education - חינוך פרסי ישראל

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
 
נימוקי השופטים
 
 

פרופ' זהבה סולומון מבית הספר לעבודה סוציאלית ע"ש בוב שאפל באוניברסיטת תל-אביב נחשבת לאחת החוקרות המצטיינות והמובילות בחקר העבודה הסוציאלית. תחום מחקרה העיקרי הוא התמודדות עם מצבי דחק קיצוניים, נושא שהוא מרכזי לרווחת החברה הישראלית, ובעיקר לאלה הנזקקים לשירותי הרווחה ולשירותים הניתנים על-ידי עובדים סוציאליים. מחקריה של פרופ' סולומון הם חדשניים ופורצי דרך, והם מתפרסים על תחומי ידע שונים. במוקד עבודתה נפגעי טראומה, ובהם נפגעי הלם קרב, פדויי שבי, ניצולי שואה ונפגעי טרור. מחקריה פורסמו בשישה ספרים ובכשלוש מאות מאמרים בכתבי העת מהחשובים בעולם. עבודתה החלוצית והמקורית לא זו בלבד שהרחיבה והעמיקה את הבנתנו באשר לתגובות האנושיות למצבי דחק ולדפוסי התמודדות יעילים במצבים אלה, אלא אף העלו את המודעות הציבורית לתוצאות הנפשיות והחברתיות של טראומות, בעיקר טראומות לאומיות.

 

תרומותיה המחקריות הייחודיות הן בעיקר בתחומים האלה:

- תגובות קרב: מחקרה על לוחמי מלחמת לבנון הוא המקיף והמעמיק ביותר מסוגו בעולם והוא מתבצע לאורך 20 שנה. מממצאיו עולה כי הלם קרב אינו משבר קצר החולף מעצמו או באמצעות טיפול, אלא הוא סימן לפגיעה נפשית וחברתית ממושכת. עד שפרופ' סולומון ביצעה את מחקריה היה נהוג להתייחס אל תגובת הקרב כאל אפיזודה אקוטית חולפת.

 

- פדויי שבי: פרופ' סולומון, יחד עם עמיתיה, ערכה מחקר מעקב ארוך-טווח שאיתר קשיים נפשיים, בעיות תפקוד, תחלואה מוגברת ותמותה מוקדמת בקרב פדויי שבי. המחקר היה חלוצי, ותעוזתו והיקפו היו זרז להגברת המודעות הציבורית לנושא. מעטים הם המקרים שלמחקר יש תוצאות ישירות ברורות והשפעות משמעותיות על מדיניות טיפול ושיקום לאומית.

 

- התערבות וטיפול בהלומי קרב: פרופ' סולומון ביצעה מחקר מקורי, מעין-ניסויי, המתאפיין במעוף וביצירתיות בנושא הטיפול בהלומי קרב. יעילות הטיפול נבחנה פעמיים: שנה אחרי המלחמה ועשרים שנה אחריה. התוצאות הצביעו על יעילות הטיפול במניעת אבדן של כוח אדם ובעיקר בהקטנת הסבירות להיקבעות תסמונת פוסט-טראומטית כרונית. מחקר זה עיגן את מדיניות הטיפול בצה"ל, והייתה לו השפעה מעצבת על הטיפול בניצולי טראומות שונות בארץ ובעולם.

 

- אזרחים במלחמה ובטרור: מחקריה של פרופ' סולומון על התמודדות אזרחים (ניצולי שואה, חולי נפש, מתנדבי זק"א ועוד) במלחמת המפרץ ובאינתיפאדה הם מהמקיפים שבוצעו. מבין הממצאים המעניינים בולטת הזיקה בין משקעי דחק לבין עמדות כלפי השלום של בני נוער פלסטינאים וישראלים.

 

פרופ' זהבה סולומון היא מחנכת של אנשי מדע צעירים בתחום העבודה הסוציאלית. היא הדריכה למעלה מ-60 סטודנטים באופן ישיר בעבודות מחקר לתואר ל-מ"א ולדוקטורט. רוחב היריעה של מחקריה ועומק ידיעותיה מלמדים על חוקרת פורייה ביותר, שמחקריה ללא ספק מקוריים וחדשניים. מחקריה השפיעו על עיצוב מדיניות הטיפול, השיקום והתגמולים לנפגעי טראומה בישראל. עבודתה זוכה להערכה בינלאומית מהמעלה הראשונה והשפיעה רבות על תהליכי האבחון של נפגעי דחק במדינות רבות בעולם והטיפול בהם. מעטים הם החוקרים שעבודותיהם פורצות הדרך זוכות להכרה אקדמית בארץ ובעולם ושיש להן השפעה מעצבת על מדיניות הטיפול בנפגעי טראומה ושיקומם.

 

פרופ' זהבה סולומון נחשבת לדמות מרכזית בחקר העבודה הסוציאלית ובקרב קהילת העובדים הסוציאליים בישראל. גישתה המחקרית הייחודית והיצירתית והפוריות שלה הפכו אותה לאחת ממובילות המחקר המדעי בתחומי הרווחה והעבודה הסוציאלית בישראל ובעולם כולו.    

 

על כל אלה מצאה ועדת השופטים את פרופ' זהבה סולומון ראויה לפרס ישראל בחקר העבודה הסוציאלית לשנת תשס"ט.

 

 

 

השופטים

פרופ' הלל שמיד, יו"ר

פרופ' אורה גילבר

פרופ' יוחנן ווזנר

 
 
    תאריך עדכון אחרון:  15/08/2012