education - חינוך התמחות וכניסה להוראה מינהל עו''ה הכשרת עו''ה פיתוח מקצועי לעו''ה כוח אדם בהוראה הערכת עו''ה
   

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
 
סימולציה להוראה
 

מרכזי הסימולציה בחינוך

 

 

התכנית הארצית למרכזי  סימולציה בחינוך

 

בשנים האחרונות חלה התפתחות דרמטית בהכרה במתודולוגיית הסימולציה בהוראה כמקדמת הוראה יעילה ומשמעותית, תוך חיזוק הממד הבינאישי בהוראה.


משרד החינוך, מנהל עובדי הוראה, אגף ההתמחות וכניסה להוראה מתקצב הפעלת מרכזי סימולציה המקיימים סדנאות סימולציה לאנשי חינוך. הסדנאות הללו מיועדות לאנשי חינוך בשלבים השונים: סטודנטים בשלב ההכשרה, מתמחים בשלב ההתמחות, מורים חדשים בשלב הכניסה להוראה, מורים ותיקים, צוותי ההערכה ובעלי תפקידים בשלב הביסוס המקצועי.


מהלך סדנת הסימולציה


סדנאות הסימולציה מתקיימות בקבוצות למידה קטנות ואינטימיות, באולפני סימולציה טכנולוגיים מתקדמים, המאפשרים צילום של הסימולציות בווידאו. התנסות סימולטיבית מקצועית מאפשרת לאנשי חינוך להתנסות בסביבה בטוחה באינטראקציות קונפליקטואליות, המדמות מצבי אמת, בהשתתפות שחקנים, המגלמים את דמויות 'האחרים' (תלמידים, הורים, מנהלים, עמיתים ויתר בעלי תפקידים). לאחר ההתנסות בסימולציה מתקיים תחקיר הכולל צפייה של המתנסה בעצמו במהלך הסימולציה, ותהליך של משוב. עם תום הסדנה, מקבל כל משתתף המתנסה בסימולציה את צילום הסימולציה בהשתתפותו, וחוות דעת כתובות של משתתפי הסדנא אודות ההתנהלות בסימולציה, על מנת לאפשר את המשך תהליך הלמידה גם אחרי הסדנה.


בעקבות השתתפות בסדנת סימולציה – יכולים המשתתפים להכיר טוב יותר את עצמם, ולסגל דרכי התמודדות נוספות, מעבר לדפוסים האוטומטיים אליהם הורגלו.


מרכז הל"ב


בשנת 2011 הוקם מרכז הל"ב- המרכז לסימולציה בחינוך. מרכז הל"ב היה המרכז הראשון והייחודי מסוגו בעולם בתחום הכשרת אנשי חינוך והוראה. המרכז הוקם בשיתוף אוניברסיטת בר אילן ופועל בבית הספר לחינוך, בחוג להכשרת מורים, באוניברסיטת בר אילן בהובלתה של דר' מאירה אייזנהמר. מאז הקמת מרכז הסימולציה בבר אילן, התקיימו בו סדנאות לכ-10,000 אנשי חינוך מכל הארץ.


מחקרים ראשונים ומשובי משתתפים מציינים את ערכה הרב של הסימולציה לקידום מיומנויות התקשורת של סטודנטים, מתמחים, מורים חדשים וותיקים, חונכים, מנהלים ומפקחים, בהתנהלותם במצבי אמת. כל זאת, תוך קידום המודעות והתפיסה לגבי חשיבות הקשר הבין אישי כבסיס להתמודדות מיטבית עם מצבים מורכבים.


מרכזי הסימולציה בחינוך הפועלים בשנת תשע"ז


על מנת להרחיב את הנגישות של סדנאות הסימולציה ותהליכי הלמידה המתקיימים בסדנאות לכלל עובדי ועובדות ההוראה בארץ, יצא האגף להתמחות וכניסה להוראה במנהל עובדי הוראה, ב'קול קורא' לתקצובם של מרכזי סימולציה, בפריסה ארצית. המרכזים נפתחו במוסדות אקדמיים אשר הראו ניסיון וידע בתחום קיום סדנאות סימולציה.


