הוועד הלאומי הישראלי לאונסקו education - חינוך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 יום המורה העולמי 2002
5 באוקטובר ‏2002
 

 

 

 

אם אינך מורה, עצור היום לכמה רגעים וחשוב מדוע לא בחרת במקצוע זה. מה צריך לקרות במדינה שלך כדי למשוך ולהכשיר אנשים כמוך למחויבות מעין זו? כיצד אדם כמוך יגיב בצורה הטובה ביותר לצורכי הלמידה של ילדים, במיוחד לצרכים של מי שמתמודד עם אפליה - כגון בנות? ולעומת זאת, אם אתה כבר שייך למקצוע ההוראה, הייה סמוך ובטוח שהאו"ם וכל שותפיו תומכים בזכויותיך ומגנים עליהן, ומבינים היטב את מלוא כובד משקלה של האחריות המוטלת על כתפיך.

 

התסכולים הבסיסיים המעוררים מתיחויות וסכסוכים ברחבי העולם מבליטים את הצורך בחברה משכילה יותר וסובלנית יותר. למורים תפקיד מרכזי בכל תהליך השואף להעלות את רמת החינוך, לקדם דו-קיום בשלום ולמגר אפליה. המורים עובדים עם ילדים ועם צעירים שיצטרכו לתרום - עתה ובעתיד לבוא, כאשר יהיו מבוגרים - ליצירת חברה סובלנית יותר. ואולם בשעה שהמורים נדרשים לספק חינוך זה בכמויות, מבהיל לחשוב עד כמה גדול המחסור במורים בכמה מדינות. כמנהיגי גופי האו"ם, אנו קוראים לממשלות ולחברה כולה לתת את הדעת על דילמה זו ולנקוט צעדים מתאימים. אין להמעיט בחשיבותו של התפקיד המכריע שממלאים המורים באשר הם, ואין להתייחס אליו כאל מובן מאליו.

 

היום אנו חולקים כבוד לאלה שבחרו להקדיש את עצמם לקריירה של הוראה, מתוך ידיעה שלא כל אחד יכול ללמד ביעילות בין אם בהקשר פורמלי ובין אם בהקשר בלתי-פורמלי ושלא משנה עד כמה כלי העזר במקצוע הפכו מתוחכמים, עדיין אין ביכולתם להחליף את המגע האנושי, את ההבנה ואת שיקול הדעת של המורה המקצועי והמיומן. אנו דוחקים בממשלות להבטיח שהמורים יזכו לתנאים פיזיים, מוסריים וכספיים נאותים, כפי שמפורט בשתי ההמלצות הבין-לאומיות בנוגע למעמד המורים.

 

לא פחות חיוני שהמורים ואיגודי המורים, כמו גם גורמים אחרים שיש להם אינטרס נרחב בחינוך כגון תלמידים והורים, יוכלו להשמיע את דברם בעת קבלת החלטות על רפורמות וחידושים בחינוך, בתהליך מורחב של דו-שיח חברתי עם רשויות החינוך בכל הרמות. 

 

במושב האו"ם המיוחד בנושא ילדים, אשר התקיים בניו יורק במאי 2002, אמרה נציגה צעירה: "אנו זקוקים למורים טובים שיכולים לגרום לנו לשאול את עצמנו מה אנו יודעים על העולם, ואשר יוצרים קהילות בבתי הספר שלנו. מורים טובים זה מה שאנחנו צריכים" (ניקי סנצ'ז-הוד, בת 15, קנדה).

 

ביום המורה העולמי 2002, אנו מריעים למורי העולם.

 

קויצ'ירו מאטסואורה                                 חואן סומביה

מנכ"ל אונסקו                                          מנכ"ל ארגון העבודה העולמי

 

מארק מאלוך בראון                                  קרול בלאמי

מנהל     UNDP                                      מנהלת  בפועל יוניצ"ף

 
 
    תאריך עדכון אחרון:  16/08/2015    

עדכוני rss