education - חינוך פרסי ישראל

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
 
קורות חיים
 
מפעל חיים – אלי אלאלוף
 
 

אלי אלאלוף – מנכ"ל קרן רש"י – הוא מן הפעילים המרכזיים למען שוויון וצדק חברתי בישראל. במשך יותר מארבעה עשורים של פעילות ציבורית בישראל הוא תרם לקידומן של שכונות מצוקה ולקליטת עליה, קידם מוסדות חינוך ורווחה בפריפריה והיה שותף פעיל בחיזוקו של דרום הארץ. בתפקידו הנוכחי כמנכ"ל קרן רש"י הוא יוזם, מקים ומקדם מאות תכניות בתחומי החינוך, הרווחה והבריאות לחיזוקה של הפריפריה הגיאוגרפית והחברתית במדינה ישראל.

אלי אלאלוף מתגורר בבאר שבע, נשוי לג'יזל ואב לישי.

 

לימודים

1968 – 1972: לימודי מדע המדינה, האוניברסיטה העברית בירושלים.

 

תפקידים

1968 – 1978: מדריך ומנהל היחידה לנוער דובר צרפתית, מחלקת הנוער והחלוץ, ההסתדרות הציונית העולמית
1978 – 1981: יועץ לממלא מקום ראש הממשלה, יגאל ידין
1981 – 1984: מנכ"ל המחלקה לקהילות ספרדיות והחברה להתחדשות ולפיתוח – ירושלים, הסוכנות היהודית
1984 – 1992: סמנכ"ל ומנהל אזור הדרום, המחלקה להתחדשות ולפיתוח, הסוכנות היהודית
1992 – 1995: שליח קרן היסוד לז'נבה, שווייץ
מ-1995: מנכ"ל קרן רש"י.

 

פעילות ציבורית

1968 – 1978: יו"ר תנועת "עודד"
1977: חבר הנהלה, שבוע הקונגרס הציוני
1989 – 1992: חבר במועצת עיריית באר שבע (מטעם רשימה עצמאית)
מ-1991: חבר מייסד בכמה חממות טכנולוגיות, בהן שדה בוקר, פארק תמ"ד, אופקים, באר שבע וקרית גת
1997: חבר בעמותת המייסדים, מכללת סמי שמעון
מ-2000: חבר הוועד המנהל, אוניברסיטת בן גוריון, באר שבע
מ-2001: יו"ר כפר אשלים ואח"כ חבר במועצת המנהלים של הכפר
מ-2004: חבר הוועד המנהל של עמותת "ידידי עתידים
"מ-2004: חבר במועצת המנהלים, כפר הנוער בן שמן
מ-2004: יו"ר עמותת "יחדיו
"מ-2004: חבר במועצת המנהלים, "בית יציב", באר שבע
מ-2004: חבר במועצת המנהלים, "העמותה לתפנית בחינוך"
2005 – 2007: חבר במועצת המנהלים, רק"ח תעשיה פרמצבטית
2006 – 2009: חבר במועצת המנהלים, "קרן שמש" יזמות עסקית
מ-2008: חבר במועצת המנהלים, כפר הנוער מקווה ישראל
מ-2008: חבר הוועד המנהל, "הכל חינוך"
מ-2009: חבר במועצת המנהלים, חדשות ערוץ 10
מ-2009: חבר במועצת המנהלים, עמותת "גבהים"
מ-2010: חבר במועצת המנהלים, עמותת "יכולות".

 

פרסים, תעודות ואותות הוקרה

1987: אזרח כבוד, מצפה רמון
2002: דוקטור לשם כבוד, אוניברסיטת בן גוריון, באר שבע
2004: יקיר העיר באר שבע
2004: אזרח כבוד, קרית שמונה
2004: אזרח כבוד, כרמיאל
2006: יקיר העיר בת ים
2006: יקיר העיר שדרות
2006: מדליק משואה בטקס לפתיחת אירועי יום העצמאות
2007, 2008: נבחר לאחד מ-50 המשפיעים בתחום החינוך, עיתון "העיר"
2007: יקיר מכללת תל-חי
2008: נבחר לאחד מ-100 האנשים המשפיעים ביותר, עיתון "דה מרקר"
2010: דוקטור לשם כבוד, הטכניון, חיפה
2010: יקיר ברית יוצאי מרוקו.

 

***

 

"הרצון לסייע לזולת ולפעול למען הקהילה והחברה מושרש אצלי מבית אבא, שהיה פעיל כל חייו בקהילה היהודית ובארגונים יהודיים", מספר אלי אלאלוף. "גם אמי המשיכה בדרכו אחרי מותו, ולמרות מצבנו הכלכלי תמיד חיפשנו כיצד לעזור, ולא כיצד להעזר". אלאלוף נולד בפז שבמרוקו ב-1945, התשיעי מעשרה ילדים. בגיל ארבע התייתם מאביו. "אבי היה ציוני מאוד, ונפטר בחודש שבו היינו אמורים לעלות ארצה. כמוהו וכמו אחיי, גם אני הייתי פעיל מאוד בקהילה היהודית, בתנועת הצופים ובתנועת דג'ג' של הנוער היהודי.  אחרי שעברנו להתגורר בקזבלנקה, התחלתי להתנדב בבית היתומים היהודי שם".

