שפ''י education - חינוך המינהל הפדגוגי

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
רשימת סרטים
 

בנושא מידע על תהליכים פיזיולוגים-הורמונליים והשלכותיהם על הצד הריגשי:

 1. "גוף האדם" – קלטת מס' 2 בסדרת הקלטות של ה-B.B.C

  הסרט מתאר את תהליך ההתבגרות של בנים ובנות בגיל ההתבגרות בליווי דוגמאות רבות. כמו כן נעשה מעקב של 18 חודש אחרי המתבגרים בצורה שמאפשרת לראות את השינויים החלים בהם מבחינה גופנית, מחשבתית וריגשית. מתאים לתלמידי חטיבת ביניים וחטיבה עליונה. משך: כ-100 דקות.

 2. "מה קורה לי?"

  סרט אנימציה מלווה בקריינות בעברית. הסרט מתאר בצורה הומוריסטית ומשעשעת את מסלול השינויים שעוברים שני המינים (כל אחד בנפרד). מתאים לגילאי סוף ביה"ס היסודי (ה'-ו') ולחטיבת הביניים. משך: כ-25 דקות. 

 3. "חינוך מיני לנוער" – קלטת של קופת חולים "מכב"י"

  הקלטת נותנת מידע בנושאים שונים כגון: אמצעי מניעה, היגיינה, מחלות מין,   איידס. המידע הניתן מלווה בהסברי מומחים, הדגמות ומשחקי תפקידים המקשרים בין הקטעים. משך כ-60 דקות. 

בנושא יחסים בינו לבינה:

 1. "בין המינים – Love דווקא" - שוויון בין המינים
  הטלויזיה החינוכית הישראלית, קוד 40-80. להשיג דרך המרפ"ד הארצי, ירושלים, טל': 5601351-02. הקלטת מכילה כ-12 אפיזודות קצרות בנושאים שונים, כגון: פגישה ראשונה, התאהבות, מי משלם?, קצר בתקשורת ועוד.
 2. בנים... בנות – 3 סרטונים על קשר ויחסים
  היחידה לחינוך מיני, שפ"י, ירושלים. הקלטת כוללת 3 סרטים בני כ-10 דקות כל אחד. הראשון עוסק בשאלת החיזור בהקשר מגדרי, השני – בקשר עצמו ובקונפליקטים העולים בו והשלישי – ביחסי מין בתוך הקשר הזוגי.
 3. סינמה כבוד
  2 קלטות. סרטים קצרים בהפקת תלמידים בנושאים שונים, כגון: גירושי הורים, אלימות בביה"ס ועוד. שותפים להפקה: משרד החינוך, עמותת לה"ב – לקידום הערכים בחברה, מכון ואן ליר בירושלים – המרכז לחינוך לסבלנות ו-קרן ריצ'ארד ורודה גולדמן. (הפרוייקט בוצע במסגרת הנושא המרכזי של משרד החינוך "הזכות לכבוד והחובה לכבד".
 4. סקס ישראלי נוער
  המיטה כשדה קרב. הפרק על בני נוער הוא אחד מחמישה פרקים בתוכנית זו שהוקרנה בערוץ 8 בשנת תשס"ג. פרק זה עוסק בעמדות של בני נוער לגבי היבטים שונים של התנהגות מינית והשלכותיהן של עמדות מגדריות על התנהגות זו.
 5. 2 דקות מפורדיס
  סרט טלויזיה בן 45 דקות שהוקרן בערוץ הראשון במסגרת "ראשון בדרמה". הסרט מספר על התבגרותה של הגיבורה (בת "כמעט 17") והרצון למרוד בהוריה הליברלים. המרד מתבטא דרך חיזור והתחלת קשר רומנטי עם בנה של העוזרת הערביה הגר בפורדיס. משעשע ונוגע בהרבה "פרות קדושות" כגון: יחסי הורים-מתבגרים, הלוחם המצואיסט המצוי, רומנטיקה בקרב מתבגרים ועוד.

בנושא פיתוח זהות מינית והומוסקסואליות:

 1.  "החיים בורוד"
  סרט צרפתי בנושא בלבול בזהות המינית.
  גיבורו – ילד כבן 8 שנים – רוצה להיות בת. הסרט מתאר בצורה משכנעת את תגובות המשפחה והסביבה כלפי הילד השונה הגדל בקרבם, ואת הקושי העצום להבין ולהכיל את רצונו להיות ילדה. הסרט מתאים לתלמידי כיתות י"א-י"ב העוסקים בנושא וכן לצוותים חינוכיים העוברים הכשרה בתחום. משך: כ-90 דקות.

 2. "In & Out"
  סרט אמריקאי בכיכובו של קוין קליין בנושא זהות הומוסקסואלית.

  הסרט מתאר את גיבורו, מורה בבי"ס תיכון בעיירה קטנה במרכז ארה"ב, כמבולבל בשל זהותו המינית וכמתכחש לנטיותיו ההומוסקסואליות. הסרט מיטיב לגעת בסטריאוטיפים בנושא "גבריות" ו"נשיות".

  הערה: מומלץ להראות ממנו קטעים בלבד בשל הסכנה שהוא עלול לחזק סטריאוטיפים קיימים במקום לשנותם.

  מתאים לגילאי חטיבה עליונה. משך: כ-90 דקות.

 3. יוסי וג'אגר
  סרט טלויזיה בן 45 דקות שהוקרן בערוץ הראשון גם כן במסגרת "ראשון בדרמה". הסרט נוגע בבעיית ההומוסקסואליות בצבא והקושי "לצאת מהארון" במסגרת נוקשה זו. מתאים לחטיבה עליונה ונוגע בו-זמנית הן בנושא הנטיה החד-מינית והן בתחום ההכנה לשירות בצה"ל.

בנושא "חיזור אלים":

 1. "ענת אלימלך – הסיפור האמיתי"

  סיפורה אהבתה של נערה ואישה צעירה לגבר מבוגר ממנה ב-12 שנה, סיפור שהסתיים ברציחתה על-ידו ובהתאבדותו. הסרט מתאר את היחסים הסוערים, מלאי העליות והמורדות, בין השניים עד לסיומם הטרגי. מתאים לתלמידי חטיבה עליונה. משך: כ-90 דקות. 

 2. "הוא מת עלי" – בהפקת ארגון ויצ"ו
  הסרט מתאר את מערכת היחסים הנרקמת בין שני צעירים בתחילת שנות ה-20 לחייהם. החל מהחיזור הצמוד והכפייתי ועד לגילויי אלימות מצד בן הזוג שנפסקים עם בריחתה של בת זוגו מהדירה המשותפת. הסרט בודק את הציפיות לקשר ההכחשה וההתעלמות מה"נורות האדומות". 
   

סרטים בנושא איידס:

 1. "לילה באדיס"

  סיפורו של רפי, עיתונאי, הנוסע למסע שורשים באתיופיה, ארץ מולדתו. הוא מלווה באסולין, צלם שנוסע עמו. הצלם הוא אדם שלוקח סיכונים, כשהפעם הסיכון הוא מחלת האיידס. מתאים לתלמידי חטיבה עליונה. משך: כ-60 דקות. 

 
 
 
    תאריך עדכון אחרון:  31/07/2015