עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
על סדר היום
 

 

 
 המכביה ה - 20 גיליון מס' 147
 80 מדינות - לב אחד המכביה ה-20 עתידה להיות הגדולה מכל המכביות, שהראשונה בהן התקיימה ב-1932. במכביה יתארחו כ-10,000 ספורטאים וכ-22,000 חובבי ספורט נוספים מלמעלה מ-80 מדינות. המכביה מבטאת, באמצעות ספורט, את השייכות לעם היהודי ואת הקשר בין יהודי העולם לבין מדינת ישראל. מכביית 2017 תציין 50 שנה לאיחוד ירושלים בטקס הפתיחה שבאצטדיון טדי ובאירועים רבים נוספים. המכביה ה-20 תתקיים בסימן: 80 מדינות – לב אחד. ​משחקי המכביה יתקיימו בחופשת הקיץ. לפיכך, אנו ממליצים לאנשי החינוך לעסוק בה טרם היציאה לחופשה במטרה לחזק את תחושת הערבות ההדדית בין בני נוער בארץ ובני נוער בתפוצות.
  
 50 שנה למלחמת ששת הימים – מערך פעילות דיגיטלי, מס' 146
 הפעילות לציון 50 שנה למלחמת ששת הימים מאפשרת היכרות עם הרקע לפרוץ המלחמה, האווירה הציבורית שקדמה לה והמהלכים המרכזיים בחזיתות השונות.   המערך כולל מספר הצעות: פעילות פתיחה, סיפורה של מלחמה, זהו שיר אחרי מלחמה, בראי הקריקטורה.
  
 אלי ויזל - שליח לאנושות - גיליון מס' 145
   מדי שנה בשנה, בתאריך 27 בינואר (השנה הוקדם ל-26 בינואר), מציינים ברחבי העולם את יום השואה הבינלאומי ואת המאבק באנטישמיות ובהכחשת השואה. אלי ויזל, שהלך לעולמו בקיץ האחרון, הוא ניצול שואה שבקולו הייחודי היה לאחד הדוברים המשמעותיים והחשובים בנושא לקחי השואה ומסרים הומניים ויהודיים העולים ממנה ולאחד הפעילים למען זיכרון השואה בישראל ובעולם. פעילות זו מוקדשת לזכרו.
  
  הרבה יותר מבית - גיליון מס' 144
 שְׁמוּאֵל יוֹסֵף עַגְנוֹן (1970-1877) היה מגדולי הסופרים העבריים בעת החדשה וחתן פרס ישראל לספרות. בשנת 1966, קיבל עגנון את פרס נובל לספרות, והיה הישראלי הראשון שזכה בפרס המכובד. בפעילות זו, בחרנו להתמקד במוטיב הבית, השזור כנושא מרכזי ביצירתו של עגנון, כדי לספק הצצה לכתיבתו המגוונת והמרובדת של עגנון וכדי לחבר את המשתתפים לעושר כתיבתו.
  
 האש הגיעה לפתע - גיליון מס' 143
 בשבוע האחרון חווים תושבי מדינת ישראל גל שרפות. משפחות רבות נותרו ללא בית, שטחים נרחבים של חורש טבעי נשרפו כליל וזיהום אוויר כבד שרר באזורי השרפות. תחילתן של השרפות ברשלנות, והן התפשטו למוקדים רבים במעשי הצתה מכוונים. תנאי מזג האוויר החריגים – רוחות מזרחיות חזקות ורמת יובש גבוהה – גרמו להתפשטות מהירה של הלהבות, הקשו את ההשתלטות על האש וגרמו להתפשטותה המהירה לשטחים נוספים. אנו מציעים לשוחח עם בני הנוער על תחושותיהם בעקבות אירועים אלה ולדון בדרכים לעשייה חיובית ותורמת, לפעולה לקירוב לבבות ולמיתון תגובות מתלהמות.    
  
 50 שנה לאיחוד ירושלים - גיליון מס' 142
 ירושלים - עיר שהיא עושה כל ישראל לחברים  (ירושלמי, חגיגה פ"ג, ה"ו).   מטרת שתי ההפעלות היא לעודד את המשתתפים לסובלנות, לקבלת השונה ולעשיית חסד, בהכרה בכך שהמשך בניינה של ירושלים יתאפשר באחדות ישראל ובעשיית צדקה וחסד.
  
 מארץ מוצא לארץ מולדת - לציון יום היציאה והגרוש של היהודים מארצות ערב ומאיראן - גיליון מס' 141
 כנסת ישראל קבעה כי בשלושים בנובמבר בכל שנה יצוין יום היציאה והגירוש של היהודים מארצות ערב ומאיראן. כמיליון יהודים בני קהילות מפוארות אלו סבלו פרעות בשנות הארבעים והחמישים של המאה ה-20, בעקבות הקמת מדינת ישראל, ונאלצו לעזוב את ארצות מוצאם. מטרת הפעילות בגיליון הינה להכיר את הרקע התרבותי של יהודי ארצות ערב ואיראן ואת הגורמים שהניעו אותם להגיע לארץ, וכמו כן לבחון כיצד סיפור מורשתם שזור בקורות החברה הישראלית ובתרבותה.  
  
 "מדינת ישראל תהא פתוחה לעלייה יהודית ולקיבוץ גלויות" - גיליון מס' 140
 בגיליון חמש פעילויות, שמטרתן להכיר ולהבין את חוויית העולה ואת קשייו בארץ הקולטת, לדון בחשיבות העלייה כמשימה לאומית ובתרומתה לחברה, ולסייע בקליטת העולים מתוך פתיחות וסובלנות לתרבותם ולמסורותיהם.
  
 שמעון פרס - מנהיג, איש של חזון, מעש וחלום (2016-1923)  - גיליון מס' 139 א'
 "ישראל היא חלום שמתגשם. הרשו לי להוסיף ולחלום" – דבריו אלה של שמעון פרס, נשיא המדינה לשעבר, מאפיינים את אישיותו ואת דרכו במשך עשרות שנים של עשייה. הוא היה מדור המנהיגים שהובילו את מדינת ישראל מראשית ימיה, עוד מימי המאבק להקמתה.   קורות חייו ופועלו הם חלק בלתי-נפרד מקורותיה של מדינת ישראל. פרס פעל רבות למען התיישבות בכל חלקי הארץ ולבניית חוסנה הביטחוני והכלכלי של המדינה. החתירה לשלום הייתה בלב עשייתו המדינית והחברתית כל חייו.  
  
 אלי כהן - איש הצללים בדמשק - גיליון מס' 139
 ב-18 במאי 1965 הוצא אלי כהן להורג בתלייה בכיכר מרג'ה, כיכר הקדושים בדמשק. סיפורו, הוא אחד מסיפורי הגבורה המופלאים בתולדות המדינה, סיפורה של דמות מופת שמסרה את נפשה למען ביטחון המדינה. סיפורו של אלי כהן מייצג את סיפורם של אנשי קהילת המודיעין הסמויים, "אנשי הצללים", החיים בינינו, מבלי שנדע על פועלם ועל המחיר ששילמו הם ובני משפחותיהם. בפעילויות המוצעות נתוודע לסיפורו של אלי כהן, נבחן את המניעים והערכים שהתוו את שליחותו המסורה למען מדינת ישראל, ונעורר מודעות והוקרה לפעולותיהם של אנשי קהילת המודיעין, "אנשי הצללים".
  
 40 שנה לנאומו של חיים הרצוג  באו"ם - גיליון  מס' 138
  לציון היום הבינלאומי למאבק בגזענות החל ב-21 במרץ, הגיליון מוקדש לנאומו החשוב של חיים הרצוג, שגריר ישראל באו"ם דאז, כתגובה להחלטת האו"ם ב-1975 שקבעה שציונות הינה צורה של גזענות. מטרות הפעילות לעמוד על הערכים העומדים בבסיס דבריו בנאום ולדון בחשיבות המאבק בגזענות אז והיום.
  
 בואו נדבר על פמיניזם - שיויון, מגדר וחינוך - גיליון מס' 137
  הפעילות נכתבה לקראת יום האישה הבינלאומי. מטרת הפעילות להבהיר את המושגים "פמיניזם" ו"שוויון מגדרי", לדון בחשיבות שבקידום השוויון המגדרי ושוויון ההזדמנויות לשני המינים ובמורכבות נושא זה, וכן לברר מהי השפעת החינוך על הבניית תפיסה מגדרית בחברה.
  
 זוכרים את גוש קטיף - גיליון מס' 136
 יום גוש קטיף נקבע בתאריך כ"ב בשבט בחוק המרכז להנצחת מורשת גוש קטיף וצפון השומרון, תשס"ח, 2008 (מתוך חוזר מנכ"ל, פברואר 2012). למעלה מעשר שנים עברו מאז ההתנתקות, ויש חשיבות בהזכרת ההתיישבות בגוש קטיף, היישובים והמתיישבים, ובסיפור סיפורם כחלק מסיפור המפעל הציוני.
  
 יוסי שריד 1940-2015 - שליחות, חינוך, יושרה - גיליון מס' 134
 יוסי שריד, שכיהן כשר חינוך בממשלה ה-28 (2000-1999), הלך לעולמו ב-כ"ב כסלו, תשע"ו, 4 בדצמבר 2015. יוסי שריד היה איש עקרונות אמיץ, ידוע ביושרו ובכישוריו הרטוריים. הוא האמין בחברה צודקת ובהיותו שר חינוך קידם במערכת החינוך את ערכי הפלורליזם והדו-קיום. מטרת הפעילות בגיליון היא להכיר ולהוקיר את דמותו ופועלו של יוסי שריד, פוליטיקאי, שר חינוך, מורה דרך ומנהיג, ולעמוד על הערכים שהנחו אותו בחייו.
  
 יצחק נבון 2015-1921 - הנשיא ה-5 של מדינת ישראל איש מעש ורוח, אוהב אדם - גיליון מס' 133
 סיפור חייו של יצחק נבון, נשיאה ה-5 של מדינת ישראל שזור בקורותיה של מדינת ישראל. בפועלו תרם והשפיע על החברה והתרבות הישראלית בתפקידיו השונים. יצחק נבון ייזכר כמנהיג, נשיא, איש רוח, איש העם ואוהב אדם. גיליון זה מוקדש לזכרו ומזמן היכרות עם דמותו, פועלו והערכים שהנחו אותו בחייו.
  
 בעקבות גל הטרור - מודל לדיון באירועים אקטואליים - גיליון מס' 132
 בימים אלה אנו נתונים בעיצומו של גל פיגועי טרור ואירועי אלימות שמתרחשים בירושלים וברחבי הארץ, ולהתגברות גילויי מחאה והפגנות סוערות בקרב ערבים ויהודים. אירועי הטרור מערערים את תחושת הביטחון, וגורמים להסלמה, להתדרדרות ולאובדן שליטה. כאנשי חינוך תפקידנו להעביר מסר מרגיע, לדון בדרכים לגיטימיות להתמודדות ולהבעת דעה דווקא בימים קשים אלה, להימנע משיח אלים ברשתות החברתיות ולגלות זהירות ואחריות בהתנהגות האישית והציבורית.  
  
 עשרים שנה לרצח יצחק רבין - חמ"דת - גיליון מס' 131
 במוצאי שבת פרשת לך-לך, י"ב בחשוון תשנ"ו (04.11.1995) נרצח ראש ממשלת ישראל יצחק רבין. ראש הממשלה נרצח בתום הפגנה שנערכה בכיכר מלכי ישראל בתל אביב, לימים תיקרא הכיכר "כיכר רבין". בהפעלה זאת נעשה שימוש בארבע כרזות שהוכנו על ידי מרכז יצחק רבין. 
  
 חופשה שכזאת - גיליון מס' 130
 בני נוער רבים מחכים לחופשת הקיץ - תקופה שבמהלכה הם אינם מחויבים לבית הספר ולמסגרות פורמליות אחרות, אלא יכולים לבחור כיצד לבלות את זמנם. גיליון זה מציע שתי פעילויות לבני הנוער טרום החופשה להכינם להתנהלות ראויה במהלך חופשת הקיץ, כחלק מהיערכות משרד החינוך לתכנית "מחנכים מסביב לשעון - גם בקיץ".
  
 לחיות חיים של מצווה - גיליון מס' 129 ד'
 בא' באייר הלך לעולמו מו"ר הרב ליכטנשטיין זצ"ל. במובנים רבים, הוא היה מורה דרך של הציונות הדתית כולה, מענקי הרוח, שגילם בחייו את משנת החמ"ד. גאון בתורה ושקדן בלימודה, ועם זאת ד"ר לספרות אנגלית ופתוח ללימודים כללים, הוא לא ראה בהם ביטול תורה, אלא קיומה. בפעילות נשתדל לגעת בשולי גלימתו של הרב ליכטנשטיין, לחזק את התורה, את העבודה ואת גמילות החסדים שלנו ולפעול בדרך הסלולה, המורכבת והעמוקה שסוללת עבורנו תורת ישראל והמתבטאת במשנת החמ"ד.
  
 קול המחאה של יוצאי אתיופיה - גיליון מס' 129 ג
 סרטון שהופץ ברשת האינטרנט ובו נראו שני שוטרים מכים חייל ממוצא אתיופי הצית את רגשותיהם של יוצאי העדה והוביל להפגנה רבת משתתפים. הפעילות שבגיליון  מזמנת דיון באירוע ובתגובות של משתתפי ההפגנה יוצאי העדה האתיופית, במטרה לעורר שיח ציבורי בחברה הישראלית ולהעלות למודעות את הצורך הדחוף להתמודד עם תופעות של גזענות ואפליה.  
  
 להעביר את לפיד הזיכרון - 70 שנה לסיום מלחמת העולם השנייה - גיליון מס' 129 ב'
 הגיליון נכתב לציון 70 שנה לסיום מלחמת העולם השנייה. ככל שאנו מתרחקים מהמלחמה ומאירועי השואה הולך ופוחת מספר הניצולים שנותרו לספר את הסיפור לדורות הבאים. בגיליון מוצעות שתי פעילויות: הפעילות "אנו בחרנו בחיים" המיועדת לחט"ב, מוקדשת לדבר הניצולים במנשר שכתבו ושבו ניסחו את הערכים שהם מבקשים להנחיל לדורות הבאים. הפעילות "ביטויי שואה בשיח הציבורי" המיועדת לחטיבה העליונה, בוחנת היבטים שונים של ביטויי שואה בשיח הציבורי המתנהל בחברה הישראלית היום.
  
 חזקה יותר מהפחד - מלאלה הנערה מפקיסטן שזכתה בפרס נובל לשלום לשנת 2014 - גיליון מס' 129 א'
 לציון יום האישה הבינלאומי מוקדש גיליון זה לנערה אחת מפקיסטן - מלאלה יוספזיי, בת השבע עשרה, שנלחמה ועדיין נלחמת למען זכותן של ילדות ונערות לחינוך, והייתה לזוכה הצעירה ביותר בפרס נובל. על מאבקה זה, כמעט שילמה מלאלה בחייה. מטרת הפעילות להכיר את הסיפור הייחודי של מלאלה, לעורר מודעות לחשיבות המאבק לזכותם של ילדות וילדים ברחבי העולם לחינוך ולעמוד על הערכים ועל העקרונות שהנחו את מלאלה במאבקה. מערך הפעילות כולל מצגת לשימוש המנחה במהלכה.
  
