education - חינוך

עדכוני rss

 
   
 
 
 
 
 
 
תמי שם טוב
 
  • קורות חיים ופגישות עם תלמידים 

  • פרסומים

  • קישורים נבחרים לאתרים

 

 

 

קורות חיים ופגישות עם תלמידים 

 

שנת לידה: 1969 ישראל, עד לפני כעשר שנים לא תיארתי לעצמי שאכתוב ספרי ילדים ונוער, או ספרים בכלל. עבדתי כעיתונאית ועורכת ובחלומות המתוקים ביותר לא העזתי לחלום שאכתוב משהו מלבד כתבות וראיונות. כתיבת ספרים התחילה אצלי לגמרי במקרה  - מפסקה אחת בודדת שצמחה לפרק ועוד פרק, ובמהלכם הבנתי שהספר מספר לא רק את סיפורו של יובל, בן ה-13, אלא גם מיועד לילדים בגילו.

 

הספר יצא אחרי שנה של כתיבה. קוראים לו "רק בשביל מילי" (1998, הוצאת הקיבוץ המאוחד) והוא מספר את סיפורם של יובל ובת הדודה שלו, מילי, שיוצאים יחד לחפש את אביה של מילי שעזב את הבית כשמילי הייתה בת שלוש ומאז נעלם. הספר זכה בפרס "זאב" לספרות ילדים ונוער, בהמלצת משרד החינוך ובמצעד הספרים.

 

אחריו החלטתי לספר סיפור שמבוסס על הסיפור האמיתי שלי: סיפור על ילדה שלא יודעת לקרוא ולכתוב. במשך יותר משנתיים יושבת אותה ילדה בכיתה ולא מצליחה לקרוא ולכתוב. את הבושה היא מכסה בשקרים, מה שגורם לה להרגיש עוד יותר מבוישת, אבל במהלך העלילה היא מצליחה להתגבר על הקושי (עם עזרה מקצועית, משפחתית והרבה מוטיבציה לעשות מהפכה אקולוגית) לספר קוראים "מהפכת התפוזים של מתי" (2000, הוצאת הקיבוץ המאוחד) ועיבדתי אותו גם להצגה שעלתה לראשונה בפסטיבל הצגות ילדים בחיפה.

 

הספר השלישי מתאר את קורותיה של גליה, שיש לה חוש שישי: היא רואה זיכרונות של אנשים אחרים, הוריה, המוכרים במכולת, האיש הנכה בדואר ואפילו ההומלסים שגרים מתחת לביתה ושהיא בטוחה שהם אלו שגנבו לה אופניים. לספר קוראים "רק גליה רואה אותם" (2002, הוצאת הקיבוץ המאוחד). מדובר בספר קצר שמיועד לילדים שאין להם סבלנות לספרים ארוכים ארוכים.

 

בשנה שעברה פרסמתי עוד ספר: "ואיך קוראים לך עכשיו" (2007, דביר-כנרת). הספר מבוסס על סיפור אמיתי של ילדה יהודיה בהולנד בזמן השואה. הוא כולל את המכתבים האמיתיים שאביה כתב ואייר, ושלח אליה באמצעות המחתרת ההולנדית. הספר זכה בפרס יד ושם למפעלים חינוכיים, ובשבילי הוא היה חוויה ענקית. זכיתי לכתוב את סיפורה של אשה שהפכה לחברה קרובה, ולהכיר מקרוב את הגיבורה האמיתית של הספר שלי.

 

בעקבות פניות פרטיות ודרך סל תרבות, ביקרתי ביישובים רבים ונפגשתי עם תלמידים מכיתה א' ועד ח'. בדרך כלל אני מנסה שהמפגש יהיה מפגש אמיתי, ולא ישא אופי של הרצאה. אני מעוניינת בדיאלוג והמפגשים בנויים כך שיש מקום לשאלות, לא רק בסוף. גם אני שואלת שאלות, ובעיקר מתמקדת בנושא שמעניין אותי ומהווה פתח לשיחה מעניינת: ערבוב בין מציאות לדמיון באמנות בכלל ובספרות בפרט. אנחנו מדברים על אמת ומציאות ועל החיים כחומר גלם לאמנות, ואני שואלת - למה, אם בכלל, מעניין אותנו לדעת שספר או סרט מבוסס על סיפור אמיתי, והאם יכול להיות שספר יבוסס רק על הדמיון, ומביאה דוגמאות ומבקשת לשמוע המלצות ודעות. אני מוצאת ששיחה שכזו יכולה לסחוף גם ילדים צעירים וגם מתבגרים, כל אחד לפי רמתו. וכל זה כדי לעורר בילדים חשק לקרוא. זוהי למעשה המטרה שלשמה אני נפגשת עם ילדים. גם אם אני עצמי שקועה לפרקים, מטעמי פרנסה ועניין, בכתיבה ועריכה עיתונאית או בכתיבת תסריטים לטלוויזיה - אני מרגישה שקריאת ספר היא חוויה שאין לה מתחרים.

