education - חינוך פרסי ישראל

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
 
קורות חיים
 
 
 

שאול פלדמן – נוירולוג קליני וחוקר בעל שם בינלאומי בתחום הנוירופיזיולוגיה והנוירואנדוקרינולוגיה - חקר את הקשרים בין מערכת העצבים לבין מערכת ההורמונים של קליפת יותרת-הכליה ואת המנגנונים הקובעים את תופעת הדחק בבני האדם.

 

לימודים והשתלמויות

1942:         סיום הלימודים בגימנסיה הרצליה וקבלת תעודת בגרות

1945-1943: לימודים בפקולטה למדעי הטבע באוניברסיטה העברית

1948-1946: לימודי רפואה באוניברסיטת ג'נבה, שוויץ

1952-1950: לימודי רפואה בבית-הספר לרפואה באוניברסיטה העברית, סיום

                 הלימודים בהצטיינות, קבלת פרס ראשון מתרומת פי למדא קאפא

                 וקבלת תואר דוקטור במחזור הראשון של בית-הספר לרפואה

1959-1957: השתלמות בנוירופיזיולוגיה ניסויית ובנוירולוגיה קלינית באוניברסיטת

                 קליפורניה בלוס אנג'לס ובבית-החולים הר סיני בניו יורק.

 

תפקידים אקדמיים בארץ

1953:           רופא במחלקת העצבים בבית החולים הדסה

1957:           מרצה בנוירולוגיה בבית-הספר לרפואה באוניברסיטה העברית

1960:           מרצה בכיר בנוירולוגיה בבית-הספר לרפואה באוניברסיטה

                   העברית

1962:           רופא ראשי קבוע במחלקת העצבים בבית-החולים הדסה

1963:           פרופסור חבר בבית-הספר לרפואה באוניברסיטה העברית

1965:           מנהל המעבדה הנוירופיזיולוגית בבית-החולים הדסה

1969:           פרופסור מן המניין בנוירולוגיה בבית-הספר לרפואה באוניברסיטה

                   העברית

1988-1969: מנהל מחלקת העצבים בבית-החולים הדסה

1981-1977: דיקן הפקולטה לרפואה בירושלים.

 

תפקידים אקדמיים בחו"ל

1965: פרופסור אורח באוניברסיטת פריז.                   

 

תפקידים אחרים

1969-1963: יושב-ראש האגודה הישראלית לאלקטרואנצפלוגרפיה

                 ולנוירופיזיולוגיה

1973-1970: יושב-ראש החברה הנוירולוגית בישראל

1977-1970: יושב-ראש המועצה המדעית של ההסתדרות הרפואית בישראל

1983-1979: חבר הוועדה האקזקוטיבית של איגוד הדיקנים האירופים

1989-1985: סגן נשיא הפדרציה העולמית לנוירולוגיה

עד 2001:    נציג האקדמיה הישראלית למדעית בארגון הבינלאומי לחקר המוח

                 ובוועדה למחקר רפואי של הקרן האירופית למדע.

 

אותות הוקרה

  • חבר כבוד של חבר הנאמנים של האוניברסיטה העברית (מ-1993)
  • חבר כבוד של האגודה האמריקנית לנוירולוגיה
  • חבר כבוד של האגודה הצרפתית לנוירולוגיה
  • חבר כבוד של האגודה האיטלקית לנוירולוגיה
  • חבר כבוד של האגודה האירופית לנוירולוגיה
  • חבר כבוד של האקדמיה הברזילאית לנוירולוגיה
  • נשיא כבוד של הקונגרס הבינלאומי לחקר המוח בירושלים ב-1999.

מחקרים/ספרים ופרסומים

במרוצת השנים פרסם יותר מ-300 מאמרים בעיתונות הרפואית בארץ ובעולם.

 

 

פרופ' שאול פלדמן נולד ב-1923 באודסה שבאוקראינה. הוריו היו רופאים, שניהם נוירולוגים בהתמחותם. עם עלייתם לארץ ב-1934 העלה אביו את עצמותיו של הרופא והפובליציסט ד"ר יהודה ליב פינסקר, ממחוללי תנועת חיבת ציון ומראשיה. שמונה שנים אחר-כך, ב-1942, סיים פרופ' פלדמן את לימודיו בגימנסיה העברית הרצליה בתל-אביב והתנדב לשנת שירות בקיבוץ איילת השחר. את לימודיו בפקולטה למדעי הטבע באוניברסיטה העברית החל ב-1943, ולאחר תום מלחמת העולם השנייה נסע ללמוד בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת ג'נבה בשוויץ. "הושפעתי מהעובדה שהוריי היו נוירולוגים", הוא מספר. "גדלתי בבית שהייתה בו אווירה נוירולוגית. היה לי עניין במקצוע הזה ובאפשרויות המחקר".