 "ואהבת לרעך כמוך... זה כלל גדול בתורה" - על סדר היום גיליון מס' 129
 לקראת סוף שנת הלימודים ה'תשע"ד, חוו כל בית ישראל ימי חרדה ותפילה בשל חטיפת שלושת הנערים, אחינו-תלמידינו. תחושת "יחד" של עם ישראל אחזה בכולנו. בפעילות המוצעת בגיליון חמ"דת זה, מוצע לערוך דיון לבירור הצורך להרבות אהבה והקושי בקיום מצווה זו - המצווה על הלב, ולהעלאת דרכים ורעיונות ליישום. הפעילות מיועדת להעברה בכיתות על ידי נוער "הקהל למען ציון", ולפי הצורך על ידי מחנכי הכיתות כפעילות מקדימה לחלוקת הצמידים הצהובים.
  
 "אני שארלי, אני יהודי, אני צרפתי" - בין העיתון למרכול הכשר - גיליון מס' 128 א
  אירועי הטרור שהתרחשו בשבוע האחרון בצרפת – הרצח המערכת העיתון "שארלי הבדו" ובמרכול היהודי "היפר כשר", זעזעו את האזרחי צרפת ואת העולם החופשי והעלו בקרב יהודי צרפת שאלות באשר לעתידם במדינה זו. בפעילות שלהלן, אנו מציעים לבחון אירועים אלה ולדון במשמעותם לקהילה היהודית בצרפת ולערכי העולם החופשי.
  
 רואים עולם - גיליון מס' 128
 בגיליון זה שתי פעילויות: הפעילות הראשונה – אנחנו והעולם – מתייחסת לשאלה באיזו מידה ובאילו תחומים אנחנו רואים את עצמנו חלק מהעולם, ובאיזו מידה ובאילו תחומים אנחנו רוצים לשמור על ייחודנו. הפעילות השנייה – מסע עולמי – מתייחסת לשאלה באיזו מידה ובאילו תחומים יש לנו אחריות מוסרית כלפי העולם. בשיח עם בני הנוער חשוב לדון באתגר: כיצד למצוא דרך להשתלב ולהיות מעורבים בתהליכים כלל-עולמיים, ועם זאת לשמור על המורשת ועל החברה שלנו ולפתח את הייחוד הלאומי והתרבותי שלנו.
  
 חוזרים למעגל החיים - יום הוקרה לפצועי צה"ל ולנפגעי פעולות איבה - גיליון מס' 127 ב'
 יום ההוקרה לפצועי צה"ל ולנפגעי פעולות האיבה יצויין מידי שנה בכ"ט בנובמבר. הממשלה בחרה בתאריך י"ז בכסלו לציון יום זה שכן זהו התאריך העברי שבו החליטו האומות המאוחדות על סיום המנדט הבריטי ועל הקמת מדינת ישראל (כ"ט בנובמבר 1947). הבחירה במועד זה מסמלת את הזיקה בין נסיבות פציעתם של הנפגעים לתקומת ישראל ולצורך בשמירה עליה. ממשלת ישראל החליטה לקיים את יום ההוקרה כביטוי לחובה הציבורית והמוסרית שלנו כחברה לפצועים ולנפגעים אשר נושאים בגופם ובנפשם את המחיר הציבורי של כולנו.
  
 הנוער כצוק איתן - גיליון מס' 127
 במהלך מבצע "צוק איתן" הנוער התגייס בהמוניו לעשייה חברתית-קהילתית מגוונת ברחבי הארץ. בני הנוער הפעילו מוקדי פעילות לילדים במרחבים מוגנים, אירחו משפחות מהדרום, התנדבו בהפעלת מוקדי חירום ובהסברת חירום בקהילה, סייעו לקשישים, ארגנו חבילות לחיילים, ביקרו פצועים, התנדבו בחקלאות, הפעילו מערכי הסברה ברשת האינטרנט, ארגנו הפגנות, חילקו דגלים וערכו מפגשי הידברות. הפעילות בגיליון זה מזמינה את בני הנוער לבחינת מקומם ומעורבותם האישית במהלך מבצע צוק איתן, למפגש עם מגוון תחומי עשייה של הנוער הישראלי ולחשיבה על השלכות עתידיות.
  
 "דרשו ה' בהימצאו קראוהו בהיותו קרוב" - חמ"דת גיליון מס' 126
 אנו נמצאים בפתחו של חודש אלול. ארבעים הימים שמראש חודש אלול עד יום הכיפורים מסוגלים לתשובה יותר מכל ימות השנה כי הם ימי רחמים וימי רצון. הפעילות שבגיליון זה של חודש אלול מזמנת לנו העמקה בנושא "כוחה של תפילה", זאת בעקבות אירועי הקיץ האחרונים שבהם הרבינו בתפילות מיוחדות למען הצלתם של הנערים החטופים, למען שלומם של חיילי צה"ל ולהחלמתם של הפצועים. אנו מקדישים גיליון זה לזכרם של שלושת הנערים החטופים שנרצחו ו-64 חיילי צה"ל שמסרו נפשם בגבורה על הגנת הארץ בלחימה במבצע "צוק איתן".
  
 "צוק איתן" - ואנחנו - גיליון מס' 125 ג'
 בימים אלה אנו נערכים לחזרה לשגרת לימודים ולפעילות חברתית ערכית. בחודשי הקיץ התרחשו אירועים משמעותיים אשר הטביעו חותמם על חיינו כאזרחי המדינה. כולנו היינו שותפים לכאבן של משפחות שלושת הנערים שנחטפו ונרצחו, ונחשפנו להסלמה בשיח הציבורי ולרצח הנער משועפט. עם פרוץ מבצע צוק איתן, בעקבות מטחי הטילים שנורו לדרום הארץ ולאזורים נוספים, נתגלו בפנינו שוב פניה היפות של החברה הישראלית. בפעילות זאת המשתתפים משתפים ומתייחסים לאירועים המשמעותיים שחוו במהלך הקיץ ובוחנים את מידת מעורבותם.
  
 הבנים של כולנו - גיליון מס' 125 ב
 לאחר 18 ימים קשים של חוסר ודאות הגיעה הבשורה המרה. בשדה באזור העיירה חלחול מצפון לחברון נמצאו גופותיהם של שלושת הנערים, תלמידי ישיבה, אייל יפרח מהיישוב אלעד, גיל-עד שער מהיישוב טלמון ונפתלי פרנקל מהיישוב נוף-איילון. שלושת הנערים נחטפו כאשר עלו על טרמפ בצומת באזור גוש עציון בדרכם מהישיבה בה למדו לבתיהם ביום חמישי ה-12.6.2014 בלילה. הסוף הטראגי של החטיפה מציף רגשות של כאב וצער לצד תחושות של סולידריות ושותפות גורל. להתמודדות עם רגשות ותחושות אלו, אנו מציעים לאנשי החינוך מתודות לאוורור רגשות, ציטוטים ונקודות לדיון.
  
  ראובן (רובי) ריבלין הנשיא ה-10 של מדינת ישראל - גיליון מס' 125א
 ביום שלישי, עשרה בחודש יוני 2014, י"ב בסיוון תשע"ד, הכריז יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין על בחירתו של ראובן (רובי) ריבלין לנשיאה העשירי של מדינת ישראל. ב-24 ביולי 2014, ריבלין ייכנס לתפקידו ויחליף את הנשיא היוצא, שמעון פרס. בחירתו של ראובן ריבלין מציינת את סופה של מערכה ארוכה ורבת הפתעות לבחירת הנשיא העשירי של מדינת ישראל
  
 גדולה מצווה זו של שביעית - גיליון מס' 125
 מצוות השמיטה היא אחת מן "המצוות התלויות בארץ" המבטאות את הקשר בין עם ישראל לארצו ויש לקיימה רק כשרוב עם ישראל יושב בארץ ישראל. מטרות הפעילות להמחיש לבני הנוער את חשיבותה של מצוות השמיטה ואת הרלוונטיות שלה גם למי שאינו עוסק בעבודת האדמה. לחשוף את בני הנוער למגוון מקורות מספרות חז"ל המציגים היבטים רעיוניים וחינוכיים של מצוות השמיטה ולעודד את בני הנוער לעשייה חברתית ברוח ערכי השמיטה.
  
 נשים בחברה ב-2014 - גיליון מס' 124 א'
 יום האישה הבינלאומי, החל מידי שנה בשנה בתאריך שמונה במרס, נועד להעלות את המודעות לכך שקידום השלום והחברה כרוכים במתן שוויון זכויות מלא לנשים ובהשתתפותן הפעילה בתהליך. בגיליון זה, נבחן דימויים לאפיון גברים ונשים ותפקידים מגדריים שהחברה קובעת כפי שאלו מוצגים בפני בני הנוער על-ידי סביבתם הקרובה ועל-ידי מתווכים שונים, כגון פרסומאים, ונברר כיצד אלו משפיעים על עיצוב הזהות האישית והמגדרית של בני הנוער.
  
 כל אחד רוצה להיות סלב... גיליון מס' 124
 בעת האחרונה, התפרסמו בציבור כמה פרשיות שבהן היו מעורבים ידוענים. פרשיות אלו העלו לשיח הציבורי את התופעות השליליות הכרוכות בהערצה, ואת השאלות המוסריות הנובעות מהיות אדם ידוען. בפעילות זו נברר עם המשתתפים את המקום שתופסת השאיפה לפרסום בחייהם, נברר את המניעים לה ונדון ביחס הראוי כלפי ידוענים שהם מושאי הערצתם
  
 חיים בתוך מסך גיליון מס' 123 ז'
 הנגישות התמידית לרשת האינטרנט והזמינות של המסכים המקיפים אותנו מכל עבר מציבים בפנינו כל העת אתגרים חדשים. כאנשי חינוך זו הזדמנות לדון עם בני הנוער כיצד להתנהל באופן מושכל ברשת ובמכשירים הניידים בהם הם משתמשים ולפתח בקרב בני הנוער מיומנויות לצריכה ביקורתית, ולסייע להם להשתמש במסכים בצורה נבונה, מועילה, מתחשבת ובטוחה. בגיליון זה שתי פעילויות: מוקפים במסכים - פעילות המתבססת על איורים משעשעים ושימוש מתחשב בטלפונים סלולריים - פעילות המתמקדת באתיקה הנדרשת בשימוש בטלפונים סלולריים.
  
 שולמית אלוני 2014-1928 גיליון מס' 123 ו'
 שולמית אלוני, מנהיגת ציבור, לוחמת למען זכויות האדם והאזרח, משפטנית, חברת כנסת במשך 27 שנים, שרה בממשלות ישראל, כיהנה גם כשרת החינוך, הלכה לעולמה בגיל 85. בסיפור תולדותיה של מדינת ישראל שמור לשולמית אלוני מקום של כבוד כנושאת הדגל וכלוחמת אמיצה על זכויות האזרח. שולמית אלוני, מהמנהיגות הבולטות בחברה ובפוליטיקה הישראלית, אשר כיהנה גם כשרת החינוך, תיזכר כלוחמת ישרת דרך ואשת עקרונות אשר גם המאמינים בדרכה וגם החולקים עליה מוקירים את תרומתה לעיצוב דמותה של החברה הישראלית.
  
 עזריה אלון 2014-1918 גיליון מס' 123 ה'
 עזריה אלון, ממייסדי "החברה להגנת הטבע" ומאנשי שמירת הטבע והסביבה החשובים בתולדות מדינת ישראל, נפטר ביום א' ה-19.1.2014 (י"ח בשבט תשע"ד) והוא בן 95. גיליון זה נכתב לזכרו. במהלך הפעילות יכירו בני הנוער את פועלו ויכינו אלבום שיתופי לדמותו ולמורשתו. אנו מקווים כי הפעילות תעודד את בני הנוער להיות שותפים לחזונו של עזריה אלון ומחויבים לשמירת הטבע בישראל.
  
 נפרדים מלוחם ומנהיג - אריאל שרון 2014-1928 גיליון מס' 123 ג'
 אריאל שרון, ראש הממשלה ה-11 של מדינת ישראל הלך לעולמו. שמונה שנים לאחר ששקע בתרדמת נדם ליבו של אריאל שרון, אחד המצביאים הנועזים והמנהיגים המשפיעים בתולדות המדינה. במשך כשישים שנה נמצא אריאל שרון בחזית התרחשות האירועים בישראל, כל חייו שזורים בקורותיה של מדינת ישראל כלוחם, מפקד, מנהיג, שר וראש ממשלה. גיליון זה מוקדש לזכרו.
  
 נלסון מנדלה מנהיג ולוחם למען חרות ופיוס גיליון מס' 123 ב'
  נלסון מנדלה, נשיא דרום אפריקה לשעבר, שהלך לעולמו ב-5 בדצמבר 2013 והוא בן 95, מהווה השראה למנהיגים ולאנשים רבים ברחבי העולם בשל מאבקו ההירואי לשוויון ולחירות. נלסון מנדלה הוביל את המאבק במשטר האפרטהייד בדרום אפריקה באומץ ובנחישות, ובשל כך היה כלוא למשך כשלושה עשורים מחייו מאחורי הסורגים. לאחר שחרורו נבחר לנשיא השחור הראשון של דרום אפריקה והוביל מדיניות של פיוס ושיקום היחסים בין הגזעים השונים בדרום אפריקה. הוא הקריב את חייו הפרטיים למען עמו והיה לגיבור נערץ ואבי האומה של דרום אפריקה.
  
 אריק איינשטיין 2013-1939 גיליון מס' 123 א'
 אריק איינשטיין נחשב לאחד מהבולטים שבזמרי ישראל, אבי הפזמון העברי, הפופ העברי והרוק העברי. אחד האבות המייסדים של התרבות העברית החדשה. הוא התבלט בתקופת "הלהקות הצבאיות, כיכב במוסיקה הישראלית של שנות ה-60, היה ממובילי גל הרוק של שנות ה-70 ומבצע אהוב של "שירי ארץ ישראל". בקריירה העשירה שלו באו לביטוי כישרונותיו כשחקן, קומיקאי ובדרן וכמגלה כישרונות צעירים.
  
 מקום לכולם - האחר הוא אני - לקידום חברת מופת גיליון מס' 123
 גיליון זה הוא פתיח לעיסוק במוקד הערכי לשנת תשע"ד: "האחר הוא אני - לקידום חברת מופת". בפעילויות הבאות נזמין את התלמידים להיפגש עם ה"אחרים" שבסביבתם הקרובה. כך יוכלו לפגוש את ה"אחרים" ולשמוע את קולם, ולא רק לדבר עליהם. ה"אחרים" נמצאים לידינו, צריך רק לפקוח את העיניים ולראות אותם. בכל רחוב ובכל שכונה אפשר לפגוש אנשים בני עדות שונות ובעלי רקע דתי שונה. בכל קהילה יש אנשים בגילאים שונים, במצבים משפחתיים שונים, ובעלי צרכים ייחודיים. אנו מאמינים כי מפגשים בלתי-אמצעיים ויוזמות קהילתיות להכרת  ה"אחר" והשונה יהוו נדבך חשוב בבנייתה של חברה מכילה.
  
 "ליל הבדולח" - גיליון מס' 122 ב'
 בלילה שבין ה-9 בנובמבר 1938 ל-10 בו, ערכו הנאצים פוגרום קשה ביהודי גרמניה ואוסטריה, פוגרום זה ידוע בכינויו "ליל הבדולח". לא זו בלבד ש"ליל הבדולח" ביטא רגשות אנטישמיים בהתפרצות אלימה, אלא שהוא היה נקודת מפנה בפעילותו של המשטר הנאצי. במערך זה המשתתפים יבחנו את אירועי "ליל הבדולח" מנקודות מבט שונות, אגב חשיפה למקורות מגוונים המייצגים את הצדדים השונים שהיו שותפים לאירועים: היהודים, הנאצים והגרמנים שעמדו מנגד.
  
