education - חינוך

עדכוני rss

 
   
 
 
 
 
 
 
יורם ניסינוביץ
 

 

  • קורות חיים 

פרטים אישיים

 

נולדתי באשדוד למשפחה דתית מיוחדת. למדתי במסגרות לימודיות דתיות (ישיבה תיכונית והסדר, אקדמיה ועוד) אבל לא הלכתי בתלם המקובל. נחשבתי ליוצא דופן ואינדיבידואל. אחרי הצבא (גבעתי, לוחם וחולם)  עברתי לירושלים ועבדתי בעבודות מגוונות (שומר, גנן באוניברסיטה, מזכיר להקת מחול, מדריך טיולים, מורה) והתפתחתי ככותב - קראתי הרבה, כתבתי והתגעגעתי. למדתי באוניברסיטה כסטודנט חופשי,  ובשלב מסוים למדתי גם גינון ועסקתי בגינון אורגני: גזמתי ורדים, שתלתי, טיפלתי בעצים, דישנתי. לעיסוק זה ולטבע בכלל יש ביטוי רב בשיריי.

בשנת 1994 הקמתי את כתב-העת לשירה "משיב הרוח" יחד עם חברים. כתב-העת הצטרף למסורת הארוכה של כתבי-עת בספרות העברית. הוא התקבל ונחשב מאוד בקריית ספר שלנו. אנו מוציאים שלושה גליונות שירה בשנה ומקיימים בכל שנה פסטיבל שירה, ערבי שירה, וגם את "מזמור" - כיתת השירה לכותבים בראשית דרכם.

שנים רבות למדתי ולימדתי בבית המדרש הפתוח "אלול" מקום מרתק ומיוחד שמפגיש קצוות.

אני מנחה סדנאות כתיבה לציבורים מגוונים: ילדים,נוער ומבוגרים,דתיים וחופשיים. נוער חסר מסגרת, ילדים בחינוך ביתי ומורים. מעניין ומאתגר לפגוש סוגים שונים של אנשים. כשכל דעה קדומה מתפוגגת נוצרת אווירה מרתקת ומפרה; אני רואה בעבודה זו שליחות תרבותית משמעותית. בשנים האחרונות יזמתי את סדרת "מרתון כתיבה בטבע" - התבוננות וכתיבה בטבע לאנשי העיר ששכחו את נוכחותו.

לאחר שנים רבות של כתיבה יצא השנה לאור ספרי "השולחן הנמוך של הישועה" בעריכת פרופ' דוד וינפלד, בהוצאת אבן-חושן והוא מפלס את דרכו בעולם השירה. וספר נוסף שלי עומד לצאת בקרוב. כיום אני מתגורר עם משפחתי (אישתי שיר-לי וילדיי נויה ואביתר) בישוב תקוע ומתבונן ולומד בשיריו/ נבואתו של הנביא עמוס שהקדים אותי והיה מהנוקדים (רועי צאן) בתקוע.

המעוניין יכול לקרוא את קורות חיי הרשמיים המצורפים בזאת:

 

תאריך לידה: כ"ו אב תשכ"ה 24/8/65

דוא"ל: yoram3@gmail.com

 

השכלה

 

2003-2002  לימודי תסריטאות בבי"ס לקולנוע "מעלה"

2001-1999  למודי הנחית סדנאות כתיבה במכון מיל"ה ובמתא"ן (מפעלי תרבות ואמנות)

2001-1995  לימודים בבית המדרש הפתוח "אלול" בירושלים, מרכז תרבותי לחילוניים ודתיים

1997            לימודי הנחיית קבוצות לימוד ב"אלול"

1991            קורס גינון של משרד העבודה

1991-1989   לימודים ב"בבית מורשה", מוסד תורני אקדמי בירושלים.

1988-1983   ישיבת הסדר בנווה דקלים

 

נסיון מקצועי

 

2008              חבר בועדת ההיגוי של פסטיבל המשוררים במטולה

2007               חבר מערכת "שירחוב", פרויקט השירה של ירושלים

2007 (ועדיין)  לקטור בהוצאת כתר

2006 (ועדיין) יזום והנחיה של מרתונים יחודיים לכתיבה בטבע

2006             ריכוז והנחית השתלמות ארצית למורים בכתיבה יוצרת

2005 (ועדיין) הקמה והנחיה של קורס יחודי למנחים בכתיבה יוצרת בדגש תרבותי- יהודי

2007-2004    סדנאות כתיבה לתלמידים בפריפריה במסגרת מפעל "סיפור נולד" של משרד החינוך

