימים המעורבים בו, וחשיפת התפקיד הבסיסי של המערכת בתא האויקריוטי – פרוק חלבונים קצרי חיים. עבודה זו פורסמה בעשרה מאמרים מובילים וסוכמה על ידי השניים, טרם נסיעתו של אהרן להשתלמות פוסט-דוקטורלית, במאמר סקירה מקיף ב-Annual Review of Biochemistry. הצטיינותו יוצאת הדופן של אהרן כתלמיד מחקר העניקה לו, באופן נדיר, כבר במהלך לימודיו, דרגת מרצה בטכניון (1979), ואפשרה לו כבר אז ביצוע מחקר עצמאי.

לאחר סיום הדוקטורט במדעים (1981) נסע אהרן להשתלמות פוסט-דוקטורלית במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (M.I.T) בקמברידג', מסצ'וסטס, ארה"ב. שם, במעבדתו של הפרופ' Harvey Lodish, חקר אהרן את מנגנון פעולת הרצפטור לטרנספרין ושחרור הברזל לתא. במקביל, החל בשיתוף פעולה עם הפרופ' אלכסנדר ורשבסקי מן המחלקה לביולוגיה ב-M.I.T., וביחד הם אפיינו את תא המוטנט הראשון במערכת האוביקיטין, ממצא שסיפק הוכחה חזקה לכך כי המערכת אכן מעורבת בפרוק חלבונים גם בתא השלם.

עם תום השתלמותו הפוסט-דוקטורלית (1984), חזר אהרן לישראל והקים את מעבדת המחקר שלו במחלקה לביוכימיה של הפקולטה לרפואה בטכניון. הוא המשיך בחקר מערכת האוביקיטין ופרסם בעיתונות המקצועית המובילה את ממצאיו החדשניים. הוא הכשיר תלמידים רבים לתארים מתקדמים, קיבל מענקי מחקר רבים מכל הקרנות התחרותיות היוקרתיות, והוזמן להרצות בעשרות כינוסים בינלאומיים חשובים.

אהרן התקדם במהירות בסולם הדרגות האקדמי. עם חזרתו (1984) הוענקה לו דרגת מרצה בכיר עם קביעות, פרופסור חבר (1987), פרופסור מן המניין (1992), ופרופסור מחקר (Distinguished Professor ;2002). עבודתו זכתה להכרה לאומית ובינלאומית רחבה, והוא זכה לפרסים רבים, ביניהם פרס אוסטריה (1999), ופרס אלברט לסקר למחקר בסיסי (2000), הפרס השני בחשיבותו לפרס נובל. לאחרונה (2002) זכה בדוקטורט כבוד לפילוסופיה מטעם אוניברסיטת ת"א ולפרס א.מ.ת. של קרן א.מ.ן ומשרד ראש הממשלה.

 
 

 
 

 
 
   
 

 
 

 
 
   
 

 
 

 
 
   
 


 
 
מספר הפלאפון שמצוין מיועד לשימוש של אנשי תקשורת בלבד.
לפניות אישיות יש לפנות למרכז המידע של המשרד בטלפון 1-800-250025
 
 
    תאריך עדכון אחרון:  24/02/2015    

עדכוני rss