education - חינוך הפיקוח על הבריאות
 
   
 
 
 
 
 
 
ימי הולדת בריאים יותר בגן -  זה אֶפְשָׁרִיבָּרִיא
 

 

 

ערכה לחגיגה בריאה יותר בגן-אוסף רעיונות וחומרי עיון

 

 

כבר מתחילת השנה ימי ההולדת מהווים אירוע חשוב וחוויתי בגן. זהו יום מרגש שהילדים וההורים מצפים ומתכוננים לקראתו. באופן אולי מפתיע הוא גם מעלה את הנושא הבריאותי לסדר היום. בשנים האחרונות ברחבי הארץ, יותר ויותר גני ילדים חוגגים ימי הולדת בצורה בריאה יותר. הורים רבים כיום מודעים לחשיבות של הרגלי האכילה הנרכשים כבר מגיל צעיר. לכן, לימי הולדת לילדים בגיל הגן מקום חשוב בהרגלים של אורח חיים בריא לאורך זמן.

 

חגיגה בריאה יותר של יום הולדת גם בגן וגם בבית, יכולה להיות גם מהנה וגם תורמת לקידום אורח חיים בריא יותר לכולם. לשם כך, במסגרת אאֶפְשָׁרִיבָּרִיא – התכנית הלאומית לחיים פעילים ובריאים מטעם משרד הבריאות, החינוך, התרבות והספורט, התכנית לשיווק חברתי שיתופי של אוניברסיטת תל-אביב פנתה לעשרות הורים וצוותי גני ילדים ברחבי הארץ. הכוונה הייתה ללמוד מהם כיצד הם הצליחו לאמץ את הנוהג של ימי הולדת בריאים יותר, גם כאשר ישנם הורים שחוששים מהשינוי  (למרות שהוא לטובת בריאותם של ילדיהם). ההצלחות מדברות בפני עצמן.

 

אנו מזמינים אתכם לקרוא ולהתרשם מניסיונם של הורים וצוותי הגן בנושא ימי הולדת בריאים יותר בגני הילדים.

 

 

במשך השנה תוכלו לקבל מאֶפְשָׁרִיבָּרִיא המלצות יישומיות, 'טיפים' וסיפורי הצלחה נוספים, ונשמח לכלול את הסיפור שלכם גם כן.

 

איך מקדמים את השינוי?

ראשית - תיאום ציפיות עם ההורים:
צוות גן בתל אביב מספר שתיאום ציפיות עם ההורים יכול לעזור בהתמודדות עם חששות ומתחים אפשריים. גננת מקרית גת המליצה כבר בתחילת השנה באסיפת ההורים, ליידע את ההורים שימי ההולדת בגן נחגגים בצורה בריאה יותר. גננות סיפרו שהן עושות תיאום בעל פה וגם מצרפות דף הסבר כתוב, כך שההורים יכולים לקחת את הדף הביתה. הגננות מספרות, שמהניסיון שלהן, כשהדברים כתובים, הם מתקבלים באופן חיובי. 

 

הורים מכפר סבא סיפרו שתיאום ציפיות בתחילת השנה הביא להצלחת השינוי הבריאותי בגן.  למרות שבשנה הקודמת היה מקובל להביא חטיפים ומתוקים לימי ההולדת בגן, השנה צוות הגן החליט שהגן עורך שינוי. צוות הגן היה מודע לכך שישנם הורים שרגילים ומעוניינים לחגוג את ימי ההולדת עם ממתקים, והחליט להתמודד עם התנגדויות אפשריות של ההורים - כבר באסיפת ההורים הראשונה בגן. צוות הגן הסביר להורים שכדי שהגן יהיה מקום בריא יותר לילדים שלהם, החל מהשנה, הנוהג בגן הוא שלא מביאים ממתקים לגן ושותים מים בלבד. ההורים סיפרו שכאשר צוות הגן הציג את הדברים כך, ההורים לא התנגדו ולא היו ויכוחים. כך החל השינוי הבריאותי בגן. כיום ההורים מרגישים ביטחון שהם מעניקים לילדיהם הרגלי אכילה בריאים יותר. גננת מטמרה סיפרה שבגן יש מסורת של ימי הולדת צנועים, עם מיץ טבעי, כדי למנוע ויכוחים בין הילדים, ולמרות שהיו הורים שרצו להביא חטיפים וסוכריות, הם הסכימו לוותר עליהם. היא ספרה שהילדים התרגלו לימי ההולדת כפי שהם.