2003 (ועדיין) רכוז והנחיה של חמישה מחזורים של: "מזמור", כיתת השירה של"משיב הרוח",  סדנאות וימי לימוד מרוכזים למשוררים בתחילת דרכם, התפקיד כולל:

  • בניית הקורס השנתי ובו מגוון סדנאות, משובים , פגישות עם משוררים ועוד
  • הנחיה בפועל של הקבוצה (המורכבת ממשתתפים, מגילים שונים,דתיים וחילונים) בסדנאות כתיבה ומשוב, פרויקטים וערבי קריאה

2003  (ועדיין) סדנאות כתיבה ב"זולה של חצרוני" מועדון נוער בסיכון בי-ם, ליווי הנערים, עריכה והפקת חוברות מפירות הסדנה

2000    אוצר השירה בתערוכת שירה וצילום: "פנים אל פנים"

1999-1998   ממקימי בי"ס הפתוח "באר" בגבעת ישעיהו

2003-1996  ריכוז תחום הכתיבה בבית המדרש הפתוח "אלול" (הנחיית סדנאות כתיבה ויצירה ב"אלול" ובקהילותיו ברחבי הארץ, עריכת חומרי לימוד)

1996 (ועדיין) הנחיית סדנאות לכתיבה יוצרת במסגרות מגוונות: השתלמויות מורים, בתי ספר תיכון ויסודי, ישיבות ואולפנות, מכינם-צבאיות, בי"ס לקולנוע, קורסי שליחים של הסוכנות, מסגרות פרטיות ועוד

1994 (ועדיין) יסוד ועריכת כתב העת לשירה "משיב הרוח" התפקיד כולל: ניהול צוותי עריכה, קביעת מגמות והבאה לדפוס, ניהול אמנותי והפקה של אירועים ופסטיבל השירה: "ימי אהבה לשירה" ועוד

1995-1991    גנן אקולוגי-אורגני

 

פעילות התנדבותית

 

2002           הנחיית נערות במצוקה בסדנאות העצמה דרך כתיבה ויצירה במעון בי-ם  

2001           הנחית קבוצה של הורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים ב"יד שרה"

2000           הנחית סדנאות כתיבה לנוער בכפר הגמילה "רטורנו" בגבעת שמש

2008-1998 הנחית סדנאות כתיבה במכינה הקדם צבאית "בית ישראל" בירושלים כולל עריכה והוצאה של חוברות מפרי עטם של המשתתפים

שירות צבאי

1988-1984 לוחם חי"ר במסגרת ישיבת הסדר

 

פרסומים

 

ספרים

2008         "השולחן הנמוך של הישועה", ספר שירה הוצאת אבן-חושן, בעריכת דוד וינפלד

                 "התפילה עם הברגים", ספר בכתובים בתהליך הוצאה לאור        

 

בכתבי עת ואנתולוגיות

2008-1990 פרסומי שירה בכתבי העת: "דימוי", "חדרים", "מאזניים", "משיב הרוח"

                   כמו"כ פרסום שירה בעיתונים שונים

2002           קונטרס "אלו ואלו" הוצאת בית המדרש "אלול"

1995           "שירה חדשה" אנתולוגיה לשירה אמונית חדשה, הוצאת אפיריון

פרסים ספרותיים

2005           פרס על קובץ שירים של פסטיבל השירה הבינלאומי "שער"

2007           תמיכה בהוצאת ספר של פרוייקט "קסת" של מרכז ההדרכה לספריות

2007           תמיכת מפעל הפיס בהוצאת ספר שירה 

עריכה

1994(ועדיין) עורך את גליונות כתב העת לשירה "משיב הרוח"   (וראה גם כאן)

2000 (ועדיין) עורך קבצי שירה של סדנאות הכתיבה בהנחייתי וכן את "יוצר אור" גליון הכתיבה של פרוייקט "הזולה" – מועדון לנוער בסיכון

 

פעילויות ספרותיות וניסיון בעבודה עם נוער וילדים

 

שנים רבות אני מנחה מפגשי שירה וסדנאות כתיבה לתלמידים בבתי ספר ובמסגרות פרטיות, וכן במסגרות מיוחדות לנוער. אני נפגש  עם מגוון של נערים: ישיבות ואולפנות,  בי"ס תיכון, נערים בסיכון, ילדים בחינוך ביתי ועוד, אני מנחה סדנאות כתיבה פרטיות לנוער וכן במסגרת פרויקט "סופר נולד" של משרד החינוך – סדנאות כתיבה לבי"ס בפריפריה. את פירות סדנת הכתיבה שאני מנחה כמה שנים במועדון טיפולי לנוער הוצאנו בספר מיוחד. כמו כן הייתי חבר בצוות בית הספר הפתוח "באר" בגבעת ישעיהו כמורה-כותב ובתפקיד זה יזמתי מפגשי כתיבה וקריאה.

