education - חינוך המינהל למדע וטכנולוגיה - מגמת מערכות בריאות
 
 
 
פורטל התוכן החינוכי
צרו קשר
פורום
לאתר המינהל
 
 
 
 
 
מן התקשורת
כתבות מן העתון בנושא מגמת בריאות
 

תוכן עניינים

 

למען החברה, החינוך, המדע והרפואה

פורסם במרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה, פוריה.


סיפור הצלחה, המלמד שגם בפריפריה הכול אפשרי, ומעניק התבוננות מזערית בתרומתו של המרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה, פוריה בתחום החינוך והאקדמיה מעבר לתפקידו כמוסד רפואי.

גם השנה המרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה ממשיך בתרומתו למען קידום הוראת המדעים והרפואה ופותח ערוצים חדשים המאפשרים לתלמידים וסטודנטים מהפריפריה להרחיב אופקים בתחום מדעי הרפואה והבריאות.

מזה 4 שנים שהמרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה, פוריה שותף לקידום החינוך המדעי בקרב בני הנוער באמצעות פרויקט יוקרתי וייחודי, המאפשר לתלמידי טבריה והסביבה אפשרות לגשת לבחינת בגרות ברפואה המזכה את התלמיד ב-10 יחידות לימוד בתעודת הבגרות ובונוס נכבד בתנאי הקבלה לאקדמיה לצד חשיפה יוצאת דופן למקצועות הרפואה השונים.

הפרויקט מופעל בישיבה התיכונית והאולפנית בטבריה ומונה נכון להיום 150 תלמידים עטורי מאיות והישגים מכיתה י-יב. את הפרויקט הנ"ל יזם ומרכז דר' אבי פרץ תודות לסיוע מצד הנהלת ביה"ח, שרואה חשיבות רבה בחיבור בין ביה"ח לבין הקהילה ובחיזוק מעמד החינוך המדעי בפריפריה.

בימים אלו מסיימים את לימודיהם במסלול המחזור השני המונה 50 תלמידים בהישגי בגרויות של 95-100, חלקם בדומה לבוגרי המחזור הראשון (שסיים בממוצע השני הכי גבוה בארץ: 96.7, לעומת 97.4 שהיה המקום הראשון), ימשיכו כבר בשנה הבאה את לימודיהם האקדמיים במקצועות הרפואה השונים וחלק יתגייסו לתפקידים שונים בחיל הרפואה.

חשוב לציין שמרבית בוגרי המחזור הראשון המשיכו ללימודי הרפואה במסגרת לימודי עתודה, ואלו שלא המשיכו למסלול רפואה לומדים להיות פרמדיקים או המשיכו ללימודים גבוהים בתחום הביולוגיה.

לצד לימודי הרפואה בתיכון, החל ביה"ח לקיים השנה קשר הדוק עם המכללה הטכנולוגית תל חי במסגרת החוג לביוטכנולוגיה.

לצד ההישג המרשים בתחום קידום הוראת המדעים בתיכון החל ביה"ח לפעול במקביל גם למען קידום הוראת המדעים באקדמיה והשנה נפתח לראשונה שיתוף פעולה בין מגמת ביוטכנולוגיה במכללת "תל חי" בקרית שמונה לבין אגף המחקר של ביה"ח פוריה.

במסגרת הפרויקט מונה דר' פרץ למרצה במכללה והוא מרכז מספר קורסים כולל קורס חדשני העוסק בתחום המעבדנות הרפואית - קורס שנועד להציג בפני הסטודנטים את עולם הרפואה מנקודת מבטו של החוקר.

בנוסף לשיתוף הפעולה בהיבט ההוראה פתח ביה"ח את שעריו לסטודנטים מהמכללה ובימים אלו מבצעים 6 סטודנטים לביוטכנולוגיה את עבודת הפרויקט שלהם בחטיבת המעבדות של ביה"ח תחת הנחייתו של דר' פרץ.

