חינוך - education מכינות קדם צבאיות

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
 
מכינת תל"ם ביפו
 

רקע

בספטמבר 2003 יזם מנכ"ל התנועה ליהדות מתקדמת, מר אירי קאסל, חבר קיבוץ חצרים, את הקמתה של המכינה הקדם-צבאית ביפו. המכינה מיועדת לבוגרים ולבוגרות של כיתות, י"ב דתיים ושאינם דתיים, בני קיבוץ ובני עיר, המעוניינים לשרת שירות משמעותי בצה"ל ולשמש כוח של שינוי והתקדמות ביחידות הצבא ובחברה הישראלית.

 

חזון המכינה

במכינה הקדם-צבאית "תלם" מאמינים באורח חיים יהודי מתקדם, פתוח למסורות שונות ופלורליסטי.

 

חניכי המכינה ייחשפו לכלל החברה היהודית-ישראלית על גווניה השונים, וזאת כדי לשבור חומות, למנוע בורות וליצור מרחב שיחה ודיאלוג מרתק בנושאי דת ויהדות, חברה ישראלית, זיהוי וזהות, תוך כדי התמודדות עם חיי קהילה בתוך הכרך הגדול תל-אביב-יפו.

 

תכנית הלימודים

הלימודים והעשייה החברתית במכינה משולבים זה בזה. החניכים לומדים להכיר את החברה הישראלית, את חיי הקבוצה ואת העיר שהם גרים בה תוך כדי גיבוש זהות יהודית המבוססת על הכרת הטקסטים המסורתיים ובחינתם בעיניים מודרניות. הלימוד נחשב כלי חינוכי מרכזי, ומוקצה לו מקום מרכזי בסדר היום. חניכי המכינה ילמדו את התרבות, את המסורת ואת השפה הערבית, ויכירו את יפו וילמדו את ההיסטוריה שלה. כ"כ הם ילמדו את תורתו של רבי נחמן מברסלב, וכן תלמוד וספרות חז"ל, הלכה ולוח השנה היהודי ופילוסופיה כללית ויהודית, ויעסקו באמנות, ברישום ובפיסול עם אמנים יפואיים.

 

הכנה לצבא

המכינה מכשירה את בוגריה לשרת שירות משמעותי ולשמש גורם משפיע ביחידות הצבא. ההכנה מתבטאת בקורס שעוסק בדילמות מוסריות ומכין את החייל/ת להתמודדות נכונה בסיטואציות השונות. הקורס כולל מפגש עם לוחמים ועם מפקדים מן השורה הראשונה. חניכי המכינה יוצאים פעם בשבועיים לסיור/מפגש ב"שביל ישראל", עוברים סדנאות אתגר לפיתוח בוגר מנהיג, מתנסים בניווט ושומרים על הכושר הגופני בליווי מדריך ספורט.

 

עשייה תורמת בקהילה

צדק חברתי ומעורבות חברתית הם מערכיה המובילים של המכינה, וגמילות חסדים היא אחד מהמרכיבים המרכזיים של חיי היום-יום שלה. הגישה לעשייה החברתית היא עשייה מתוך הקהילה שבה המכינה חיה. המכינה ממוקמת ביפו - עיר מעורבת שיש  בה יהודים וערבים, עניים ועשירים, דתיים וחילוניים, עולים וצברים - וחניכי המכינה הם חלק אינטגראלי מקהילת יפו, והם חיים בה כתושבים מקומיים. העבודה הקהילתית ביפו מגוונת מאוד, וחניכי המכינה השתלבו לאורך השנים השתלבו בפרויקטים חברתיים במסגרות שונות בעיר.

 

בראש המכינה: הרב אהרל'ה פוקס (סא"ל במיל')

כתובת המכינה:  רח' וסרמן 10 , ת"א יפו,
טל' 03-6823284, פקס' 03-6810078,
טל' נייד, של ראש המכינה: 054-7791146.
דוא"ל fox@naan.org.il , hamechina@gmail.com

כתובת אתר המכינה: www.hamechina.org.il

 

 
 
 
    תאריך עדכון אחרון:  15/11/2012