 

אם לשניים מראשל"צ שיתפה: "אני שמחה שהיא (הבת) אוכלת בריא בגן... אני יודעת בוודאות שבמהלך היום היא מקבלת את כל אבות המזון... ההורים היו באסיפת הורים הם יודעים שלא מכניסים חטיפים וממתקים - אז אין ויכוחים."

 

ישנם גנים שבהם הצוות ממליץ לשוחח עם ההורים באופן כללי על "גן מקדם בריאות". כך למשל,  סיפרה גננת שהיא מבקשת מההורים לצייד את הילדים במים, ולהימנע מהכנסת חטיפים וממתקים קנויים לגן - זה מונע מריבות "למה הוא קיבל ולי אין", וגם מבטיח בקרה של צוות הגן על המזון שהילדים צורכים בגן.

 

יום הולדת, רק פעם בשנה (?)

למרות שכל ההורים היו רוצים שהילדים שלהם יאמצו הרגלי אכילה בריאים, ישנם הורים שחושבים שאפשר לוותר על גישה בריאה בימי הולדת, כי לכאורה יום הולדת "זה רק פעם בשנה". כמובן שאין זה כך. בעוד שהורים מארגנים יום ההולדת לילדיהם רק פעם בשנה, בגן יום ההולדת נחגג לעיתים תכופות, לפעמים אפילו פעם בשבוע. לכן אם בגן לא מעודדים הגשת כיבוד בריא יותר, הילדים אוכלים חטיפים מתועשים וממתקים מלאים בסוכרים בתדירות גבוהה יחסית, שעלולה ליצור הרגלים של צריכת מאכלים לא בריאים. צריך לזכור שהרגלים אלו נרכשים בקלות יחסית אך קשה לשנות אותם בהמשך.

 

אמא מאום אל-פחם שיתפה: "אני בהחלט מוטרדת, כי תדירות ימי ההולדת היא גבוהה, פעמיים שלוש בחודש, וזה בנוסף לשאר ימי ההולדת של ילדים מהמשפחה או של ידידים. לכן יוצא שהילד חשוף לכמות גבוהה של סוכר. זה בעייתי בשבילי, כי הבן שלי סובל מבעיית עודף משקל ובכלל הרבה סוכר זה לא בריא". גננת מלקיה סיפרה על חוויה חיובית שבה אמא לילד שסובל מעודף משקל החליטה לחגוג יום הולדת בגן רק עם פירות. הילדים אכלו את הפירות ונהנו. היא הוסיפה שהשינוי הבריאותי יכול לקרות כאשר צוות הגן מוביל אותו: "נכון  שיום ההולדת הוא יום מיוחד ולפעמים יש הרגלים להביא ממתקים והפתעות, אבל זה קשור בגננת עצמה – אם היא מרשה להביא או לא".

חוגגים ונהנים עם כיבוד בריא יותר

גננות והורים מספרים שיש דרכים רבות, קלות יחסית ומהנות לחגוג יום הולדת בגן עם מאכלים בריאים יותר.
צוות הגן מהיישוב אלעד ביקש מההורים לוותר על שתייה מתוקה בימי ההולדת. הם אמרו להורים שאם הילדים רוצים משהו מתוק- יש פירות. הגננת בגן היא אמא בעצמה, והיא זיהתה שבכל פעם שקילפה תפוז או בננה, בתה, שמאוד בררנית באוכל, ביקשה ממנה לטעום, ונהנתה מאוד.  גננת  מגבעתיים סיפרה על חוויית הצלחה בגן שלה: באחד מימי השישי, נערכה מסיבת יום הולדת לשני ילדים במשותף. לאחת האימהות היה חשוב שהכיבוד ביום ההולדת של הבן שלה יהיה פירות וירקות אבל האם השנייה התנגדה לכך וטענה שאי אפשר לקיים יום הולדת ללא ממתקים כי הילדים עלולים להתאכזב ולא ליהנות. האם גם חששה מהקושי למצוא זמן להכין כיבוד בריא יותר ולחתוך פירות וירקות. אבל לבסוף היא השתכנעה לנסות לקיים את יום ההולדת ללא ממתקים. כשהאם ראתה עד כמה הילדים נהנו מהפירות ומהכיבוד הבריא יותר, היא התרצתה והייתה גאה ביום ההולדת המהנה והמיוחד. מאז, היא תומכת בכיבוד כזה עבור כולם.