"כתושב טבריה, שמכיר בקשיי הפריפריה אני רואה חשיבות וגאווה גדולה להוביל את שתי התוכנית הללו. החיבור בין בני הנוער והסטודנטים לבין ביה"ח הופך את לימודיהם לחווייתיים, מאתגרים ומוחשיים יותר. כמו כן התוכנית יוצרת זיקה למקום ותגרום לתלמידים ולסטודנטים לרצות להמשיך את עתידם האקדמי והמקצועי בפריפריה. כך למשל כולי תקווה שתלמידי המסלול לבגרות ברפואה של פוריה יהיו קהל היעד של הפקולטה לרפואה החדשה בגליל ובוגרי לימודי ביוטכנולוגיה בתל חי יהיו אלו שיובילו את התנופה המדעית במכוני המחקר העתידיים בפקולטה זו" מספר בהתרגשות דר' פרץ ומשחזר את הקשיים שעמדו בדרך בעיקר בשכנוע של גורמי מפתח שהתוכניות הללו ראויות לטיפוח בצפון . דר' יעקב פרבשטיין: "אין ספק שהתפקיד שלנו כבית חולים פריפריאלי הוא לתרום לקהילה, והתרומה לחינוך היא הנעלה ביותר"

בימים אלו משתף בית החולים פעולה עם מחלקת החינוך בכפר עילבון לפתיחת מגמת רפואה בבית ספר התיכון החדש שמתעתד להיפתח בשנה הבאה בכפר.

שני פרויקטים חשובים אלו לא היו יכולים לצאת לפועל ללא חזונם של שני אנשים, שהאידיאל שלהם הוא קידום מעמד החינוך המדעי בפריפריה: דר' יעקב פרבשטיין מנהל המרכז הרפואי ודר' אבי פרץ מנהל המעבדה המיקרוביולוגית, שלאחרונה אף זכו למינוי מכובד כחברים בוועדת ההיגוי הארצית של משרד החינוך בנושא התוכנית ללימודי רפואה בתיכון.

ועדה הכוללת את מנהלי בתי החולים שערי צדק, וולפסון, נציגי חיל הרפואה, משרד החינוך ובתי הספר לרפואה בארץ. במסגרת תפקיד זה יהיו ממונים על פיקוח התוכנית והעצמתה.

כמו כן התבקש דר' פרץ ע"י משרד החינוך לבנות את תוכנית הלימודים במיקרוביולוגיה רפואית ומחלות זיהומיות לתלמידי הפרויקט, לאור קרבתו המקצועית לתחום. שני ההישגים הללו מהווים עבור המרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה, פוריה תחילתה של הדרך בה כבר נאמדת ההצלחה בפרויקטים הקיימים ובזכותה - ההכרה שבפריפריה ניתן להגיע להישגים מרשימים בדומה לנעשה במרכז הארץ ולהצעיד תוכניות יוקרתיות לתלמידי תיכון בדומה לתוכנית הנ"ל.

לראש הדף

 

חדש בישראל: בגרות ברפואה

מתוך Ynet, כתב: תמר טרבלסי-חדד וגואל בנו, 25.8.2004

לא רק מתמטיקה ואנגלית: לראשונה בישראל ייבחנו תלמידי תיכון בבגרות במקצוע הרפואה. התוכנית הניסיונית תחל בשלב הראשון בארבעה בתי ספר

מדובר בתוכנית לימודים ניסיונית שתיושם בשלב הראשון בארבעה בתי-ספר: "בליך" ברמת-גן, "אורט הורוביץ" בכרמיאל, "רוטברג" ברמת-השרון ו"ישיבת נתניה". מאחורי התוכנית עומדים משרד החינוך, עמותת "פרחי רפואה" ובית-החולים "בילינסון", שרופאיו ילמדו בבתי-הספר.

בימים אלה השלימו המורים העתידיים של התוכנית הכשרה ב"בילינסון" באמצעות רופאים של בית-החולים. סגן מנהל "בילינסון", ד"ר דן געתון, אמר כי המורים קיבלו העשרה בפיזיולוגיה, ברפואת עור, בנוירולוגיה, באורתופדיה, בתזונה, בהשתלות איברים, בגנטיקה ועוד.

במשרד החינוך מציינים כי הבוגרים של מגמת מדעי הבריאות והרפואה יהיו פוטנציאל לעתודה איכותית לתגבור מערך הרפואה בישראל. "חינוך למקצועות הרפואה בגיל ההתבגרות הינו משמעותי ומשפיע על ההחלטה לבחור בהמשך בלימודי רפואה", נאמר במסמך של המינהל למדע ולטכנולוגיה במשרד החינוך, שמקיים את התוכנית.

קובי מונוביץ, המנהל את עמותת "פרחי רפואה", ציין כי במסגרת הלימודים ישולבו התלמידים במערך ההתנדבות של מד"א כאנשי צוות באמבולנסים ובניידות טיפול נמרץ. יו"ר ועדת ההיגוי שהפיקה את תוכנית הלימודים הוא מנהל בית-החולים "שערי צדק", פרופ' יהונתן הלוי, ובוועדה חברים רופאים בכירים, נציגי צה"ל, מורים ואנשי משרד החינוך.

