education - חינוך פרסי ישראל

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
 
הגב' נורית הירש - זמר עברית ואמנות עממית
מפעל חיים
 

"נולדתי להלחנה. זהו יצר, דחף שבוער בי, להלחין ולהמציא מנגינות".
נורית הירש נולדה בתל אביב בשנת 1942. היא גדלה בבית מוזיקלי, אביה היה כנר וזמר אופרה. בהיותה ילדה נהגה להתאמן במשך שעות רבות בכל יום בנגינה בפסנתר. הצלילים מילאו את נפשה והיו לה לחברים.


בצד המוזיקה הקלסית ששמעה בבית, אהבה ללכת עם סבה לבית הכנסת ולהאזין לשירה וסלסולי החזנות. "יש במנגינות שלי אין-ספור סלסולים סמויים שחדרו אליהם מבלי שהרגשתי". הלחן שכתבה לשיר "עושה שלום במרומיו" לכבוד פסטיבל הזמר החסידי בשנת 1969 הוא אחד הלחנים המושרים ביותר כיום בבתי כנסת רבים ובקהילות יהודיות בארץ ובעולם.


את לימודי התיכון סיימה בתיכון עירוני א' בתל אביב. מגיל צעיר התפרנסה מליווי זמרי אופרה ישראלית ומנגינת פסנתר בסטודיו לבלט. בתחילת שנות השישים התגייסה לצבא ושירתה בלהקת גייסות השריון, בפיקודו של גבי ברלין.


עם שחרורה מהצבא בחרה להתמקד בלימודי נגינה, קומפוזיציה ותזמור באקדמיה למוזיקה ע"ש רובין בירושלים. היא ניגנה מוזיקה קאמרית בכיתתו של עדן פרטוש ולמדה קלרינט מפיו של יעקב ברנע, נגן התזמורת הפילהרמונית.


במהלך שנות השישים, כשתאטרון "החמאם" ביפו היה בשיא פעילותו האמנותית בניהולם של דן בן-אמוץ ואורי זוהר, הייתה פסנתרנית הבית במשך כשבע שנים.
מתוך רצון להתמקצע ולהרחיב את השכלתה המוזיקלית, נרשמה ללימודי מוזיקה באוניברסיטת קליפורניה ואוניברסיטת ניו-יורק, שם למדה הלחנת מוזיקה לסרטים, מוזיקה בת זמננו ומוזיקה אלקטרונית.


בשנת 1965 הלחינה את השיר "פרח הלילך" למילותיו של אורי אסף. היה זה שירה המולחן הראשון שזכה לביצוע מקצועי, ביצועה של שלישיית שריד. השיר זכה לביצועים של זמרים נוספים ובהם אריק איינשטיין ז"ל וחוה אלברשטיין תבדל"א.
מאז הלחינה הירש למעלה מאלף וחמש מאות שירים, ובהם "בשנה הבאה", "בן יפה נולד", "בפרדס ליד השוקת", "הבתים שנגמרו ליד הים", "רק בישראל", "נחמה", "אתה לי ארץ" ועוד.


היא ייצגה את ישראל בפסטיבלים רבים בעולם כמלחינה, מתזמרת ומנצחת. "העיבוד אצלי הוא חלק מהיצירה. כשאני מחברת לחן, אני שומעת אותו כבר עם כל כלי התזמורת".


בשנת 1973 זכה שירה "אי שם" במקום הרביעי בתחרות האירוויזיון בלוקסמבורג בתזמורה ובניצוחה. בשנת 1978 זכה שירה "אבניבי" במקום הראשון בתחרות האירוויזיון בפריז, גם הוא בתזמורה ובניצוחה.


לחניהם של שירים מוכרים רבים מרפרטואר שירי הלהקות הצבאיות לדורותיהן הם פרי עטה של נורית הירש. רבים מלחניה היו לריקודי עם, אותם רוקדים בארץ ובחו"ל.

לאורך שנותיה המקצועיות הלחינה מוזיקת רקע לארבעה-עשר סרטים ישראליים, ובהם "השוטר אזולאי", "לופו מלך הכביש", "כץ וקרסו", "חכם גמליאל", "מאחורי הסורגים", "הבחור של שולי".