 חג הסיגד - גיליון מס' 122 א
 חג הסיגד נקבע בחוק כחג רשמי של מדינת ישראל ויחול השנה בכ"ז בחשוון. חג זה משמש הזדמנות לחוש את הכמיהה והכיסופים של עולי אתיופיה לירושלים ולארץ ישראל. בפעילות המצורפת נבחן היבטים שונים של חג הסיגד ונערוך דיון  בערכים הגלומים בו ובמשמעותו עבור בני הקהילה האתיופית היום והחברה הישראלית כולה.
  
 בדנמרק זה היה אחרת - מבצע הצלת יהודי דנמרק גיליון מס' 122
 בחודש אוקטובר שנת 1943, בעיצומה של מלחמת העולם השנייה, הציל העם הדני את יהודי דנמרק במבצע יוצא דופן. לציון שבעים שנה למבצע והעלאה על נס את האומה הדנית על פועלה זה, להלן מוצעת פעילות ללמידה משמעותית על מבצע ההצלה. המשתתפים ידונו בשיקולים הערכיים שהנחו את העם הדני לפעול נגד מדיניות האפליה וההשמדה, ויבררו את החלופות לפעולה שעמדו בפני האזרחים ובפני השלטונות בדנמרק באותה עת.
  
 הרב עובדיה יוסף - מנהיג ופוסק הדור - גיליון מס' 121 ב'
 הרב עובדיה יוסף היה סמכות רבנית ראשונה במעלה בחברה הישראלית ובעולם היהודי. הוא פעל "להחזיר עטרה ליושנה", להשיב את הפסיקה הספרדית למקומה הראוי. הוא כיהן כרב ראשי הספרדי בשנים 1972-1982 ומשנת 1984 עמד בראש מועצת החכמים של מפלגת ש"ס שחוללה מהפכה בתרבות הפוליטית והדתית של יוצאי עדות המזרח בישראל. הרב עובדיה הבטיח את מקומו בדברי ימי עם ישראל כאחד מהרבנים ופוסקי ההלכה הגדולים במאה השנים האחרונות.
  
 ארבעים שנה למלחמת יום הכיפורים - גיליון מס' 121א
 ארבעים שנה חלפו ממלחמת יום הכיפורים, אך העיסוק בה הולך וגובר. לוחמים ממשיכים לספר ולהעלות על הכתב את הזיכרונות שנטבעו בהם במלחמה. חשוב לקרב את התלמידים לפרק זה בתולדות מדינת ישראל ולהרחיב את ידיעותיהם בו. בפעילות שלהלן, אנו מציעים לעשות זאת באמצעות ציון אירועים מרכזיים במלחמה, באמצעות הצגת קטעי זיכרונות אישיים ועדויות, באמצעות ניהול דיון בכיתה בשאלות ערכיות ועקרוניות שהתעוררו בעקבות המלחמה ושיש בהן כדי להבהיר את השפעתה המכרעת של מלחמה זו על החברה הישראלית.
  
 חמ"דת - מאה שנה למסע המושבות - האחר הוא אני גיליון מס' 121
 גיליון חמ"דת זה מוקדש ל"מסע המושבות". בסופו, זרקור מידע על הרבנית רחל נריה במלאות שנה לפטירתה. הרבנית נריה פעלה רבות למען החברה הישראלית, ברוחו של הרב קוק - אותה רוח אשר הניעה אותו לצאת ל"מסע המושבות". מטרות הפעילות להתוודע ל"מסע המושבות" ולהכיר בחשיבותו, לעורר במשתתפים הערכה לתכונותיו ולמעשיו של הרב קוק ולהכיר בחשיבות המפגש והדיאלוג בין דתיים וחילוניים בחברה הישראלית.
  
 מתחברים למכביה - לקראת המכביה ה-19 - גיליון מס' 120 ה'
 אירועי המכביה כוללים מגוון רחב של פעילויות: פעילות ספורטיבית ענפה, אירועי תרבות ובעיקר מפגשים בין צעירים מישראל ומחו"ל להעמקת הקשר ולהבניית ערוצי תקשורת להמשך קשר משמעותי גם בעתיד. לקראת בואם של הספורטאים מ-70 מדינות ברחבי העולם, מוצע לכם גיליון זה, שבו שתי פעילויות - האחת עוסקת ביחסים בין מדינת ישראל ליהודים החיים בתפוצות ובמידת המחויבות ההדדית של הקהילות אלו לאלו, השנייה עוסקת בתפקיד "שגרירים לישראל" אשר מזמנת לנו המכביה.
  
 נוער יוצא לעבודה - גיליון מס' 120 ד'
 נוער יוצא לעבודה - לקראת חופשת הקיץ - שנתי פעילויות בנושא העבודה וחשיבותה, להכנת בני נוער להשתלבות בעבודה. הפעילויות בנויות ברצף, אך כל אחת מהן עומדת בפני עצמה ואינה תלויה באחרת. מטרות הפעילויות הן לזהות את הציפיות של בני הנוער מעבודה ואת הצרכים האישיים שמניעים אותם לצאת לעבודה בחופשה, להבין את התרומה הערכית הגלומה ביציאה לעבודה, לבחון תפיסות ואמונות ביחס לערך העבודה ולהכיר בערך העבודה ובהשפעתה על חיי הפרט ועל דמותה של החברה.
  
 דבורה עומר - 2013-1932 גיליון 120 ג'
 הסופרת דבורה עומר הלכה לעולמה, ספריה הרבים הפכו לנכס צאן ברזל בילדות של כולנו. "דבורה עומר... סיפרה בספריה בכישרון מופלא את סיפורה של מדינת ישראל, העניקה ביטוי יוצא דופן לערכי הציונות והפכה אותם לחלק חשוב מחיינו". דבורה עומר כתבה קרוב למאה ספרים, והם ימשיכו וילוו אותנו גם לאחר לכתה. גיליון זה מוקדש לזכרה.
  
 "אנחנו נשארים בארץ" גיליון מס' 120 ב'
 חג השבועות המסמל את הקשר העמוק בין אדם לאדמתו, בין עם למולדתו מזמן לנו שיח עם בני הנוער על משמעותה של הבחירה לחיות בארץ נוכח תופעת הירידה ממנה. הפעילות כוללת שני חלקים: חלק ראשון - "וילך איש מבית לחם..." - הכרות עם הכרעותיהם של אלימלך ובועז בסיפור "מגילת רות". חלק שני - דיון בשיקולים האישיים והלאומיים הכרוכים בהכרעה לבחור לחיות בארץ.
  
 מגשימים חברת מופת בישראל - גיליון מס' 120 א'
 פעילות חינוכית ל"עשרת ימי תקומה" - בין יום הזיכרון לשואה ולגבורה ויום העצמאות. עשרת ימי התקומה יוצרים הזדמנות לשיח ערכי עם בני הנוער על האחריות האישית המוטלת על כל אחד מאיתנו לבניית חברת מופת צודקת במעגלי החיים השונים. הפעילות שלפניכם מעלה מאפיינים של חברת מופת תוך בחינת המצוי והרצוי במדינת ישראל כיום.
  
 חמ"דת - מדרש נוער עשרת ימי תשועה - גיליון מס' 120
 גיליון זה מציע לעסוק בנושא התשועה בדרך של לימוד בית מדרשי. במרכז הלימוד הבית מדרשי עומדות מובאות ממקורות ישראל, שבאמצעותן מתפתח שיח ומתקיימת למידה הכוללת הבעה של תחשות, של מחשבות, של ספקות ושל רעיונות, וכן בחינת התכנים מזוויות ראייה שונות בגישה לא שיפוטית. לכל הרהור ולכל דעה יש מקום, בכל תשובה יש אמת. מטרת הלימוד אינה למצוא תשובה לכל שאלה, לעתים, עצם העלאת השאלות הוא עיקר הלמידה. דרך לימוד זו מזמנת היפתחות להרהורים גם לאחר השיעור, כך שתהליך הלמידה יהיה מתמשך ומשמעותי ויצמיח תובנות.
  
 מתחברים - ממשיכים לבנות יחד מדינה - גיליון מס' 119
 אנו עומדים בפתחם של ימים משמעותיים למדינת ישראל ולעם היהודי, ימים המבטאים את הסיפור המשותף לכולנו, סיפור משואה לתקומה. ימי הזיכרון ויום העצמאות, החלים בכל שנה בסמיכות זה לזה, משרים רוח מיוחדת במדינת ישראל ומאפשרים לנו לשוב ולחוות מעט מן האירועים הגדולים שהתרחשו בדורות האחרונים. תכנית זו מאפשרת לנו, אנשי החינוך, לקיים שיח עם בני נוער במעגלים שונים, בבית הספר ובקהילה, ולפתח בהם זהות ישראלית גאה, המתבססת על העבר והנכונה אל אתגרי העתיד.
  
 "לא חונכתי על גזענות וכך גם אחנך" - גיליון מס' 118 א'
 בעקבות אירוע בו הותקפו מורות בירושלים וגל של גילויי אלימות על רקע גזעני, חשוב לדון עם בני הנוער במשמעות של תופעת הגזענות וסכנותיה לפרט ולחברה, ולבחון דרכים להתמודדות עם התופעה והשלכותיה. במערכת החינוך מציינים היום את יום המאבק הבינלאומי נגד גזענות (הוקדם ל-10.3.2013 בשל חופשת הפסח), ואנו מציעים להיעזר בפעילויות לדיון ושיח חינוכי ביום זה. בגיליון זה שתי הצעות לפעילות: 1. דיון באירוע ובמשמעות תופעת הגזענות לאור אירועים שהתרחשו בעת האחרונה; 2. ברור המושג פשע שנאה ובחינת היבטים של גילויי אלימות על רקע גזעני כלפי קבוצות שונות באוכלוסייה.  
  
 נשים בזירה הציבורית - מנהיגות ומעורבות גיליון מס' 118
 יום האישה הבינלאומי מצוין בעולם כולו בתאריך ה-8 במרס. יום זה מוקדש לציון הישגיהן של נשים בעולם בתחומים שונים ולזכרן של נשים אשר לחמו בעבר ואשר נלחמות בהווה להשגת שיוויון זכויות. גיליון זה מוקדש לנשים מנהיגות אשר פעלו לקידום שוויון ההזדמנויות בין המינים בתקופת היישוב, לאחר הקמת המדינה ועד היום. בפעילות נכיר דמויות אשר היו שותפות בעשייה חברתית וציבורית.
  
  מפקד, אדם וחבר - לזכרו של רב אלוף אמנון ליפקין שחק גיליון מס' 117א
 פעילות לזכרו של רב אלוף אמנון ליפקין שחק, הרמטכ"ל ה-15 של מדינת ישראל (2012-1944) מטרות הפעילות להוקיר את זכרו של רב אלוף (במיל') אמנון ליפקין שחק כמנהיג וכלוחם, להעלות קווים לדמותו ולהכיר את הערכים שאפיינו אותו.
  
 זהו יום הבוחר - לקראת הבחירות לכנסת ה-19 - גיליון מס' 117
 הבחירות לכנסת ה-19 של מדינת ישראל יתקיימו ב-י"א בשבט תשע"ג, ה-22 בינואר 2013. תקופת הבחירות מעניקה לנו, המחנכים, הזדמנות לבירור ערכי הדמוקרטיה ומהותה, ייעודה של מדינת ישראל וחזונה, תוך העמקה בפלא קיומם ובאחריות שיש לנו, כאזרחים, למדינה. אחת המטרות החשובות שהציבה לעצמה מערכת החינוך היא להטמיע בתלמידים את ההכרה בחשיבות ההשתתפות בהליך הדמוקרטי ואת ההבנה שאין לראות בהליך זה צעד חסר השפעה.
  
 "איש את רעהו יעזרו" - חוסן לאומי וסולידריות חברתית במהלך מבצע עמוד ענן - גיליון 116ב
 מטרות הפעילות לאפשר למשתתפים להביע רגשות ועמדות ביחס למבצע "עמוד ענן". לברר מהם הערכים החברתיים הבאים לידי ביטוי בתקופת המבצע ולעודד את בני הנוער לעשייה למען תושבי הדרום  לחיזוק ערכים של סולידריות חברתית.
  
 "הן אפשר..." - לציון 30 לפטירתו של חיים חפר - גיליון מס' 116א
 גיליון לציון שלושים לפטירתו של המשורר והפזמונאי חיים חפר. הפעילות "הן אפשר" הוללת שתי הצעות לפעילות בהן נכיר את מגוון יצירתו של חיים חפר המבטא את הרוח הישראלית בתקופות שונות.
  
 להשיט את ספינת האומה - גיליון מס' 116
 בשנת תשע"ג יוקדש הנושא המרכז במערכת החינוך למנהיגותם של דוד בן גוריון ושל מנחם בגין, במלאות 40 שנה לפטירתו של בן גוריון ו-100 שנים להולדתו של מנחם בגין. בגיליון זה של "על סדר היום" מוצעות שתי פעילויות. בפעילויות יכירו בני הנוער נקודות ציון בחייהם של שני המנהיגים, שקורות חייהם שזורים בתולדות האומה והמדינה. נקודות ציון אלה מספרות את סיפורה של החברה הישראלית ומשקפות את המחלוקות בין האישים ואת תפיסות העולם השונות של כל אחד מהם.
  
 ארבעים שנה לרצח י"א הספורטאים הישראלים במשחקים האולימפיים במינכן 1972 גיליון מס' 115 א'
 בחמישה לספטמבר לפני 40 שנה בסביבות השעה 4:30 לפנות בוקר עברו מחבלים פלסטינים מארגון "ספטמבר השחור" מעל הגדר שסביב הכפר האולימפי במינכן, פרצו לחדרי המשלחת הישראלית ולכדו תשעה חברי משלחת כבני ערובה. בקרב שהתנהל בהמשך היום בין המחבלים לבין הצלפים הגרמנים נהרגו תשעה ספורטאים ישראליים.
  
 לצאת ממצרים עד עולם גיליון מס' 115
 ההפעלה שבגיליון זה מציגה בפני המשתתפים שני היבטים ערכיים של חג הפסח. מחד גיסא היא שופכת אור על מרכזיותו של חג הפסח במורשת העם היהודי, ומאידך גיסא היא מאירה את החוכמה האלוקית הנשגבת הטמונה במצוות החג ובמנהגיו, שהשכילה לשמר את זיכרון יציאת מצרים מאז ועד עולם. לא די לנו בלימוד דיני חג הפסח, כלליו ודקדוקיו כי "ההצלחה הגדולה ברוחניות באה כאשר הנשמה מוארת מן האור שבכל מצווה - בזמנה" (עולת ראייה, ב' שס"ח)
  
 אניית המעפילים "סטרומה" - שבעים שנה לטביעתה - גיליון מס' 114 ב'
 הפעילות נכתבה במלאת 70 שנה לטביעתה של אוניית המעפילים "סטרומה" שיצאה בדצמבר 1941 מרומניה ועל סיפונה 769 מעפילים בדרכם לארץ ישראל.   מטרות הפעילות: א. להכיר את סיפורה הטרגי של אוניית המעפילים סטרומה.ב. לדון בלקחי הפרשה עבורנו כיום.
  
