שם ההפעלה: תפילות מגשרות ומקשרות בעם היהודי
נושא ההפעלה: התפילה לשלום המדינה
כתיבה: ריקי יונה
קהל היעד: כיתות ה - ו וחטיבות הביניים (יש להתאים את השאלות לרמת הגיל) ההפעלה כפי שהיא מנוסחת מתאימה לחינוך הממלכתי, ניתן להתאימה לחינוך הממלכתי דתי.
נושאים ורעיונות מרכזיים:
התפילה כגורם מאחד בעם היהודי: מילות התפילה הם ביטוי למאוויים חרדות וציפיות של העם כולו.
טקסט התפילה הוא גם טקסט תרבותי המבטא את ערכי העם ותרבותו ולכן רלוונטי גם למי שאינו מתפלל.
זיקת יהודי התפוצות למדינת ישראל.
ישראל כמדינה ריבונית יהודית.
מושגים: סידור תפילה, תפילה לשלום המדינה, תפילה לשלום מלכות, קשרי ישראל תפוצות,
מטרות:
הכרת תוכן "התפילה לשלום המדינה", ו"התפילה לשלום מלכות".
הבנת מורכבות חיי היהודים בתפוצות והקשר עם מדינת ישראל.
פיתוח זיקה לסידור התפילה, מדינת ישראל, ולעם היהודי.
פיתוח מודעות לכך שמדינת ישראל היא מדינת העם היהודי כולו בישראל ובתפוצות.
פיתוח מודעות לערך המוסף של חיים במדינה ריבונית יהודית.
משך הפעילות: 1-2 שיעורים
חומרי עזר ואמצעי לימוד:
סידור תפילה למורה להדגמה, ו/או סידורים אחידים לתלמידים אם יש בספריית בית הספר, צילום "התפילות לשלום המדינה" ו"התפילה לשלום מלכות" עותק לכל תלמיד (ראו נספחים), קלטת קול ובה ביצוע מולחן של התפילה לשלום המדינה (הקלטת ניתנת להשאלה במרכזי פסג"ה).
תיאור מהלך ההפעלה:
שלב 1
פתיחה על ידי המורה:
הפעלה זו יכולה להילמד לקראת חג העצמאות, אך גם בכל עת שהיא במהלך הוראת הנושא שכן תפילה זו נאמרת כל שבת. הפתיחה צריכה להיות מותאמת למועד הוראתה ולקישור שהמורה יוצר להפעלה זו.
נושאים מומלצים לדיון בפתיחה:
מהי מדינת ישראל בשבילי? - בפתיחה אישית, התלמידים ינסו לבטא ולנסח את רגשותיהם למדינה, לתת דוגמאות ולנמק, אפשר לנהל בצורת דיון ואפשר להתבטא בכתב כדי לאפשר ניסוחים אישיים ועמוקים.
בירור המושג עצמאות אישית ועצמאות של מדינה ומכאן להגיע להבנת משמעות ריבונות יהודית, ביטוייה וסמליה.
הישגים ואתגרים של מדינת ישראל כמדינת העם היהודי.
שלב 2
לאפשר לתלמידים לנסח ברכות למדינת ישראל ליום הולדתה.
כדאי לברר עם התלמידים באילו תחומים הם רוצים לברך את המדינה ולמי הם רוצים להפנות את הברכה. חשוב לתת לתלמידים פנאי לנסח ברכה שתהא מאוירת ומקושטת.
מומלץ שהמורה ירשום על הלוח את תמצית ההצעות תוך הצגתן על ידי התלמידים ועריכת דיון קצר עליהן.
כדאי שהתלמידים יבינו שברכות למדינה הן בעצם ברכות לעצמם, לחברה הישראלית, ולעם היהודי באשר הוא.