שקית הפתעה יכולה להיות מפתיעה!

לקראת סיומה של חגיגת יום ההולדת, ישנם גנים שבהם מקובל לחלק "שקיות הפתעה" לילדים, וישנם גנים שהחליטו שאצלם זה לא מקובל. גננות סיפרו לנו על דרכים שונות לחלוקת מתנות בימי ההולדת:

גנים שבהם מקובל להעניק מתנה אחת לילדי הגן: ישנם גנים שבהם מקובל לתת מתנה אחת, המשותפת לכל הילדים בגן במקום שקיות אישיות. למשל, הורים סיפרו שבגן בגבעתיים, במקום שקית הפתעה או מתנות אישיות, ההורים מעניקים מתנה מרכזית שמשמשת את כל ילדי הגן. יש גם הורים שיוצרים עם ילדיהם קישוטים לגן או שרוכשים ספר, דיסק של מוסיקה, פאזל, או משחק קופסה. ההורים מספרים שהם שמחים לתת לגן משהו שהילדים יוכלו להשתמש בו כל השנה. גם צוותי הגן מעדיפים זאת. למשל, צוות הגן מתל אביב מסביר שפתרון זה עדיף על מתנה שעולה מספר שקלים לכל ילד שעלולה להיהרס אחרי דקות ספורות. לעומת זאת, כאשר נותנים מתנה משותפת לילדי הגן, כולם נהנים ממתנה משמעותית לאורך זמן.

גנים שבהם מקובל להעניק שקיות הפתעה ללא ממתקים: ישנם גנים שנוהגים לתת לילדים שקית הפתעה אישית, אך מצאו דרכים להפוך אותן לבריאות יותר ואפילו בתקציב לא גבוה. ישנם גנים שבהם צוות הגן מבקש מההורים לא לכלול ממתקים בשקית ההפתעה, ההורים מעניקים לילדים שקיות הפתעה עם פירות או שמחלקים לכל ילד הפתעה אחת כמו יו-יו, או חוברת צביעה. גננת מאום אל-פחם סיפרה מניסיונה, "שהורים חושבים שהילדים אוהבים את הממתקים יותר מאשר את המתנה" , לדעתה הם טועים בכך שהם חושבים שהממתקים כל כך חשובים לילדים ושזה בכלל "בראש של המבוגרים". היא הוסיפה שיש כל מיני אפשרויות למזכרת מהנה מחגיגת יום ההולדת ולא חייבים לחלק ממתקים. ישנם גם הורים שמספרים שהם והורים אחרים בכלל זורקים את הממתקים שהילדים מקבלים בשקית ההפתעה ברגע שהם מגיעים הביתה.

 

איך מונעים "תחרות" בין ההורים?

הורים וצוותי הגן מספרים על כך שלפעמים ימי ההולדת בגן מלווים בתופעה של "תחרות" בין הורים. כך למשל,

 

גננת מתל אביב גילתה שכאשר לא נותנים הנחיות מפורשות להורים - מה להביא ליום ההולדת בגן, עשויה להתעורר מעין "תחרות" סמויה בין ההורים שמנסים להציג את עצמם כהורים טובים על ידי רכישת שפע של ממתקים, עוגות קנויות ומקושטות והפתעות יקרות. אמא מקרית אתא תיארה את התופעה של ה"תחרות" והתוצאות השליליות שלה: "יש הרבה הורים שעושים מעבר ואז ההורים האחרים רוצים לעשות גם מעבר". זה גורר הוצאות גבוהות על יום ההולדת, וכמובן- ערך תזונתי ירוד לילדים". אם מכפר יאסיף אמרה שהיא "לא אוהבת את כל הסיטואציה, יש הרגשה שישנה תחרות סמויה בין האימהות לגבי מי תכין מבחר גדול יותר של כיבוד בלי התחשבות בבריאות של הילדים".

