הפיקוח על הוראת הערבית education - חינוך

עדכוני rss

 
   
 
 
 
 
 
 
חמש מצוות היסוד באסלאם
 

האסלאם הוא דת הלכה, בדומה ליהדות, מה שאומר, שכדי להיות מסלם יש לקיים מצוות מסוימות. באסלאם יש חמש מצוות יסוד, שהן עמודי התווך של האסלאם, והן מוטלות על כל המסלמים בלי יוצא מן הכלל.

מצוות העדות – א(ל)שַّהאדה - ألشهادة

כל מסלם חייב להצהיר על האמונה בייחוד האל ועל האמונה בשליחותו של מחמד. נוסח השהאדה הוא: אַשְהַדֻ אַןַّ לא אִלַה אִלַّא (אל)לַّה ומֻחַמַّד רַסוּל (אל)לַّה – אני מעיד, שאין אל חוץ מאללה, ומחמד הוא שליחו. משפט זה נאמר ע"י כל מסלם מספר פעמים ביום בזמן הקריאה לתפילה ובזמן התפילה עצמה, אך גם במקרים מיוחדים, כמו בזמן התאסלמות, נישואים, חתימה על חוזים ועוד.

מצוות התפילה – א(ל)צַّלאה – ألصلاة

יש שני סוגי תפילה באסלאם: תפילה יומית אישית ותפילה בציבור בימי שישי ובחגים במסגד. כל מסלם חייב להתפלל 5 פעמים ביום. כנראה, שמספר זה של תפילות נקבע כפשרה בין מספר התפילות ביהדות (3) לבין מספר התפילות בנצרות (7), לאחר שמחמד הבין, שהיהודים והנוצרים לא ממהרים להתאסלם. הקבלה (כיוון התפילה) הוא למכה, והיא מסומנת ע"י המִחְראבּ – גומחה בקיר.

התפילות הן בזמן הבוקר, הצהריים, מנחה, מעריב ולילה. כל מסלם יכול להתפלל לבד ובכל מקום, וכל תפילה כוללת היטהרות וסדרה של סגידות, עמידה והרמת ידיים. כל תפילה כוללת את סוּרַת (א)לְפאתִחה – הפרשה הפותחת את הקראן והמדברת על ייחודו של האל, וכן פרשה או פרשות נוספות מן הקראן, לפי בחירתו של כל אחד. בימי שישי ובחגים נערכת במסגד תפילה בציבור עם לפחות 12 מסלמים גברים (הנשים מתפללות בנפרד, בדומה ליהדות). את התפילה מנהל האִמאם, והמתפללים מחקים אותו. התפילה בציבור כוללת תנועות נוספות וכן חֻ'טְבּה – דרשה, שנישאת ע"י הדרשן וכוללת הטפה בענינים דתיים ולפעמים גם בענינים כלליים. הדרשן עומד על המִנְבַּר (במה) ומביע את דעתו בנושאים מסוימים, ולעיתים יש בה הסתה נגד שליט מסוים. הקריאה לתפילה נעשית מהמִאדַ'נה – מבנה מוגבה לצד המסגד.

בזמן התפילה.

מראה מסגד מבפנים.

 

מצוות הצדקה – א(ל)זכאה – ألزكاة

מטרת המצווה הזו, בדומה ליהדות היא קודם כל עזרה לעניים, אך גם להזכיר למסלמים שעליהם להיטהר מהחומריות ולהוכיח את אמונתם. כל מסלם חייב להפריש צדקה מתבואת פירות, מעדרים, מכסף, מזהב ומסחורות. שיעור המס שיש להפריש קבוע ומוגדר, כמובן בהתאם לכמות.

 

מצוות הצום – א(ל)צום – ألصوم

כמו ביהדות, גם באסלאם יש אמונה, שצום הוא דרך לחזרה בתשובה, לחרטה ולהתקרבות לאלוהים. הצום מראה על קביעת גורלם של בני האדם לטוב או לרע ע"י האל, כמו יום כיפור ביהדות. בהתחלה קבע מחמד צום של יום אחד, בדומה ליהדות, אך כשהבין שהיהודים לא מתאסלמים כפי שציפה, שינה את הצום ל-30 יום בחודש רמצ'אן. במשך 30 יום כל מסלם חייב לצום מזריחה עד שקיעה. צום זה מציין את תחילת הורדתו של הקראן אל מחמד באמצעות המלאך ג'בריל. לפי האמונה המסלמית זה אירע ב-27 ברמצ'אן, וארוע זה מצוין כלילה (א)לקדר – ליל גזירת הגורל – האל חורץ את גורלו של כל מסלם. לכן נחשבים עשרת הימים האחרונים של חודש זה ימים בעלי משמעות מיוחדת, ומסלמים רבים שוהים במסגדים שעות רבות.

בחודש זה אמורים המסלמים לנהוג באיפוק גם לאחר השקיעה, אך יש שהופכים כל ערב לחגיגה משפחתית גדולה.

בסוף הצום נערך עיד (א)לפטר, בו נערכות ארוחות גדולות וחגיגיות, ומאכלים רבים נתרמים לנזקקים. 

 ברכה לצום: רמצ'אן כרים – רמצ'אן מכובד.

 

מצוות העלייה לרגל – אלחג' – ألحج

העליה לרגל לכעבה שבמכה היתה נהוגה עוד לפני האסלאם, שכן הכעבה נחשבה מרכז פולחני אלילי וכן מרכז מסחרי חשוב.

החג' כולל את הכעבה, את הר ערפאת ליד מכה ואתרים נוספים בסביבות מכה. עלייה לרגל שלא במועד החג' נקראת עמרה, וכל מסלם יכול לבצע עמרה גם מספר פעמים בשנה. את החג' חובה לערוך לפחות פעם בחיים.

כל המסלמים והמסלמיות, שמגיעים לסביבות מכה בימי החג', חייבים להיכנס למצב של אחראם – קדושה, כלומר עליהם להיטהר, ללבוש בגדים לבנים ללא תפר, להיות יחפים או עם סנדלים ולהסיר כיסוי ראש.

תחילת הטקסים בכעבה שבמכה. הכעבה היא מבנה גבוה דמוי קוביה בחצר מסגד. בקיר המזרחי של הכעבה נמצאת האבן השחורה, שקוטרה כ-30 ס"מ. עולי הרגל מקיפים את הכעבה 7 פעמים ומשתדלים להתקרב לאבן השחורה כדי לנשקה. טקסים נוספים הם ריצה בין שתי גבעות (צפא ומרוא) כדי לציין את ריצתה של הגר בחפשה מים לה ולאסמאעיל (ישמעאל), לאחר שגירש אותם אברהם מביתו וכן זריקת 7 אבנים במנא על ערמות אבנים שמצויות שם ושמסמלות את השטן. טקס חשוב נוסף נערך לרגלי הר ערפאת, שם תכנסים כל עולי הרגל לשמוע דרשה.

בסוף החג' חוגגים המסלמים את חג הקורבן – עיד (א)לאצ'חא במשך 4 ימים, כשרוב הקורבנות נתרמים לנזקקים. 

 הכעבה במכה בזמן ההקפות.

 

 מצוות היסוד של האסלאם – שאלות סיכום

 
 
    תאריך עדכון אחרון:  04/10/2014