education - חינוך הפיקוח על הבריאות
 
   
 
 
 
 
 
 
לחגוג את חג החנוכה בצורה בריאה יותר בגן - זה  אֶפְשָׁרִיבָּרִיא
 

חג החנוכה מתקרב, וההכנות למסיבת החנוכה בגני הילדים בעיצומן. בגנים רבים ברחבי הארץ מתלבטים כיצד ניתן לחגוג את חג החנוכה בצורה בריאה. האם זה אפשרי?

אֶפְשָׁרִיבָּרִיא– התכנית הלאומית לחיים פעילים ובריאים מטעם משרד הבריאות, החינוך, התרבות והספורט, שמחה  להציג לכם רעיונות והמלצות יישומיות שהתקבלו מצוותי גני ילדים ומהורים שסיפרו לנו כיצד ניתן  לערוך חגיגת חנוכה מהנה ובריאה יותר בגן[1]. נשמח לקבל גם את ההמלצות שלכם.

בשנים האחרונות יותר ויותר גנים ברחבי הארץ בוחרים לחגוג את חג החנוכה עם כיבוד בריא יותר- תוך שמירה על מאכלי החג המסורתיים כמו סופגניות ולביבות, אך ללא ממתקים מתועשים, שתייה מתוקה או חטיפים מלוחים.

גם הגן שלכם יכול להצטרף לקבוצה הגדולה של גני הילדים ברחבי הארץ שנוהגים לחגוג ולכבד את הילדים בכיבוד בריא יותר לאורך השנה.

 

להלן המלצות לגבי חגיגת חנוכה בגן ברוח אֶפְשָׁרִיבָּרִיא:   

לא צריך לוותר על מאכלי החג המסורתיים כדי לחגוג את חג החנוכה בצורה בריאה יותר בגן

אפשר לכבד את הילדים בכיבוד בריא יותר, מבלי לוותר על מאכלי החג המסורתיים. גנים רבים ברחבי הארץ בוחרים לחגוג את חג החנוכה בכיבוד של סופגנייה ולביבה, ללא ממתקים וחטיפים מתועשים. בחלק מהגנים נוהגים להגיש גם מגש ירקות או פירות חתוכים.

ישנם גנים שבוחרים במתכונים בריאים יותר של סופגניות או לביבות- בגן בתל אביב למשל אחת האימהות התנדבה להכין סופגניות קטנות על בסיס יוגורט לכל הילדים, גננת מבלפוריה מספרת על השיטה שלה להגיש סופגניות ולביבות אפויות שמייצרים ביחד עם הילדים עצמם. הגננת מספרת ש"ביום שישי של החג – במקום חלות, אופים עם הילדים סופגניות קטנות". הילדים לשים את הבצק וחווים את החוויה של יצירת מאכלי החג. הגודל של הסופגנייה קטן יותר מסופגנייה רגילה ומותאם למנה של ילד. גננת מקרית גת בוחרת גם כן להעניק לילדים סופגניות קטנות- "במקום לאכול סופגנייה גדולה מלאה בשמן, נותנים לילדים סופגנייה קטנה- רק לטעום", היא מסבירה שבגן שלה נהוג לכבד את הילדים בחגיגת החנוכה רק בסופגניות, צוות הגן בשיתוף עם ועד ההורים העדיפו לקחת את הכסף שהיו מוציאים בעבר על ממתקים ולהשקיע אותו בפעילות חווייתית לילדים.

צוות גן מתל אביב מציע לשמור על מאכלי החג המסורתיים מבלי להפוך את החגיגה לסעודת ממתקים- "סופגנייה ולביבה זה בסדר, אבל אין צורך לקנות את הסביבונים שמכילים ממתקים". הצוות מדגיש ש"זה לא חלק ממצוות החג וזה פשוט מיותר". אמא מקיבוץ עין חרוד איחוד גם כן הדגישה שחשוב לוותר על הממתקים בחגיגת חנוכה כי –"אי אפשר למנוע מהילד שלך לאכול את הממתקים כשזה מול העיניים שלו ולכן אני חושבת שצריך לכבד את הילדים בסופגנייה אבל לוותר על החטיפים המלוחים והממתקים". היא מסבירה שאפשר לכבד את הילדים במגש של פירות וירקות והם נהנים באותה מידה.

