education - חינוך פרסי ישראל

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
 
קורות חיים
 
 
 

בלהה מנהיים - פרופסור אמריטוס בטכניון בחיפה, ממייסדי תחום הסוציולוגיה של העבודה בישראל ומבכירי הפרופסורים בתחום זה בארץ - נולדה בגרמניה בשנת 1929, ועלתה עם משפחתה לארץ בשנת 1936.

 

לימודים והשתלמויות

1951: אוניברסיטת קנזס, ארה"ב, תואר B.Sc.

1953: אוניברסיטת אילינוי, אורבנה, ארה"ב, תואר M.A.

1957: אוניברסיטת אילינוי, אורבנה, ארה"ב, תואר Ph.D..

 

תפקידים אקדמיים בארץ

1957-1960: עמית מחקר בסוציולוגיה בטכניון, חיפה

1960-1965: מרצה לסוציולוגיה בטכניון, חיפה

1959-1969: מרצה ומרצה בכירה (כנספחת) באוניברסיטת חיפה

1965-1970: מרצה בכירה בטכניון, חיפה

1970-1980: פרופסור חבר בטכניון, חיפה

1980-1997: פרופסור מן המניין בטכניון, חיפה

1981-1997: קתדרת יגאל אלון למדעי האדם בעבודה בטכניון,  חיפה

1997:         פרופסור אמריטוס בטכניון, חיפה.

 

תפקידים אקדמיים בחו"ל

1965-1966: עמית מחקר באוניברסיטת קליפורניה, ברקלי, ארה"ב

1980-1981: פרופסור אורח באוניברסיטת רטגרס, ניו ג'רסי, ארה"ב

1991-1992: פרופסור אורח באוניברסיטת רטגרס, ניו ג'רסי, ארה"ב

1995:         פרופסור אורח באוניברסיטה לטכנולוגיה, סידני, אוסטרליה

1996:         פרופסור אורח באוניברסיטת רטגרס, ניו ג'רסי, ארה"ב.

 

תפקידים אחרים

פרופ' בלהה מנהיים מילאה תפקידים אקדמיים, ציבוריים וחברתיים רבים, ובהם:

 • חברה בוועדת גלוברזון לתרבות יחסי העבודה במשק מטעם משרד העבודה
 • חברה בוועדה לבדיקת הפנסיה לנשים מטעם משרד העבודה
 • חברה בוועדה למדיניות הכשרת עובדים בכירים במינהל 
 • הציבורי מטעם משרד ראש הממשלה
 • מרכזת הנושא מעמד האישה בטכניון (1987-1991)
 • נציבת תלונות הסטודנטים בטכניון (2001-2003)
 • חברה בוועדת העורכים של כתב-העתSociology of Work and Occupations .

 

חברות בארגונים

 • האגודה האמריקנית לסוציולוגיה
 • האגודה הישראלית לחקר יחסי העבודה
 • האגודה הישראלית לסוציולוגיה
 • האגודה הבינלאומית לסוציולוגיה
 • האקדמיה האמריקנית לניהול.

 

ספרים ופרסומים

 • "הגורם האנושי בעבודה" (עם ג'אי טאב), דביר ועם עובד, 1965
 • The Influence of Reference Groups and Membership Groups on the Self- Image, University of Illinois, 1957    .                                                                                       

פרופ' בלהה מנהיים פרסמה עשרות מאמרים ומחקרים בכתבי עת מדעיים, בתקופונים ובספרים.

בלהה מנהיים נשואה לחיים מנהיים, פרופסור אמריטוס בטכניון בחיפה, ולזוג שלושה ילדים: מיכל, עדי ודלית.

נולדתי בשנת 1929 בעיר קלן שבגרמניה - מספרת בלהה מנהיים - הוריי, ילידי גליציה, באו בנעוריהם לאחר מלחמת העולם הראשונה לגרמניה, ובחריצות ובעמל רב בנו את פרנסתם במפעל קטן לייצור נעליים ובחנות למכירתם. בשנת 1936 עלינו לארץ והתיישבנו בתל אביב. הירידה במצבנו הכלכלי הייתה חדה, ואני זוכרת בצער את דמעותיה של אמי באותם ימים ראשונים בדירה הקטנטונת. עם סיום לימודיי בבית הספר היסודי, בשנת 1942, ניגשתי לבחינות "סטיפנדיה", שנערכו אז לראשונה על ידי העירייה. זכיתי להתקבל לגימנסיה בלפור היוקרתית, שבה ריכזו את ה"סטיפנדיסטים" התל אביביים. עם סיום בית הספר התיכון, בשנת 1946, יצאתי לשנת שירות בקיבוץ מנרה. שקלתי להישאר שם, אך הרצון להמשיך בלימודים משך אותי לירושלים. בתום שנת השירות נרשמתי ללימודי היסטוריה, אנגלית וחינוך  באוניברסיטה העברית.

