education - חינוך התמחות וכניסה להוראה מינהל עו''ה הכשרת עו''ה פיתוח מקצועי לעו''ה כוח אדם בהוראה הערכת עו''ה
   

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
 
סרטוני הדרכה למנהלים, סגני מנהלים ומפקחים
 

שיחת משוב - בין מנהלת בית ספר למורה

 תהליך המשוב הוא תהליך חשוב מאין כמותו. יחד עם זאת פעמים רבות שיחת המשוב אינה קלה, הן למקבל המשוב, והן לנותן המשוב. לפניך שני סרטונים המדגימים מתן משוב לאותה המורה בדרכים שונות.

 
 

 מתן- משוב. סרטון הדרכה לנותני משוב. ללא כתוביות

 

ניהול שיחה בין מנהלת לבין מתמחה שנדרשת לשנת התמחות נוספת

במסגרת תפקידם מנהלי בתי הספר נאלצים להתמודד עם קונפליקטים רבים, ולקיים לא פעם שיחות קשות. שיחות אלה עשויות לעורר מתח, תחושת אי- שקט ואף לגרום למנהלים לקבל החלטות בעיתיות, אך ורק כדי להימנע מניהול שיחה קשה וטעונה. אחת השיחות הקשות ביותר היא שיחה בה על המנהל/ת להודיע למתמחה, שעליו/יה לחזור על שנת ההתמחות, או אפילו שנכשל/ה בהתמחות. לפניך, שני סרטונים, שמציגים שתי דרכים שונות לניהול שיחה קשה וטעונה עם עובד.

 
 

ניהול שיחה בין מנהלת ומתמחה שנדרשת לשנת התמחות נוספת. ללא כתוביות

 

קליטה מיטבית למתמחים

 הסרטון מדגים שיחה בין מדריכה לבין מנהלת בית ספר וחונכת לגבי הדרכים לקליטה מיטבית של מתמחים בבית הספר. מטרת הסרטון להביא למודעות את נושאי הקליטה הראויה של מתמחים. הסרטון עוסק בנושאים הבאים:

• מה הם תנאים מאפשרי הצלחה למתמחה בקליטתו בהוראה?

• כיצד יכול לבוא לידי ביטוי הפער בין מוטיבציה לבין ביצוע?

• כיצד מבצעים הכרות בין המתמחה לבין צוות בית הספר תוך השתלבותו בתרבות הבית ספרית?

• חשיבות הקשר הרציף של המתמחה עם המנהל ועם החונך, בתחומי הערכה שונים, הכוללים: שיחות חונכות, צפייה בשיעורים, משוב אמצע השנה, ותהליך מעמיק של הערכה המסכמת.

• תנאים מאפשרי הצלחה - שיבוץ הולם, הפחתת עומס למתמחה ולמורה החדש, וההוראה בהתאם להכשרתו של המתמחה כגורמים משמעותיים בקליטה מיטבית, ובהצלחתו של איש החינוך באתגרים הצפויים לו.

 

 
 

קליטת מורה חדשה בחדר מורים

תקציר: תקציר: כניסה לחברה חדשה, ובוודאי לכניסה למקום עבודה חדש יכולה לעורר חששות וקשיים. האופן בו הנהלת בית הספר וצוות המורים מתייחסים למורה החדש, הוא בעל השפעה רבה על טיב קליטתו של המורה, והצלחתו בתפקיד.

לפנייך שני סרטונים המציגים שתי דרכים שונות לקליטת מורה חדש בצוות.

 
 

שיחה בין מנהלת בית ספר למורה על רקע אי קבלת דרגה

במסגרת תפקידם מנהלי בית הספר נאלצים להתמודד עם קונפליקטים רבים, ולקיים לא פעם שיחות קשות וטעונות. חלק מהקונפליקטים איתם נאלץ המנהל להתמודד נובע מכך שבידיו אוטונומיה רבה, אך לא מוחלטת
כאשר על המנהל להתמודד בבית ספרו, עם החלטות שאינן תלויות בו, אלא בדרגים גבוהים יותר הקושי של המנהל לגבות ולהסביר את ההחלטה גובר. הדבר עשוי לעורר מתחים ותסכולים שונים, ואף לגרום לפגיעה באקלים הבית ספרי
לפניך שני סרטונים, שמציגים כיצד מנהלת בית ספר מקיימת שיחה עם מורה כועסת ומאוכזבת בגין אי קבלת דרגה. בכל סרטון דרך פעולה שונה ותוצאה שונה

 

 
 
 
 

מתן משוב למורת מורים

תהליך הערכה הינו אמצעי אפקטיבי לעיצוב ולשינוי התנהלותו המקצועית של הזולת. ישנן דרכים רבות ושונות לנהל שיחות הערכה. שיחות אלא יכולות להיות רבות עוצמה או מרפות ידיים.
לפניך שני סרטונים המדגימים תהליך הערכה בדרכים שונות

 
 

מתן משוב למורת מורים. ללא כתוביות

 

שיחה בין מפקחת וגננת מלווה תומכת הערכה בנושא מתן קביעות

תקציר: תהליך הערכה, ובעקבותיו קבלת ההחלטה בנוגע למתן קביעות, הינם תהליכים מורכבים המצריכים משאבים רבים. מתוך הבנת מורכבות זו הוגדרו בעלי תפקידים תומכי הערכה, יחד עם זאת לא תמיד כל המעריכים תמימי דעים אודות מתן קביעות/ 
לפנייך שני סרטונים בהם מפקחת וגננת מלווה תומכת הערכה, שאינן מסכימות באשר למתן הקביעות לגננת מתחילה. 
בכל סרטון מוצגת דרך שונה לניהול שיח, וכל דרך מובילה לתוצאה שונה 

 
 

שיחה בין מפקחת וגננת מלווה תומכת הערכה בנושא מתן קביעות ללא כתוביות

 

שיחה אישית עם הורים על רקע קשיים של בנם

 

שיחה עם הורים על קשיים של ילד, היא שיחה רווית מתחים ורגישויות, שעשויה להוביל להתנגדות רבה מצד ההורים, ולחוסר שיתוף פעולה בין צוות ההוראה להורי התלמיד. על מנת לסייע לכם בניהול שיחות טעונות אלה באופן מיטבי, ובהשגת שיתוף פעולה של ההורים, לטובתו של התלמיד, יצרנו עבורכם שני סרטונים המציגים שיחה של יועצת ומחנכת עם הורים , על רקע קשיים של בנם.
בכל אחד מהסרטונים דרך פעולה שונה ותוצאה שונה.

 

 
 
 
 

להזמנת סרטונים במסגרת תוכנית סמ"ל עבור אנשי חינוך והוראה בכל הדרגים והתפקידים, יש להפנות לד"ר שרה זילברשטרום, מנהלת אגף התמחות וכניסה להוראה, ואשת הקשר בין תוכנית סמ"ל לבין הל"ב, בכתובת:  sarasi@education.gov.il

 
 
    תאריך עדכון אחרון:  07/09/2019