education - חינוך פרסי ישראל

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
 
קורות חיים
 
 
 

צבי רפופורט - פרופסור מן המניין (אמריטוס) באוניברסיטה העברית - הוא מחשובי החוקרים בארץ בכימיה אורגנית-פיזיקלית. מחקריו מתמקדים בעיקר בפענוח מנגנוני תגובה של תרכובות אורגניות שונות (בעיקר בהתמרה של תרכובות ויניליות), בפיתוח שיטות לזיהוי תוצרי הביניים שלהן, בהכנת אנולים יציבים ובלימוד המבנים והתגובות שלהם. 

 

מתגורר בירושלים, נשוי לשרה, אב לארי, לענת ולגלית וסב לנכדים.

 

לימודים והשתלמויות

1959: תואר מוסמך בכימיה (בהצטיינות יתרה) באוניברסיטה העברית, ירושלים

1962: תואר דוקטור בכימיה אורגנית באוניברסיטה העברית, ירושלים.

 

תפקידים אקדמיים בארץ

2004-1965: מרצה בכימיה אורגנית באוניברסיטה העברית, ירושלים (מ- 1974

                  פרופסור מן המניין)

1967:          מרצה אורח באוניברסיטת תל אביב

1967:          מרצה אורח באוניברסיטת בר-אילן

1979:          פרופסור אורח במדרשת פיינברג, מכון ויצמן למדע

1986:          מכהן בקתדרה לכימיה אורגנית ע"ש אסתר ומארק ווטקינס

                  באוניברסיטה העברית.

 

תפקידים אקדמיים בחו"ל

1965-1963: מחקר בתר-דוקטורט באוניברסיטת קליפורניה, לוס אנג'לס,

                  ארה"ב

1977-1976: פרופסור אורח באוניברסיטת ויקטוריה, קנדה

1981, 1995-1994 ו-2002-2001: פרופסור אורח באוניברסיטת קיושו, יפן

1984:           פרופסור אורח באוניברסיטת כרונינגן, הולנד

1985:           פרופסור אורח באוניברסיטת צפון ויילס, בריטניה

1988:           פרופסור אורח באוניברסיטת רומא, איטליה

1989:           פרופסור אורח באוניברסיטת סינגפור

1991:           פרופסור אורח באוניברסיטת גוטברג, שבדיה

2001:           פרופסור אורח באוניברסיטת אוקלנד, ניו זילנד.

 

תפקידים אחרים

היה חבר במערכות של כמה כתבי עת חשובים בכימיה, וכן שותף בוועדות בין- לאומיות רבות; בהן:

1984:          המועצה המדעית לבחינת הכימיה האורגנית-פיזיקלית בשבדיה

2001-1991: הוועדה לכימיה אורגנית-פיזיקלית של האיגוד הבין-לאומי לכימיה

                  טהורה ויישומית

2001-1995: ועדת ליווי המחקר בכימיה אורגנית-פיזיקלית, אוניברסיטת רומא,

                  איטליה

1998:          הוועדה לחקר הכימיה, אוניברסיטת בן גוריון, באר שבע.

 

אותות הוקרה, תעודות ופרסים

1978: פרס קולטהוף מטעם הטכניון, חיפה

1992: פרס המחקר ע"ש הומבולדט, גרמניה (לעבודה באוניברסיטאות פרייבורג, ברלין, וירצבורג ואולם)

1995: מדליית זהב מטעם אוניברסיטת מסריק, ברנו, צ'כיה

2001: תואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת קליארי, איטליה.

 

מחקרים/ספרים ופרסומים

היה שותף בכתיבתם ובעריכתם של 55 ספרים, ובהם:

 

1967:           Handbook of Tables for Organic Compounds

                   Identification 

from  1970: The Chemistry of Functional Groups (edited over 50 

                   volumes: from 1994 co-editor with S. Patai; from 1999 

                   single editor)

1979:           Vinyl Cations (with P.J. Stang, M. Hanack & L.R.

                   Subramanian)

1997:           Dicoordinated Carbocations (editor, with P.J. Stang).

 

כמו כן פרסם כ-290 מאמרים בכתבי עת מקצועיים, נשא הרצאות מוזמנות בלמעלה מ-50 כינוסים בין-לאומיים והרצה על עבודתו במוסדות מחקר ב-28 מדינות.

 

 * * *

 

פרופ' צבי רפופורט נולד בירושלים ב-1936 לאריה ולפנינה ז"ל, המזכיר והספרנית של בית הספר התיכון ושל הסמינר בשכונת בית הכרם, אח לזאב, ממייסדי קיבוץ בארי. מילדות נטה רפופורט דווקא למדעי הרוח, "אך בזכות מורה טוב לכימיה בתיכון התאהבתי בתחום", הוא נזכר. לאחר שירות בנח"ל למד כימיה באוניברסיטה העברית בירושלים, ובשנה השנייה ללימודיו התחיל לעבוד כעוזר מחקר במעבדתו של הפרופסור שאול פטאי, בחקר מנגנונים של תגובות כימיות - נושא שבו המשיך בעבודת המוסמך שלו.

 

בתגובה הכימית עוברים מחומרי מוצא לתוצרים. במהלכה נוצרים חומרי ביניים הנעלמים בזמן קצר מאוד, אך היווצרותם היא שלב חשוב בקיומה של התגובה הכימית. היווצרות חומרי הביניים יכולה להשפיע על מהירות התרחשותה של התגובה ועל הרכב התוצרים. בעבודת המוסמך ניסה רפופורט למצוא תרכובות שתתפרקנה לחומרי ביניים בעלי אטום פחמן הנושא מטען חשמלי.

