education - חינוך המינהל למדע וטכנולוגיה - מגמת גילוי ואיתור מידע דיגיטלי
 
 
 
פורטל התוכן החינוכי
צרו קשר
לוח אירועים
לאתר המינהל
 
 
 
 
 
רציונל המגמה
 

מחשבים ומידע תופסים מקום הולך וגדל בחיינו, ועל כן מוסכם על מעצבי תכניות לימודים בעולם כולו, שידע והבנה בסיסיים במה שנוגע לפן הטכנולוגי של טכנולוגיית האינטרנט ושימושיו מידע ברשת ובמדיה החברתית ואבטחת מידע הם חלק בלתי נפרד מההשכלה שיש להקנות כיום לתלמידים.

 

התכנית "גילוי ואיתור דיגיטליים" הינה תכנית לבגרות שנבנתה במסגרת פעולה משותפת בין המנהל למדע וטכנולוגיה במשרד החינוך, אגף המודיעין 8200 בצה"ל וחברות טכנולוגיות מתקדמות.

( משרד החינוך אינו אחראי על נושאים שקשורים לגיוס לצה"ל או לקדימות לשירות ביחידות מסוימות. כל בירור צריך להיעשות מול גורמי צה"ל המוסמכים).

 

התכנית מקנה לתלמיד ידע וכלים חדשניים לטובת הבנה ויישום של תהליכי אחזור מתקדמים רב לשוניים, תוך דגש על פיתוח תודעה ותפיסה מידענית יצירתית.

 

בבסיסו של כל תהליך מודיעיני מונחת שכבה של פריטי מידע. לאורך השנים הולך ומתרחב סל מאגרי המידע שעומדים לרשותו של איש המודיעין. במסגרת תהליך זה, הופך תהליך איתור המידע, מיצויו ועיבודו לכדי ידע מודיעיני, לתהליך סבוך ומורכב יותר. תהליך זה דורש שורה של מיומנויות וכלים, שיאפשרו לאיש המודיעין גישה מיטבית למאגרי מידע, יחד עם יכולת מספקת להתמודדות עימם.

 

עבודת המודיעין דורשת התמצאות ב"אוקיינוס" המידע, תוך הבנת הלוגיקות השונות שעומדות בבסיסם של מאגרי המידע. יכולות כריית מידע על סמך כלים מתקדמים לניתוח "Big Data" הכרחיות בעידן בו מידע מקוון זמין לכל. מעל הכל, עמוד התווך של תהליך המודיעין הוא הבחנה בין עיקר לטפל, שתאפשר לאיש המודיעין להוציא מסרים מרכזיים ועיקרי דברים.

 

מקצוע מידע וידע באינטרנט כמוביל במגמה הוא תחום מרכזי בעל השלכות רבות על תחומים אחרים. ניתוח ואיתור מידע נתפס כשפת הטכנולוגיה המשמשת לתיאור והבנת מבני מידע וידע, קשרים ותהליכים. כשפה, מקצוע זה מאפשר פתרון בעיות, ייצוג ידע ופורמליזציה של תהליכים, ולכן הוא תומך בהבנת טכנולוגיה ובפיתוח מדעי-טכנולוגי, ועקרונותיו משמשים כיום לעבודה מידענית ומדעית בתחומים רבים.

 

תכנית הלימודים מדגישה בין היתר את הסוגיות התרבותיות והערכיות חברתיות במרחב הדיגיטלי, ניתוח רשתות חברתיות, הדלפת מידע ברשתות חברתיות לדוגמא, התפשטות מידע הקשור במחלות ברשתות חברתיות.

 

מטרות התכנית "גילוי ואיתור דיגיטליים" במונחי פיתוח חשיבה :

 

  • ידע להבנת מהות המידע ותפקידו בחברה.
  • התמחות בשימוש בטכנולוגיות המידע והתקשורת.
  • יכולת לנתח מבני מידע, לפתח אסטרטגיות ומערכות לניהול, לגישה ולהפצת מידע.
  • מסוגלות להגיב לצורכי מידע של קבוצות צרכנים שונות.
  • מיומנויות מחקר.

 

מטרות התכנית "גילוי ואיתור דיגיטליים" במונחים ערכיים :

 

  1. התלמידים ימצאו מידע וידע בסייבר, כאלו שיסייעו להם לנצל את שכבר למדו ועשו האחרים, וכך יוכלו להתחיל תמיד בנקודת פתיחה טובה יותר.
  2. התלמידים ישתפו מידע וידע באופן יעיל ומועיל עם סביבתם הקרובה (קשרים חזקים: חברים וידידים במעגלים שונים) והרחוקה (קשרים חלשים: אנשים במרחב הסייברי) כדי למצוא מענה לאתגרים הניצבים בפניהם.
  3. התלמידים יארגנו את המידע והידע הרבים שברשותם, בדרך שתאפשר להם למצוא אותו בכל עת שיזדקקו לו, למרות היקפו הרב.
  4. התלמידים יתרמו לעצמם ולקהילה בשימור מורשת העבר ושימור ידע של מומחים שסביבם.
  5. התלמידים יכירו כלים ומיומנויות לפיתוח מחקרי ומעשי של מידע וידע חדשים, לטובת עצמם ולטובת הסובבים. וינתחו סוגיות תרבויות חברתיות וערכיות במרחב הדיגיטלי.
 
 
 
    תאריך עדכון אחרון:  08/04/2019  

עדכוני rss