 

צוות הגן מתל אביב מציע פתרון שגם מקובל בגנים רבים ברחבי הארץ. ראשית, לאחר שעושים תיאום ציפיות באסיפת ההורים הראשונה בתחילת השנה, אפשר לחלק להורים או לשלוח להם במייל רשימה מפורטת של דברים ההורים נדרשים לא לחרוג ממה שכתוב ברשימה. הדבר מונע תחרות בין ההורים ומקל עליהם, כי הם לא צריכים להתלבט מה להביא וזה מונע מהם הוצאות כספיות מיותרות.

הורים מחפשים גנים בריאים יותר!

זה לא מפתיע שיותר ויותר גנים בישראל מציעים אוכל בריא יותר לילדים בגן. כיום, הורים  רבים המתלבטים בבחירת גן לילדיהם נותנים משקל חשוב לנושא הבריאותי. לכן, ישנם הורים שאומרים במפורש שהנושא הבריאותי חשוב להם ובעת ההרשמה לגן שואלים לגבי התפריט השבועי ומחפשים את הטוב והבריא ביותר עבור ילדיהם. למשל, אמא מראשל"צ סיפרה שהיא רשמה את בתה הבכורה לגן שמקדם גם ערכים סביבתיים וגם בריאותיים. בימי ההולדת בגן שהם בחרו בו, לא מחלקים ממתקים והחטיפים הם פירות חתוכים. צוות הגן מתל אביב סיפר שהתפריט בגן נבנה תוך התייעצות עם תזונאית. גננת מהיישוב אלעד סיפרה שההורים בגן בעלי מודעות לבריאות ומבקשים מהגננות לדבר על בריאות. לדבריה, הנושא הבריאותי מעניין גם את הילדים ולכן הגננות מספרות להם סיפורי ילדים בנושאים כמו סידן וירקות. למנהגים הבריאותיים יותר בגן, יש השפעה גם בבית. "הילדים הם שגרירים", הוסיפה גננת מקרית גת "ברגע שהם מחונכים בגן לתזונה בריאה זה משפיע גם על מה שקורה בבית".

 

 

הורים מספרים שמבחינתם התדמית של גנים שמציעים אוכל בריא יותר לילדים היא חדשנית ומתקדמת, לעומת התדמית של גנים המאפשרים לילדים לאכול ממתקים וחטיפים קנויים. שמענו זאת למשל, מאמא לשניים מגבעתיים, שלדעתה גן שמגישים בו ממתקים, הוא גן "פחות חדשני ומתקדם". לדעתה, בגן בו מאפשרים לתת לילדים ממתקים, זה כמו "סבתות שאומרות שהפינוק לילד זה ממתק". לכן, כאשר היא בחרה את הגן לבנה הבכור היה חשוב לה שזה יהיה גן שבו לא נהוג להגיש חטיפים מתועשים ועתירים בשומנים, סוכרים או מלח. היא הרגישה שכך היא מגנה על בנה.

 

אנו ב- אֶפְשָׁרִיבָּרִיא – התכנית הלאומית לחיים פעילים ובריאים, מזמינים את צוותי גני הילדים וההורים ברחבי הארץ להתעדכן בחודשים הקרובים בהמלצות, ב'טיפים', ובחוויות של הורים וצוותי הגן ברחבי הארץ, לקרוא ולשתף באתגרים הגדולים והקטנים, בקשיים ובהצלחות. כפי שמספרים הורים וצוותי גן המקדמים מנהגים בריאים יותר בגן - זה אפשרי.

 

למידע נוסף אודות פתרונות לימי הולדת בריאים - חפשו אֶפְשָׁרִיבָּרִיא ב-

 
 
    תאריך עדכון אחרון:  09/09/2014    

עדכוני rss