כל אחד ממרכזי הסימולציה נותן שרות ומקיים סדנאות ללא תשלום לאנשי חינוך משלב הכשרת מורים, התמחות וכניסה להוראה והפיתוח המקצועי, תוך שיתוף פעולה עם מגוון רחב של מוסדות אקדמיים ומרכזי פסג"ה, במסגרת התקציב שהוקצה לכל מרכז. המרכזים משרתים אוכלוסיות דוברות עברית ואוכלוסיות דוברות ערבית.


להלן רשימת מרכזי הסימולציה המתוקצבים לשנת תשע"ז. ליצירת קשר ותיאום סדנה ניתן לפנות ישירות למנהלי/ות המרכזים.

 

 

המוסד האקדמי בו ממוקם מרכז הסימולציה

ייעוד התקצוב לשנת תשע"ז

שם מנהל/ת המרכז

דוא"ל של מנהל/ת המרכז

הל"ב- אוניברסיטת בר אילן

לדוברי עברית

ולדוברי ערבית

ד"ר מאירה אייזנהמר

meira.eizenhamer@biu.ac.il

האקדמית גורדון

לדוברי עברית

ולדוברי ערבית

ד"ר יוסי בר

ybar@gordon.ac.il

מכללת אלקאסאמי

לדוברי ערבית

ד"ר בהאא זועבי

bahazoubi@gmail.com

מכללת דוד ילין

לדוברי ערבית

ד"ר טלי פלד מרכוס

meira.eizenhamer@biu.ac.il

מכללת שאנן

לדוברי עברית

ד"ר מיקל בנד

meira.eizenhamer@biu.ac.il

מכללת סמינר הקיבוצים

לדוברי עברית

ד"ר אורית שלוינסקי

meira.eizenhamer@biu.ac.il

 

את התוכנית הארצית מובילה ומנהלת גב' גלי נהרי ממכון מופ"ת, וניתן לפנות אליה בכל שאלה למייל: galin@macam.ac.il


בקרוב יוקם גם מרכז מחקר ופיתוח למרכזי סימולציה לחינוך בישראל. המו"פ יאגם בחובו את כל תהליכי ההדרכה וההשתלמויות למנחים ולשחקנים של המרכזים השונים, ייבנה את הסטנדרטים הראויים למרכזי סימולציה בישראל, ילווה במחקר ויתווה חידושים בעבודת המרכזים. כמו כן, יהווה כתובת מקצועית לכל נושא הסימולציה בחינוך.

 

בהזדמנות זו, תודה לדר' מאירה אייזנהמר, מנהלת מרכז הסימולציה לחינוך באוניברסיטת בר אילן, על  שהייתה החלוצה בחזון הקמת מרכז סימולציה בחינוך בישראל, ויחד הובלנו את מרכז הסימולציה הראשון לאנשי חינוך והוראה.


כמו כן, תודה לגב' אריאלה מרידך, מרכזת תקציב ומינהל באגף, על חלקה בכל מהלך ההבנייה והתקצוב של מרכזי הסימולציה לחינוך בארץ.


סרטוני הדרכה


לנוחיותכם קישור לקטלוג סרטוני ההדרכה שפותחו עד כה במרכז הל"ב- המרכז לסימולציה בחינוך באוניברסיטת בר אילן. בקטלוג תמצאו קישורים ישירים לסרטונים, שיוכלו לסייע לכם רבות בהקשרים שונים בעבודתכם. בהמשך השנה יפיקו גם מרכזי הסימולציה החדשים סרטוני הדרכה נוספים, בעברית ובערבית, לקידום ההוראה והלמידה בישראל.


סקירת ספרות בנושא מרכזי סימולציה להכשרת מורים במערכות חינוך שבוצעה על ידי מכון מופ"ת
http://meyda.education.gov.il/files/staj/MerkazeySimulazya.pdf


 

 

ביקור שר החינוך במרכז לסימולציה- יש לפתוח בדפדפן chrome

 

משובי משתלמים

קטלוג תרחישים

דגם פעולה סדנאות סימולציה

מרכזי סימולציה להכשרת מורים במערכות חינוך: ניתוח ממצאי חיפוש במאגרי מידע בינלאומיים. יום עיון משרד החינוך ואוניברסיטת בר-אילן. פברואר 2013

 סרטוני הדרכה

קטלוג סרטוני הדרכה

מאמר על סימולציות להכשרת מורים לפיתוח שיקולי דעת וקוד התנהגות אתית

 

 
 
 
    תאריך עדכון אחרון:  12/09/2019