 שווה להיות אישה... - גיליון מס' 114 א'
 יום האישה הבינלאומי מצוין בעולם כולו ב-8 במרס, ביום זה בשנת 1857 הפגינו בניו יורק מאות פועלות נגד תנאי עבודתן ושכרן. פעולות המחאה הותירו רושם עז והוחלט לציין יום זה מדי שנה כיום האישה הבינלאומי. השנה יחול יום האישה הבינלאומי בי"ד באדר, ביום חג הפורים, שבו קוראים את מגילת אסתר. בהפעלה זו ידונו המשתתפים בכמה דוגמאות הקשורות לעולמם: יציאת אימהות לעבודה, חלוקת עבודה בין בני זוג בעבודות הבית, תפקידי נשים בצה"ל וקיומם של בתי ספר לבנות בלבד. המשתתפים יכירו גישות שונות לשוויון בין המינים וידונו במצבים שונים שבהם שאלת השוויון עומדת למבחן.
  
 י"א באדר - גיבורי המחרשה והשלח - גיליון מס' 114
 לקראת י"א באדר, יום תל חי, נחזור ונציין יום זה, נזכיר את האירועים שהתרחשו בתל חי, שהוא אחד מאתרי המורשת הלאומית החשובים, אתר המספר את קורות ההתיישבות העברית בגליל והמאבק להגנתה. בפעילויות שבגיליון זה יכירו בני הנוער את סיפור תל חי, את דמותו של יוסף טרומפלדור וידונו במשמעות מיתוס תל חי אז והיום.
  
 מנחם בגין - עשרים שנה לפטירתו - גיליון מס' 113
 בשנת 2002 במלאות עשור לפטירתו של מנחם בגין, התפרסם גיליון "על סדר היום" מס' 15 שנקרא: "כך נזכור אותו". במלאות עשרים שנה לפטירתו, בחרנו להתמקד בכמה היבטים המאפיינים את תפיסת עולמו החברתית וברלווטיות שלהם לחברה הישראלית היום. מטרות הפעילות להכיר ערכים מרכזיים המאפיינים את תפיסת העולם של מנחם בגין והבאים לידי ביטוי בפועלו ולדון ברלוונטיות של ערכים אלה למציאות ימינו.
  
 עם הפנים לכנסת - לציון יום הולדתה של כנסת ישראל - גיליון מס' 112
 לציון יום הולדתה של הכנסת ה-18, בחרנו להקדיש לה את גיליון "על סדר היום". בגיליון נעמוד על חשיבותה של הכנסת בחברה דמוקרטית ועל אחריותנו כאזרחים להכיר את פועלה, להשפיע על חברי הכנסת ולקיים עמם שיח משותף. מטרות הגיליון לעמוד על חשיבות הכנסת כמייצגת את שלטון העם, לדון בהשפעתה של הכנסת על חיי האזרחים ולבחון דרכים שבהן אזרחים ובני הנוער יכולים להשפיע על דיוני הכנסת ועל החלטותיה.
  
 "האמיני יום יבוא" - גיליון מס' 111א'
 יפה ירקוני, כלת פרס ישראל, היא זמרת המסמלת עבור כולנו את הישראליות היפה, ושיריה מלווים אותנו מימי המאבק להקמת המדינה ועד היום. בפעילות זו, המוקדשת לזכרה, נשרטט קווים לדמותה של הזמרת, ששיריה היו ספוגים באהבת הארץ. דמותה תיחקק ותיזכר כדמות בולטת בתולדות הזמר העברי.
  
 העיקר להיות בריא - גיליון מס' 111
 שר החינוך, מר גדעון סער, הודיע כי הנושא המרכז לשנת תשע"ב הוא "אורח חיים בריא". מערכת החינוך חרתה על דגלה את השאיפה להטמיע הרגלי בריאות בקרב בני הנוער ולעודדם לאמץ אורח חיים בריא.  מטרת הפעילות היא להעלות למודעות את חשיבות הנושא בחיי היומיום של כל אחד מאתנו, לעודד בני נוער לשמור על אורח חיים בריא וליזום דרכים לקידום הנושא בחברה ובקהילה.
  
  "כעמוד האש ההולך לפני המחנה" - גיליון מס' 110
 "כעמוד האש ההולך לפני המחנה" כך כינו רבים את חנן פורת בהספידם אותו, "לפני המחנה הדתי לאומי ולפני המחנה הלאומי כולו במשך כמעט חמישה עשורים". עם הסתלקותו מאיתנו בטרם עת והוא רק בן שישים ושבע, ציבור שלם מרכין ראשו בכאב עצום. מטרת הפעילות היא לעורר את עניין המשתתפים ולהציג בפניהם את רבגוניות דמותו של חנן פורת, לעורר בקרב המשתתפים הערכה והוקרה לתכונותיו ולמעשיו המיוחדים ולתרומתו למדינת ישראל ולבקש מן המשתתפים לבחור תכונות, ערכים ודרי התנהגות העולים מדמותו ולהציע דרכים שבהן הם יוכלו לאמצם וליישמם באורחות חייהם.
  
 גלעד שליט שב הביתה - גיליון מס' 110 א'
 סוף סוף גלעד שליט שב הביתה. מדינה שלמה עצרה את נשימתה ונצמדה למסכי הטלוויזיה ברגעי השחרור מהשבי, אחרי חמש שנים וארבעה חודשים. רבים בחברה הישראלית היו מגויסים במשך שנים אלו למאבק לשחרור גלעד שליט, מתוך מחויבות, סולידריות ודבקות בערך הערבות ההדדית. בפעילות שלהלן נאפשר למשתתפים להעלות תחושות ורגשות מן הימים שבהם ליווינו את גלעד בדרכו אל החופש ולדון בדילמות שעולות בעקבות העסקה לשחרורו.
  
  עשור לפיגועי ה-11 בספטמבר בארצות הברית - גיליון מס' 109
 ב-11 בספטמבר השנה ימלאו עשר שנים לפיגוע הטרור במגדלי התאומים בניו יורק ובאתרים נוספים בארה"ב. אירועי הטרור הבהירו את הצורך של מדינות דמוקרטיות לנקוט בפעולות שונות, למרות שהן פוגעות בזכויותיהם הדמוקרטיות של חלק מן האזרחים, זאת על מנת להגן על ביטחונם ועל חייהם של כלל אזרחי המדינה. מטרת הפעילות בגיליון זה היא לציין את אירועי ה-11 בספטמבר 2001 ולהכיר את המושג "דמוקרטיה מתגוננת" בהקשר של הטרור העולמי ולבחון סוגיות הכרוכות בו.
  
 "עקר היא ההתחלה" - גיליון מס' 108
 בתפילת ראש השנה אנו אומרים: "ראשי חדשים לעמך נתת זמן כפרה לכל תולדותם". בשעה שמתחדש חודש והלבנה נגלית מחדש, יש לעצור, לשוב, לתקן ולשנות. לחשוב על החודש שהסתיים, ולהתמלא בתקווה לקראת החודש שעומד להתחיל. בפעילות המצורפת לגיליון המשתתפים יבררו את משמעות המושג "התחלה" ואת השפעתו על התהליך כולו לטוב או לרע, יבינו כי כל התחלה דורשת מאמץ ועבודה, יכירו את משמעותו של ראש השנה כיום "תחילת מעשיך" ויבינו כי אפשר להתחיל מהתחלה במטרה שיהיה טוב יותר.
  
 מאוהלי מחאה למעגלי שיח – גיליון מס' 108 א'
 בשבועות האחרונים אנו עדים לשיח אחר בחברה הישראלית. גלי המחאה הציבורית, העצרות והאוהלים שהוקמו בכל רחבי הארץ קוראים לשינוי סדרי העדיפויות בהקצאת המשאבים בתחומי חיים שונים. הצעירים והסטודנטים מובילים את המחאה במעגלי שיח ובעצרות ללא התלהמות או אלימות, מתוך תקווה להטביע חותם ולהשפיע על דמות החברה הישראלית היום ובעתיד.
  
 רשתות חברתיות - גיליון מס' 107
 הרשתות החברתיות באינטרנט הוסיפו ממד חדש לכוח שהיה נתון עד כה ברובו בידי התקשורת הכתובה והאלקטרונית. העוצמה הרבה של הרשתות החברתיות, היכולה לטענת רבים לשנות סדרי עולם, מחייבת אותנו לעורר מודעות בקרב בני הנוער גם לסכנות הטמונות בשימוש בהן. חופשת הקיץ המתקרבת מציבה לפתחנו אתגרים רבים ובכללם התמודדות עם השימוש הנרחב של בני נוער ברשתות החברתיות. הפעילות שלהלן מציעה לדון עם בני הנוער, בטרם יצאו לחופשה, בסכנות הטמונות בשימוש לא זהיר ברשתות החברתיות ובדרכים לצמצם סכנות אלה.
  
 שלא נהגו כבוד זה בזה - חמ"דת - גיליון מס' 106
 כבוד הוא צורך בסיסי ולגיטימי של כל אדם באשר הוא. כל אחד רוצה שיקשיבו לו, שיאמינו ביכולותיו ושיאמרו לו מילה טובה, יותר מכך שלא יזלזלו בו, שלא יתעלמו ממנו ושלא יתנשאו כלפיו. הפעלה זו עוסקת בכבודם של חברים, ובמתן כבוד לכל אדם באשר הוא אדם בכל עת. חשיבות מיוחדת יש לעיסוק בנושא זה בתקופה של ספירת העומר, זמן בו מתאבלים על תלמידיו של רבי עקיבא "על שום שלא נהגו כבוד זה לזה".
  
 המשפט שזעזע את הלבבות - 50 שנה למשפט אייכמן - גיליון מס' 105
 ביוני 1960 נלכד בארגנטינה אדולף אייכמן, אחד מגדולי הפושעים הנאצים, על ידי שליחיה של מדינת ישראל. משפטו, שהחל בכ"ה ניסן התשכ"א - 11 באפריל 1961, היה לאירוע מכונן בחייה של החברה הישראלית ורישומו נותר בתודעה הציבורית עד היום. מטרת הגיליון היא לסייע לבני הנוער לעמוד על התחושות ועל הלכי הרוח ששררו בחברה הישראלית עם לכידתו של אדולף אייכמן ובמהלך המשפט שהתקיים בירושלים, ולדון במשמעות המשפט כאירוע מכונן זהות עבור החברה הישראלית.
  
 על ערכי המשפחה בבית החינוך - גיליון מס' 104
 פעילות זו שלפניכם רואה במשפחת בית הספר את מוקד ההשפעה על היחיד, על הקהילה ועל החברה כולה, בבחינת "חסד ואמת אל יעזבך... כתבם על לוח לבך" (משלי ג' ג'), המשתתפים יכירו בפעילות את משמעות המושג "בית חינוך כמשפחה" על היבטיו ויישומיו השונים ויגיעו להבנה כי עקרונות "בית חינוך כמשפחה" מושתתים על דברי חז"ל ועל המקורות היהודיים.
  
 מעברית לעברית - גיליון מס' 103
 שנת תשע"א נבחרה על ידי שר החינוך כשנת השפה העברית במערכת החינוך. מעצם טיבה, כל שפה יוצרת ומשמרת את התרבות האנושית של הדוברים בה. וכך גם השפה העברית יוצרת ומשמרת את תרבותו של העם היהודי ומהווה עבורו את תעודת הזהות התרבותית. גיליון זה מציג בפני המשתתפים פסיפס ממקורותיה של השפה העברית כדי לראות עין בעין את מקורן של המילים המשמשות בה.
  
 על מסכות וערכים - גיליון מס' 102
 חג פורים מגיע ואיתו שלל מסכות ותחפושות אשר מזמנות לנו לימוד משמעותי על מסכות, לא רק בהקשר של מנהגי פורים, אלא גם על "מסכות" שאנו עוטים על פנינו בשאר ימות השנה. הפעלה זו עוסקת בבירור מקומן של המסכות בחיינו ובהשפעתן על סולם הערכים הדתי-מוסרי, החברתי והמדיני שלנו, בדגש על ערך היושר להלכה ולמעשה.
  
 האירועים הצרכניים המשפיעים 2011-2010 לקראת יום הצרכן הבינלאומי - גיליון מס' 101
 לקראת יום זכויות הצרכן הבינלאומי, החל ב-15 במרץ, אנו רואים חשיבות לדון בנושא, ולהציע לאנשי החינוך פעילות העוסקת באירועים הצרכניים המשפיעים של שנת 2011-2010, תוך בחינת היבטים צרכניים שיסייעו לבני הנוער להיות צרכנים מודעים לזכויותיהם. הפעילות המוצעת נועדה לסייע לבני הנוער להיחשף לנושא הצרכנות, לחזק את המודעות שלהם, כצרכנים, לזכויותיהם ולעסוק בהיבטים הערכיים הרלוונטיים לחייהם.
  
 ישראל אומרת תודה מכל הלב לנוער המתנדב - גיליון מס' 100
 גיליון זה מוקדש לזכרו של אלעד ריבן, נער בן 17, מתנדב ב"צופי אש", תלמיד בית הספר הריאלי בחיפה, שקיפד את חייו כשפעל לצד הכבאים במהלך ימי השריפה בכרמל. אלעד הצטרף לפעילות התנדבותית במכבי אש בכיתה י', ומאז בחר להמשיך בהתנדבות. נרכין ראש לזכרו, נזכור את רוח ההתנדבות שגילה בעת חירום ואת מחויבותו לעזור לזולת. סיפורו של אלעד העלה על סדר היום הציבורי את תרומתם של בני נוער מתנדבים, המקדישים את זמנם למען הזולת, הקהילה והחברה.
  
 להפר את קשר השתיקה - גיליון מס' 99
 ימי אלול ותשרי הם ימים של חשבון נפש לפי המסורת היהודית. אלה חודשים של סיכום, התבוננות בשנה שחלפה, התחלות חדשות, תקוות ושאיפות. הגיליון מעלה לדיון היבטים של חשבון נפשי אישי וציבורי ומתמקד בנושאים שעל סדר יומם של בני הנוער. הפעילות בגיליון זה בוחנת את המחירים והרווחים הכרוכים בשמירה על קשר של שתיקה או בהפרתו ומדגישה את חשיבות הדיווח על תופעות העלולות לסכן חיים בקרב בני הנוער.
  
 יום אהבת ישראל - גיליון מס' 98
 מינהל חברה ונוער בשיתוף מינהל החמ"ד, במסגרת התוכנית "חמ"ד של חופש", בחרו לציין את ראש חודש אב כ"יום אהבת ישראל" לצורך עיון ויישום של מצוות "ואהבת לרעך כמוך". בהפעלה שלהלן ננסה לפרוט רעיון נשגב זה ל"מעות" קטנות וברות יישום.
  
 תלבושת אחידה - גיליון מס' 97
 החלטתו של שר החינוך להנהגת תלבושת אחידה בבתי הספר היסודיים ובחטיבת הביניים מעלה שוב על סדר היום של מערכת החינוך בישראל את שאלת התלבושת האחידה. חשוב לנהל דיונים בנושא זה עם מורים, הורים ותלמידים, ולאפשר לתלמידים להיות שותפים ביישומה של החלטה זו. הנהגתה של תלבושת אחידה בחטיבה העליונה הינה וולונטרית בשלב זה והיא נתונה להחלטת בתי הספר.
  