 

לאחר סיום עבודת המוסמך המשיך רפופורט לחקור בעבודת הדוקטור, בהדרכת הפרופ' פטאי, מנגנוני תגובות של מולקולות עם קשרים כפולים בין אטומי פחמן – שהן נפוצות מאוד בחומרי טבע. הוא המשיך לחקור את מנגנוני ההתמרה של מולקולות כאלה ומִיפָּה את האפשרויות המנגנוניות השונות. "הבנת מנגנוני התגובה היא כלי חשוב בתהליכים כימיים רבים, דוגמת פיתוח תרופות", מסביר רפופורט. "אנו מנסים להבין באילו דרכים תתרחש התגובה, מה יהיה המבנה המרחבי של התוצרים וכיצד אפשר לייעל את התגובה: להעלות את כמות התוצר המבוקש, להפחית את כמות תוצרי הלוואי ולקיים את התהליך בטמפרטורה נמוכה יותר".

 

ההקדמה לעבודת הדוקטור של רפופורט הורחבה לפרק בספר על כימיה של קבוצות פונקציונאליות, והספר צמח לסדרה של כ-120 כרכים בעריכתו של פרופ' פטאי, ולאחר מכן בעריכה משותפת עם רפופורט, שהוא כיום העורך היחיד שלה. "זו אחת הסדרות הטובות בעולם בכימיה אורגנית, ואנו משתפים בכתיבתה חוקרים ישראלים רבים", הוא מדגיש.

 

את הבתר-דוקטורט עשה רפופורט באוניברסיטת קליפורניה, וחקר מנגנוני תגובות של תרכובות המכילות אטומי מתכת. עם שובו ארצה התקבל לאוניברסיטה העברית, והתמקד בחקר תגובות שתוצרי הביניים בהן הם יונים ויניליים – צורונים בעלי פחמן עם מטען חיובי הקשור בקשר כפול. "רבים האמינו אז שצורונים אלה אינם בני קיום", הוא מסביר. "אלה חומרי ביניים הסמויים מן העין, ויש להוכיח באמצעים עקיפים שהם אכן נוצרו במהלך התגובה". כמה קבוצות מחקר ברחבי העולם ניסו לעשות זאת, ורפופורט, עם תלמידיו, היה בין הראשונים שהצליחו בכך. פרסום מחקריו בתחום קנה לו שם עולמי.

 

בשנים הבאות התמקדו מחקריו של רפופורט בהכנה של אֶנולים יציבים, בקביעת המבנה שלהם ובחקר תגובותיהם. אנולים הם חומרים שיש בהם אטום מימן ואטום חמצן, קשורים לפחמן בעל קשר כפול. האנולים הם חומרי ביניים בתהליכים כימיים וביולוגיים, אך בדרך כלל הם בלתי יציבים ומתקיימים בריכוזים זעירים מאוד. רפופורט פיתח עם תלמידיו שיטות להכנתם ולמחקר בסיסי של תכונותיהם, החשוב לתהליכים כמו פיתוח תרופות. 

 

השילוב של שיטות פיזיקליות מתקדמות בחקר התגובות של חומרים אורגניים הוא תת-שטח בתחום הכימיה האורגנית-פיזיקלית, ורפופורט הוא מחלוציו בארץ. הוא הוזמן ללמד נושא זה במוסדות אקדמיים בארץ ומעבר לים. באוניברסיטה העברית הוא לימד אלפי סטודנטים, והקורסים שלו זכו לשבחים רבים. כמו כן הוא הדריך עשרות תלמידי מחקר לתארים מתקדמים. "עם השנים היו רבים מתלמידיי למורים ולחוקרים במיטב המוסדות האקדמיים, וכמה מהם מלמדים תחום זה במוסדותיהם", הוא אומר. "אני גאה בהם ובחבריהם התופסים מקום נכבד בתעשייה". מחקריו של רפופורט פורסמו בספרים רבים ובמאות מאמרים בכתבי העת המקצועיים החשובים ביותר.

 

לפני שנתיים פרש פרופ' רפופורט לגמלאות, והדבר מאפשר לו לעסוק בתחביביו, בהם איסוף בולי ארץ הקודש ובולי כימיה. גם בתחום הזה הוא מוכר בעולם, והוא הרצה על "כימיה על בולים" בעשרות מוסדות בעולם. בשנתיים האחרונות שב רפופורט גם אל מדעי הרוח, והוא לומד לתואר ראשון בהיסטוריה ובלימודי מזרח אסיה ומקווה לסיים השנה את התואר.

 

בתוך כך רפופורט ממשיך גם כעת במחקריו בכימיה. "העבודה המדעית מספקת את התענוג של התמודדות עם תופעות מורכבות, עד שחושפים את פשטותן. פענוח מנגנון של תגובה כמוהו כהרכבת פאזל: בהתחלה הדברים אינם מסתדרים, אבל כשיש מזל החלקים מסתדרים אט-אט במקומם. הכימיה היא מדע שאי אפשר בלעדיו", הוא אומר. "כל העולם סביבנו, הטבעי והמלאכותי - שבבי סיליקון למחשב, בגדים סינתטיים, חומרי אריזה, תרופות והחומרים המרכיבים את גופנו – הכול כימיה".

 
 
    תאריך עדכון אחרון:  15/08/2012