education - חינוך פרסי ישראל

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
 
קורות חיים
 
 
 

מרדכי רוטנברג – פרופ' לעבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית – הוא חוקר פורץ דרך בתחום הפסיכולוגיה של הדת והטיפולים המבוססים עליה. הוא יצר מודל טיפול חדשני ומקורי, המאפשר לסוטים ולחריגים להשתלב בחברה, מודל המבוסס על יסודות מהדת היהודית ומתפיסות אחרות. התלמידים הרבים שהוא העמיד מיישמים את השיטה וממשיכים לפתח אותה.  

 

פרופ' רוטנברג מתגורר בירושלים, והוא נשוי לנעמי ואב למיכל, ליעל, לעמי ולבעז ז"ל שנפל בשירותו הצבאי, ויש לו נכדים ונינים רבים.

 

לימודים והשתלמויות

1956: דיפלומה מקצועית בעבודה סוציאלית, ירושלים

1960: תואר ראשון בסוציולוגיה ובחינוך, האוניברסיטה העברית, ירושלים

1962: תואר שני בעבודה סוציאלית ובקרימינולוגיה, אוניברסיטת ניו יורק, ארצות

         הברית

1969: תואר דוקטור ברווחה חברתית ובפסיכולוגיה חברתית (בהצטיינות),

         אוניברסיטת ברקלי, קליפורניה, ארצות הברית

1970: השתלמות בתר-דוקטורט בפסיכולוגיה התפתחותית, אוניברסיטת ברקלי,

         קליפורניה, ארצות הברית.

 

תפקידים אקדמיים

מ-1969:       חבר בסגל בית הספר לעבודה סוציאלית, האוניברסיטה

                  העברית, ירושלים (מ-1988 בדרגת פרופסור מן המניין)

1970-1969: מרצה באוניברסיטת ברקלי, קליפורניה, ארצות הברית

1971-1970: מרצה במשרה חלקית במכון לקרימינולוגיה, האוניברסיטה

                 העברית, ירושלים

1977-1970: מרצה במשרה חלקית בחוג לפסיכולוגיה, האוניברסיטה העברית,

                  ירושלים

1977-1970: מרצה במשרה חלקית בחוג לקרימינולוגיה, אוניברסיטת בר-אילן

1979-1978: מרצה אורח, אוניברסיטת פנסילבניה, ארצות הברית

1988-1985: מרצה אורח, הסמינר התיאולוגי היהודי, ניו יורק, ארצות הברית

1986:         מרצה אורח, אוניברסיטת בופוטצואנה, דרום אפריקה

1999:         מרצה אורח באקדמיה הישראלית בקהיר, מצרים

מ-2006:      מנהל תכנית לימודי תעודה בפסיכולוגיה יהודית, בית מורשה,

                 ירושלים

מ-2008:      ראש התכנית ללימודי רווחה ויהדות, בית הספר לעבודה סוציאלית,

                 האוניברסיטה העבריתירושלים.

 

תפקידים אחרים

מ-1988: חבר הנהלה במכון הישראלי לענייני ציבור ומדינה

2003:    מעביר סדנאות ומנחה דיאלוגים בין יהודים לערבים בתורכיה ובבוסניה

מ-2005: ראש עמותת המרכז לפסיכולוגיה יהודית, ירושלים.

 

פרסים ואותות הוקרה

1997: פרס ירושלים למחשבת ישראל על הספר "קיום בסוד הצמצום"

2004: ספר לכבוד יום הולדתו ה-70: "החיים כמדרש – עיונים בפסיכולוגיה

         יהודית".

 

מחקרים/ספרים ופרסומים

אלה ספריו:

1978:    Damnation and Deviance: the Protestant Ethic and the Spirit of Failure

  (תורגם גם ליפנית)

1990: קיום בסוד הצמצום: מודל התנהגותי לפי החסידות הקבלית

1994: שבעים פנים לחיים: רה-ביוגרפיה מדרשית כפסיכותרפיה אישית

1994: נצרות ופסיכיאטריה, קורס באוניברסיטה המשודרת

1995: פרד"ס הנפש: הגשר הפסיכו-תרפויטי בין הרציונלי למיסטי

1997: פסיכולוגיה יהודית וחסידות, קורס באוניברסיטה המשודרת

1999: היצר: הפסיכולוגיה הקבלית של מיניות ויצירתיות

2001: ממקדש למדרש: פונד-מנטליזם פסיכולוגי והיהדות

2005: שכול והאגדה החיה: לא המעשה עיקר אלא המעשייה

2008: על החיים והאלמוות: דימויי גן העדן כמעצבי התנהגות, נצרות איסלאם

         והיהדות.

 

פרופ' רוטנברג פרסם ספרים, עשרות מאמרים מחקריים בכתבי עת מקצועיים ופרקים בספרים.

 

* * *

 

"טיפול הוא סוג של אתגר, וככל שהוא קשה יותר, הוא מאתגר יותר. כשרתמתי להתמודדות עם האתגר את הדמיון ואת יצר ההרפתקה, הבאתי את הפסיכולוגיה ואת הטיפול האישי למחוזות חדשים ומרתקים", אומר פרופ' מרדכי רוטנברג, מן החוקרים החדשניים והמקוריים ביותר בתחום הטיפול האישי הפסיכולוגי והסוציאלי.

