שפ''י education - חינוך המינהל הפדגוגי

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
היום הבינלאומי למאבק בלהט"בפוביה
 17 במאי 2019
 

לאנשי שפ"י ולצוותים החינוכיים שלום,

 

ביום חמישי, ה-17 במאי 2019, נציין את יום ההבנ"ה - היום הבינלאומי למאבק ב"להט"בפוביה": הומופוביה, טרנספוביה, לסבופוביה וביפוביה. כמדי שנה נשוחח ביום זה עם התלמידים על חשיבות המאבק בלהט"בפוביה ונביע עמדה נחרצת נגד גילויי שנאה כלפי מבוגרים ובני נוער על רקע נטייתם המינית או זהותם המגדרית.

 

כאזרחים וכאנשי חינוך, אנו עדים לחוסר סובלנות, סלידה, כעס, השפלה, דיכוי או רחמים המופנים כלפי חברי הקהילה הלהט"בית. אנו נחשפים לגילויי השנאה בכל מעגלי החיים, בבית הספר, בצבא, במסגרות ההשכלה הגבוהה, בעבודה, בבית וברשתות החברתיות.

 

ההומופוביה שואבת את רעיונותיה ממיתוסים שגויים ומתפיסות סטריאוטיפיות שליליות המעניקות צידוק לגילויי שנאה, גזענות ואפליה. כחברה, אין אנו יכולים להרשות לעצמנו קיומם של גילויי שנאה כלפי קבוצות באוכלוסייה.

 

כאנשי חינוך, מוטלת עלינו האחריות המוסרית והמקצועית לחנך לתפיסות עולם שוויוניות, ולהעניק לתלמידים כלים רגשיים, ערכיים והתנהגותיים לשמירה על זכויות אדם ולהעניק יחס של שוויון כלפי כל אדם באשר הוא אדם, בלא קשר לנטייתו המינית או זהותו המגדרית. ביום זה עלינו להדגיש את זכותו של כל אדם לחוש חופשי ולחיות את חייו ללא פחד וחשש. עלינו להגביר את המודעות, לפעול כנגד דעות קדומות ולעודד גילויי סובלנות כלפי כל אדם בחברה ובכללם כלפי חברי הקהילה הלהט"בית.

 

העשייה החינוכית, חשוב שתבוא לידי ביטוי בעשייה מערכתית למען שיפור אקלים חינוכי מיטבי, בתכניות ופעילויות במסגרת שיעורי "כישורי חיים", בהכרת הארגונים התומכים בחברי הקהילה, ברכישת ידע על הנושא ובמתן תמיכה אישית למורים ולתלמידים להטבי"ם ומשפחותיהם.

 

אנו מאמינים שהיכרות מקרוב עם חברי הקהילה תקדם ניפוץ מיתוסים ודעות קדומות ותעזור במניעת אפליה וביטויי שנאה כלפי תלמידים בבתי הספר וחברי הקהילה בכלל. בכדי לסייע לבתי הספר לקדם את הנושא הלהט"בי במערכת החינוך, פיתח המשרד מערכי שיעור שמטרתם הגברת המודעות וקידום יחס שוויוני שיועברו על ידי הצוותים החינוכיים. לצד זאת, אנו ממליצים לשלב במהלך זה סיפור אישי שיועבר על ידי גורמים שונים מהקהילה הגאה. לצורך כך הקצה משרד החינוך תקציב לקידום העיסוק בנושא. בחודש מרץ 2017 פורסם לראשונה "קול קורא"  שהזמין את כל מוסדות החינוך בארץ להזמין הרצאות מותאמות גיל וסדנאות לצוותים חינוכיים ולתלמידים בנושא הלהט"בי. ההרצאות והסדנאות הועברו על ידי גופים חיצוניים המומחים בנושא הלהט"בי ונמצאים ב"מאגר התוכניות של משרד החינוך". בשבועות הקרובים יפורסם "קול קורא" חדש לסדנאות והרצאות לשנת הלימודים הבאה (ספטמבר 2019).

 

מערך ההסברה כולל  שלושה מפגשים: את המפגש הראשון מנחה היועץ/המורה בכיתתו כמפגש ראשוני בנושא שמטרתו הגברת המודעות והכנה לקראת ה"סיפור האישי". את המפגש השני יעביר נציג הארגון המוזמן והוא כולל "סיפור אישי" מאת חבר בקהילה הלהט"בית. המפגש השלישי, מונחה על ידי מחנך/יועץ לצורך עיבוד וסיכום הנושא בכיתה. בגיל הרך ובבתי הספר היסודיים, הפעילות מיועדת לצוותי החינוך בלבד בנושא "משפחות הקשת" וחינוך רגיש מגדר.

 

אנו מזמינים אתכם לצפות בחומרים אותם פרסמה "היחידה למיניות ומניעת פגיעה בילדים ובני נוער" וכן בפרסומי הגופים החיצוניים המעבירים את התוכניות בנושא הלהט"בי בבתי הספר. המערך מאת "היחידה למיניות ומניעת פגיעה" כולל הצעות למפגש פתיחה ומפגש סיכום. ניתן לבחור מבין  ההצעות את המפגש  המתאים לכם. יש להדגיש ולציין שפעילות הארגון הלהט"בי רצוי שתתקיים כחלק ממקבץ פעילויות העוסקות בנושא המיניות בשכבת הגיל הנבחרת.

 

בתרשים המצורף תוכלו להכיר את "הארגונים הגאים" השותפים למשרד החינוך בשולחן העגול – "באנו להיטיב" המתקיים זו השנה השלישית, וכן את דרכי ההזמנה בהן ניתן ליצור קשר עם הארגונים.


 

לעזרתכם, מצ"ב  המסמכים הבאים: 

 

יום ההבנ"ה - חומרים משנים קודמות

 

יום ההבנ"ה- היום הבינלאומי למאבק בלהט"בפוביה- 17.5.17 תשע"ז

יום ההבנ"ה- היום הבינלאומי למאבק בלהט"בפוביה- 17.5.16 תשע"ו

יום ההבנ"ה- היום הבינלאומי למאבק בלהט"בפוביה- 17.5.15 תשע"ה

יום ההבנ"ה- היום הבינלאומי למאבק בלהט"בפוביה- 17.5.13 תשע"ג

יום ההבנ"ה- היום הבינלאומי למאבק בלהט"בפוביה- 17.5.12 תשע"ב

לחומרים נוספים

 
 
 
    תאריך עדכון אחרון:  11/05/2019