 

פרסומים 

 

 

2007. "ואיך קוראים לך עכשיו". הוצאת דביר (זב"מ)

הספר מבוסס על סיפורה האמיתי של נילי גורן, תושבת הקריות, ומתבסס על זיכרונותיה כילדה הולנדית יהודיה בזמן מלחמת העולם השנייה. באותם ימים קיבלה נילי, את השם הבדוי לינקה, והסתתרה אצל רופא כפר ואשתו במזרח הולנד. היא הלכה לבית ספר, התיידדה עם השכנים, עבדה בבית המרקחת של הרופא, וכל אותם ימים חיכתה למכתבים שאביה שלח לה ממקום מחבואו באמצעות המחתרת ההולנדית. הספר כולל את המכתבים המקוריים. זוכה פרס יד ושם למפעלים חינוכיים 2007.

 

2002. "רק גליה רואה אותם".  הוצאת הקיבוץ המאוחד. ספריית עשרה.

הספר מספר את סיפורה של גליה, שמגלה שיש לה חוש שישי: היא רואה זכרונות של אחרים. החוש הזה מאפשר לה לראות איך הרגיש אבא שלה כשעלה לארץ, מה היה חלום הילדות של אמא שלה ואיך סבתא שלה ניסתה לעוף. היא גם מבינה שכל אחד היה פעם תינוק של אמא שלו, אפילו האיש המפחיד שישן בפארק מתחת לבית שלה, ושהיא חושדת שגנב לה את האופניים.

 

 2000. "מהפכת התפוזים של מתי" הוצאת הקיבוץ המאוחד. ספריית כיף.

"מהפכת התפוזים של מתי" מספר את סיפורה של ילדה בכיתה ג', הסובלת מקשיי למידה. מתי, מסתירה מסבתה את העובדה שהיא לא יודעת לקרוא ו"מקריאה" לה את העיתונים. משום שהסבתא מוטרדת מזיהום האוויר המתגבר מחליטה מתי לכתוב מכתב לראש הממשלה ובו הצעה להחליף את הדלק בדלק שייוצר מקליפות של תפוזים. לאחר מכשולים וקשיים (וגם עזרה מקצועית ומשפחתית), מצליחה מתי להקריא לסבתה ידיעות "אמיתיות" מהעיתון, וביניהן הידיעה על מכתב ששלחה מתי לראש הממשלה ועל האפשרות להחליף את הדלק בדלק תפוזים.

 

 1998. "רק בשביל מילי" הוצאת הקיבוץ המאוחד. ספריית עשרה.

"רק בשביל מילי" מספר את סיפורם של שני בני דודים, יובל ומילי, שיוצאים במסע חיפוש אחר אביה של מילי שעזב את הבית כשהיתה בת שלוש. לרגל חגיגת בר-בת מצווה משותפת מחליטים השניים לאתר לבדם את האב המתגורר בניו יורק. זהו סיפור הרפתקאות, סיפור מסע וסיפור התבגרות.  הספר זכה פרס זאב לספרות ילדים ונוער 1998, בהמלצת משרד החינוך ובמצעד הספריות..

 

קישורים נבחרים לאתרים

 

לא רק לילדים

רק בשביל מילי

מכתבי אב לבתו, שהם שיר הלל לרוח האדם

מהפכת התפוזים של מתי

רק בשביל מילי...! 

ספרי קריאה לפי נושאים הזכות לכבוד והחובה לכבד

רק  גליה רואה אותם

 

 
 
 

 

 

 
 
    תאריך עדכון אחרון:  01/09/2016