 

הילדים הם ה"כוכבים" בחגיגה 

כאשר החגיגה שמה במרכז את הפעילות של הילדים, הם הופכים להיות ה"כוכבים" העיקריים, ולא הכיבוד הנלווה: "מוותרים על הערך התזונתי הירוד, ומרוויחים ערך חוויתי גבוה".

אמא מחולון מספרת שבגן של בתה חוגגים את מסיבת החנוכה אחר הצהריים, הילדים מתכוננים זמן רב לקראת חגיגת החנוכה וכאשר ההורים מגיעים הילדים מאוד מתרגשים. כל החגיגה שמה את הילדים במרכז- "זוהי חגיגה אומנותית של שירים וריקודים, הילדים מופיעים עם כל מיני אביזרים ואורות – בחגיגה בשנה שעברה הם שרו "חושך, אור, חושך אור", הילדים היו הכוכבים בחגיגה והכיבוד בכלל לא היה העניין".

ישנם גנים בהם החגיגה מהווה הזדמנות לילדים ולהורים לחגוג ביחד. גננת מתל אביב מספרת שבגן שלה – המסיבה היא הזדמנות של הילדים וההורים לחגוג וליהנות יחד, והיא מסבירה שאפשר לקיים את המסיבה באופן מגבש ומהנה. היא מספרת איך בשנים קודמות צוות הגן הזמין את ההורים והילדים לחגוג את חג החנוכה בפעילות בפארק הירקון. הילדים וההורים התחלקו לצוותים ושיחקו יחדיו את המשחק "חפש את המטמון", כאשר כל תחנה במשחק מייצגת את אחד מסמלי החג: בתחנה אחת נערכה הדלקת נרות ושם הילדים קיבלו פנסים – לגרש את החושך, תחנה אחרת עסקה בסביבון ושם היה על הילדים וההורים לשיר בקול רם את שיר הסביבון על מנת שירד מטה-צוות הגן מסביר שיש גנים שנוהגים למלא את הסביבון הגדול בממתקים, אך בגרסה בריאה יותר אפשר למלא אותו בסביבונים זוהרים, פנסים או חישוקים זוהרים. הגננת מתל אביב מספרת שלדעתה "לילד זה לא חשוב מה יש בתוך הסביבון הגדול, העיקר שכולם שרים, הסביבון יורד והילד פותח הפתעה". ההפעלה מחוץ לגן עודדה את ההורים לרוץ ברחבי הפארק ולחפש את המטמון עם הילדים. " כל המסיבה בכלל לא הייתה סביב הנושא של אוכל – מעבר לסופגניות שסימלו את החג, לא היה כיבוד נוסף להורים. כל המסיבה הייתה בעצם האטרקציה של החיפוש, החוויה של הטיול בפארק עם ההורים והילדים".

גננת מבלפוריה מספרת שבגן שלה מקובל לחגוג אירועים לאורך השנה עם כיבוד בריא "אני חושבת שלחגים יש יותר משמעות מאשר רק האוכל". גם אמא מחולון ממליצה לחגוג את החג בדגש על הפעילות וללא ממתקים מתועשים וחטיפים. כך היא ניסחה זאת: "מוותרים על הערך התזונתי הירוד, ומרוויחים ערך חוויתי גבוה".

 

כיצד התמלא הסביבון בממתקים?

אחד מסמלי חג חנוכה הוא הסביבון. במהלך השנים הפך הצעצוע הנפלא ממשחק שנהגו לייצר מעופרת יצוקה, למיכל של ממתקים. בשנים האחרונות ניתן להבחין במגוון רחב של סביבונים מתועשים מלאים בממתקים וחטיפים. גננת מתל אביב מאמינה שבחגיגת החנוכה בגן, כדאי להימנע מהפעלות שכוללות סביבון מלא בממתקים.  היא מסבירה ש"לקחו את משלוח המנות של פורים, שמו אותו בתוך סביבון וזה הפך להיות משלוח מנות של חנוכה. זה בכלל לא קשור לסמלי החג, זה פשוט מיותר".