 

במהלך המפגשים  שאני מנחה נחשפים הנערים לשירה ולשיחה בעקבות השירים - העוסקים במגוון נושאים: טבע, היסטוריה עתיקה וחדשה, המסורת והיהדות, כתיבה, תפילה, ילדות העולם העולה מהשירה הוא עולם של נופי גן ונופי הארץ, עולם של נופי משפחה - מהסבתא ועד זיכרונות מתקופת השואה. זוהי שירה יהודית ואוניברסלית שבני הנוער מאוד קשובים לה ונפתחים אליה.

 

המפגשים משמעותיים למשתתפים בהם והם חושפים בהם תובנות ורגישויות. אני מדבר במפגשים  על כתיבה בעולם מודרני, דתי. הזכרון ונוכחותו, המשורר כיעוד  או כלימוד, איך לקרוא שיר, כתיבה חדשה בשפה ישנה, דיוקן המשורר כילד, הנוף ומשמעותו לכתיבה, משפחה כחומר כתיבה השבת כדימוי לאשה ועוד.

בין השאר אני מספר על יסוד ועריכת כתב-העת "משיב הרוח". כתב-העת פרץ דרך לשירה במקומות שהיו סגורים בפניה בציבור כמו בחורי ישיבות, רבנים שהחלו לכתוב בהשראתו של כתב העת, נשים דתיות שקולן משמעותי מאוד בגליונות כתב העת. והוא נוגע גם ברבים מכלל הציבור. הוא בולט ברמתו וייחודו בנוף השירה בארץ, ובמסגרתו הקמנו את "מזמור" כיתת השירה היחידה בארץ, ובה משתתפים 15 משוררים בתחילת דרכם  העוברים "חניכה" כמשוררים באמצעות מגוון סדנאות כתיבה ומשוב, מפגש עם משוררים ועוד, את כיתת השירה שיזמתי אני מרכז ומנחה זה חמשה מחזורים.

 

תקציר הצהרת כוונות לעבודה מול תלמידים

 

בפגישות עם התלמידים אני מפגיש את הנערים עם שירה איכותית ומשמעותית דרך קריאה בשירי משוררים שונים וקריאה משיריי, ומספר להם על המפגש שלי, בחור ישיבה, עם עולם השירה וההתמודדות המרתקת שלי איתו. על רגעים מורכבים של ההתבגרות (בדידות, חלומות, פחדים, נחמות, תפילות)  כפי שבאים לידי ביטוי בשיריי, וכיצד לאחר זמן באמצעות ובכוח השירה "תיקנתי" את מציאות חיי. נדבר על דרכי העבודה של המשורר, על השירה ונוכחותה בעולם, על המסע של השיר בדרך כתיבתו עד לפרסומו, השיר כישות עצמאית שאינו ממלא בהכרח את "התפקיד" שמייעדים לו - להיות רך ורגיש. הוא יכול להיות מהפכן, עצבני וקשה לעתים כמו נער, ומכאן הקשר בין נערים (התנערות) לשירה.

 

על שירה ועבודת ה' - אני רואה בשירה כלי לעבודת ה'. התפיסות הדתיות שלי השתכללו והתעדנו בעקבות המגע עם השירה. אדבר על ההתכוונות הדתית שיש בכתיבת שיר (ובקריאתו). על ההתבודדות, האמינות וקור הרוח שהשיר מבקש. השיר הוא מקום לגדול, להתפתח ולשנות.

 

 

דוגמה לתכנית פגישה אחת עם תלמידים

 

קריאת שירים שלי על ילדות ונערות. אספר את סיפור המפגש שלי, בחור ישיבה, עם עולם השירה וההתמודדות שלי איתו. אקרא משיריי המשוחחים עם דמויות מקראיות ומביאים אותם לימינו, וממחזור שיריי על השבת - כתיבת ה"קידוש" הפרטי.

 קריאת השיר "המלך שמוליק השלישי" - דוגמה לשיר שלי החכם מכותבו. שיר שנכתב כבדיחה פרטית ועשה את דרכו לפרסום בכתב-עת מכובד ולהתייחסות יוצאת דופן של הביקורת. ומה אפשר ללמוד מכך עלינו ועל חיינו.

השואה וממקומה בשיריי, התפיסה של השיר את השואה,

"משיב הרוח" – סיפור הייסוד וההקמה. התפקיד של כתב עת בטיפוח וגילוי שירה בקרב ציבור אמוני.

 

קישורים נבחרים לאתרים

 

 
 
    תאריך עדכון אחרון:  01/09/2016