education - חינוך הפיקוח על הבריאות
 
   
 
 
 
 
 
 
בית ספר אשכול באר שבע
מתמודדים עם אלרגיות
 

נושא האלרגיות התחיל מסיפורו של תלמיד האלרגי למאכלי דגים ותלמיד נוסף האלרגי למאכלי חלב,  לאחר מיפוי כלל תלמידי בית הספר  התגלה כי 17 תלמידים נוספים עם אלרגיות שונות. ובנוסף גם  4 מורות. בהתחלה היה בלבול, כיצד מתמודדים?

 

בבית הספר הוחלט כי משנים את הגישה לטיפול בסוגיה, ממצב של קושי למצב של התמודדות עם אתגר וגיוס כל מה שניתן כדי להכיל את הילדים בביה"ס ולרכוש את אמון הקהילה.

 

חשוב היה ללמוד ולהעמיק בנושא, להכריז כי ביה"ס "אשכול" "רגיש לרגישויות".

החלנו בהערכות בית הספר ברמה המערכתית:

 1. שיח והכלה של ההורים תוך כדי למידה של המקרה ומציאת פתרונות
 2. בניית "נוהל אלרגיה". רענון קבוע לצוות.
 3. שילוט ברחבי בית הספר. בית ספר "נקי" ממאכלי דגים וממוצרי חלב נוזליים. ביטוי לכך גם בלוגו בית ספרי ובאתר הבית ספרי.
 4. הכשרת חלק מצוות בית הספר במתן זריקת אפיפן.
 5. בניית יום עיון להורים וילדים בנושא מודעות לאלרגיות.
 6. מיפוי בית ספרי- תלמידים עם אלרגיות. בהמשך תלמידים עם מחלות.
 7. יידוע ותזכור ההורים הן בימי הורים, באגרת החודש, בחוזרים להורים ובמפגשים שונים.
 8. מפגש הורים וילדי הכיתה עם אמו של התלמיד.
 9. התייחסות לילדים עם אלרגיות במועדים ובחגים כדוגמת חנוכה ופסח.
  הכלה ומתן מענה לכלל הילדים וצוות המורים, מבוסס צורך ומשאבים.
  וברמה הפדגוגית:
  רכשנו ספרי קריאה לילדים בנושא, ספרי מידע נבנתה יחידת הוראה בשפה בשם "אשכול של אלרגיות".קיימנו בסוף חודש יום מודעות בנושא, שהוקדש  כולו לנושא התמודדות עם אלרגיה.

הערב כלל מעבר בתחנות שונות בהן הוצגו תוצרי חקר של התלמידים שהביעו מסרים חדים וברורים, בין העמדות נבנתה תערוכת צילומי ילדי שכבה ה' בנושא, ציורים, סיסמאות, מצגות שונות, תוצרים בעקבות קריאה, ועוד.. בכל עמדה התלמידים הנחו והסבירו.

 

בנוסף, הוצגו עמדות מידע כמו השפעת העישון על אלרגיה בקרב ילדים, האורחים נתבקשו לחתום על אמנה כנגד עישון כפוי, עמדה בנושא תרופות סבתא, מאכלים ללא גלוטן, חלוקת צמידי מודעות והזדהות, עמדה בה ראיינו הילדים את האורחים בנושא האלרגיה, הריאיון שודר אונליין לקהל הרחב, עמדה ששילבה הומור ואלרגיה בשם "הסנדלר הולך יחף" – בעמדה זו הוצגו דמויות של בעלי מקצוע האלרגיים למשהו שקשור למקצועם.
הכל עוצב בטוב טעם, ובאופן אסתטי ומכובד.

 

אחרי הסיור בתערוכה של התוצרים, התקיים טקס בחסות ראש העיר, את הטקס פתחו ילדי המקהלה בשיר שנכתב במיוחד לערב זה והולחן ע"י המורה יוליה בלה. בהמשך התקיים פאנל בהשתתפות , ס' ראש העיר ומ"מ ראש העיר- ד"ר חפצי זוהר, ד"ר ארנון ברוידס מנהל המרפאה לאלרגיה מבית החולים סורוקה, הגב' רחל הבר, והגב' צילה אחיות מומחיות לאלרגיה גב' רויטל צדוק אם לילד אלרגי, והתלמיד אביתר פנקר.

 

את הפאנל הנחו שני תלמידי כיתה ו' – ארד אהרוני ואוריין טוויזר.
כל חברי הפאנל השתתפו והרחיבו בדבריהם את הידע על התופעות השונות של האלרגיה, וענו על שאלות הורים ותלמידים.
אולם הספורט היה מלא מפה לפה, ראש העיר הגיע וברך את ביה"ס על עשייתו המבורכת, ועודד את התלמידים על עשייתם. בסיום הפאנל, הוצג קליפ שיצרו כלל ילדי ביה"ס המשקף את תהליך הלמידה והעשייה החינוכית והערכית בנושא.
במקביל נערכו פעילויות נוספות: הפעלה של סטודנטים לרפואה מאוניברסיטת בן גוריון ופעילות של מספר  סיפורים שהתאים סיפור במיוחד לנושא, לילדי הכתות הנמוכות.

 

ולקינוח הוצגה הצגת אימפרוביזציה  של תאטרון ניו – ריאלטי – שהתבססה על סיפורי תלמידים שמתמודדים עם אלרגיות שונות, המקום שתלמידים אלו קבלו בערב זה – העצים אותם, שם אותם על הבמה – תרתי משמע, וקולם הושמע.
הערב העביר מסרים של "ואהבת לרעך גם את שאינו כמוך", קבלת השונות, הכלה, סובלנות ורגישות לזולת.

 

הערב והפעילויות השונות הביאו לידי ביטוי מחשבה, אקטיביזם של ילדים, ושיתוף פעולה של גורמים שונים בביה"ס ומחוצה לו.
בבית הספר "אשכול" החליטו להעלות על נס – קושי תוך מיקוד העבודה בהתמודדות עמו, בדגש על אחריות ושיתוף של גורמי ביה"ס לטובת התלמידים שמתמודדים על אלרגיות קשות.

לסרטון יום שיא בנושא


   

 

 
 
    תאריך עדכון אחרון:  13/05/2016    

עדכוני rss