עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
מחויבות אישית - מעורבות בקהילה תוכנית חינוכית
 
 
 
מחויבות אישית  

התוכנית "מחויבות אישית" הינה תוכנית חינוכית ערכית המתבססת על למידה התנסותית בשתי מערכות שונות: בבית הספר ומחוץ לכותלי בית-הספר - במוסדות ואירגונים בקהילה. מטרתה העיקרית היא להכין את התלמיד להשתלבות בחברה הדמוקרטית הבוגרת - כאזרח מעורב ופעיל, המוכן לתרום לשיפור איכות החיים בקהילה בפרט ובמדינה בכלל.

 

כתיבה ועיבוד: מירה שנער, אפרת פוייר, עליזה לסר, חנה ארז

 

 

רציונל התוכנית

פרק א' - לקראת פעילות

 

 

פרק ב' - במהלך הפעילות

פרק ב' מתרכז בעיבוד חוויית הנתינה ובמתן מענה לקשיים המתעוררים במהלך העזרה לזולת. מומלץ לרכז את התלמידים לפי תחומי הפעילות שלהם ובקבוצות הומוגניות אלו לעסוק בפתרון בעיות. למשל: לרכז את כל התלמידים העוסקים בעזרה לקשישים, בחונכות לתלמידים צעירים, בסיוע לנכים וכד'. ניתן להזמין לשיעורים אלה את נציגי המוסדות הקולטים כדי שישתתפו במתן פתרונות ספציפיים למוסדם.

 

 

פרק ג' - לקראת סיום

החל מחודש מאי, לקראת סיום שנת הפעילות, מומלץ לעסוק בסיכום הפעילות ובמשמעותה לתלמידי המחויבות ולמקבלי השירות השונים. מומלץ בתקופה זו לשלב פעילויות מתוך החוברת "להיות אזרח" בהוצאת מינהל חברה ונוער.

בטקס הסיום יש להעלות על נס את פעילותם של התלמידים למען הזולת כשלב חשוב בהשתלבותם כאזרחים בקהיליית אזרחי המדינה, אזרחים אכפתיים, המעורבים והמוכנים לפעול למען חברה טובה יותר וסביבה נעימה יותר לכולם. תעודת הזהות המוענקת להם עם סיום הפעילות מסמלת הן את המעבר מילדות לבגרות והן את שלב המעבר מתלות באחר לשלב המסוגלות והמוכנות להשפיע על הסביבה ועל החברה. את הפרידה ממקבל השירות יש להבנות בשלבים המתחשבים מצד אחד בקשיי הפרידה של מקבל השירות מנותן השירות ומצד שני בקשיי תלמיד המחויבות המסיים את עבודתו מול מקבל השירות.

 

 

 
 
    תאריך עדכון אחרון:  01/11/2012