 להביט מעבר לאופק - גיליון מס' 96א'
 במלאת חמש שנים לפינוי היישובים מגוש קטיף ומצפון השומרון - בפעילות זו נדגים דרכי התמודדות שונות שבהן בחרו אנשים, מפוני גוש קטיף, שחוו מצבי משבר קשים במיוחד ועברו את התהליך של מעבר ממשבר לצמיחה. אנשים אלו התמודדות באופן אישי ובאופן ציבורי עם משברים קשים מנשוא ויכלו להם. אנו מקווים שהפעילות תתרום להרחבת ההבנה של התהליך הארוך שעשו המבוגרים ובני הנוער מהיישובים המפונים בדרכם החדשה והמצמיחה, ממקום שברם ועד מקום הקבע אליו הם הגיעו או יגיעו בזמן הקרוב.
  
 כוח האומה הוא בזיכרונה - גיליון מס' 96
 לקראת יום השואה עלינו לעודד את בני הנוער ללמוד על השואה, לנסות להפיק לקחים, להמשיך ולשאת את המשא הכבד כבמעין מרוץ שליחים אין סופי. לפיד שהוא פיקדון העובר מדור לדור. מטרת הפעילות להביא למודעות המשתתפים שאחד הטעמים ללימוד השואה והעיסוק בה הוא לקחיה הרלוונטיים לימינו, ולברר עם המשתתפים את מקומה של השואה בבניית זהות אמונית-ציונית-דתית.
  
 יגאל אלון - מנהיג ורע במלאת שלושים שנים למותו - גיליון מס' 95א
 יגאל אלון היה מפקד הפלמ"ח, אחד מגיבורי מלחמת השחרור וכיהן בממשלות ישראל כשר העבודה, שר הקליטה, שר החינוך ושר החוץ. עם פטירתו אמר עליו יצחק נבון, נשיא המדינה באותה עת: "יגאל אלון היה איש אדמה, גיבור מלחמת השחרור, היו בו אומץ ואצילות רוח בעת ובעונה אחת, רע וחבר... היה צירוף נדיר של איש העשייה הפורייה בתחומים החיוניים והקובעים את גורלנו...". בפעילות המוצעת יתוודעו בני הנוער לדמותו של יגאל אלון, יכירו תחנות מרכזיות בחייו וינסו לעמוד על הסיבות להיותו מקור השראה לדור שלם.
  
 תרומתן של נשים במאבק בדרך למדינה - גיליון מס' 95
 מדי שנה ב-8 במרץ מציינים את יום האישה הבינלאומי. יום זה, המוקדש לזכרן של נשים מכל העולם שנאבקו בעבר ובהווה למען שוויון זכויות, נותן לנו הזדמנות לציין את הישגיהן של שנים בנושאים חברתיים כלכליים ופוליטיים ואת תרומתן והשתלבותן בתחומים אלה. לרגל ציון יום האישה הבינלאומי מוקדש הגיליון לדמותה של שרה אהרונסון שבתש"ע מלאו מאה ועשרים שנה להולדתה.
  
 עשה לך רב פורים - גיליון מס' 94
 הפעילות בגיליון באה להביא למודעות המשתתפים כי אירועי הפורים מהווים בבואה ל"אני מאמין" החינוכי של בית הספר ואינם עומדים בפני עצמם. מטרת הפעילות לברר עם המשתתפים דרכים לשינוי ולשיפור אירועי פורים במוסדות החינוך מבחינה חינוכית וערכית ולהביא למודעות המשתתפים כי לאירועי פורים במוסדות החינוך יש השפעה על תחומים שונים ועל מעגלי שותפות רחבים, לטוב ולמוטב.
  
 השירות בצה"ל - חובה שהיא זכות - גיליון מס' 93
 השירות בצה"ל מהווה מימוש חובה אזרחית המתבטאת בנכונותם ובמוכנותם של בני הנוער ליטול על עצמם אחריות אישית תוך מעורבות חברתית והזדהות עם המטרות המוצבות בפני צה"ל. האחריות להובלת הנושא במשרד החינוך מוטל על מינהל חברה ונוערף בשיתוף עם גופים נוספים במשרד החינוך, עם מערך המג"ן בצה"ל ועם משרד הביטחון - האגף הביטחוני חברתי. אנשי המינהל ישמחו לסייע לכם בכל הנדרש להשגת מטרתנו המשותפת: הכנת בני הנוער לקראת שירות משמעותי בצה"ל.
  
 "חי בשני העולמות" עליית יהודי אתיופיה ב"מבצע משה" - גיליון מס' 92
 גיליון זה יצא לאור במלאת 25 שנים לתחילתו של "מבצע משה", המבצע הסודי שיזמה מדינת ישראל להעלאת יהודי אתיופיה. סיפור מסעם של יוצאי אתיופיה, שביקשו להגשים את חלום העלייה לארץ, שזור בסיפורי גבורה וקשיים שלא תמו גם לאחר הגעתם לארץ. הפעילות המוצעת בגיליון מטרתה לעודד סובלנות ונכונות להכרת התרבות של האחר ותסייע להבין את עולמם ותחושותיהם של יוצאי הקהילה האתיופית.
  
 חשבון נפש חברתי-ציבורי - גיליון מס' 91
 אנו עומדים בפתחה של שנה חדשה. כל אחד מאתנו מהרהר ותוהה מה תביא לו שנה זו בכנפיה. לצד השאיפות והחלומות האישיים, יש ודאי לכולנו גם הרהורים ומחשבות הנוגעים במרחב הציבורי המשותף של החברה הישראלית. בפעילות זו נברר את המושג חשבון נפש, מטרתו ומשמעותו על פי מקורות שונים.
  
 "עתידה ירושלים לעשות מטרופולין לכל הארצות" - חמ"דת - גיליון מס' 90
 כתרים רבים של קדושה, יופי וייחוד נקשרו במהלך הדורות לעיר ירושלים בירת מדינת ישראל. בגיליון זה בחרנו לדון בכמה מכתרים אלה: ירושלים של קודש וחול, של תורה ומסחר, של לימוד ותרבות, של מרכז רוחני ומרכז שלטוני. הפעלה זו מהווה פתיחה לנושא השנתי בשנת התש"ע, כפי שנבחר על ידי מינהל החינוך הדתי: "ציון ירושלים - מכמיהה להגשמה".
  
 אמונה וקיום מצוות - חמ"דת - גיליון מס' 89
 ההפעלה עוסקת בקשר שבין אמונה לקיום מצוות התורה, המקבל משמעות נוספת ככל שגדלה בו כוונת הלב. אדם שומר מצוות הוא בעצם כל הזמן בתהליך אימון במטרה להתקדם ולהשתפר בקיום מצוות ובאמונה.
  
 המכביה ה-18 - העם היהודי שייכות ומחויבות - גיליון מס' 88א
 מזה 74 שנים, במסגרת משחקי המכביה, מתכנסים בני העם היהודי מכל קצוות תבל לחגיגה של ספורט והישגים. אחת לארבע שנים נערך מפגן סולידריות זה, של יהדות התפוצות עם מדינת ישראל, התורם לחיזוק הקשר של כלל העם היהודי באשר הוא. משחקי המכביה נותנים ביטוי לערכים של אחדות עם ישראל בשאיפה להישגים, תוך מתן דגש על קירוב הנוער והצעירים למפעל המכביה ומטרותיו.
  
 שלושים שנה להסכם השלום עם מצרים - גיליון מס' 88
 לפני שלושים שנה נחתם הסכם שלום בין מדינת ישראל בראשות מנחם בגין לבין מצרים בראשות הנשיא אנואר סאדאת, בתיווכו של נשיא ארה"ב ג'ימי קארטר. הסכם זה הביא לסיום מצב המלחמה בין שתי המדינות וסלל את הדרך להידברות ולשלום עם מדינות ערב אחרות. הפעילות בגיליון זה תוקדש לפתיחת אשנב לבני הנוער אל הרקע להסכם השלום והדמויות המרכזיות שלקחו בו חלק, ולדיון על ההסכם ועל השלכותיו.
  
 המסע של ילדי טהרן - גיליון מס' 87א
 ב-18 בפברואר 1943 רגש ורעש היישוב היהודי בארץ כשקבוצה של ילדים ובני נוער מותשים הגיעה ממזרח אירופה לחוף מבטחים. מי היו הילדים הללו שהגיעו ארצה בעיצומה של מלחמת העולם השנייה ומה היה סיפורם? הסרט "ילדי טהרן" מביא את סיפור מסעם של ילדים אלה, כפי שהם מגוללים אותו שישים ושש שנים לאחר הגעתם לארץ. לקראת יום השואה מוצעת הצעה לפעילות השופכת אור על עלייתם לארץ של הילדים שכינויים היה "ילדי טהרן".
  
 תוכניות מציאות - עד כמה הן מציאותיות? - גיליון מס' 87
 גיליון זה בא לסייע לאנשי החינוך לברר עם בני הנוער מהם המסרים המרכזיים המועברים באמצעות תוכניות אלו: "עם הספר" או "עם הכסף"? אילו מסרים נוספים מועברים בתוכניות אלו? מהי השפעתן של תוכניות אלו על דמותה של החברה הישראלית? האם צריך לפקח על התכנים המועברים בהן? וכיצד ראוי שבני נוער יתייחסו אליהן? באמצעות שאלות אלו תוכלו לעורר את חוש הביקורת של הצעירים לגבי תוכני התרבות שאותם הם בוחרים לצרוך.
  
 סולידריות, תקשורת ומה שביניהן בימי מלחמה ובימי רגיעה - גיליון מס' 86
 מבצע "עופרת יצוקה" שהסתיים לפני ימים אחדים, התנהל בשתי חזיתות: החזית האזרחית והחזית הצבאית. השיח הציבורי שרווח מראשית ימי המבצע בחברה הישראלית באשר למטרותיו ולפעולות שנעשו במהלכו התאפיין ברמה גבוהה של הסכמה ובתחושה חזקה של סולידריות חברתית במרבית שדרות החברה הישראלית.
  
 כולנו צבע אדום - גיליון מס' 85א
 זה כשמונה שנים חיים תושבי הנגב המערבי תחת מטחי הקסאמים, הטילים והפצמ"רים המפרים את שגרת חייהם. כמה קשה ומורכבת התנהלות חיי היום יום תחת מטר הטילים, חיים בחשש ובמתח מתמיד, תחושה של חוסר אונים וחוסר שליטה, לחץ נפשי, אי ודאות, דאגה מתמדת לשלומם של בני המשפחה, חוסר יכולת לתכנן את החיים בהווה ובעתיד עקב חוסר ידיעה מה ילד יום. בגיליון זה אנו פונים לאנשי החינוך בקריאה להקדיש זמן ולשוחח עם בני הנוער על הנושא, לעודד אותם להעלות רעיונות כיצד יוכלו לסייע לתושבי הדרום וליישם רעיונות אלה הלכה למעשה.
  
 מקורות בירוק - גיליון מס' 85
 שנת תשס"ט נבחרה להיות שנת איכות הסביבה במערכת החינוך. אין מחלוקת בין מדענים ומומחים לאיכות הסביבה כי כדור הארץ מצוי במשבר סביבתי חמור בגלל הפרת המאזן האקולוגי בעולם, ומנגד - העשייה הסביבתית אשר החלה לפני שנים לא רבות תועלתה מוגבלת. ההפעלה שבגיליון זה מחברת בין ערכי הסביבה המודרניים לבין המחשבה היהודית וההלכה, מתוך הבנה כי חינוך לקיימות ולהטמעת ערכי הקיימות הוא חלק בלתי נפרד מחינוך לערכים יהודיים ולקיום מצוות.
  
 על תרבות ועיצוב תודעה - גיליון מס' 84
 חג החנוכה הוא הזדמנות חשובה לבירור זהותנו היהודית על רקע השפעות תרבותיות זרות, כמו תרבות יוון העתיקה בשעתה ותרבות המערב בימינו. בגיליון זה ניסינו לברר את השפעתן של תרבויות אלו ואחרות על יהודים מאמינים ושומרי מצוות. אנו תקווה שפעילות זו תשמש בסיס לדיון ערכי על תרבות ועל עיצוב תודעה.
  
 חושבים טיפה - משבר המים בישראל - גיליון מס' 83
 מידי פעם פוקד את ישראל משבר מים. משבר המים בשנת תשס"ט, הינו, כנראה, הקשה ביותר בתולדותיה בגלל רצף השנים השחונות מחד, וגידול בצריכת המים מאידך. שנת תשס"ט הוכרזה במערכת החינוך כשנת חינוך ירוק כבסיס חינוכי לפעילות מקדמת קיימות לאורך זמן. מתפקידנו כאנשי חינוך לעורר מודעות בקרב בני הנוער לנושא ולעודד אותם לנהוג באחריות ולפעול לצמצום צריכת המים.
  
 עם אחד - עתיד משותף - גיליון מס' 82
 לקראת העצרת הכללית של איחוד הקהילות הפדרציות של צפון אמריקה - בתאריכים י"ח עד כ"א בחשון, יתקיים בירושלים כנס האספה הכללית של איחוד הקהילות היהודיות בצפון אמריקה. בואם של כ-3000 נציגים בהקהילות והפדרציות היהודיות של צפון אמריקה והשתתפות של כ-1,500 נציגים ממדינת ישראל, הנו ביטוי לסולידריות, להדדיות ולקשר המשמעותי בין הקהילה היהודית בארה"ב לבין מדינת ישראל.
  
 שבוע תנועות הנוער בישראל - גיליון מס' 81א
 במהלך חודש ספטמבר, עם תחילת שנת הלימודים, יתקיים ביוזמת שר החינוך, באמצעות מינהל חברה ונוער בשיתוף המינהל הפדגוגי ואגפי הגיל, שבוע תנועות הנוער. מטרתו של שבוע זה היא להדגיש את חשיבותן של תנועות הנוער בישראל, לעודד ילדים ובני נוער להצטרף לפעילות שלהן, ולחזק את הקשר שבין תנועות הנוער לקהילה.
  
 מאמינים בני מאמינים - חמ"דת - גיליון מס' 81
 גיליון זה מציג בפני התלמידים את סיפוריהם של מאמינים בני זמננו שהגיעו לאמונה ולהתחזקות בדרכים שונות וייחודיות. הגיליון כולל פעילות שמטרתה לבחון דרכים שונות להגיע לאמונה, להכיר למשתתפים את דרכו של אברהם אבינו לאמונה באל אחד ואת היותו משמש מאז כמופת לכל המאמינים ולברר עם המשתתפים את המושג "מאמינים בני מאמינים" ואת מידת הרלוונטיות של מושג זה.
  
 "זמן קיץ..." - חמ"דת - גיליון מס' 80
 חופשת הקיץ עלולה לחשוף את בני הנוער לסכנות רבות והיא מציבה אתגר חינוכי ערכי בפני הורים, מחנכים ותלמידים הממתינים לימי "החופש הגדול" בכיליון עיניים ובהתרגשות רבה. בגיליון שלפניכם ניסינו להגביר את המודעות לסכנות הפיזיות והרוחניות האורבות לתלמידים בימי החופשה ולהבהיר כי המפתח ליצירת חופשה משמעותית הוא נטילת אחריות של כל יחיד ויחיד בפני עצמו ובפני קונו.
  
 שישים שנות הישגי הציונות הדתית - גיליון מס' 79
 בגיליון שלפניכם ציוני דרך של הישגי הציונות הדתית בתחומים שונים כמו תורה וחסד, חינוך והתיישבות, בניין ויצירה.
  