גננת מקרית גת חושבת שחשוב לשמור על הסביבון – כסביבון, וממליצה לערוך פעילויות חינוכיות בגן הקשורות ביצירת סביבונים. היא מספרת שבגן שלה צוות הגן יוצר עם הילדים סביבונים מחומרים ממוחזרים ופסולת, השנה הם יצרו סביבון מיוחד מדיסקים ממוחזרים. הילדים נהנים מאוד לשחק עם הסביבון שיצרו בעצמם והם בכלל לא שואלים אם יש גם ממתקים.

אמא מבאר טוביה חושבת שהסביבון הוא סמל החג וגם חוויתי מאוד עבור הילדים. היא נוהגת לחגוג כל שנה עם הילדים בהדלקת נרות וארגז מלא בסביבונים, מחשיכים את הבית ונהנים במיוחד מהסביבונים המאירים. 

 

מתנות לילדי הגן בחג החנוכה: מה אֶפְשָׁרִיבָּרִיא?

ישנם גנים בהם נוהגים לחלק לילדים מתנות לחנוכה. צוותי גן רבים תרים אחר המתנה המתאימה ביותר לחג כזו שתהיה בעלת משמעות, מהנה, שתתאים למסגרת התקציבית, תרשים את הילדים וההורים וגם לא תזיק לבריאות. במיוחד בחג החנוכה כאשר מנהג "מעות החנוכה" מתחבר למתן ממתקים. ישנם גנים שמציעים פתרונות כגון מעות חנוכה בצורת מטבעות מנוילנים שהילדים יוצרים עם צוות הגן- צד אחד נראה כמו מטבע והצד השני כולל ציור של הילד.

גננת מקרית גת מספרת - "אנחנו דיברנו עם הילדים כבר מתחילת השנה על הנושא, והם יודעים שהממתקים הם לא בריאים, אז אנחנו מעדיפים לא לחגוג את החג עם הממתקים". היא מסבירה שהיום יש המון אופציות למתנות שניתן לחלק לילדים שאינן קשורות באוכל – ניתן לרכוש קופסאות של נרות עם תמונה של הילד, חנוכייה או סביבון עם תמונה של הילד, ואם יש מספיק זמן – לא חייבים לקנות, אפשר גם להכין עם הילדים חנוכייה עם תמונה של הילד, סביבונים מיוחדים או כד שמן מחימר, ובחגיגת החנוכה הילדים מעניקים להורים את המתנה. הגננת מקרית גת חושבת שזה מצוין לתת לילדים מתנה שיש לה ערך ושניתן לשחק אתה גם אחרי המסיבה, למשל – לצלם את ילדי הגן ולהכין מהתמונה פאזל – כך הילד נהנה ממשחק מחשבה, והוא גם קשור רגשית למתנה.

גם צוות הגן מתל אביב החליט השנה להשתמש ביצירות של הילדים כמתנה לחג- "אפשר להכין עם הילדים דברי יצירה לחג, ובמקום לתת את זה להורים בסוף כל יום – לאסוף את זה לערכה עם חנוכייה שהילדים בנו, סביבונים שהילדים הכינו ועוד הרבה דברים שקשורים לחג שהילדים הכינו במהלך החודש הזה של חנוכה. אפשר לאסוף את זה לערכה  יפה – וזה כבר מרשים ומשמח".

אנו ב- אֶפְשָׁרִיבָּרִיא – התכנית הלאומית לחיים פעילים ובריאים, מזמינים את צוותי גני הילדים וההורים ברחבי הארץ להתעדכן בחודשים הקרובים בהמלצות, בטיפים, ובחוויות של הורים וצוותי הגן ברחבי הארץ, לקרוא ולשתף באתגרים הגדולים והקטנים, בקשיים ובהצלחות. כפי שמספרים הורים וצוותי גן המקדמים מנהגים בריאים יותר בגן - זה אפשרי.

 [1] הראיונות עם ההורים נערכו על ידי צוות המחקר של התכנית לשיווק חברתי שיתופי של החוג לתקשורת, הפקולטה למדעי החברה, אוניברסיטת תל-אביב במסגרת אֶפְשָׁרִיבָּרִיא- התכנית הלאומית לחיים פעילים ובריאים מטעם משרד הבריאות, החינוך, התרבות והספורט.

 
 
    תאריך עדכון אחרון:  13/03/2014    

עדכוני rss