הוועד הלאומי הישראלי לאונסקו education - חינוך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 יום הספר וזכויות-היוצרים הבינלאומי 2003
23.4.2003
 

עתידם של הספרים ושל זכויות-היוצרים היא שאלה המעסיקה את כולנו. אין זה דבר שאפשר להניחו למומחים, למקבלי-החלטות במישור הפוליטי והכלכלי או לסופרים, למו"לים ולמחנכים. השאלה נוגעת לכל אלה החולמים על עולם שהידע משותף בו לכל ואשר ערכי הסובלנות, הסולידריות והדיאלוג יכולים לשגשג בו. 

בתקופה של התפוצצות מידע ברשתות הטלוויזיה והתקשורת אלקטרונית, ספרים הם אמצעי מועיל באופן יוצא מהכלל להבעה של זהות תרבותית. הפצת הספרים חיונית  לקידום המגוון התרבותי. ואל נשכח את התפקיד המרכזי, שהמתרגמים ממלאים – בלעדיהם לא יתקיים הדיאלוג הבין-תרבותי שמתחולל בספרים. 

ספרים הם אמצעי רב-עוצמה לביטוי ממוקד ונוקב ובכוחם להיעשות גורם חשוב לרווחה חומרית. עלינו לפעול אפוא בלא ליאות כדי להבטיח את הצלחת התעשייה, שקיומם תלוי בה. 

הספרים – בכל צורה שתהיה להם, מהמסורתית ביותר ועד לחדשנית ביותר – מהווים כיום, יותר מאשר אי-פעם, כלי שאין לו תחליף במסירת מידע, במחשבה ביקורתית ובחינוך. 

לפיכך, הספרים הם מסָד לבניין מפואר, שדורש חיזוק מתמיד – מבנה שנוצר בידי הדמוקרטיה, זכויות-האדם וחירויות-היסוד. צדדים מהותיים בבניין זה הם הגנת זכויותיהם של המחברים ונגישות של הציבור ליצירותיהם. 

אנשים רבים בכל אזור ובכל תחומי החיים נעשים מודעים יותר ויותר לסוגיות העיקריות הכרוכות בעניין, ועובדה זו מקנה לי סיפוק רב. 

ספרים וזכויות-היוצרים הם כוחות מובילים ביצירתיות של כל עם והם ממלאים תפקיד עיקרי במאבק על השלום. אני מקווה אפוא שיום זה יצויין בהרבה יוזמות מוצלחות ברחבי תבל.

  

 

קיוצ'ורו מאצ'ורה

מנכ"ל אונסקו

 

 
 
    תאריך עדכון אחרון:  16/08/2015    

עדכוני rss