education - חינוך פרסי ישראל

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
 
נימוקי השופטים
 

רון נחמן ז"ל- הוא התגלמותו של הישראלי המתחדש, החולם על הפרחת השממה ובניית הארץ. הוא דוגמה למסירות לרעיון ולביצועו, לאידאולוגיה שקרמה עור גידים בהקמת העיר אריאל  - בירת השומרון. הוא ראה לנגד עיניו את הביטחון, את ההתיישבות ואת בניין הארץ כערך עליון, על כן עבד בתעשייה הצבאית והיה ממייסדי "גרעין ת"א" שיועד להקמת אריאל. בכל שנות פעילותו משנת 1977 ועד שנה זו הוא פעל ללא לאות להפוך את אריאל לעיר חילונית, לאבן שואבת לעולים חדשים מבריה"מ, והוא המתין להם בשדה התעופה וקיבל את פניהם באופן אישי. ביוזמתו נקלטה בעיר קהילה דתית של מפוני היישוב נצרים מחבל קטיף. הוא הוביל להפיכת אריאל לעיר חכמה בטכנולוגיות עירוניות בתחום התקשורת, עיר שהיא מודל לחיקוי במישור המוניציפלי ונמנה עם יוזמי המרכז האוניברסיטאי באריאל שבין כתליו לומדים בצוותא עולים חדשים לצד ותיקים, יהודים ובני מיעוטים, חילונים ודתיים, וכולם שואפים למצוינות אקדמית.

 

ועדת השופטים רואה בחשיבות רבה את מי שביקש לאחד, לחבר ולגבש את כל תושבי הארץ - וכך בדיוק פעל נחמן. הוא ידע לתקשר עם אזרחים מעדות וממגזרים שונים וליצור גשר אל הכפריים המקומיים, שלרוב לא תאמו את משנתו הפוליטית, וכל זאת בדרכי נועם ובשיח הדדי המושתת על קידום מיזמים משותפים חוצי גבולות וזהות כמו: הקמת דרך בין רבת עמון לתל אביב, הקמת אזורי תעשייה משותפים ובניית מתקני שפכים לכלל האזור בשיתוף פעולה מלא של התושבים.

 

נחמן דגל בקידום בני הנוער מתוך התפיסה כי "הנוער הוא העתיד שלנו".   בפעילותו בשלטון המקומי יזם את "חוק הנוער" - המחייב את הרשות המוניציפלית בתקנון שלה להעסיק רכז נוער במשרה מלאה. הוא הקים את "המרכז לפיתוח מנהיגות צעירה", שבו מתאמנים לבד מצעירים גם מפקדים בצה"ל ובמשטרה, והיה חלוץ בהכשרת הקהילה בתחום המחשבים כדי לייצר לדבריו "לילדים סביבה ממחושבת". נוסף לכך ראה בחשיבות שבהקמת הספרייה העירונית והיכל התרבות וקידם את החינוך והתרבות על ידי הפניית תקציבים רבים ממשרדי הממשלה ומתורמים בחו"ל.

 

הוועדה מצאה, כי הדוגמה האישית שהציג ראויה להכרה: בשנת 1997, עם כינון הכנסת ה-14 והחלת חוק "כפל תפקידים", ויתר רון נחמן על כסאו בכנסת ישראל לטובת המשך בניית אריאל, מפעל חייו. בשנת 1983 עת שהתמנה למשנה למנכ"ל רשות השידור יזם וסייע בקידום "חוק המבצעים", הקובע כי יש לתגמל אמנים בעבור שימוש ביצירותיהם באמצעי התקשורת. בעבודתו בתעשייה הצבאית הקים לראשונה בארץ את "קורס הכנה לפרישה", שתכליתו להכין את העובד לתקופת הפנסיה. נחמן היה דירקטור במועצת הנפט ודאג לשמור על האינטרסים הציבוריים.

 

בשנים האחרונות נלחם במחלת הסרטן, אך גם בזמנים אלו המשיך לפעול ממיטת אשפוזו באומרו "כך אני נח, כך אני מרגיש חי" עד לרגעיו האחרונים היה חמוש בטלפון נייד ופעל ללא הרף. ימים אחדים לפני מותו זימן לבית החולים שרים ואנשי מפתח כדי להחתים אותם על מיזמים שביקש לקדם לטובת עירו אריאל.

 

הוועדה מצאה, כי המקרה של רון נחמן ז"ל ראוי להידון באופן יוצא מן הכלל, כפי שמאפשר התקנון במקרה שהמועמדות הוגשה בטרם פטירתו של המועמד, והחליטה להעניק לו את הפרס על מפעל חייו.

 
 
    תאריך עדכון אחרון:  17/04/2013