education - חינוך מעמד האישה
 
 
 
 
 
 
 
 
נשים מעוררות השראה בישראל
 

אסתר עילם - דמות מרכזית בפמיניזם הישראלי מראשית דרכו.
פעילותה ההתנדבותית של עילם וכתיבתה בנושאים הקשורים בפמיניזם הובילה אותה לזכות בפרסים ואותות, ביניהם תואר דוקטור של כבוד מטעם האוניברסיטה העברית.
עילם היא יוזמת ומקימה התנועה הפמיניסטית בתל אביב (1971), ואחת ממחוללות מרכז הסיוע לנפגעות תקיפה מינית בתל אביב. בעבר כיהנה כיושבת ראש של "התנועה הפמיניסטית בישראל" וכיום פעילה במגוון תחומים בפמיניזם הישראלי, בין השאר בתנועת אחותי - למען נשים בישראל.


ויקי שירן - קרימינולוגית וסוציולוגית ישראלית ופמיניסטית מזרחית.
נולדה בקהיר ועלתה לישראל בגיל ארבע. היא התפרסמה במאבקיה הציבוריים והאקדמיים לטובת ציבור המזרחים ולטובת דו-שיח עם הפלסטינים. היא השתתפה ופעלה בהפגנות הפנתרים השחורים, הייתה דוברת של תמ"י (תנועת מסורת ישראל), מפלגה שפנתה לקהל מזרחי מסורתי-דתי בראשות אהרון אבוחצירא, ובהמשך נמנתה עם מייסדי הקשת הדמוקרטית המזרחית ותנועת "אחותי" למען קידום נשים מזרחיות.


שושנה ארבלי-אלמוזלינו - אשת ציבור ישראלית שכיהנה כחברת הכנסת מטעם סיעת המערך מהכנסת השישית ועד לכנסת השתיים עשרה.
הייתה  סגנית יושב ראש הכנסת, סגנית שר הבריאות בממשלת ישראל ה-21 ושרת הבריאות בממשלה ה-22, והאישה השנייה שכיהנה בממשלת ישראל בתפקיד שרה שאינו שר ללא תיק, (אחרי גולדה מאיר). חברת מזכירות מועצת הפועלות ואחר כך נעמת. לפני עלייתה ארצה הייתה חברת המחתרת הציונית בעיראק.


מרים בן פורת - האישה הראשונה בישראל שנתמנתה לשופטת בבית המשפט העליון ולמבקרת המדינה
ב-26 ליולי 2012 נפטרה שופטת ביה"ש העליון בדימוס ומבקרת המדינה מרים בן פורת בגיל 94. מרים בן פורת נולדה ב-26 באפריל 1918 בויטבסק, שברוסיה, וגדלה בקובנה שבליטא. בשנת 1936 עלתה לישראל, ובשנת 1945 סיימה את לימודי המשפטים והוסמכה כעורכת דין. בשנת 1958 התמנתה כשופטת בבית המשפט המחוזי בירושלים וב-1975 מונתה כנשיאת בית המשפט המחוזי בירושלים.


תרומתן של נשים במאבק בדרך למדינה - שרה אהרונסון
בהיסטוריה המתחדש של עם ישראל בארצו, לקחו נשים חלק בהקמת היישוב היהודי בבניינו ובהגנתו ובמאמץ הלאומי הכולל להקמת המדינה. שרה אהרונסון, אישה צעירה ואמיצה, הינה דוגמה לנשים שנאבקו למען המדינה. היא הייתה מראשי ניל"י, המחתרת העברית הראשונה, ופעלה למען הבריטים וכנגד הטורקים ששלטו בארץ ישראל בתקופת מלחמת העולם הראשונה, במטרה לקדם את הקמתה של ריבונות יהודית עצמאית בארץ ישראל.
הפעילות מתמקדת בדמותה של שרה אהרונסון ובוחנת את הערכים שהנחו אותה ואת מידת הרלוונטיות של ערכים אלה לתקופתנו.
(הפעילות לקוחה מתוך אתר מינהל חברה ונוער)


חנה סנש  - גיבורה עד המוות
חנה סנש נולדה בי"א בתמוז תרפ"א, 17.7.1921 בבדפסט, הונגריה. היא עלתה לארץ ב-1939, הייתה ממקימי קיבוץ שדות ים ובשנת 1943 הצטרפה לקבוצת צנחנים שמשימתם הייתה לצנוח על אדמת אירופה במטרה לפעול למען הצלת יהודים. ביוני 1944 הגיעה להונגריה ונתפסה מיד. היא נלקחה לבית סוהר בבודפשט והואשמה בריגול וכאזרחית הונגרית גם בבגידה. היא הוצאה להורג, לאחר עינויים קשים, בנובמבר 1944. בכ"ז באדר תש"י 16.3.1950 שש שנים לאחר מותה, הובאה למנוחת עולמים בבית הקברות הצבאי שעל הר הרצל בירושלים. 50 שנה לאחר משימת הצניחה, ביטל בית הדין הצבאי בהונגריה את גזר הדין וזיכה את חנה סנש מאשמת בגידה וריגול.
הפעילות מתמקדת בדמותה של חנה סנש ובערכים שהניעו אותה כפי שהם משתקפים מקורות חייה ומהשירים שכתבה.
(הפעילות לקוחה מתוך אתר מינהל חברה ונוער)


נשים לוחמות בשואה
בתקופת השואה נקלעו היהודים למצבים לא אנושיים, ומתוך כך נחשפו יכולותיהן הבלתי שגרתיות של הנשים היהודיות, שרבות מהן אף שילמו בחייהן על התגייסותן ללא תנאי. כמעט בכל ארצות הכיבוש פעלו נשים כקשריות של תנועות הנוער והמחתרת, כלוחמות במחתרת היהודית, לקחו חלק בפעולות ההצלה של תנועות הנוער ועוד.
הפעילות מפגישה את המשתתפים עם פועלן וחלקן בלחימה של כמה מהנשים שחיו בתקופת השואה, לדון בערכים שהנחו אותן, ובמידת הרלוונטיות של ערכים אלו לימינו.
(הפעילות לקוחה מתוך אתר מינהל חברה ונוער)

 
 
 
    תאריך עדכון אחרון:  07/04/2017    

עדכוני rss