 הטובים למילואים - גיליון מס' 78
 בפעילות שבגיליון זה נעמוד על חשיבותו של חוק המילואים ועל תרומתו לחיזוק מערך המילואים ולצמצום הפגיעה בכל מערכות חייו של המתגייס. נבחן את ההשלכות של החוק עלינו כחברה המבטאת באמצעותו הכרה והוקרה לאזרחים, שיוצאים עם "צו הקריאה" למלא משימות ביטחוניות למען הכלל. ל"ג בעומר הוא יום ההוקרה שנקבע במיוחד לעיסוק בנושא במערכת החינוך.
  
 כעוף החול - על תקומתם של ניצולי השואה בישראל - גיליון מס' 77
 אחד מההישגים הבולטים בתולדות מדינת ישראל הוא סיפורם המופלא של ניצולי השואה, שעם הגעתם לארץ גייסו את כל משאביהם הנפשיים לשיקום חייהם החדשים, הן במישור האישי והן במישור הלאומי, והשתלבו במארג החברתי, הכלכלי והתרבות של המדינה. באמצעות פעילות המוצעת בגיליון יכירו בני הנוער סיפורי מופת על חייהם של ניצולים שבחרו לדבוק בחיים ולתת להם משמעות חדשה.
  
 "בקרובי אקדש" - חמ"דת - גיליון מס' 76
 גיליון מיוחד לרגל יום השלושים להירצחם של שמונת הבנים, תלמידי ישיבת "מרכז הרב" בירושלים. מטרות הפעילות לאפשר למשתתפים להעלות קשיים, מחשבות, ציפיות ועמדות בנושא התמודדות עם אמונה ולחזק את יכולת ההתמודדות של בני הנוער עם מצבי משבר.
  
   "השמחה שישמח האדם... עבודה גדולה היא" - גיליון מס' 75
 שמחה היא אחת המצוות המרכזיות של חג הפורים, שנאמר "לעשות אותם ימי משתה ושמחה" לחג הפורים יש מהות מיוחדת - זוהי שמחה יהודית, שמחה של מצוות נתינה, משלוח מנות איש לרעהו ומתנות לאביונים. ערבות הדדית כדי שגם החלשים בחברה יוכלו לשמוח.
  
 השיר לא תם הוא רק מתחיל - גיליון מס' 74
 הישגי מדינת ישראל ב- 60 שנות קיומה.הגיליון נכתב במלאת 60 שנה למדינה ומטרתו לבחון את הישגי המדינה בתחומי חיים שונים. המשתתפים יאספו פריטי מידע ממקורות מגוונים ומרשת האינטרנט, ויציגו אותם בדרכים יצירתיות.
  
 ק"ן לאליעזר בן יהודה במלאת 150 שנה להולדתו  - גיליון מס' 73
    בשנת השישים למדינת ישראל, ימלאו 150 שנה להולדתו של  אליעזר בן יהודה אשר שמו הוא השם המזוהה ביותר עם  הפיכת הלשון העברית מלשון הקודש לשפה מדוברת.  מטרת הפעילות המוצעת בגיליון זה היא להכיר את סיפור חייו  של אליעזר בן יהודה ואת תרומתו לתחיית השפה העברית  ולעמוד על חשיבות  שפה כמרכיב אישי, לאומי ותרבותי.
  
 "המתאבל על ירושלים זוכה ורואה בשמחתה" - חמד"ת  - גיליון מס' 72
  "המתאבל על ירושלים זוכה ורואה בשמחתה" חמ"דת יום עשרה בטבת, היום שבו החל המצור על ירושלים. מצור זה הביא, כעבור שלוש שנים לחורבן בית המקדש בתשעה באב. לזכרו של יום זה נקבע עשרה בטבת כיום צום, שבו מתוך התחושות הפיזיות - נגיע לרמה רוחנית המכירה בבית המקדש כמקומו המרכזי של העם היהודי. עלינו המחנכים מוטלת המשימה לברר עם בני הנוער את תפקיד הצום ותכליתו.
  
 "שלח את עמי"   - גיליון מס' 71
 "שלח את עמי" 40 שנה לתחילת המאבק הגלוי של יהודי ברית המועצות לעלייה ולקיום חיי רוח יהודיים. מדינת ישראל חוגגת 60 שנה להקמתה, אחד מיעדיה העיקריים הוא פתיחת שערי הארץ לעלייה מכל תפוצות העולם. השנה נציין גם מלאות 40 שנה לתחילת המאבק של יהודי ברית המועצות על זכותם לצאת לעולם החופשי. סיפורו של המאבק מהווה פרק חשוב בקורותיה של מדינת ישראל.
  
 הרב אברהם אלקנה כהנא שפירא זצ"ל - חמד"ת - גיליון מס' 70
  חמד"ת - הרב אברהם אלקנה כהנא שפירא זצ"ל במלאות שלושים להסתלקותו של הרב אברהם אלקנה כהנא שפירא זצ"ל בחרנו להכיר את דמותו ולחשוף את בני הנוער לערכים של חיי תורה, הנהגה רוחנית וציבורית, מסירות נפש ואחריות לעם ישראל ולארץ ישראל.
  
 חיים וייצמן - הנשיא הראשון של מדינת ישראל - גיליון מס' 69
 חיים וייצמן - הנשיא הראשון של מדינת ישראל מדען ומדינאי דגול בשנת תשס"ח חוגגת ישראל שישים שנה להכרזתה. במסגרת ציון מלאת שישים שנה למדינה, מעלה מערכת החינוך על נס את הישגיה של המדינה. בנוסף לכך תורחב היריעה, להיכרות עם מספר דמויות מרכזיות שתרמו תרומה משמעותית לעיצוב דרכן של התנועה הציונית ושל המדינה. אחת הדמויות החשובות והמעניינות, שבה נעסוק, היא דמותו של חיים וייצמן.
  
 "ושבתה הארץ שבת לה'" - גיליון מס' 68
 השנה הבאה עלינו לטובה היא שנת השבע, שנת השמיטה. מרובות הלכותיה של השמיטה ורבות המורכבויות הכרוכות ביישומן גם בימינו. גיליון זה הוא חלק מתוכנית חינוכית היוצאת לאור על ידי מינהל החינוך הדתי ומינהל חברה ונוער, ובה נידונים היבטים שונים הלכתיים וערכיים של מצוות השמיטה.
  
 גיבור מקומי - גיליון מס' 67
 השנה תצטיין מדינת ישראל 60 שנה לכינונה. מערכת החינוך מצטרפת לגופים ולארגונים רבים שיציינו את שנת ה-60, בחגיגות, אירועים ותוכניות חינוכיות-לימודיות. התהליך החינוכי המוצע הוא בן שלושה שלבים: היכרות עם הישגי הציונות, החברה והמדינה, הצבת יעדים ואתגרים לעתיד, מעורבות ועשייה של ילדים ובני נוער לקידום היעדים שהוגדרו. גיליון זה מציע מסלול של התחקות אחרי הישגיו של היחיד בזיקה ליישוב ולקהילה בהם גדל, התחנך וחי.
  
 מותגים - כרטיס כניסה לחברה? - גיליון מס' 66
   בפעילות המוצעת בגיליון זה ידונו בני הנוער בהשפעת הגורמים המעודדים צריכה של מותגים על שיקולי הדעת שלהם, וינסו לגבש אמות מידה לצרכנות נבונה ומושכלת. כמו כן, יעסקו המשתתפים בשאלה מה מקומם של גורמים שונים בחברה: הורים, בית הספר ורשויות שונות בהקניית צרכנות נכונה, והאם יש מקום לפיקוח על מכירה של מוצרי צריכה לילדים.
  
 בנתיבי הציונות הדתית - גיליון מס' 65
 בשנים האחרונות מתחוללים תהליכים שונים בעולם, במדינה ובחברה הישראלית, המזמנים לנו אתגר המצריך בירור משנת הציונות הדתית וחיזוקה. גיליון זה הינו חלק מתוכנית חינוכית העומדת לצאת לאור בתקופה הקרובה שתעסוק במגוון תכנים שמטרתם לחזק את הזהות הציונות דתית של בני הנוער.
  
 מלחמת ששת הימים - גיליון מס' 64
 גיליון זה מוקדש למלחמת ששת הימים. במהלך הפעילויות ייחשפו בני הנוער להלכי הרוח של התקופה, ל"ימי ההמתנה" שקדמו למלחמה ולימים שאחריה. בני הנוער יעמדו על הישגי המלחמה וידונו בהשלכות, בקשיים ובאתגרים שהציבה לפתחה של החברה הישראלית מאז ועד היום. חשיפת אירועים מרכזיים מהמלחמה וניהול דיון סביב שאלות עקרוניות יסייעו לבני הנוער לדעת, להבין ולזכור.
  
 אותנו זה מטריד - גיליון מס' 63
 הגיליון עוסק בסוגיית ההטרדה המינית, וכולל הצעה לדיון ומקורות מידע, מיועד לסייע לאנשי החינוך לקיים דיון פתוח שיפזר במידת האפשר את מסך הערפל מעל נושא רגיש זה, ויעודד את בני הנוער לשמור על זכויותיהם גם בתחום זה.
  
 שנה טובה לירוקים - גיליון מס' 62
 הפעילות פונה בקריאה לבני הנוער להיות ערניים למתרחש סביבם ולקחת חלק פעיל ביוזמות לשמירה על איכות הסביבה הקרובה והרחוקה. בפעילות זו מוזמנים בני הנוער ללמוד מבחר סוגיות סביבתיות אקטואליות ולדון בהן. הפעילות היא מודולרית עם זאת, מומלץ לקיים את כל שלבי הפעילות.
  
 על חשיבות הנטיעה ומשמעות ההשוואה אדם-עץ - גיליון מס' 61
 האתגר החינוכי העומד לפני אנשי החינוך הוא לדון עם בני הנוער כיצד ניתן להתייחס אל מעשה הנטיעות מתוך זיקה רוחנית, וכי מעשה הנטיעה יש בו משום הליכה בדרכיו של הקב"ה ולפיכך הוא מסייע לחיזוק הקשר בין הקב"ה לעם ישראל ולארץ ישראל. אנו מקווים כי הפעילות בגיליון זה תסייע לכם המנהלים, המחנכים, המורים והמדריכים בהטמעת רעיונות אלה.
  
 "איזהו גיבור?!" - גיליון מס' 60
  על רקע חג החנוכה הקרב ועל רקע האירועים הפוקדים אותנו, נדרשים אנו שוב ושוב לבירור מחודש ומעמיק של התכנים הקשורים לזהותנו, ולמכלול הערכים שעל פיהם אנו חיים. הגבורה בכלל, והגבורה היהודית בפרט הן מהנושאים שתמיד זקוקים לעיון ובירור. הגיליון עוסק בברור משמעות המושג גבורה לאור תוכני חג החנוכה והרלוונטיות שלו לחיינו.
  
 להתנדב בתבונה - גיליון מס' 59
 הגיליון עוסק בשאלת תפקידה של החברה האזרחית ובמקומם של בני הנוער בתוכה באמצעות משחק סימולציה ודיון במשמעויות שעולות במהלכו. מטרתו לעודד את בני הנוער להתנדב מתוך שיקול דעת לפעילות משמעותית במסגרת ארגוני החברה האזרחית: להיות מעורים בתפיסות העולם של הארגון, לתת את דעתם על בעיות ערכיות העשויות לנבוע מבחירת דרך פעולה אחת במקום אחרת ולתפקד כ"מתנדבים נבונים".
  
 על חשיבות לימוד התנ"ך - גיליון מס' 58
 לקראת ההערכות לחידון התנ"ך, אנו מייחסים חשיבות רבה לעידודם של בני הנוער להשתתפות בתוכנית חינוכית זו, בליווי מחנכיהם, לאחר בירור מעמיק, משמעותי, ורלוונטי לגבי מקומו ותרומתו של ספר התנ"ך לכל יהודי באשר הוא, בכל דור, ולאנושות כולה. מטרת הפעילות לברר את ייחודו שלל התנ"ך כספר הספרים, המהווה את הבסיס למורשתו ולאמונתו של העם היהודי.
  
 100 שנים לפרשת דרייפוס - גיליון מס' 57
 ביום רביעי, 12 ביולי השנה (ט"ז בתמוז תשס"א), ציינו בצרפת מאה שנים לטיהור שמו של אלפרד דרייפוס בטקס ממלכתי שבראשו עמד נשיא צרפת ז'אק שיראק. פרשת דרייפוס עלתה לכותרות בשנת 1894 ונמשכה שתים עשרה שנים, ובמהלכן דרייפוס הואשם בריגול , נשפט ונידון למאסר. חשוב שבמערכת החינוך יעסקו מחדש בהיבטיה השונים של הפרשה, שהם לצערנו אקטואליים גם בימים אלה.
  
 "קול שופר שמעת נפשי"...  - גיליון מס' 56
 הימים הנוראים מעוררים אותנו לחשבון נפש הן במישור האישי והן במישור הציבורי. גיליון זה מבקש להתמקד במצוות התקיעה בשופר, תוך קריאה לכל אחד מאיתנו לקבל על עצמו תהליך של בירור ושיפור אישי וחברתי - לא להסתפק במוכר וברגיל, אלא להתחזק ולהיות נכונים לחיים עמוקים יותר של עשייה ואחריות.
  
 המורה כמורה דרך - גיליון מס' 55
 מערכת החינוך נערכת לקראת פתיחת שנת הלימודים החדשה. בתי ספר נוהגים לקיים ימי היערכות, העוסקים בנושאים מקצועיים, בשאלות חינוכיות, בהשתלמויות ועוד. בימים אלה מן הראוי לייחד זמן לבירור שאלת מקומו ותפקידו של המורה בחיי תלמידיו. עיסוק בנושא זה הוא שלב ראשון במהלך משמעותי, שעשוי להתחולל בבית הספר, ואשר בו יושם דגש על תפקידי המורה לא רק כמקנה דעת וידע, אלא בעיקר כחונך, כמאמן, כמתווה דרך.
  
 יוסי בנאי "אביר הבמה העברית" - גיליון מס' 54
 יוסי בנאי, חתן פרס ישראל, שחקן, בימאי, זמר, יוצר וכותב, הלך לעולמו והוא בן 74 בלבד. הוא נולד וגדל בירושלים, והצליח בלשונו הציורית המיוחדת להנציח את סמטאות ילדותו ולהביא לציבור הישראלי מעט מניחוחות וממראות ירושלים. גיליון זה כולל הצעה לפעילות המתבססת על מבחר קטעים משיריו, המשקפים את הנושאים המרכזיים שעליהם כתב, ומהם ניתן ללמוד על היוצר והאדם שמאחורי המילים. כמו כן כוללת הפעילות דברים שאמרו עליו אנשי ציבור, חברים ומוקירי זכרו.
  
 בטרם נאמר שלום... - גיליון מס' 53
 הפרידה מבית הספר בחטיבת הביניים ובחטיבה העליונה, בתום הלימודים בחטיבת הביניים ובמיוחד בתום הלימודים בחטיבה העליונה, הינה תהליך משמעותי מאוד עבור בני הנוער. לקראת סיום שנת הלימודים, מוגשות לכם בגיליון זה הצעות לפעילות שתסייע לברר ולגבש עם בני הנוער את תהליכי הסיום והפרידה שלהם בדרך חינוכית ומכבדת.
  