 

כמה שבועות לאחר תחילת הלימודים התקבלה החלטת האו"ם על הקמת מדינת ישראל, ובירושלים רקדנו. אך כבר למחרת פרצו המאורעות, והסטודנטים נקראו להתגייס. כך צורפתי לגדוד החי"ש של הסטודנטים, שנקרא לימים "מוריה". באפריל 1948 קיבלתי כמה ימי חופשה וירדתי בשיירה לתל אביב, אך שוב לא היה אפשר לחזור לירושלים הנצורה, ואני חוילתי לצה"ל ושירתתי בחיל הקשר, ואחר כך כסמלת תרבות.

 

חזרנו ללימודים ב-1949, אך שיניתי מסלול ונרשמתי לסוציולוגיה. חשבתי שבאמצעות מקצוע זה, שבו לומדים את תורת החברה, אפשר לשפר את העולם.

 

במשך השנים למדתי כי תורה לחוד ומעשה לחוד. באותה תקופה נקשרתי עם מי שהיה עתיד להיות בעלי, חיים מנהיים. הוא נסע בשנת 1950 ללימודי הנדסת מזון בארה"ב, ואני נסעתי בעקבותיו וסיימתי תואר B.Sc. באוניברסיטת קנזס. את שני התארים המתקדמים סיימתי, בעזרת מלגות, באוניברסיטת אילינוי באורבנה. ב-1953 סיימתי את התואר M.A. בקרימינולוגיה בנושא של התארגנות קהילתית למניעת עבריינות נוער.

 

מאחר שבעלי המשיך את לימודיו לתואר דוקטור, החלטתי גם אני לעשות כן, והתקבלתי לסוציולוגיה. התיזה שלי לדוקטורט עסקה בהשפעות של קבוצות השתייכות והתייחסות על הדימוי העצמי, ומשקפת את ענייני המתמשך בזיקה שבין הפרט לבין המסגרות החברתיות. נושאים אלה המשיכו להעסיק אותי במרבית מחקריי. הייתה לי ההזדמנות המפרה לעבוד כאסיסטנטית במחיצתו של פרופ' פרד פידלר מאוניברסיטת אילינוי, שחקר תהליכי מנהיגות, והוא עזר לי לממן את מחקריי.

 

בשנת 1956 סיימנו, בעלי ואני, את לימודינו, ושבנו לארץ. אני קיבלתי משרת הוראה בבית הספר לעבודה סוציאלית בתל אביב ושימשתי מרצה במכון לפריון העבודה. שם הכרתי את פרופ' ג'אי טאב, שהגיע באותה עת לטכניון כדי לבנות לימודי חוץ ותכנית בלימודי ניהול כוח אדם. ג'אי טאב הציע לי משרת עמית מחקר כדי לכתוב ספר על הגורם האנושי בעבודה. כך החלה, בשנת 1957, עבודתי בטכניון. פרופ' פנחס נאור, שהקים את הפקולטה להנדסת תעשייה וניהול, הציע לי להצטרף לפקולטה זו. במשך כל השנים עסקתי במחקר, ובשנת 1965 הוצאתי את הספר "הגורם האנושי בעבודה", שיוזמו היה ג'אי טאב. ניסיתי לשקף בו את התיאוריות העיקריות בנושא ולקשור בין תיאוריות סוציולוגיות-מבניות ובין תיאוריות פסיכו-חברתיות. בעזרת תלמידי המחקר הרבים שהנחיתי פרסמתי למעלה מארבעים מחקרים אמפיריים בספרות המקצועית השפיטה וכחמישים דוחות מחקר. לאחרונה עסקתי יותר בדמיון ובשוני בין עמדות לעבודה של נשים ושל גברים. לשמחתי איני מוצאת הרבה הבדלים.

 

בפקולטה שלי מילאתי את כל התפקידים האקדמיים והמינהליים, החל מחברות בוועדות הוראה וראש שטח וכלה בדיקן הפקולטה. בשנת 1981 הופקדתי על הקתדרה ע"ש יגאל אלון למדעי האדם בעבודה, ומאז ניהלתי את מחקרי במסגרת זו. כן שירתתי בוועדות מרכזיות בטכניון רבתי. בשנת 1987 מוניתי על ידי נשיא הטכניון לתפקיד שנראה לי בזמנו משמעותי ביותר: "מרכזת נושא מעמד האישה בטכניון". היה זה מינוי ראשון מסוגו במוסד להשכלה גבוהה בארץ.

 

בתחום המקצועי אין דבר שנותן לי סיפוק רב יותר מאשר לראות כי רבים מתלמידיי תופסים משרות בכירות באקדמיה ובמשק ויש ביניהם פרופסורים ומנהלים. אני מקווה שתרמתי לזה, ואני יודעת שעשיתי תמיד כמיטב יכולתי, במסגרות שונות, לתרום לקידומם ולהצלחתם. לשמחתי היה לי עם מי לעבוד. אני גם סבורה כי בזמנים קשים עזרה לי האמונה התמימה והחזקה כי יצר לב האדם טוב מנעוריו.

 
 
    תאריך עדכון אחרון:  15/08/2012