 

במלחמת העצמאות הוא שירת בצה"ל, וב-1950 נשא לאישה את אביבה בן-ארצי והחל ללמוד בבית-הספר לרפואה בירושלים. את לימודיו סיים בהצטיינות, וקיבל תואר דוקטור לרפואה במחזור הראשון של בית-הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית והדסה. עם סיום לימודיו גויס לשרת כרופא בספר, ועבד בקיבוץ עין-גב ובה בעת יזם את הקמת ארגון בוגרי בית-הספר לרפואה והיה היושב-ראש הראשון שלו. בשנים שלאחר-מכן היה חבר הוועד המרכזי ואחר-כך היושב-ראש של המועצה המדעית של ההסתדרות הרפואית בישראל. ב-1953 החל לעבוד במחלקת העצבים בבית-החולים הדסה, והוא מלווה את פעילותה של המחלקה מאז, במשך יותר מחמישים שנה.

 

לצד העבודה הרפואית במחלקה והטיפול בחולים החל לעסוק במחקר וללמד בבית-הספר לרפואה. "כבר בשלב מוקדם בקריירה שלי התחלתי לעסוק במחקר", הוא מספר, "גם מתוך העניין המקצועי עצמו, כמובן, וגם מתוך רצון לתרום להבנת מחלות ומצבים שונים, כדי לשפר את הבריאות". אחרי שנתיים של השתלמות בארצות-הברית – באוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס ובבית החולים הר סיני בניו יורק – הועלה לדרגת מרצה בכיר בנוירולוגיה. ב-1962 התמנה לרופא ראשי קבוע במחלקת העצבים בבית החולים הדסה. שנה אחר-כך הועלה לדרגת פרופסור חבר בנוירולוגיה, וב-1965 התמנה למנהל המעבדה הנוירופיזיולוגית בבית-החולים. ב-1969 הועלה לדרגת פרופסור מן המניין והתמנה למנהל מחלקת העצבים – תפקיד שמילא עד 1988. בשנת 1977 נבחר לדיקן הפקולטה לרפואה, ובתפקיד הזה שירת ארבע שנים.

 

שמו של פרופ' פלדמן הולך לפניו בעולם כולו כנוירולוג קליני וכחוקר ידוע בתחום הנוירופיזיולוגיה והנוירואנדוקרינולוגיה. מחקריו עסקו בקשר בין המוח לבין הורמוני יותרת-הכליה. במשך שנים רבות הוא חקר את המנגנונים הביולוגיים של תופעת הדחק (stress) בבני האדם. "עניין הדחק חיוני לחיים", הוא מסביר, "והתגובה לדחק היא בסיסית. הפרעה בתחום הזה יכולה לפגוע קשה בפעילותו של האורגניזם". הנושא המרכזי של מחקריו היה המנגנון המפעיל את הדחק, או "הציר היפותלמוס-היפופיזה-קליפת יותרת הכליה", כפי שהוא מכנה אותו. "באופן ספציפי חקרתי את השבילים ואת הנוירוטרנסמיטורים המעורבים בהפעלת מנגנון הדחק מחוץ להיפותלמוס בוויסות ההפרשה ההורמונלית", הוא מספר. "כמו כן, הייתי בין הראשונים שהראו איך ההורמונים האלה פועלים בחזרה על המוח באמצעות משוב שלילי, והצבעתי על המיקום של מנגנון המשוב השלילי הזה". כמומחה בתחומו היה מהחלוצים בישראל ובעולם שהחלו לטפל במחלות דלקתיות וזיהומיות של המוח ושל הגוף באמצעות הורמונים סטרואידים.

 

מחוץ לכותלי בית-החולים והאקדמיה היה פרופ' פלדמן יושב-ראש האגודה הישראלית לאלקטרואנצפלוגרפיה ולנוירופיזיולוגיה (1963–1969) והמייסד והיושב-ראש של החברה הנוירולוגית בישראל (1970–1973), וב-1993 נבחר לחבר כבוד בחבר הנאמנים של האוניברסיטה העברית בירושלים.

 

פרופ' פלדמן הוא חבר כבוד באגודות אחדות לנוירולוגיה, בין היתר בארצות-הברית, בצרפת ובאיטליה. כמו כן הוא היה חבר הוועדה האקזקוטיבית של איגוד הדיקנים האירופים, וכן היה במשך ארבע שנים סגן-נשיא הפדרציה העולמית לנוירולוגיה. הוא היה גם במשך שנים רבות נציג האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים בוועדה למחקר של הקרן האירופית למדע ובארגון הבינלאומי לחקר המוח.

 
 
    תאריך עדכון אחרון:  15/08/2012