 

מרדכי רוטנברג נולד ב-1932 בברסלאו שבגרמניה (כיום וורוצלב בפולין) למשפחה חסידית משושלת האדמו"ר מגור, וגדל בצל התחזקות הנאצים. ב-1939 הצליחה המשפחה להימלט מגרמניה, עלתה ארצה והשתקעה בירושלים, ושם המשיך מרדכי להתחנך במוסדות תורניים. כשהיה בן 14 הצטרף לגדנ"ע (גדודי הנוער) של ה"הגנה", והשתתף בפעולות כמו מארבים, הקמת ביצורים ופריצת דרך בורמה. במלחמת השחרור עצר – עם חבריו – את טור המשוריינים של הלגיון הירדני שהגיעו עד מנזר נוטרדם, כשהשליך עליהם בקבוקי מולוטוב, ובכך היה שותף להצלת ירושלים מחדירת הצבא הירדני. עם קום המדינה התגייס לנח"ל, והיה ממקימי קיבוץ שעלבים. הוא המשיך ללחום בפעולות תגמול מסוכנות להגנת אזורי הספר של המדינה הצעירה. בתקופה ההיא בלט בכישרון המשחק והעלה מחזות בהיאחזות הנח"ל שעלבים.

 

לאחר שחרורו מן הצבא שב רוטנברג לירושלים, השלים את לימודיו לתעודת בגרות, וקיבל משרת מורה לספורט בכמה בתי ספר בעיר. "עבדתי עם נוער די קשה, והרגשתי שהצלחתי להגיע אליו", מספר רוטנברג. "חיפשתי עבודה עם נוער, ומנהל במשרד הסעד שלח אותי ללמוד עבודה סוציאלית". בתקופת הלימודים המשיך להתפרנס מהוראה וגם ממשחק בתסכיתי הרדיו של קול ישראל. לאחר הלימודים מונה לקצין מבחן ומעקב בירושלים, ועבד עם עבריינים קשים במיוחד. "עברתי מהדרמה ברדיו לדרמה בחיים", הוא מחייך.

 

הנאתו מן הלימודים דרבנה אותו לפנות לתחום אקדמי, ותוך כדי עבודתו הוא למד לתואר ראשון בסוציולוגיה ובפסיכולוגיה חינוכית באוניברסיטה העברית. עם סיום הלימודים החליט לפנות למחקר ונסע ללימודי תואר שני בניו יורק, ושם עשה עבודת מחקר עם אסירים קשים בכלא "רייקרס איילנד" והצליח לשכנע את הרשויות לנקוט גישה טיפולית ושיקומית יותר, במקום רק ענישה. על כך קיבל תעודת הוקרה מיוחדת. בשובו ארצה מונה למפקח ארצי על הטיפול בנוער עבריין במוסדות חסות הנוער. ב-1966 יצא רוטנברג ללימודי דוקטורט בברקלי, קליפורניה, והמשיך את עבודתו עם אסירים קשים. "כתבתי מחקר על טיפוסי אסירים, לאחר שהעזתי להיכנס לגוב האריות ולשהות עם רוצחים ועם אסירי עולם. בעבודת המחקר הראיתי שאפשר להכשיר גם עבריינים קשים מאוד לחיים בחברה נורמלית, והפרכתי את המיתוס שיש עבריינים מלידה". 

 

ב-1970 שב רוטנברג ארצה, והתקבל לסגל בית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית. בה בעת לימד גם פסיכולוגיה וקרימינולוגיה, והמשיך לעסוק במחקר. במסגרת הזאת החל לעסוק בפסיכולוגיה של הדת. "בברקלי שמתי לב כי הסטיגמות על חולי נפש דומות לאלו שעל אסירים: מתייחסים אליהם כאל פגועים מלידה, באופן דומה לקלוויניזם הפרוטסטנטי, האומר כי אדם נולד חוטא או פושע, ואינו יכול לשנות זאת", הוא אומר. הספר שבו פרסם את ההקבלה עורר עניין רב בעולם, ותורגם אפילו ליפנית.

 

בהמשך עבודתו התחיל רוטנברג לחקור גם את ההיבטים הפסיכולוגיים במקורות היהודיים. "חצבתי מתוך מסורת הפרשנות היהודית את הפסיכולוגיה שיש שם. בניגוד לתפיסה כי אדם נולד חוטא, אני מאמין ומראה כי אדם יכול לשנות את גורלו, ופעמים רבות אפשר לעשות את זה באמצעות הכרת עולמו הדתי של המטופל".

 

תפיסתו הטיפולית של רוטנברג מבוססת על העמדה כי חברה נמדדת בדרך שבה היא מתייחסת לסוטה, לשונה ולחריג. "המודל שפיתחתי מאפשר לכל אחד לקבוע את גורלו ולהתקבל לחברה", רוטנברג מסביר. "הוא מבוסס על ארבעה ממדים – הבין-דורי, התוך-אישי, הבין-אישי והעל-אישי - ואפשר לרתום כל ממד כזה לטיפול. הידיעה של מטופלים שאפשר למצוא לגיטימציה ביהדות לתופעות כמו שמיעת קולות או יצר הרע מקלה עליהם מאוד ומאפשרת להם להתקבל לחיק החברה".

 

פרופ' רוטנברג מדריך מטפלים רבים בשיטות העבודה החדשניות שלו, ולפני כמה שנים הוא הקים מרכז לפסיכולוגיה יהודית להנחלת שיטת הטיפול הייחודית על שם בנו, בעז רוטנברג, שנפל תוך פעולה מבצעית ביחידה מובחרת בצנחנים. המרכז הוקם כעמותה, הצליח מאוד, ועבר לפעול במסגרת האוניברסיטה. "מעולם לא הלכתי בתלם: תמיד חיפשתי לחדש ולצעוד בדרכים לא סלולות", הוא אומר. "זו גאווה גדולה שהדרכים האלה גם עוזרות לנזקקים וגם זוכות להכרה של הממסד האקדמי".

 
 
    תאריך עדכון אחרון:  15/08/2012