רבקה שושן, מנהלת בית-הספר "אורט הורוביץ", אחד מארבעת בתי-הספר שבהם תתקיים התוכנית, אמרה אתמול: "כבר אשתקד פתחנו מגמה ניסויית ללימודי בריאות ורפואה לתלמידי כיתות ז' ולתלמידי כיתות י'. השנה נפתחת רשמית מגמה לבגרות, ו-30 תלמידים מבית-הספר ומבתי-ספר אחרים בכרמיאל וסביבותיה כבר נרשמו. התלמידים האלה, שנבחרו בקפידה, ילמדו חמש יחידות ביולוגיה או כימיה, חמש יחידות בריאות וחמש יחידות רפואה. במהלך הלימודים הם יבקרו בבתי-חולים ויעברו קורסים של עזרה ראשונה ברמות שונות".

לראש הדף

 

לימודי רפואה בבית ספר תיכון בחולון

מתוך ynet כתבת: שירלי מורה, 2.2.2010

בבית הספר "נבון" בחולון החליטו לשדרג את מגמות הלימוד. החל מהשנה הבאה, בשיתוף עם בית החולים "וולפסון", ייפתח מסלול מיוחד ללימודי הרפואה

בית ספר לרפואה, שלוחת "נבון": מגמת לימודי רפואה תיפתח בשנת הלימודים הבאה בבית הספר התיכון "נבון" בחולון, בשיתוף עם המרכז הרפואי "וולפסון". הלימודים במגמה יכללו 15-10 יחידות לימוד במקצוע הרפואה.
כבר בחופש הגדול הבא יוכלו התלמידים המעוניינים ללמוד במגמה להשתתף בקורס בן 60 שעות מטעם מגן דוד אדום, כהכנה ללימודיהם.
תוכנית הלימודים תלווה בהרצאות מפי רופאי "וולפסון" והיא תותאם לשכבות הגיל השונות. תלמידי כיתה י' יתמקדו בנושא ויסות לחץ דם, כגון קרדיולוגיה והמטולוגיה, כולל עריכת סיורים כלליים בבית החולים, צפייה בצנתורים/אקו לב וביקור בבנק הדם/מעבדות הדם. במקביל, הם יוכלו לשלב עבודה מעשית בעריכת בדיקות א.ק.ג. במקביל, ישתתפו התלמידים בקורס מקצועי בתחום, שיועבר בידי סגנית מנהל המרכז הרפואי, ד"ר זהבית זיו-נר. תלמידי כיתה יא' יתמקדו בנושא ויסות ובקרה כלליים בגוף האדם (נפרולוגיה, נוירולוגיה ואנדוקרינולוגיה).
במסגרת לימודיהם, התלמידים יסיירו במכון גאסטרו, במחלקת דיאליזה, במכון פיזיוטרפיה, במכון E.E.G. ובמכון לבדיקת עיניים וטיפולי לייזר. תלמידי כיתה יב' ילמדו במסגרת הנושא המרכזי את הוויסות המטבולי בגוף האדם (מערכת המין, גאסטרו, אנדוקרינולוגיה ואורטופדיה) וישתתפו בסיורים כגון: צפייה בניתוחים (כולל ניתוחים קיסריים) וביקור במעבדות להפריה חוץ-גופית. התלמידים יוכלו לשלב בלימודיהם עבודה מעשית בחדר לידה.
בעיריית חולון מסבירים כי "בבסיס התפיסה הרעיונית של המגמה, עומדת ההכרה בחשיבות חשיפת בני הנוער לעולם הרפואה המתקדם ולמגוון מקצועות הבריאות. התלמידים ייחשפו גם לשאלות ולדילמות רפואיות ואתיות, שפתרונן מבוסס על שילוב ידע מדעי ואמצעים מתקדמים בתחום הטכנולוגיה והמדע.
במסגרת ההתנסות הקלינית, ישולבו התלמידים במערכת ההתנדבות של מד"א כאנשי צוות באמבולנסים, ניידות טיפול נמרץ ובנק הדם. כמו כן, בתיאום עם מנהל בית חולים 'וולפסון', ד"ר יצחק ברלוביץ', והצוות הרפואי ישולבו התלמידים במחלקות השונות, בהתאם לתוכנית הלימודים".

לראש הדף

 
 
 
    תאריך עדכון אחרון:  17/07/2017  

עדכוני rss