education - חינוך הפיקוח על לימודי האזרחות

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
 
 דבר המפמ"ר
 
 

"שום אדם איננו אי, שלם לעצמו. אדם הוא חלק מיבשת. מותו של כל אחד גורע משהו ממני, מפני שאני מעורב במין האנושי. לכן, לעולם אל תבקש לדעת למי צלצלו הפעמונים, לך הם צלצלו."

ג'ון דן

 

 

מורות ומורי האזרחות- מחנכים יקרים,

מקצוע האזרחות עליו אנחנו אמונים מעניק לאנשים צעירים- תלמידי בית הספר- משקפת, מפה ומצפן איתם יוכלו למצוא את דרכם במציאות החברתית בישראל.

תוכנית הלימודים שלנו מעלה שאלות יסוד הקשורות במלאכת החיים: מהי החברה שבה אנו רוצים לחיות? כיצד מתממשים בה חזון, ערכים וזכויות? מהם המוסדות אותם בחרנו? כיצד הם שומרים עלינו, וכיצד אנו שומרים עליהם? מה מאפיין את המרחב האזרחי בו אנו חיים ואילו כוחות פועלים בו? אלו כלי פעולה מוסכמים יש לכל אחד ואחת מאתנו, בבואנו לקדם  חיים של כבוד ומשמעות כיחידים וכחברה.

 

בשיעורי האזרחות, לעתים כל שנדרש הוא להביט לרגע מעבר לחלון, או להתבונן פנימה אל קבוצת התלמידים בכיתה, כדי להכיר את המורכבות והגיוון הקיימים בתוכנו. ללמוד מתוך העושר התרבותי, רב השכבות, המזומן לנו- ולמלא ממנו ובו את רוח האדם שבנו.

 

מחזקת את ידיכם ומוסיפה את ברכתו המיוחדת של כבוד נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין בפתיחתה של שנת הלימודים הזו שכמו נכתבה במיוחד עבורנו:  

שנת 2014, מערכת החינוך העברית עומדת איתן על שתי רגליה, אבל אתם המורים מרגישים לעיתים, במלחמה, בודדים בחזית. כל אחד מכם הוא מצביא בכיתה של ארבעים ילדים דעתנים ותוססים, אתם עומדים יציבים וחדורי שליחות מול האלימות שגואה מפעם לפעם ומגלה פנים קשות של הסתה ולעיתים אף גזענות. אתם נלחמים על ערכים, על עקרונות. אתם נלחמים על הבית של כולנו, ועל היכולת לחיות בו יחד.
במלחמה שלכם אין אויבים. במלחמה שלכם אם לא כולם מנצחים, כולם מפסידים. המערכה שלכם דורשת מכם להיות צוק איתן של סובלנות ומתינות, לשמש דוגמא ומופת לכך, שגם בימים הקשים האלה, אפשר וצריך אחרת, בהקשבה ובכבוד. על כתפיכם מונחת אחריות כבדה,  בפניכם משימה קשה- אך לא בלתי אפשרית.
מורים יקרים. אנו מפקידים בידכם את האוצר היקר ביותר שיש לעם בישראל: את עתידו. אנחנו נותנים בידכם הטובות את המשימה המורכבת, מחד לטפח בילדינו זהות ישראלית ייחודית להם, ומאידך להכשיר אותם לחיים בסביבה אזרחית משותפת. בכם ובהם, אנחנו תולים את תקוותינו ואת חלומותינו.

אתם, חוד החנית במאבק על עתידה וזהותה של מדינת ישראל, היהודית והדמוקרטית. כמחנכי הדור הנפלא והמורכב הזה, אני מבקש מכם, אל תתפשרו. אפשר לחנך לגאווה לאומית ולזהות תרבותית ובאותה נשימה למחויבות דמוקרטית ולסובלנות דתית. אפשר להילחם על העברית ולהכיר על בוריה את הערבית, ולהיפך.
בפתח שנת הלימודים החדשה אני מאחל לכם שתצליחו לחנך ולא רק ללמד. שתטעו את אהבת האדם ואהבת החינם באדמתה של האר
ץ הזאת.

מצרפת את ברכתי לברכת הנשיא-

היו ברוכים בשליחותכם
שלכם בהערכה רבה,

יעל גוראון
מנהלת תחום דעת אזרחות
המזכירות הפדגוגית
 

 
 
    תאריך עדכון אחרון:  25/09/2016