education - חינוך גיאוגרפיה - מולדת חברה ואזרחות

עדכוני rss

 
   
 
 
 
 
 
פדגוגיה דיגיטלית
 

א. תכנית התקשוב הלאומית

ב. יסודי

ג. על יסודי

 

א. תכנית התקשוב הלאומית

בתהליכי ההוראה בתחום הדעת גאוגרפיה קיים שילוב של טכנולוגיה מתקדמת המאפשרת מעקב אחר השינויים המהירים המתרחשים בישראל ובעולם והתעדכנות בהם בזמן אמת. הסקרנות הטבעית של הגאוגרפים  והצורך להכיר מקומות ייחודיים מגובים כיום ע"י כלים חדשים דוגמת ממ"ג - מערכות מידע גאוגרפיות (מפות GIS ,(Google Earth ,Google Street Maps ,GPS, סרטוני וידאו והדמיות באמצעות חישה מרחוק. כל אלה יסייעו  לתלמידים להשתלב בעולם המורכב והדינמי הסובב אותם.

 

החל משנת הלימודים תשע"א מפעיל משרד החינוך תכנית חדשנית להתאמת מערכת החינוך למאה ה-21. מטרתה של התכנית היא להוביל לקיומה של פדגוגיה חדשנית בבתי הספר תוך הטמעה של  טכנולוגיית המידע ICT.   המטרות המרכזיות של התכנית הן שיפור ההוראה והניהול, שיפור התקשורת והקניית מיומנויות המאה ה-21 לתלמידים באמצעות הטכנולוגיה של המאה ה-21.

 

המיומנויות הללו כוללות אוריינות מידע ותקשורת, חשיבה ופתרון בעיות, קשרים בין אישיים, למידה שיתופית ופיתוח של לומד עצמאי. ההוראה מותאמת לשונות התלמידים, שוברת מחיצות בין בית הספר לבין העולם החיצון, תוך שהיא עושה שימוש מרבי ומושכל, בטכנולוגיה כדי לקדם תהליכי ההוראה ברמה הפדגוגית.  הטמעת התקשוב וטכנולוגיית המידע צריכה להיעשות מתוך גישה מאוזנת, במקומות שבהם יש לתקשוב ערך מוסף. גיאוגרפיה נבחר כאחד מחמשת מקצועות הליבה השותפים לתכנית. אחד ממוקדי התוכנית לשילוב התקשוב בהוראה הם ספרי הלימוד הדיגיטאליים בגיאוגרפיה המכסים את תוכנית הלימודים לכיתות ב'-ט'.

חזרה

 

 

ב. יסודי

כותר ספרי לימוד ספרי לימוד דיגטליים מאושרים בעברית ובערבית

 

הקטלוג החינוכי - כולל מגוון קישורים לחומרי למידה - הוראה והערכה שפותחו במשרד החינוך ובגופים ומוסדות חינוכיים במהלך השנים.

 

החינוך הפיננסי נושא המהווה חלק מרכזי מהמטרות ומשתלב בתכנית הלימודים "מולדת חברה ואזרחות".

 

אופק מולדת חברה אזרחות וגיאוגרפיה - אופק כולל מאגרים של יחידות לימוד, פעילויות מתוקשבות ומאגר מתוקשב של משימות הערכה מקצועיות. הנושאים:  מפות, לחיות יחד בישראל, חינוך פיננסי, מסביב לים התיכון, קיימות ואיכות סביבה, ערים ועוד.

 

מבט גאוגרפי - מושגים מהסרטים הוא אתר אינטרנט המביא לצופים מבחר מושגים גאוגרפיים, באמצעות סרטונים. הסרטונים מציגים את המושג ומסבירים אותו, או מאפשרים לצופה לחוות את המושג באמצעות הסרטון, וכך להבינו או לראותו מזווית שונה מהמוכר.

 

המקום שלי  אנשים מספרים מקום בארץ אותו הם אוהבים

 

גוגל ארץ שכבות המידע  Google Earth היא תוכנה המאפשרת "לטוס" מעל כדור הארץ ו"לנחות" בכל מקום. כדי ליהנות ממידע רב באזרחות יש ללחוץ על שכבות המידע.

 

אורח חיים בריא ופעיל בגיאוגרפיה יחידות לימוד דיגטליות העוסקות בשמירה על החופים, תופעת ה NI MBY   והשמירה על הסביבה.

 

מתכננים בית מלון  מתכננים בית מלון שיהיה גם ירוק ובריא וגם משתלם מבחינה כלכלית.

 

פרזנטציה בריבוע מצגות אינטראקטיביות להוראה בכיתה. תיירות, קיימות וצריכה בעולם המודרני, תחבורה בת קיימא, שימור מבנים ואתרים, אקלים ים תיכוני.

 

תלתן גיאוגרפיה בנושאים מתוך ספרי הלימוד: מסביב לים התיכון מישור החוף התיכון והדרומי וצפון הארץ

 

חידון ידיעת והכרת הארץ  קק"ל

 

קהילה ופורום מורי הגאוגרפיה בבית הספר היסודי

 

חזרה

 

 

ג. על יסודי

כותר ספרי לימוד ספרי לימוד דיגטליים מאושרים בעברית ובערבית

 

מקראה אינטרנטית לבגרות מאמרים אקטואליים הנלמדים לבחינת הבגרות

 

פורטל התוכן החינוכי - כולל מגוון קישורים לחומרי למידה - הוראה והערכה שפותחו במשרד החינוך ובגופים ומוסדות חינוכיים במהלך השנים.

 

ילקוט דיגיטלי  סביבה מתוקשבת מאתגרת וחדשנית ללמידה, להוראה ולהערכה. באתר פעילויות לימודיות, אתגרי חשיבה ומשחקים, משימות מידעניות ומשימות הערכה, המבוססים כולם על תוכנית הלימודים של משרד החינוך.

 

תלתן מאגר פעילויות גיאוגרפיה חט"ב  מאגר פעילויות מהספר : כדור הארץ-סביבה-אדם

 

מבט גאוגרפי - מושגים מהסרטים  הוא אתר אינטרנט המביא לצופים מבחר מושגים גאוגרפיים, באמצעות סרטונים. הסרטונים מציגים את המושג ומסבירים אותו, או מאפשרים לצופה לחוות את המושג באמצעות הסרטון, וכך להבינו או לראותו מזווית שונה מהמוכר.

 

המקום שלי אנשים מספרים מקום בארץ אותו הם אוהבים

 

גוגל ארץ שכבות המידע  Google Earth היא תוכנה המאפשרת "לטוס" מעל כדור הארץ ו"לנחות" בכל מקום. כדי ליהנות ממידע רב אודות אתרים, מקומות ברחבי העולם יש ללחוץ על שכבות המידע.

 

בדגש גיאוגרפי - שטחים פתוחים ומסדרונות אקלוגיים ורמת הנדיב

 

"אתר לימודי הגיאוגרפיה" באתר זה ניתן למצוא חומרי למידה, פורומים בנושאים שונים ועוד.

 

רשימת התפוצה למורי על יסודי וחט"ב

 

פייסבוק למורי הגיאוגרפיה

 

חידון ידיעת והכרת הארץ  קק"ל

 

חזרה

 
 
  תאריך עדכון אחרון:  28/12/2016