שלב 3
המורה יספר לתלמידים על "התפילה לשלום המדינה" רקע וזמן חיבורה (ראו נספחים), ויחלק לתלמידים עותק של התפילה לעיון. כדאי להשוות בין האיחולים של התלמידים לבין הברכות שבתפילה, ולראות את ההתאמה ביניהם. כאן כדאי להבחין בין ברכה ואיחולים אישיים לבין תפילה מנוסחת הנאמרת בציבור כביטוי כולל של מאוויי העם.
שלב 4
המורה ישמיע קלטת שמע ובה שני ביצועים של "התפילה לשלום המדינה":
א - ביצוע של מירי אלוני בהיותה בלהקה צבאית של הנח"ל.
ב - ביצוע של צוות הוויי של בני עקיבא
ניתן לשאול את התלמידים לדעתם ולטעמם לגבי הביצועים השונים, וכן - מה הם חושבים על כך שבקשות לשלום המדינה נמצאות בסידור התפילה, האם היו להם התנסויות וחוויות קודמות עם סידור התפילה, מה יחסם לסידור התפילה, יש לשער שבגיל בר/בת מצווה לילדים בבתי ספר ממלכתיים יש כבר התנסות ראשונית בנושא.
הערות למורה:
דו"ח שנהר ממליץ על התוודעות התלמיד בחינוך הממלכתי ל"סידור התפילה" וזו הזדמנות לפתח בו אמפתיה לטקסט זה כטקסט תרבותי נוסף על היותו טקסט דתי. "סידור התפילה" מלווה את היהודי באשר הוא בכל יום, לאורך לוח השנה בחגים ובמועדים, בטקסים הקשורים למעגל החיים, בעצב ובשמחה אישיים.
הצעות נוספות להעשרה ולהרחבה:
 |
ניתן להציע לתלמידים לבחור מתוך "התפילה לשלום המדינה" פסוק שהכי דיבר אליהם, לרשום אותו ככותר, ולהביע אותו באמצעים מגוונים (ציור, מודל תלת-ממדי, פיסול, מוסיקה) בליווי תיעוד התלמיד. את הסדנה ניתן לבצע עם הורים וילדים בכיתות הנמוכות; בכיתות גבוהות יותר ניתן לבצע בשיתוף המורה לאמנות תוך התאמת הטכניקות והחומרים.
ניתן להציג את התוצרים בתערוכה בלובי בית הספר בליווי תיעוד התלמיד, לשם לימוד עמיתים. |
 |
להרחבה נוספת, ניתן ללמוד את התפילה "מי שברך לחיילי צה"ל", וכן את התפילה "לשלום הנעדרים ונפגעי פעולות הטרור" שחוברה לאחרונה. גם תפילות אלה נקראות בבית הכנסת בכל שבת. |
 |
לפיתוח שיחה על כלל ישראל ניתן להתייחס ל"תפילת ראש חודש", בפסוק "[ . . . ] יחדשהו הקדוש ברוך הוא עלינו ועל כל עמו בית ישראל בכל מקום שהם לטובה ולברכה [ . . . ] (ראו נספחים). התפילה לראש חודש מתייחסת לעם והתפילה לשלום המדינה מתייחסת למדינת ישראל. ניתן לבקש מהתלמידים לחבר תפילה לעם היהודי. |
 |
להרחבה נוספת המורה יציג את "התפילה לשלום המלכות"* - ניתן להקריא את "התפילה לשלום מלכות" ולהתייחס לנושא ישראל תפוצות על פי שאלות ועניין שמגלים התלמידים. ניתן להתמקד בנושא ישראל מדינה ריבונית יהודית, הערך המוסף של חיים יהודיים במדינה ריבונית יהודית. |
 |
להרחבה נוספת ניתן לערוך השוואה בין סידורי תפילה שונים מישראל ומהתפוצות ולעמוד על ההבדלים בניסוחים של "התפילה לשלום המדינה" (ראו נספחים ), ומה ניתן ללמוד מכך. |
 |
ניתן לערוך חיפוש באתרים רלוונטיים (ראו רשימה באתר האגף) לרעיונות נוספים לגבי התפילה לשלום המדינה ולהפעלות מתוקשבות בנושא. |
תפוקות/ תוצרים ומשוב:
תערוכת תוצרים מעבודות התלמידים.