 לא תישא את שם השואה... - גיליון מס' 52
  שימוש בסמלי השואה במצבי קונפליקט בחברה הישראלית לקראת יום הזיכרון לשואה ולגבורה חשוב לדון עם בני הנוער אל אמירות והשוואות בלתי אחראיות, לבחון את ההשלכות שלהן על זיכרון השואה ועל ניצולי השואה, לסייע להם לגבש הסכמה שאין לתת לגיטימציה ל"גיוס" השואה וביטוייה לשום מאבק פוליטי ולחשוב על דרכים שונות להתמודדות עם התופעה ולמיגורה.
  
 ברך את מדינת ישראל - גיליון מס' 51
 לקראת יום העצמאות מוצעת פעילות שמטרתה לבחון את משמעותה של מדינת ישראל בתפיסתו של הציבור הדתי-לאומי ולחזק  את מחויבות היחיד והציבור כלפי המדינה ומוסדותיה.
  
 מי מבין מה קורה פה? - גיליון מס' 50
 גיליון זה כולל הצעות שיסייעו לאנשי החינוך לעקוב בצורה שיטתית ביחד עם בני הנוער, במשך הזמן שנותר עד לבחירות, אחרי המידע הרב, הסוגיות, התכנים והדמויות המרכזיות הלוקחות חלק במערכת בחירות זו. המידע יהווה תשתית לבירור, לדיון ולהתלבטות, ויעזרו לבני הנוער להביע את דעותיהם השונות ולעודד אותם לחשיבה עצמאית ולשיקול דעת.
  
 הרא"ה - הרועה הרוחני - גיליון מס' 49
 שבעים שנה לפטירתו של הרב אברהם יצחק הכהן קוק זצ"ל בגיליון זה נרחיב את ההיכרות עם דמותו של הרב קוק ועם הערכים שהנחו אותו תוך שימת דגש עיקרי על דמותו כמנהיג וזאת בעיקר על רקע תקופתנו, תקופת הבחירות הקרבה ובחינת מנהיג אמיתי מהו. במסגרת הפעילות יתוודעו התלמידים לאיש ולפועלו, למנהיגותו ומעורבותו בקורות מדינת ישראל, ולתרומתו המשמעותית בעיצובו של הזרם הציוני-דתי.
  
 יום השואה הבין לאומי - גיליון מס' 48
 מאחורי הקלעים בעצרת האומות המאוחדות - מטרת הפעילות לעורר בבני הנוער מודעות לחשיבותה של הכרזת האומות המאוחדות על קיום יום זיכרון בינלאומי לשואה ב-27 בינואר מידי שנה, ולבחון את משמעות ההכרזה עבור מדינת ישראל, העם היהודי ואומות העולם.
  
 זאב ז'בוטינסקי - דמותו של מנהיג - גיליון מס' 47
 בשנת 2005 התשס"ה התקבל בכנסת חוק זאב ז'בוטינסקי שמטרותיו "להנחיל לדורות את חזונו, מורשתו ופועלו של זאב ז'בוטינסקי, לציין את זכרו ולהביא לחינוך הדורות הבאים ולעיצוב מדינת ישראל, מוסדותיה, יעדיה ודמותה בהתאם לחזונו הציוני". מן הראוי שבני הנוער המתחנכים במערכת החינוך בישראל יכירו את דמותו ואת משנתו של זאב ז'בוטינסקי.
  
 עשור למותו של הרב משה צבי נריה זצ"ל - גיליון מס' 46
  עשר שנים חלפו מאז הלך לעולמו הרב משה צבי נריה זצ"ל, שהיה אחד ממתווי דרכה ומכווני חינוכה של תנועת "בני עקיבא", ומייסד הישיבה בכפר הרא"ה - אם הישיבות. קורות חייו של הרב נריה שזורים בתולדות הציונות הדתית בדורות האחרונים. הרב נריה היה חדשן שהלך בדרך לא סלולה, שותף מרכזי בעיצוב פני הנוער הציוני דתי - "אבי דור הכיפות הסרוגות". מחובתנו כאנשי חינוך להמשיך ולהפיץ בקרב התלמידים את דרכו החינוכית הישנה-חדשה ולהמשיך לסלול לאורו נתיבים חדשים.
  
 זכותי - אחריותי - גיליון מס' 45
  לקראת יום זכויות הילד הבין לאומי המתקיים בחודש נובמבר, אנו מציעים לעסוק בנושא זה במסגרות השונות במערכת החינוך. המודעות לזכויות המגיעות לילד ולתלמיד במסגרת החוק, התקנות והכללים של המסגרות החינוכיות השונות תאפשר לנו, המחנכים, לטפח תחושת אחריות ושמירה על זכויות האחר בקרב בני הנוער ולהוות דוגמה אישית. פעילות זו מאפשרת הגדרה ברורה של גבולות הזכות והאחריות התורמת להעצמה אישית ולשיפור האקלים החינוכי-חברתי בכיתה ובקבוצה.
  
 הקרב נגד השכחה - גיליון מס' 44
 לזכרו של צייד הנאצים שמעון ויזנטל ז"ל, אשר נפטר בגיל 96 בביתו בוינה. ויזנטל היה מוסד של אדם אחד אשר הקדיש את כל חייו לנושא אחד: המרדף אחרי הנאצים והמאבק באנטישמיות והנחלת לקחי השואה לעולם. ויזנטל עצמו איבד בשואה 89 מבני משפחתו. מתום מלחמת העולם השנייה ואילך הוא פעל לאיתור ולכידה של פושעי מלחמה נאצים והבאתם לדין.
  
 כוחה של תפילה - חמד"ת - גיליון מס' 43
 הגיליון עוסק בכוחה ובמהותה של תפילה ובעוצמה האישית של המתפלל. התפילה היא אחד הנדבכים החשובים ביותר בבניית החזון והשקפת העולם החינוכית של העולם הדתי בכלל, ושל בית הספר הדתי לגווניו השונים בפרט. חשוב לחזק אצל התלמידים גם את ההרגשה שכל מתפלל נושא באחריות לשמש דוגמה לעומדים לידו וכל אחד מהם עשוי להיות דמות מופת לשאר המתפללים.
  
 ממשיכים ביחד! - גיליון מס' 42
 הצעות חלופיות לפעילויות קבוצתיות העוסקות בהיבטים שונים של האירועים הקשורים בהתנתקות ובפינוי יישובים, המאפשרות התייחסות ברמות שונות לנושאים. הפעילות הראשונה מאפשרת בדרך יצירתית דיון בהיבטים הרגשיים ובתובנות העולות מהם. הפעילות השנייה מבוססת על מובאות מדברי בני נוער, המשקפות מגוון התייחסויות לאירועים. הפעילות השלישית מביאה קטעים מדבריהם של אנשי רוח ומזמנת דיון מעמיק.
  
 ימי בין המצרים - חמד"ת - גיליון מס' 41
 ארבעה צומות תיקנו חכמינו בעקבות חורבן הבית: צום העשירי, עשרה בטבת, צום הרביעי י"ז בתמוז, הצום החמישי, ט' באב, וצום השביעי, ג' בתשרי, מאז החורבן, הימים שבין י"ז בתמוז לט' באב נקראים "ימי בין המצרים" והם ימי אבל והתבוננות פנימית, כבר אלפיים שנה. בעלון זה נעסוק במשמעות ההיבט הלאומי, החברתי והאישי של ימי בין המצרים.
  
 רש"י ורמב"ם - חמד"ת - גיליון מס' 40
 העלון עוסק בשתי דמויות מרכזיות ביהדות שחותמן ניכר עד היום. רש"י - רבי שלמה יצחקי, שהשנה מלאו תשע מאות שנה לפטירתו היה גדול הפרשנים למקרא ולתלמוד והרמב"ם - רבי משה בן מימון שהשנה מלאו שמונה מאות שנה לפטירתו, היה מגדולי חכמי ישראל בימי הביניים.
  
 "היית פרח בר ישראלי קסום" עזר ויצמן ז"ל - גיליון מס' 39
 עם פטירתו של עזר ויצמן, נשיאה השביעי של מדינת ישראל, איבדה מדינת ישראל את אחד ממנהיגיה הבולטים, שקורות חייו שזורים בקורותיה של המדינה. הפעילויות שבגיליון זה יסייעו לבני הנוער להתוודע לדמותו ולפועלו.
  
 יש שירים שנשארים בלב - גיליון מס' 38
 שלושים למותו של הפזמונאי אהוד מנור, חתן פרס ישראל לזמר העברי ומבכירי הפזמונאים בארץ. עשייתו רבת ההיקף באה לידי ביטוי לא רק בכתיבת שירים אלא גם בתרגום שירים ומחזות מאנגלית ומצרפתית. בתוכניותיו נתן במה ליוצרים צעירים וחדשים ובכך השפיע על התרבות הישראלית היוצרת העכשווית. בגיליון זה מוצעת פעילות לזכרו של אהוד מנור.
  
 בנימין זאב הרצל - מחזון להגשמה - גיליון מס' 37
 בשנת 2004 מלאו מאה שנים למותו של הרצל, חוזה מדינת היהודים. כנסת ישראל החליטה לציין את יום מותו כיום זיכרון קבוע לדורות בלוח העברי וחוקקה את "חוק בנימין זאב הרצל" שמטרתו להנחיל לדורות את חזונו, מורשתו ופועלו ולציין את זכרו, להביא לחינוך הדורות הבאים ולעיצוב מדינת ישראל, מוסדותיה, יעדיה ודמותה בהתאם לחזונו הציוני.
  
 "חווית ספורט - תנו לספורט לנצח!" - גיליון מס' 36
  ההתגברות המדאיגה שתופעות אלימות בחברה הישראלית באה לידי ביטוי גם במגרשי הספורט ובתקופה האחרונה אנו עדים לעלייה חמורה ומתמדת בהיקף ההתפרצויות האלימות במגרשי הספורט. יש לפעול לגיוס אנשי חינוך ובני נוער שיהיו מוכנים לפעול לקידום הנושא ועמידה מול גילויי האלימות לפני שתופעות אלו יהרסו את חוויית הספורט וידרדרו את התחרויות למצבים בלתי אפשריים.
  
 דיאלוג בעת אי הסכמה - גיליון מס' 35
 אחד מתפקידיו של בית הספר הוא להכשיר את בני הנוער לחיים בחברה דמוקרטית, לאפשר להם ואף לזמן להם התנסויות בהליכים דמוקרטיים במהלך הלימודים בבית הספר. הנימוקים להשבתה חלקית של הלימודים על ידי תלמידים הוצגו באמצעי התקשורת כמימוש ערכים דמוקרטיים.
  
 האנטישמיות החדשה - גיליון מס' 34
 לקראת יום המאבק הבינלאומי באנטישמיות. בשנים האחרונות אנו עדים לגל של התקפות אנטישמיות כלפי יהודים וכלפי מוסדות וסמלים יהודיים ברחבי העולם. בתופעת האנטישמיות המודרנית מתרחב ההיבט האנטי-ישראלי. בעקבות כך נוצרת תופעה של "אנטישמיות חדשה" הקושרת בין ההתנכלויות האנטישמיות לבין העמדות האנטי-ישראליות.
  
 שווים כל כך, דומים כל כך - גיליון מס' 33
 הגיליון נכתב לציון היום הבינלאומי לזכויות אנשים עם מוגבלויות מטרת הגיליון להעלות למודעות את הקשיים הפיזיים של אנשים בעלי מוגבלויות ואת הבעיות בהשתלבותם החברתית, הנובעות מקשיים אלה ולבחון כיצד בני נוער יכולים לתרום לשילוב בני נוער בעלי מוגבלות בסביבתם הקרובה.
  
 פרס נובל כחול-לבן - גיליון מס' 33א
 פרופ' הרשקו ופרופ' צ'חנובר, מורה ותלמידו, הם זוכי פרס נובל לכימיה לשנת תשס"ה. מדינת ישראל בכלל ומערכת החינוך בפרט מביעים גאווה, סיפוק והערכה להישג המדעי ההיסטורי אשר מאדיר את תדמיתנו ומקומנו בחזית הקידמה האנושית. התגלית חסרת התקדים של המדענים הישראלים לא הושגה מעבר לים אלא כאן בישראל.
  
 סכנה מימין ומשמאל - גיליון מס' 32
 על תופעת הסרבנות בחברה דמוקרטית. סוגיית אי ציות לחוק בחברה דמוקרטית מחייבת לימוד ודיון. לפיכך הוקדשה הפעילות הפעם לדיון בקטעים מתוך מאמרים העוסקים בסוגיה זו, כדי "להיתלות באילנות גבוהים". העיסוק בטקסטים אלה נועד להקנות לבני הנוער ידע ולסייע להם לנקוט עמדה מנומקת בסוגיה מורכבת זאת.
  
 עבודת קיץ - גיליון מס' 31
 מטרת הפעילות הינה לעמוד על הרווחים והמחירים של עבודת בני נוער, בעיקר בחופשת הקיץ, להביא לידיעתם מידע על חוקי עבודת נוער ולעודד אותם לפנות לגורמים המוסמכים לצורך קבלת סיוע והגנה על זכויותיהם.
  
 בזכות המילואים - גיליון מס' 30
 לקראת ל"ג בעומר - יום הוקרה לאומי לחיילי מערך המילואים ובני משפחותיהם. מטרת היום היא הצדעה חברתית לאנשי המילואים על רוח ההתנדבות, על תרומה לביטחון המדינה ועל המאמץ האישי והמשפחתי שלהם ושל בני משפחותיהם.
  
 איך הן נראות? על דימוי נשים בפרסומות - גיליון מס' 29
 בשנת 1978 התמסד ע"י האו"ם התאריך 8 במרס כיום האישה הבינלאומי. מאז הוא מצויין במדינות אירופה, במדינות ברית המועצות לשעבר, בסין ובישראל ומוקדש לזכר נשים ברחבי העולם, שנאבקו בעבר למען זכויות נשים, ולמען נשים הממשיכות לנהל את המאבק בהווה.
  
 "ושבו מארץ אויב" בעקבות עסקת השבויים - גיליון מס' 28
 עניין פדיון השבויים תופס מקום רחב בהיסטוריה רווית הסבל והרדיפות של עמנו. בדברי ימינו הארוכים עלתה שאלת פדיון שבויים על סדר יומנו לעתים קרובות מאוד, באופנים שונים. גליון זה יסייע להאיר את הנושא מהיבטים שונים, תוך התייחסות למקורות יהודיים שלא נס ליחם והבאת נימוקים המייצגים תפיסות עולם שונות.
  
 קרן אור באפלה - גיליון מס' 27
 סיפוריהם של חסידי אומות העולם החיים בארץ. מתוקף חוק "יד ושם" הכירה מדינת ישראל בפועלם ובמסירות נפשם של המצילי יהודים בתקופת השואה ואף סייעה בהבאתם לארץ של כמה מחסידי אומות העולם ומשפחותיהם, וחלקם חיים עמנו עד היום. אבל עם חלוף השנים, הולכים ומתמעטים בני הדור ההוא - ניצולים ומצילים כאחד. אנו מציעים לעסוק בנושא ולהאיר ולהוקיר את סיפורי גבורתם ומעשיהם של חסידי אומות העולם ונירתם כולנו להכרת סיפורי מופת אלו.
  
 "מגיע לו שיכתבו עליו שיר" - גיליון מס' 26
 לציון שלושים שנה למותו של דוד בן גוריון, ראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל. פועלו של דוד בן-גוריון בתקופה מכרעת לעם ישראל תרם תרומה מרכזית להקמתה של מדינת ישראל ולעיצוב דמותה בשנותיה הראשונות. ראוי שבני נוער ותלמידים במערכת החינוך יכירו את הכרעותיו כמנהיג, יבחנו אותן ויעלו את זכרו.
  
