education - חינוך האחר הוא אני
 
 
 
 
 
 
 
 
משרד החינוך משיק את התוכנית "האחר הוא אני"
נשיא המדינה, ראש הממשלה ושר החינוך חתמו על אמנה לקידום חברת מופת בישראל
 

ברצלונה בישראל


שר החינוך שי פירון ציין כי "בארסה מייצגת מצוינות. אבל לא פחות מכך מייצגת הקבוצה את היכולת של השונים לחיות ולהצליח ביחד. מדינת ישראל נועדה להיות חברת מופת. לא נוכל להסכים עם גילויים של פירוד, הפרדה, גזענות או שנאת האחר. אנו מקווים שבשנה הקרובה יחתמו על האמנה כשני מיליון תלמידים, שיתחייבו לקירוב לבבות בין דתיים לחילוניים, בין יהודים לערבים, בקבלת תלמידים עם צרכים מיוחדים ללב החברה, בשילובם של עולים חדשים, ועוד. זה החזון, זו המשימה".

משרד החינוך מזמין את תלמידי ישראל לחתום על האמנה

 

 

כוכבי ברצלונה התארחו בשעות הצהריים בבית הנשיא, שמעון פרס בביקור שכלל גם את ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החינוך שי פירון. במהלך הביקור השיק משרד החינוך את המהלך הערכי – חברתי "האחר הוא אני", שבמסגרתו מערכת החינוך תקיים בשנים הקרובות פעילויות חינוכיות רבות בנושא, ויוטמעו ערכי הסובלנות, ההכלה והכרת האחר בכל המסגרות החינוכיות של משרד החינוך.
במהלך הביקור, נשיא המדינה שמעון פרס, רוה"מ בנימין נתניהו ושר החינוך שי פירון יחד עם נציגי ציבור ונציגות מועצת התלמידים חתמו על אמנה לקידום חברת מופת בישראל. "מטרת האמנה לשמש אבן יסוד לקידום הערכים המובילים לאורם נרצה לחיות כחברה וכפרטים, לבטא את רוחו של האדם באשר הוא אדם. להוות בסיס להידברות, סובלנות, הבנה ושיתוף בין כלל מרכיבי החברה. לנסח עקרונות, כללים, ערוצי פעולה ותקשורת שהם בבחינת המצע עליו יושתתו חיי קהילת החינוך בין כתלי מוסדות החינוך ומחוצה להם".

בנוסף, משרד החינוך מזמין את תלמידי ישראל להיכנס לאתר המשרד, לחתום על האמנה ולהביע הזדהות עם עקרונותיה.


עיקרי האמנה

  1. לגלות אחריות אישית וחברתית בשמירה על זכויותיהם של בני האדם וחירותם.
  2. לקדם ערכים של צדק חברתי, ערבות הדדית, סולידאריות ודאגה לכל אדם באשר הוא נברא בצלם אלוקים.
  3. להכיר בזכותו של כל אדם לחיות את חייו על פי ערכיו ותפיסת עולמו, באופן אוטונומי ועצמאי, כל עוד אינו פוגע בזכויותיו של האחר.
  4. לגלות סובלנות, אנושיות, אכפתיות, הבנה, ורגישות, לצרכיו של האחר. להיות מודעים לעובדה שבמצבים מסוימים כל אחד מאתנו הוא ה"אחר".

 

  • יש לציין כי משרד החינוך יוביל את התוכנית הערכית בשותפות הרשויות המקומיות, נציגי החינוך הבלתי פורמאלי, נציגי הורים, תלמידים ומשרדי ממשלה חברתיים נוספים. במשרד החינוך מאמינים כי בתי הספר הינם בבואה של החברה הכללית. השונות הבין אישית בין התלמידים מזמנת אתגר תרבותי וחברתי והזדמנות ללמוד להכיל את השונה ואת האחר.
  • משרד החינוך הזמין למשחק נגד ברצלונה כ- 10 אלף בני נוער, בהם: תלמידים החברים בתנועות נוער, תלמידים הפעילים בקבוצות מנהיגות שונות, תלמידים הפעילים בארגונים חברתיים או בעמותות שונות ותלמידי חינוך מיוחד. קבוצת התלמידים כוללת את כל המגזרים וכן את כל המחוזות בארץ. כמו כן, במתחם האצטדיון יהיו ביתנים ויתקיימו סדנאות בנושא "האחר הוא אני", בביתנים אלו בני הנוער יוכלו לדמות את עולמם של הנכים ובעלי הצרכים המיוחדים.

 

עקרונות התוכנית "האחר הוא אני":

  • לקראת חברת מופת - מהלך זה מציב בקדמת הבמה ערכים אוניברסאליים, של כבוד אדם, שוויון, צדק, סובלנות, הכלה וחמלה, דמוקרטיה, זהות ושייכות.
  • קבלת השונה והאחר - הבנה ששונות מצויה בכל אחד, הכרת הערך שבשונות לחשיבה, ללמידה, לקיומה של חברה.
  • שיח דמוקרטי - אמונה בכושרו של החינוך לעצב לחיוב את דמותם של היחידים ושל החברה. אמונה שמערכת החינוך מסוגלת להוביל שיח דמוקרטי ערכי, המכבד את האחר ודואג לחלשים בחברה.
  • הוקעת הגזענות - הוקעת תופעת הגזענות ומיגורה בחברה הישראלית.

 

צילום: לע"מ

צילום: לע"מ

 

 כולנו חותמים - למען חברה טובה יותר - Ynet

 
 
 
    תאריך עדכון אחרון:  03/06/2015  

עדכוני rss