חינוך - education מכינות קדם צבאיות

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
 
 אדרת - מושב אדרת
 

הרקע

בשנת התשס"א התגבשה קבוצת נערים ונערות, דתיים וחילוניים בוגרי י"ב, אשר בחרו לדחות את גיוסם בשנה כדי להתמודד עם השסעים ועם הבעיות המאפיינים את החברה הישראלית, תוך שילוב של עשייה חברתית עם לימוד תוכני וערכי. קבוצה זו הקימה את המכינה הקדם-צבאית באדרת. המכינה ממוקמת מדרום לבית שמש, במושב אדרת הצופה אל עמק האלה.

 

מטרות והדגשים חינוכיים

המכינה שואפת ליצור קבוצה איכותית ואכפתית הרוצה לקחת חלק בעיצובה של החברה הישראלית תוך מחויבות לשלמותה. חניכי המכינה, כמו גם חברי הצוות, באים מסקטורים שונים. זהו נוער המתחנך ומחנך לחיי שותפות ומעורבות תוך מחויבות וקשר לעברו ולתרבותו. מכינת "אדרת" משמשת בית לבוגרים ולבוגרות של בית הספר התיכון, חילוניים ודתיים, מכל קצות החברה הישראלית, המבקשים להיות שותפים לשנת לימודים, הכנה לצבא, טיולים, עבודה קהילתית ובניית קהילה המחפשת חיים של משמעות. החיים המשותפים הללו הם משימה יום-יומית משמעותית, אחד האתגרים הגדולים העומדים בפנינו.

 

תכנית הלימודים ופעילויות חינוכיות מיוחדות

במכינה רואים בעבודה במישור החברתי והסביבתי ערך בעל חשיבות עליונה. מושבי "חבל עדולם" מספקים כר נרחב לתרומה חברתית. זהו באזור ייחודי, מהיפים בארץ מבחינה גיאוגרפית ומבחינה היסטורית-ארכיאולוגית. מיקום המכינה מאפשר לעצב ולהתעצב "בתבנית נוף" האזור תוך קיום טיולים, עבודה והיכרות אינטימית עם הנוף הארצי והאנושי. המכינה רואה את עצמה כחלק מהקהילה שהיא חיה בה. בצד הלימודים החניכים מקיימים עבודה התנדבותית בקהילה שבה הם תורמים ומסייעים ולא פחות מכך נתרמים ומתעצמים מהאווירה החמה ומהמגע האמיתי והכן עם הקהילה.

 

במוקד התהליך של גיבוש זהותם העצמית והחברתית של החניכים עומדים הלימודים, הכוללים היכרות והתמודדות עם מגוון היצירה היהודית, מן התנ"ך ועד הוגים בני זמננו, לימודים פתוחים המאפשרים חופש מחשבה ויצירה. תכנית הלימודים כוללת שיעורים קבועים על-ידי מרצים מהאזור, בתחומים רחבים - ארון הספרים היהודי, היסטוריה יהודית, סוגיות במקרא, אקולוגיה, סוגיות בתרבות ובמחשבה המערבית בת-זמננו, קולנוע, מנהיגים ומנהיגות ועוד - ובחלקה השני של התכנית עוסקים בעיון מרכזי בנושא נבחר. המכינה מקיימת בית-מדרש חי בסוגיות חברה ותרבות ישראלית, מתוך אמונה כי הבנה מעמיקה ומורכבת של המציאות יכולה להוביל לראשיתו של תיקון ולעשייה נכונה יותר. הנושאים אחריות סביבתית, עבודת כפיים והיכרות אינטימית עם הטבע, עם הארץ ועם העולם הסובב אותנו הם חלק משמעותי מהתכנית החינוכית והמעשית של המכינה.

 

פעילות קהילתית

הפעילות החברתית-קהילתית של המכינה כוללת הפעלת מרכזי למידה לתלמידים במושבים בסביבה, חונכות אישית לתלמידים, התנדבות בבית-חולים סיעודי בצומת-האלה, וכן עבודות שיקום של מעיין שנהרס על-ידי הסחף והמטיילים. ההכנה לצבא כוללת שיעורים וסיורים בתחום של מורשת קרב וחינוך למנהיגות ואחריות בדגש על נושא הסיירות, הניווט וההיכרות עם שבילי ארצנו, בצד אימוני כושר.

 

 

בראש המכינה: מר שמריהו בן-פזי
כתובת המכינה: מושב אדרת 37, ד"נ האלה 99850,
טל': 02-9920080 פקס': 02-9921675-

דוא"ל: office@maderet.org

 
 
 
    תאריך עדכון אחרון:  15/11/2012