education - חינוך מינהלת הטיולים
 
 
 
 
 
 
 
 
מצוק מגדים - מערת ספונים
אזור הכרמל המערבי, מפה 4 - הכרמל.
 

דרגת קושי: מטיבי לכת.
הגבלת גיל: מכיתה ו' ומעלה

אורך המסלול: כ - 4.5 ק"מ.
סימון: אדום 4174, כחול 4175.

תאור כללי:

  . המסלול מתחיל מכביש מס' 4 בין מגדים להחותרים – ק"מ 194 נ.צ. 2383-1472 . תחילתו, מסלול אדום, הליכה מזרחה במישור כדרך עפר רחבה, עד הגיעו לגדר, בה  יש שער למעבר. מספר מטרים אחריה, מפגש עם המסלול הכחול בו פונים דרומה, תוך ירידה תלולה לאפיק הנחל . המסלול עולה במתינות ובהתמדה על השלוחה שלמרגלות המצוק. הדרך כולה טרשית וזרועת אבנים ומדרגות המאיטים את ההליכה. לאחר כחצי ק"מ הליכה בכחול, הדרך חולפת על פני גתות ובית בד, בהמשך, ככל שפונים מזרחה, העלייה הופכת לתלולה מאוד , אך עם מדרגות ומעלות ברמה בינונית עד קשה. הפיצוי הוא במבט בנוף מערבה הנפתח בצורה יפה והמפגש עם עצי חרוב ענפים במהלכה, היוצרים מקומות מנוחה ותצפית.
המסלול מטפס על המצוק ומגיע בחלקו העליון לרמה על גביה ממשיך כלפי צפון על שפת המצוק, עם תצפית מרהיבה מערבה על צפון מישור החוף. המסלול מתעקל מזרחה, עובר בתוך צמחית חורש נמוך ומתחיל בירידה, חוצה את נחל מתלה ברמת קושי עד בינונית ומטפס, באופן תלול יחסית על שלוחה.בהמשך המסלול נמצא במגמת טיפוס, במסלול צר ומלא במכשולי סלע ומדרגות ללא אמצעי עזר. המסלול יורד בתלילות רבה וקשה לנחל ספונים , מפגש עם מסלול אדום , בו פונים שמאלה- מערבה. לאחר מרחק קצר, מפגש עם מסלול שקוף (צד שמאל) המוביל למערת ספונים.  מערה פרהיסטורית ובה נטיפים וזקיפים ( קשה להבחין במערה מהמסלול, אך הקרקע האפורה שניסחפה ממנה והבולדרים שבפתחה, מצביעים על מיקומה). לפני המערה סלע שבו מאובנים מעצמות בעלי חיים שניצודו ע"י האדם הקדמון. אפשר להבחין בהבדלי כיסוי הצומח במדרון הצפוני, לעומת המדרון הדרומי. המסלול מעתה בירידה מתונה יחסית , אך זרועות אבנים ומדרגות סלע המקשים לעיתים על הליכה רצופה. הקטע האחרון של המסלול עם צמחייה ים תיכונית צפופה . מפיתחת הנחל מהמחצבה עד לכביש מס' 4 הדרך הופכת למישורית ורחבה.
במרבית הזמן , בערוצים, בטיפוס ובירידה, ההליכה היא בטור ויוצרת צוארי בקבוק רבים.
המסלול בחלקו העליון חשוף ברובו.

סיכום - דגשים והמלצות:

מסלול בדרגת קושי בינונית עד קשה, המשלב נוף הררי האופיני לכרמל, עם מצוקים מרהיבים. מפיסגת המצוקים תצפית יפיפיה על רצועת החוף. בהמשך, מערה פרהיסטורית וירידה לאורך אפיק נחל יפה. המסלול מומלץ להליכה משני הכיוונים.

נוף, טבע ונקודות חן:

מצוקים ותצפיות מרהיבות ומערה פרהיסטורית.

עונות מומלצות לטיול:

סתיו, חורף, אביב.

המלצות למקומות הורדה ואיסוף מטיילים:

הורדה ואיסוף בכביש מס' 4 בין מגדים להחותרים ליד ק"מ 194 נ.צ. 2383-1472. יש להקפיד שהאוטובוס יעמוד כשפניו לכיון צפון ודלתותיו לכיון מזרח. בתחנת האוטובוס שבמקום . תשומת לב לשטח ההורדה המצומצם מאוד.  וזאת על מנת שהילדים לא יאלצו לחצות את הכביש. המסלול מעגלי.

משך הליכה, המלצה לעיתוי אחרון לכניסה:

כ - 5 שעות. עיתוי אחרון לכניסה כ - 6 שעות לפני חשיכה.

מקומות מתאימים להפסקה חניה/חניון:

בפיסגת מצוק מגדים ובמערת ספונים.

שלוט והכוונה במסלול:

מתחיל באדום (4174) מתפצל דרומה לכחול (4175), מתחבר לאדום (4174) וממשיך באדום חזרה לנקודת המוצא. ממערת ספונים האדום ממשיך לחי בר - צפונה.

מפגעים בטיחותיים לאורך המסלול:

מדרגות סלע בעליה על מצוק מגדים. יש להזהר במהלך העליה ובהליכה על גב המצוק. יש למקם מבוגרים לסייע בעלייה על המצוק בנקודות בעייתיות במיוחד.

קליטה - קשר:

תקין.

דרכי פינוי ( רכוב, רגלי ):

מרוב המסלול פינוי רגלי לכביש 4. קיימת דרך עפר המתאימה לרכב 4x4 המגיעה מבית אורן עד למצוק מגדים.

נקודות מילוי מים:

אין. יש לבוא מצוידים במים.

ציוד מיוחד:

פנסים למערה.

 

 
 

 
 
 

 
 

 
 
 
    תאריך עדכון אחרון:  23/09/2015    

עדכוני rss