 

ב-1965 ביקר אלאלוף בישראל לשנת הכשרה בקיבוץ חניתה ולהשתלמות במכון למדריכי חו"ל בירושלים, שם עבר הכשרה לפעילות בתנועת נוער מחתרתית. עם שובו למרוקו המשיך בפעילות בקהילה ובבית היתומים, ועל אף גילו הצעיר מונה למנהל המוסד.

 

לאחר מלחמת ששת הימים עלה אלאלוף ארצה, והתחיל ללמוד מדע המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים. הוא עבד כמדריך במחלקת הנוער והחלוץ של הסוכנות היהודית ובהמשך מונה למנהל היחידה. לצד לימודיו ועבודתו, השתלב בפעילות בתנועת "עודד" לשיתוף פעולה בין סטודנטים עולים חדשים ממרוקו לעולים ותיקים. "הפעילות בתנועה החברתית הזאת חשפה אותי למצב בארץ, בעיקר בשכונת קטמונים בירושלים", הוא מספר.

 

לקראת בחירות 1977 החליטו חבריו של אלאלוף ב"עודד" להצטרף לפעילות בתנועה הדמוקרטית לשינוי (ד"ש), וכך הכיר אלאלוף את יגאל ידין. "הוא הזמין אותי להצטרף לצוות שלו, והייתי יועצו כשהיה סגן ראש הממשלה והשר הממונה על שיקום השכונות", נזכר אלאלוף. "בעבודה עמו למדתי להכיר על בוריה את המערכת הממשלתית ואת אופן עבודתם של המשרדים השונים".

 

ב-1981 חזר אלאלוף לסוכנות היהודית כמנכ"ל החברה להתחדשות ולפיתוח בירושלים, ומקים במסגרתה את החברה לשיקום שכונות בבירה. כעבור שלוש שנים התבקש לעבור לבאר-שבע, לקדם את שיקום השכונות בדרום הארץ ומאז הוא מתגורר בעיר.

 

ב-1992 יצא אלאלוף לז'נבה, כשליח קרן היסוד. "ראיתי את תפקידי לא רק כנציג של קרן היסוד, אלא של כל הנגב, והצלחתי לגייס תרומות נאות בעבור אוניברסיטת בן גוריון ומוסדות אחרים בדרום", הוא אומר. בז'נבה התוודע אלאלוף לנשיא קרן רש"י, הוברט לוואן, שהציע לו להצטרף אל הקרן ולקדם את פעילותה בישראל. ב-1995 קיבל עליו אלאלוף את ניהול הקרן, תפקיד שהוא ממלא עד היום. מאז הצטרפותו לקרן רש"י ובהנחיית נשיא הקרן מינף אלאלוף את פעילותה והפך אותה לאחד הגופים המרכזיים בפילנתרופיה הישראלית. הקרן הפכה מגוף המגיב לבקשות לארגון יזמי המגלה צרכים ופועל למציאת פתרונות, דבר אשר מיצב אותה כגורם מתווה-דרך בפיתוח השירותים בחינוך, ברווחה ובבריאות. הקרן הקימה ומפעילה תכניות חינוך רבות בדרום הארץ ובצפונה, מטפחת מוסדות אקדמיים, הקימה גני ילדים ובתי ספר, ופיתחה מערכת להוראת מדעים לנוער בדרום הארץ ולטיפוח מצויינות. בין השאר הקימה באוניברסיטת בן גוריון את מרכז הפיסיקה לנוער ע"ש אילן רמון, ובימים אלה היא פועלת להקמת פארק מדעי לנוער בבאר-שבע. נוסף על כך מפעילה הקרן – במשאבי המדינה – את מפעל ההזנה ואת תכנית מיל"ת ל-180 אלף ילדים ברחבי הארץ.

 

בתחום החברתי עוסקת הקרן בפיתוח שירותים לאוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים – בתיאום עם רשויות המדינה. בין פעילויותיה: הקמת מעון לילדים לאחר אשפוז פסיכיאטרי, הקמת מעון לילדים בסיכון (שנטי במדבר), הקמת כפר על"ה נגב לבעלי צרכים מיוחדים והקמתם והפעלתם של מפעלים המעסיקים מאות מוגבלים, הקמת כפר שיקומי לנגמלים מסמים, ייסוד מרכזים לגיל הרך והקמת בתים לנערות במצוקה.

 

קרן רש"י פועלת בכל הארץ ובכל המגזרים, ומתמקדת בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית. בכל תחומי הפעילות מקפיד אלאלוף כי הדברים ייעשו בתיאום עם הרשויות ובשיתוף פעולה עמן, לא במקומן. "הפילנתרופיה היא מערכת חשובה, המזהה את הצרכים ופורצת דרך, ובעבודה יעילה וחכמה עליה לייצר את השירותים ולהעבירם לרשויות. אנחנו צריכים להכיר את דרכי העבודה של המשרדים והרשויות השונות, ולסייע להם – לא להחליפם", הוא מדגיש.

 

"חזונו של מייסד הקרן, גוסטב לאוון, היה לסייע לילדים רבים ככל האפשר בצרכים הבסיסיים שלהם, בהיקף גדול ככל האפשר, ואני גאה שזכיתי להיות שותף בהגשמת החזון הזה", מסכם אלאלוף. "בכוונתי להמשיך לעבוד במלוא המרץ כל עוד כוחותיי מאפשרים לי, ולנסות להגשים את החלום שלי – לראות ילדים מחייכים בכל פינה במדינה".

 

 
 
    תאריך עדכון אחרון:  15/08/2012