משוב מורים לגבי ההפעלה:
 |
עבודות התלמידים שהוצגו בתערוכה היו מרגשות וביטאו היבט אישי של התלמיד לתפילה. |
 |
התלמידים נהנו מהפעילות, הביעו התפעלות מעצמת המילים שבתפילה לשלום המדינה ונהנו מכך שהיא תאמה לאיחולים שאיחלו הם למדינה. |
 |
התלמידים פיתחו זיקה אל "סידור התפילה" וחיפשו בו תפילות נוספות על פי תוכן העניינים. |
נספחים:דברי הסבר ומקורות מידע
נספח - 1 "סידור התפילה" :הוא טקסט המלווה את העם היהודי לאורך ההיסטוריה. כל יום, לאורך כל חגי השנה, באירועים של עצב ובאירועים של שמחה. הוא מגלם בתוכו את הערכים והמאוויים של העם היהודי. במהלך שנות הפיזור של העם בתפוצות, התפתחו נוסחים שונים לטקסט הבסיסי של התפילה כגון נוסח ספרד, נוסח אשכנז ובימינו נוסחים של קונסרבטיבים ורפורמים. למרות הנוסחים השונים יש דמיון בסיסי ביניהם. מילות התפילה נאמרות על ידי יהודים בכל העולם באותו זמן עם הפנים לירושלים. התפילות מהוות שפה משותפת לעם היהודי.
נספח - 2 "התפילה לשלום המדינה" : היא תפילה שחוברה לאחר קום המדינה והיא באה במקום "התפילה לשלום מלכות" המכונה גם בשם "הנותן תשועה", אותה נהגו יהודים להתפלל למען שלומה של המלכות שתחת משטרה חיו, כדי שיהיה חוק וסדר ויישמרו זכויותיהם. שכן נאמר: " הווה מתפלל בשלומה של מלכות שאלמלא מוראה איש את רעהו חיים בלעו" (מסכת אבות ג, ב ). התפילה לשלום מלכות נאמרת גם כיום בתפוצות.
ישנן דעות שונות לגבי מקור התפילה
דעה א - התפילה חוברה על ידי הסופר שי עגנון ביזמת הרב הרצוג.
דעה ב – הרב מימון חיבר את התפילה
התפילה נאמרת בשבתות ובחגים, ביום העצמאות וביום ירושלים.
התפילה אינה מקובלת בחוגים החרדיים, ולכן אינה מופיעה בכל סידורי התפילה.
לתפילה נוצרו נוסחים שונים בארץ ובתפוצות (ראו סעיף 7 להלן, מאמרו של יואל רפל
" מקורותיה של התפילה לשלום המדינה").
נספח - 3 "התפילה לשלום המלכות" : תפילה שנהגו ועדיין נוהגים יהודים בתפוצות להתפלל במשך כל הדורות לשלום השלטון שתחתיו הם חיו. התפילה מהווה ביטוי לתמיכה בשלטון וללויאליות כלפיו, כדי שהסדר החברתי יישמר, ויהיה טוב ליהודים.
עם קום המדינה, חוברה התפילה לשלום מדינת ישראל כתחליף לתפילה לשלום מלכות. בתפוצות כיום נוהגים לומר את "התפילה לשלום מלכות", וגם את "התפילה לשלום המדינה בניסוחים שונים".
נספח - 4 טקסט "התפילה לשלום המדינה"
נספח - 5 טקסט ה"תפילה לראש חודש"
נספח - 6 טקסט "תפילה לשלום מלכות"
נספח - 7 מאמר "מקורותיה של התפילה לשלום המדינה" מאת יואל רפל.
נספח - 8 נוסחים שונים של התפילה לשלום המדינה" בסידורי תפילה בארץ ובתפוצות.
נספח - 9 התפילה לשלום המדינה - עיבוד דידקטי/ ריקי יונה