שפ''י education - חינוך המינהל הפדגוגי

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
מערך לעבודה עם תלמידים - איידס והתנהגות מינית אחראית
 

פיתוח: נטע ידיד, מדריכה ארצית ביחידה לחינוך מיני, שוש צימרמן, מ"מ ראש היחידה לחינוך מיני

 

למורה / מנחה התוכנית

לקראת שבוע האיידס בבתי הספר מוצג לפניך מערך הכולל מגוון פעילויות להעברה בכיתה בנושא האיידס. פעולות אלה באות כתוספת למצגת לתלמיד "איידס ומיניות בריאה", המופיעה גם היא באתר זה, בליווי מדריך למורה לעבודה עם תלמידים.  כפי שצוין במבוא התיאורטי  ויצוין שוב  בהמשך, כל אדם יכול להדבק בנגיף האיידס אם אין לו מידע נכון ועדכני לגבי דרכי ההדבקה ודרכי המניעה מפני הנגיף. חשוב להדגיש שעל פי נתוני ארגון הבריאות העולמי, בני הנוער הם הקבוצה הנמצאת ברמת הסיכון הגבוהה ביותר בעולם בהדבקות בנגיף.  אנו רואים חשיבות רבה בהעברת התוכנית בקרב התלמידים. שבוע האיידס הוא גורם מזמן וחשוב להעברת הנושא, אך לא די בשעור חד פעמי כדי לרכוש כלים להפנמת חשיבותה של התנהגות מינית אחראית ונבונה בקרב בני הנוער.

 

המערך המוצג לפניך כולל ארבע פעילויות. את שלוש הפעילויות הראשונות מומלץ להעביר ברצף. הזמן המומלץ לשם כך הוא שעתיים. אם אין באפשרותך להעביר פעילות ד' בהמשך אותו היום ניתן לעשות זאת מאוחר יותר כחלק מהעסוק הכולל בנושא התנהגות מינית נבונה ואחראית.

 

למורה חשוב להעמיק את הידע הבסיסי בנושא לפני תחילת העבודה עם התלמידים. לצורך זה יש לקרוא את המבוא התיאורטי המכיל ידע כללי חיוני על נגיף האיידס והמחלה.

 

מטרות

  • מתן ידע אמין ועדכני בנושא האיידס.

  • קבלת מידע שימושי (כיצד ניתן להמנע מן האיידס בפרט וממחלות מין בכלל).

  • הפרכת מיתוסים, שמועות ואמונות שגויות.

  • הכרת החוק בנושא.

  • הפיכת התלמיד לשותף פעיל בלימוד ובעיבוד המידע אודות האיידס.

 

פעילות א' -  מתאימה כפעילות פתיחה. היא ממחישה במהירות ובאופן חוויתי עד כמה קל להדבק בנגיף האיידס. הפעילות עורכת 10 – 15 דקות בלבד ומהווה גירוי ראשוני מצויין לקראת העיסוק בנושא.

 

פעילות ב' - מתאימה כפעילות המשך אם ניתן לצפות בסרט וידיאו בבית ספרך. הסרט מחייב דיון מקיף במיתוסים, במידע מוטעה, ובהתנהגויות ורגשות בנושא האיידס. חשוב לצפות בסרט בטרם יוצג בפני תלמידך.

 

פעילות ג' - שאלון המיתוסים, חשובה כפעילות ראשונה לפני שמתחילים לעסוק בנושא. הצג לפני תלמידך מהו הנושא המועבר, העבר את השאלון לתלמידים ובקש מהם לשמור את השאלונים להמשך. לאחר הצפייה בסרט והדיון בו התלמידים יוכלו להבין ביתר קלות היכן שגו ולתקן את תשובותיהם.

 

פעילות ד' - בפעילות זו מוצגים מספר אירועים. כל אירוע מעלה דילמה מסויימת הקשורה לשימוש בקונדום ו/או לקיום יחסי מין. פעילות זו חשובה ביותר כי היא מעלה את השאלה המרכזית – מהי התנהגות מינית אחראית ונבונה. רצוי שכל קבוצת תלמידים תדון לפחות בדילמה אחת מבין הארבע ושבמליאת הכיתה יועלו מגוון האירועים לדיון כיתתי.

 

להורדת קובץ הפעילויות לחץ כאן

 
 
 
    תאריך עדכון אחרון:  31/07/2015