הודעות הדוברות education - חינוך
 
 
 
 
 
 
 
 
לימודים והשכלה גבוהה
 

ירושלים, ד' אדר תשע"ב

27/02/2012

 
שיתוף פעולה אקדמי עם הודו וסין

 

שר החינוך ושר האוצר השיקו תכניות לשיתוף פעולה אקדמי עם הודו וסין

 

שר החינוך ויו"ר המל"ג, גדעון סער ושר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ, השיקו אתמול תכניות שמטרתן להגביר את שיתוף הפעולה המחקרי עם מדינות הודו וסין. מדובר בתכניות למשיכת חוקרים וסטודנטים משתי המדינות למוסדות המחקר בארץ. התכניות הינן חלק ממהלך רחב שמגבשת ממשלת ישראל במטרה לחזק את הקשרים הכלכליים עם הודו וסין. התכניות יהוו קרקע פורייה לשיתופי פעולה מחקריים וכלכליים בעתיד.

 

האירוע נערך בהשתתפות סגן שר האוצר, הרב יצחק כהן; מ"מ מנכ"ל משרד האוצר, דורון כהן; סגן הממונה על התקציבים יונתן רגב; מנהל האגף לקשרים בינ"ל, עודד ברוק ומנכ"ל המל"ג, משה ויגדור. את סין ייצגה באירוע שגרירת סין בישראל,  GAO Yanping ואת הודו ייצג שגריר הודו בישראל, Natej Sarana .

 

התכנית הראשונה שהושקה – התכנית למשיכת פוסט דוקטורנטים – נועדה להביא להידוק הקשרים המחקריים עם הודו וסין באמצעות משיכת חוקרים מצטיינים לארץ תוך חשיפתם ליכולות המחקר בארץ ויצירת קשרים עם חוקרים מובילים בישראל. תכנית זו תיושם הן באוניברסיטאות והן במכון וולקני לחקר החקלאות.

 

התכנית השנייה – התכנית למשיכת סטודנטים - נועדה למשוך מאות סטודנטים מצטיינים ללמוד באוניברסיטאות בארץ בתכניות משולבות עם סטודנטים ישראלים וכן לשלבם בתכניות חוץ אקדמיות להיכרות עם המדינה. סטודנטים אלו יישארו בארץ לפרק זמן ארוך יחסית, מה שצפוי להגביר את חשיפתם לנעשה במדינה ולהפכם ל"שגרירים" של ישראל עם חזרתם הביתה.

 

במסגרת התכניות יוענקו מלגות למאות סטודנטים וחוקרים שיבואו מסין ומהודו לאוניברסיטאות המחקר ולמכון וולקני. כל זאת בהיקף תקציבי כולל של עד כ- 44 מיליוני ₪ מדי שנה.

 

מעבר לתכניות אלו נעשים כיום מאמצים לקידום המחקר המשותף בין ישראל להודו וסין. במסגרת זו עובדים צוותים על גיבוש מתווה סופי לשיתוף פעולה בין הקרן הלאומית למדע של ישראל (ISF) לבין קרן המחקר הסינית (NSFC) ואף מתקיימת עבודה משותפת בין צוותים של ממשלות ישראל והודו כדי ליצור מסגרות למימון מחקרים משותפים בין חוקרים בשתי המדינות.

סין והודו הינן מהכלכלות הבולטות בנוף הבינלאומי הנהנות משיעורי צמיחה מרשימים ומפיתוח כלכלי כמעט חסר תקדים, כאשר חשיבותן ומרכזיותן מכל הבחינות וההיבטים הכלכליים רק הולכת וגוברת וצפויה להמשיך ולבלוט בעתיד. לאור עובדות אלו, ממשלת ישראל רואה חשיבות אסטרטגית בהידוק הקשרים הכלכליים, המסחריים והאקדמיים עם מדינות אלו.

 

שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ, אמר באירוע: "אנו משיקים היום במשותף עם משרד החינוך והמל"ג תכנית אסטרטגית ארוכת טווח שתיצור קשרים חינוכיים, תרבותיים ואסטרטגיים לטווח ארוך בין ישראל למדינות הודו וסין. מדובר בהשקת תכנית לבניית קשרי עומק במחקר, באקדמיה, בתעשיות הטכנולוגיה ובחקר החקלאות, בין ישראל לבין שתי מעצמות כלכליות צומחות".

 

שר החינוך ויו"ר המל"ג, גדעון סער, אמר: לסין והודו מקום חשוב בעולם החדש וקידום הקשרים עם מדינות אלה הוא אסטרטגי למדינת ישראל". שר החינוך ציין כי הנהיג לימודי שפה ותרבות סינית במערכת החינוך בנוסף למהלכים המשמעותיים שהוצגו היום לשיתוף פעולה מחקרי-אקדמי עם סין והודו. השר סער אמר: "הפעולות האלה הן חלק ממהלך שרואה את פני העתיד ופועל לשדרוג הקשרים לסוגיהם – הכלכליים, התרבותיים, האקדמיים-מחקריים – בין העמים והמדינות".

 

שגרירת סין,  GAO Yanping : "פרויקט המחקר והפיתוח החדש בתחום החינוך שהושק על ידי משרדי האוצר והחינוך חשוב לשתי המדינות. שיתוף הפעולה בתחום החינוכי תורם ליחסים הכלכליים והמסחריים בין המדינות ומחזק את היחסים הבילטרליים. ב-20 השנים מאז כינון היחסים הדיפלומטיים בין סין לישראל נעשה שיתוף פעולה רב בתחומים שונים שחלקו כבר נשא פירות. ממשלת סין משיקה פרוייקטים רבים עבור סטודנטים זרים, ביניהם סטודנטים ישראלים והיא מציעה מלגות בתחומים מגוונים ובתארים השונים ללימודים באוניברסיטאות בסין. ניתן למצוא פרטים על תכניות אלו באתר שגרירות סין. אנו צופים עתיד פורה של שיתוף פעולה בין המדינות בתחומי חינוך, מדע וטכנולוגיה".

 

שגריר הודו, Natej Sarana , בירך על היוזמה של ממשלת ישראל ואמר: "ישראל והודו התקדמו ב-20 השנים האחרונות מאז כינון היחסים הדיפלומטיים במיוחד בתחומי הכלכלה, הטכנולוגיה והמדע.  השגריר הודה לשרים על שיתוף הפעולה החינוכי, התמריצים והמלגות והוסיף כי המהלך יחזק את קשרי ההון האנושי בין שתי המדינות.

 

 
 

 
  
 
   
 

 
 

 
 
   
 

 
 

 
 
   
 


 
 
מספר הפלאפון שמצוין מיועד לשימוש של אנשי תקשורת בלבד.
לפניות אישיות יש לפנות למרכז המידע של המשרד בטלפון 1-800-250025
 
 
    תאריך עדכון אחרון:  24/02/2015    

עדכוני rss