education - חינוך פרסי ישראל

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
 
אלוף במיל' דורון אלמוג – מפעל חיים – תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה
נימוקי שופטים
 

האלוף במיל' דורון אלמוג נולד ב-1951, ובתום לימודיו בפנימייה הצבאית התנדב לצנחנים. מכאן והלאה פצח בקריירה צבאית מפוארת, ששיאה במינויו לאלוף פיקוד הדרום בשנת 2000. אלמוג הוא בעל תואר בוגר במנהל עסקים מאוניברסיטת תל אביב, תואר מוסמך ביחסים בין-לאומיים מאוניברסיטת חיפה, חוקר בכיר באוניברסיטת הווארד וב-Washington Institute, ומפרסם ספרים ומחקרים בתחומי ביטחון ואסטרטגיה. דורון נשוי לדידי, אב לניצן – דוקטור בחינוך מיוחד, ואב שכול לערן ז"ל, שנולד עם אוטיזם ופיגור קשה.


בשנת 2004 החליט דורון אלמוג להיפרד מקריירה צבאית ארוכת שנים ומפוארת כדי לחולל שינוי משמעותי בתחום אחר – טיפול באוכלוסיית בעלי הצרכים המיוחדים. כך הגה, יזם והקים כפר שיקומי מיוחד בנגב, "עלה נגב", שיהווה בית לאוכלוסייה זו. בשנת 2006 נכנסו הדיירים הראשונים לכפר, ובהם ערן אלמוג, בנו של דורון, שנפטר כעבור מספר חודשים ממחלה קשה.


היוזמה להקמת כפר ייחודי לבוגרים פגועי מוחין נרקמה בראשו של אלמוג מתוך הבנה שאחרי גיל 21 לא תימצא מסגרת הולמת לבנו ערן ולבוגרים דוגמתו. המסגרות הקיימות הציעו מקומות מוזנחים ולא מושקעים. דורון ראה בהקמת כפר כזה עמידה במבחן עליון של החברה: עשייה למען אלו שקולם אינו נשמע, אלו שאינם יכולים להיאבק על זכויותיהם. היעד היה הקמה, אכלוס והפעלה של "עלה נגב", ואת זאת עשה בשיתוף ראשי עמותת "עלה", הפועלת מ-1982 כבית חם ומקדם לילדים עם פגיעות פסיכו-מוטוריות קשות.


הקמת הכפר פרצה דרך המאפשרת לאוכלוסייה פגועת מוחין להתקיים בכבוד, תוך הקפדה על רמת החיים של השוהים בכפר. הקמת המרכז דווקא בנגב נבעה מתפיסה ציונית עמוקה הרואה ביישוב הנגב ערך מן המעלה הראשונה, תוך מתן דגש על האחריות לאחר ועל שיתוף הקהילה והסביבה.


דורון אלמוג היה ער לכך שהחברה במדינת ישראל מכירה זה שנים באנשים בעלי ליקויים פיזיים, אך עם זה חשה אי-נוחות ואף ניכור בסביבתם של בעלי לקויות נפשיות ונוירולוגיות. הוא זיהה את הצורך לבצע שינוי תפיסה ביחס לאוכלוסייה זו ולהעניק לה את האפשרות לחיות חיים משמעותיים וראויים. 


כיום הכפר מהווה מוקד התעניינות למומחים מכל העולם, הנוהרים אליו ללמוד את המודל המופעל בו על מנת ליישמו במחוזותיהם. בכפר 121 צעירים בעלי נכות פיזית ושכלית קשה המתגוררים בשכונות מגורים מטופחות במסגרת מודל משפחתי. מצד אחד הם מנהלים חיים מלאים, עצמאיים ופרודוקטיביים, ומצד שני הם זוכים במקום לטיפול, ליווי ופיקוח צמוד של צוות רב-מקצועי מסור ואוהב. ב"עלה נגב – נחלת ערן" פועלות מסגרות שונות: מעון לבעלי פיגור שכלי, בית חולים סיעודי-מורכב, מרכז פרא-רפואי המספק שירותים בתחומי התפתחות הילד ושיקום יום, בריכה הידרותרפית, בית ספר לחינוך מיוחד, מרכז תעסוקה וגני ילדים. ייחודו של הכפר הוא בהתאמתו המוחלטת לצורכי הדיירים אחד לאחד, החל מהריהוט החדשני והאסתטי והאבזור והמכשור הייעודיים, דרך תכניות אישיות ותרפיות מגוונות, וכלה בטיפוח צוות המעניק לדיירים אין-סוף אהבה וטיפול מסור ללא גבולות.
האלוף במיל' דורון אלמוג פנה במעבר חד משירות בצה"ל לעולם העשייה הטיפולית המיוחד הזה. מעבר זה, שנבע תחילה מעולמו הפרטי והמשפחתי, הוביל למהפכה בתחום הטיפול החברתי באוכלוסייה בעלת הצרכים המיוחדים.


הוועדה ראתה בפועלו של האלוף במיל' דורון אלמוג עשייה בעלת ערך ראשון במעלה המהווה תרומה לאוכלוסיות מיוחדות במדינת ישראל, וכן דוגמה ערכית וציונית לכלל האוכלוסייה. ועל כך מצאה הוועדה את האלוף במיל' דורון אלמוג ראוי לקבל את פרס ישראל על מפעל חיים – תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה.

 

שופטים
השופטת בדימוס שרה פריש, יו"ר
מר יהורם גאון
מר איל גבאי
מר סלמאן עאמר
גב' איריס ראור ברץ

 
 
    תאריך עדכון אחרון:  12/05/2016