education - חינוך האגף לחינוך קדם יסודי

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
 
פרס השרים לחינוך סביבתי במערכת החינוך בשנת הלימודים תש"ע
 

בשל החשיבות הרבה שהחברה הישראלית רואה בחינוך ערכי ומשמעותי לקיימות, הוחלט על מתן פרס שנתי לגנים ולבתי ספר מובילים בתחום הסביבתי, שמשלבים את העשייה והלמידה הסביבתית בחיי הגן ובית הספר.  הפרס הוענק על ידי שר החינוך גדעון סער והשר להגנת הסביבה גלעד ארדן.


שלושת הגנים הזוכים בפרס השרים בשנת התש"ע הם:

 1. גלית משה, גן נווה בנאות גולן, מועצה אזורית גולן  מפקחת קלאודיה אוסטרובסקי
 2. אורית אלמוג, גן איילים , בעין איילה, מועצה אזורית חוף הכרמל, מפקחת רינה לוטן
 3. שירלי ברדוגו, גן שקדייה, תל אביב, מפקחת עליזה בדרשי
 טיפול בעורבני, בגן איילים
 


חמלה בגן איילים
 


ילדי גן נווה צופים בעופות
 

גן נווה בנאות גולן, מועצה אזורית גולן

 • על  יצירת אקלים גן מיטבי וסביבה התואמת ומזמינה למידה וחקר
 • על עבודה חינוכית המדגישה עשייה. לדוגמה- יציאה לטבע עם כל  החושים- לראות את השינויים, לחוש את האדמה, להביט... לשמוע....להריח... לטעום.... להתפעל...ליהנות מהשגרה ומהדברים הפשוטים.  מארגז החול הלח והנעים ומשולחן המים, משבשבת מסתובבת, מקשת בענן, מגינת הירק והחממה, מריח האדמה הרטובה, מהעגבנייה הראשונה שנקטפת, מהצפייה לגשם, משלולית החורף ועוד ועוד....
 • על יָזְמָה יוצאת דופן ליצירת מפגשים בין הילדים לבין אנשי סביבה ועל בניית מנגנונים לשיתוף ההורים וקהילת המושב.

גן איילים במושב עין איילה, מועצה אזורית חוף הכרמל

 • על בניית תהליכים לחיזוק תחושת השייכות של הילדים וקידומם כסוכני שינוי להעברת מסרים סביבתיים למשפחה ולמעגלים רחבים בקהילה, וכן עידוד ההורים והקהילה לקחת חלק פעיל בעשייה למען הסביבה והגנה על הטבע
 • על חינוך לחמלה כלפי בעלי חיים בכלל ומיצובו של הגן כמרכז לטיפול בעופות שנפגעו והעברתם לספארי ברמת גן
 • על יָזְמָה יוצאת דופן לזמן את חווית הטבע לתוך תחומי הגן כדי להמחיש את קשרי הגומלין ויחסי התלות בין בעלי החיים, הצמחים והאדם, סביב מחזור השנה ועם הפנים לקהילה.

גן שקדייה בתל אביב

 • על פעילות חינוכית בסביבה עירונית וצרכנית, המזמנת לילד חקר, גילוי, ופליאה. ועל טיפוח הקשר של הילד אל הטבע באמצעות פעילויות חינוכיות, מדעיות ואקולוגיות, למען איכות הסביבה והקהילה כחלק מאורח חיים
 •  על הקמת מרחבי למידה המאפשרים התנסות המערבת עשייה, ומרחיבה את רמת הידע אשר מעלה את המודעות, ומודעות מובילה לשינוי התנהגותי ולעשייה למען סביבתם ולמען קהילתם להם ולדורות הבאים
 • על מכוונות לטיפוח אזרחי העתיד כאנשים יוזמים ויזמים, תורמים לקהילה, מעורבים, מתנדבים ואחראים לסביבת חיים ירוקה.
 ילדי נווה בפינת הישיבה
 


עם צפרדע בגן שקדייה
 


חממה בחצר גן שקדייה
 

הגנים עסקו עם ילדי הגן והקהילה בערכים של גילוי כבוד, דאגה ואחריות לסביבה הטבעית, לבעלי חיים ולסביבה הקרובה, ובנושאים סביבתיים כגון: צמצום צריכה, טיפוח סביבות חיים, מגוון המינים, יחסי גומלין בין יצורים חיים, מניעת רעש, חיסכון במים, יחס לבעלי חיים וטיפוח ויחס של נחלת הכלל.  
נדרשו גם ידע במושגים רלוונטים ופעילות יחודית ומשמעותית בתחום של חינוך סביבתי וניהול אורח חיים מקיים כגון שימור, מעקב וטיפוח המיגוון הביולוגי בחצר הגן, משחק ולמידה במרחבים טבעיים בחצר הגן, תכנון ועיצוב סביבה חינוכית המשקפת את העשייה ואת הערכים הסביבתיים בגן.   

בטקס חגיגי שנערך בקיבוץ צרעה בתאריך 21.6.10 הוקרן סרטון שהדגיש את הייחודיות של בתי ספר וגני הילדים המצטיינים והוענקו להם תעודות הוקרה על ידי השרים .

סיכום מדברי  השרים

השר להגנת הסביבה גלעד ארדן: "אני מייחס חשיבות רבה ליכולת של מערכת החינוך להשפיע על כלל הציבור באמצעות הטמעת ערכים סביבתיים לדור הצעיר. חינוך להגנת הסביבה הוא חינוך ערכי ציוני שמחבר את הדור הצעיר לסביבה בה הוא חי וגורם לו לחשוב ולפעול למען העתיד"

 

שר החינוך, גדעון סער: "שיקולים סביבתיים, ערכיים וחברתיים צריכים להיות מרכזיים בקבלת החלטות. הדרך הנכונה להנחיל ערכים של שמירה על הסביבה היא באמצעות חינוך מגיל צעיר ועידוד לקיחת האחריות והמעורבות החברתית. שינוי חברתי יכול לקרות רק דרך חינוך, והתלמידים הם הזרז הגדול ביותר ליכולת לחולל את השינוי. המחויבות שלנו לאורח חיים מקיים המתחשב בשמירה על הסביבה תוך שימוש מושכל במשאבי הטבע היא מחויבות לדור הנוכחי ולדורות הבאים".

 
   
  תאריך עדכון אחרון:  12/03/2016