 שלושים שנה למלחמת יום הכיפורים - גיליון מס' 25
 מלחמת יום הכיפורים זעזעה את אמות הסיפים של החברה הישראלית והביאה לתמורות רבות בחברה והמדינה. בעקבותיה נוצר משבר אמון קשה בין הציבור למנהיגות והוקמה ועדת חקירה ממלכתית. חשיפת אירועים מרכזים מהמלחמה וניהול דיון סביב שאלות עקרוניות עשויים לקרב את התלמידים לפרק זה בתולדות מדינת ישראל. ולהרחיב את ידיעותיהם בו.
  
 מס שפתיים או מס אמת - גיליון מס' 24
 מס שפתיים או מס אמת בחברה דמוקרטית מודרנית משמשת המערכת לגביית מסים אמצעי לשיפור חלוקת ההכנסות במשק. בגיליון זה יתנסו בני הנוער בדילמות ערכיות המעלות את המתח שבין הצורך לעודד פעילות כלכלית, פיזור אוכלוסין, הקטנת אי שוויון בהכנסות, עידוד אזורי פיתוח ועזרה לנזקקים באמצעות מנגון המס, לבין ההכרה שצרכים אלו כרוכים בתשלום מס אמת.
  
 ללא כוונת זדון - על מערכת המשפט בישראל - גיליון מס' 23
 לכל אזרח במדינת ישראל יש קשר ישיר אל מערכת המשפט, גם אם כף רגלו לא דרכה מעולם בבית משפט כלשהו. בית המשפט מגן על הסדר החברתי ומאפשר את החיים התקינים, הוא קובע אמות מידה מוסריות, שהן הבסיס הערכי הראוי לקיומה של החברה, ואף משפיע על החקיקה. גיליון זה, נכתב בשיתוף פעולה עם דוברת בתי המשפט עו"ד תמר פול-כהן ואנשי לשכתה.
  
 האסטרונאוט העברי הראשון - גיליון מס' 22א
 לזכרו של אל"מ אילן רמון ז"ל מערכת החינוך, יחד עם כל בית ישראל, מרכינה ראש ומשתתפת באבלם של בני משפחתו של אילן רמון ובאבלם של בני משפחות שאר חברי צוות המעבורת "קולומביה", שמצאו את מותם באסון המעבורת. אילן רמון, האסטרונאוט הישראלי הראשון הפך בחייו ובמותו לסמל עבור כולנו.
  
 למרוד או לא למרוד? - גיליון מס' 22
 במוקד הפעילות המוצעת דיון בדילמה שבה התלבטו צעירים חברי תנועות נוער בפולין בעיצומה של מלחמת העולם השנייה: האם לצאת מהגטו ולברוח או להישאר בגטו ולנסות להקים מחתרת לוחמת אשר בבוא העת תפעיל התנגדות מזוינת נגד הגרמנים.
  
 הכנה משמעותית לצה"ל בעת עימות - גיליון מס' 21
 מינהל חברה ונוער עוסק זה שנים, בשיתוף עם צה"ל וגופים אחרים בהכנת בני הנוער לקראת שירות משמעותי בצה"ל. במסגרת זאת פותחו מגוון תוכניות המדגישות את ההיבטים הערכיים של השירות הצבאי והמבקשות לסייע לבני הנוער להתמודד עם המעבר מאורח החיים האזרחי והבית ספרי למסגרת של חיי צבא.
  
 איפה עובר הגבול? אי ציות לחוק מטעמי מצפון - גיליון מס' 20
 מצבים של התנגשות בין חוק ומצפון מעמידים את הפרט בפני קונפליקט קשה ואמיתי. עם זאת יש לזכור כי אי ציות לחוק עלול להיות הרסני לפרט ולחברה וליצור מצב מסוכן. סוגיית אי ציות לחוק בחברה הדמוקרטית מחייבת לימוד ודיון, לפיכך הוקדשה הפעילות הפעם לדיון במאמרים העוסקים בנושא.
  
 אפשר גם בלי מעות - גיליון מס' 19
 זה כבר שרוי המשק הישראלי במשבר. אחוז המובטלים גבוה ומספר לא מבוטל של משפחות ובתוכן ילדים מצטרף מדי שנה למעגל העוני. על מנת לחבר את הנושא ככל האפשר לעולמם של בני הנוער, בחרנו להתמודד עם המשבר הכלכלי והשלכותיו החברתיות באמצעות בחינת הרגלי הפנאי של בני הנוער. מחוייבים אנו לגלות רגישות והתחשבות במי שידו אינה משגת ולסייע לבני הנוער לקבל החלטות לגבי בילוי שעות הפנאי.
  
 "לכודים ברשת" - גיליון מס' 18
 גיליון זה נכתב בעקבות פניות של אנשי חינוך רבים, שהבחינו אצל בני נוער לא מעטים בגילויים של עייפות, חוסר עניין בלימודים, התרחקות מהחברים לכיתה וכדומה. התברר שאותם בני נוער מקדישים שעות פנאי רבות למחשבים ולאינטרנט, ומגיעים לעתים עד לכדי התמכרות. אחת הדרכים למנוע את תופעת ההתמכרות לאינטרנט היא טיפוח קשרים חברתיים. מומלץ לדון עם בני הנוער על התופעה, דרכי מניעתה וההתמודדות עמה.
  
 "לא קלה היא דרכנו" - גיליון מס' 17
 טרור, מתח ביטחוני, מלחמות ותקופות קשות היו נחלת החברה הישראלית מימי היישוב ועד ימינו. כאז כן עתה ידענו להתמודד עם מצבים אלו ולצאת מחוזקים. מטרתו של גיליון זה היא להציע לאנשי החינוך רעיונות לפעילות שתסייע לבני הנוער להביע את הקשיים במישור האישי, תעודד אותם להמשיך ככל הניתן בחיי שגרה, ותחזק את הקשר שלהם אל הארץ.
  
 שירה הנוער שיר עתידנו - גיליון מס' 16
 אתגרי הנוער - במסגרת אירועי יום העצמאות ילדים ונוער - העתיד והעוצמה של מדינת ישראל. מתפקידנו כאנשי חינוך לסחוף את בני הנוער לקחת חלק במימוש המשימות הלאומיות העכשוויות. אם נשכיל להעמיק בבני הנוער את התחושה כי גם להם שליחות מיוחדת בחיי החברה והמדינה, יתקיימו בנו מילות השיר: "כל עוד הנוער לבו במולדת, קום יקום חזון עם ישראל".
  
 כך נזכור אותו... עשור למותו של מנחם בגין ז"ל - גיליון מס' 15
  עשר שנים חלפו מאז הלך לעולמו מנחם בגין ז"ל, ראש הממשלה השישי של מדינת ישראל. מחובתנו לאפשר לבני הנוער היכרות עם האיש פועלו וערכיו. מי ייתן ויהיו דרכו ודמותו של ראש הממשלה השישי, מנחם בגין ז"ל, מופת לנו, מחנכים ומורים, ולבני הנוער במדינת ישראל.
  
 מס אמת או מס שפתיים? המיסים ותקציב המדינה - גיליון מס' 14
 בגיליון זה יתנסו בני הנוער בדילמות ערכיות המעלות את המתח שבין הצורך לעודד פעילות כלכלית, פיזור אוכלוסין, הקטנת אי-שוויון בהכנסות, עידוד אזורי פיתוח ועזרה לנזקקים באמצעות מנגנון המס, לבין ההכרה שצרכים אלו כרוכים בהעלאת נטל המס על האוכלוסייה, או לחלופין בהורדת רמת השירותים לכלל האוכלוסייה.
  
 אנשים אחים אנחנו - גיליון מס' 13
 בעקבות אסון הדולפינריום, ואסון הפלת המטוס הרוסי בים השחור הכריזה ממשלת ישראל על יום אבל לאומי והחליטה על הורדת דגל המדינה לחצי התורן. הקושי להתמודד עם אסונות אלו גדול יותר בקרב העולים, כיוון שאין להם עדיין אחיזה מספקת בחברה הישראלית, לכן אנו מחויבים להביע רגשי אחווה ולגלות סולדריות עם אחינו העולים.
  
 רחבעם (גנדי) זאבי ז"ל - "אלוף נעוריה של ארץ מולדת - גיליון מס' 12"
 ביום רביעי ל' בתשרי תשס"ב, נרצח בירושלים בכדורי מחבלים שר בממשלת ישראל, אלוף בצבא ההגנה לישראל, רחבעם זאבי ז"ל, שהיה ידוע בכינויו גנדי. הכדורים שרצחו את רחבעם זאבי כוונו לא רק אליו כיהודי, כאדם וכמנהיג פוליטי, הם כוונו אל מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. חשוב לשוחח עם בני הנוער על אירוע קשה זה ועל השלכותיו החמורות.
  
 "אמא מחכה בבית" על השבויים והנעדרים - גיליון מס' 11
  בשל החשיבות הלאומית של נושא השבויים והנעדרים, חברו בגיליון זה מינהל חברה ונוער והאגף לחינוך יסודי כדי לבטא את ההזדהות שאנו חשים עם משפחות השבויים והנעדרים ואת הכמיהה של כולנו שהבנים ישובו אלינו בשלום. אנו נושאים תפילה שהמשפחות יזכו במהרה לחוות שוב את היחד המשפחתי עם בניהם השבויים והנעדרים.
  
 להתחיל מהשכלה - גיליון מס' 10
 על צמצום פערים בחברה הישראלית. בגיליון זה אנו מבררים אם באמת יש לכל תלמיד סיכויים שווים להתפתח ולממש את כישרונותיו כשווה בתוך חברה של שונים והאם קבוצות שונות בחברה הישראלית אכן זוכות לשוויון הזדמנויות הלכה למעשה. מן הראוי שאנחנו כמחנכים נעשה כמיטב יכולתנו לצמצום הפערים, לקידום של בני הנוער במסגרות חינוכיות ונעודד את הפרט לאחריות אישית ביחד עם סולידריות חברתית.
  
 האם יפרחו נרקיסים בשפלת החוף? - גיליון מס' 9
 הפעילות בגיליון נכתבה כאשר היה מאבק על בניית כביש חוצה ישראל. הפעילות מבקשת לטפח אצל בני הנוער רגישות לבעיות סביבה ואכפתיות לשאלות של התנגשות ערכית בין פיתוח עירוני לבין שמירה על ערכי טבע ונוף, וניתן להתאימה למאבקי סביבה אחרים.  
  
 דעות ובחירות - גיליון מס' 8
 על מעורבות בני נוער לקראת בחירות 2001 בימים אלה כאשר המתח בין הזרמים החברתיים, האתניים והאידיאולוגיים מתעצם וכאשר הכרעות גורליות עומדות בפתח, חובתנו כמחנכים לחזק את האמון של התלמידים בדמוקרטיה, כי ככלות הכל זוהי השיטה הטובה ביותר - למרות כל ליקוייה - ובוודאי עדיפה היא על כל המשטרים העריצים המוכרים לנו. נחזק את האמון של התלמידים בערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.
  
 מלחמדיה - גיליון מס' 7
    המאבק בינינו לבין הפלשתינים גלש לאמצעי התקשורת הכתובה והמצולמת וגם לרשת האינטרנט. ישראל מוצגת לא פעם באופן חד ממדי, תוך השחרת דמותה. עלינו כמחנכים לחשוף את הרב-ממדיות והמורכבות של הסיפור הישראלי, ולדון ביחס בין אמצעי התקשורת לבין המציאות. תפקידנו כמחנכים הוא לקרב את בני הנוער לראיית התמונה האמיתית.
  
 אדם אינו מת לבדו - יהודה עמיחי ז"ל - גיליון מס' 6
  המשורר יהודה עמיחי הלך לעולמו, ונותרו לנו שיריו. עמיחי ידע שהמשורר מפיק מילים כפי שהכנר מפיק צלילים, והיום במותו יודעים אנו שהיה כנר ראשון של המילים העבריות, ואיזו שירה נפלאה! עמיחי חיפש בשיריו את המשמעות של חיינו כאן, ובכל ספר חזר לחשבון הנפש שלנו כיהודים וכישראלים. בשיריו מוצאים אנו המחנכים כר נרחב לחינוך ולעידוד הסקרנות בקרב חניכינו לגבי משמעות הקיום כאן בארץ. שירתו וחזונו של עמיחי יהיו נר לרגלינו.
  
 לא הכל נשאר במשפחה - גיליון מס' 5
  תופעת האלימות אינה ייחודית לאוכלוסיה מסוימת, אין לה מאפיינים של מוצא, רמת הכנסה, רמת השכלה, אזור מגורים, דת או עדה. לפגיעה בילד יש ממד גופני ובריאותי וממד נפשי ורגשי. אל לנו להתעלם מסימנים גלויים ומרמזים, שמשדר הילד הנתון במצוקה. עלינו לגלות עירנות מירבית לנעשה סביבנו, לשבור את קשר השתיקה ולהציל את הילד.
  
 ירושלים - שלנו - גיליון מס' 4
 הפעילות מזמנת למשתתפים מפגש עם  ירושלים  על מגוון איפיוניה ופניה כפי שהם  מוצגים  בקטעי מקורות שונים. העיון במגוון הקטעים יאפשר להרחיב את יריעת ההיכרות וההתייחסות לבירת ישראל, בבחינת "ירושלים פנים רבות לה".
  
 מי צריך דעת קהל? - גיליון מס' 3
 החברה הישראלית, ככל חברה דמוקרטית מודרנית, מתאפיינת במגוון דעות ועמדות. הולכים ומתמעטים התחומים שיש בהם הסכמה כללית. לא ניתן לדבר עוד על "דעת קהל" אחת ויחידה, בכל יום עולה לכותרות עניין חדש הדוחק את רגליו של קודמו וחדשה רודפת חדשה. חשוב להביא לידיעת בני הנוער שלעתים כדי לקדם אינטרסים אישיים או קבוצתיים נעשה שימוש במניפולציה ובאמצעים פסולים.
  
 הפעם אסור לשתוק - גיליון מס' 2
  בעקבות התחזקות הימין הקיצוני באוסטריה הצלילים נשמעים מוכרים ומדליקים נורות אדומות לא רק בקרב בני העם היהודי, אלא גם בקרב מדינות דמוקרטיות ברחבי העולם. חשוב מאוד להבין את הרקע לתגובות הקשות, הן בישראל והן באירופה, לברר מהן הסכנות הנשקפות משלטון גזעני ליחידים, לקבוצות, למדינות ולעולם ולעמוד על החובה של העולם בכלל ושל ישראל בפרט, להגיב על גילויים גזעניים.
  
 מחבל ברשת מה הוא עושה לנו? - גיליון מס' 1
 אינטרנט ואתיקה לעתים קרובות אנו שומעים על "האקרים" - בני נוער "משוגעים למחשבים" בארץ ובעולם, הפורצים ללא רשות לאתרים ולמאגרים באינטרנט. כששואלים אותם מדוע עשו זאת, מתברר מתשובותיהם שהם לא רצו להפיק רווח חומרי מכך, אלא לזכות בהערכת חבריהם, לטפח את הביטחון העצמי שלהם, להפגין את כישוריהם המקצועיים ועוד.
  
 
    תאריך עדכון אחרון:  20/02/2015