בתחום הבמה הלחינה מוזיקה למחזות זמר כמו "אמי הגנרלית" ו"בנים גידלתי ורוממתי". בשנת 1988 כתבה את הלחנים למחזמר "סלאח שבתי", על פי מחזה מאת אפרים קישון, שהועלה בתאטרון "הבימה". השיר "אח יא ראב", בביצועו של השחקן זאב רווח המגלם את דמותו של סלאח, הפך ללהיט גדול.


גם בתחום הטלוויזיה תרמה נורית הירש תרומה מוזיקלית רבה. היא כתבה מוזיקה לתכניות וסדרות החל מימיה הראשונים של הטלוויזיה החינוכית. בתכניות שזכו ללחניה אפשר למנות את "דלת הקסמים", "קרוסלה", "הבית של פיסטוק", "פרפר נחמד" ועוד.


את חותמה המוזיקלי הטביעה נורית הירש גם בשלוש מאות וחמישים שירי הילדים שהלחינה. בין שיריה המוכרים "מקהלה עליזה", "ברבאבא", "המשפחה שלי" ו"פים פם פה". בשנת 1992 הפיקה הירש יחד עם מיכל חזון את קלטת הווידאו "דיג דיג דוג", ובה שירי משחק וריקודים לילדים. דורות רבים של ילדים זוכים לגדול על שירי הקלטת, שהופקו לה עם השנים שלוש קלטות המשך ואף מופע לילדים.


בשנת 2007 פרסמה ספר ילדים חדש, "מקהלה עליזה", ואתו היא מופיעה ברחבי הארץ בפני גני ילדים. בשנת 2008 פרסמה בשיתוף עם משרד החינוך את הספר "שרים מורשת", ועד כה הופיעה עם שיריה בפני יותר מארבע מאות וחמישים בתי ספר יסודיים.


חלק ניכר מזמנה מייחדת הירש למופעים וקונצרטים משיריה בארץ ובעולם. בשנת 2000 התקיים מופע משיריה בהיכל התרבות בתל אביב יחד עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית, בהנחייתה ובניצוחה. בשנת 2004 יצאה לביקור במחנות ההשמדה בקרקוב אשר בפולין ושרה משיריה בפני משלחות של אלף מורים ותלמידים מישראל.


בשנת 2005, במלאת שנה לפטירתה של הפזמונאית והמלחינה נעמי שמר, התבקשה הירש להופיע ולהנחות מופע מיוחד לזכרה.


לא מעט מהופעותיה ברחבי העולם היו בפני הקהילות היהודיות בדרום אמריקה בשנים 2005–2006. בשנת 2011 הופיעה בהתנדבות בפני קהילות יהודיות בארה"ב בהזמנת הארגון היהודי העולמי LIMUD.


לאורך השנים הלחינה נורית הירש את שיריהם של משוררים עבריים רבים, החל מר' יהודה הלוי, רחל המשוררת וזלדה, ועד לאה גולדברג, אלתרמן ושלונסקי. כן שיתפה פעולה עם שורה של פזמונאים ישראלים, בהם אהוד מנור, יורם טהרלב, נעמי שמר, דודו ברק, רחל שפירא, לאה נאור ושמרית אור.


בשנת 2104 הלחינה שיר לפסוקי שירת דבורה. השיר זכה לביצועה של הזמרת אסתר רדא בטקס הדלקת המשואות של יום העצמאות ה-66 למדינת ישראל.
לחניה זכו בפרסים ובמקומות ראשונים בפסטיבלים בין-לאומיים ביפן, צ'ילה, פורטוגל, יוגוסלביה, יוון, מלטה ואירלנד.


נורית הירש זכתה בפרסים רבים, ובהם פרס על מפעל חיים מטעם אקו"ם (2000), פרס על מפעל חיים בזמר העברי בפסטיבל ימי הזמר בחולון (2013), פרס על מפעל חיים מטעם אמ"י (2016), פרס על מפעל חיים בזמר העברי ע"ש אריק איינשטיין מטעם משרד התרבות והספורט (2016) ועוד.


בשנת 2015 זכתה באות יקירת העיר תל אביב.

 
 
    תאריך עדכון אחרון:  12/05/2016