education - חינוך הפיקוח על הוראת מדעי הסביבה
 
   
 
 
 
 
 
 
דבר המפמ"ר
 

 

"לא קבלנו את העולם במתנה מהורינו, קבלנו אותו בהשאלה עבור ילדינו." (מקור עממי)

 

 

איך, כמה למה... במדעי הסביבה.

 

ברוכים הבאים לאתר להוראת "מדעי הסביבה"

 

אתר זה מיועד לציבור המתעניין בנושא בכלל ולעוסקים בהוראת המקצוע במערכת החינוך בפרט.

בחטיבה העליונה מקצוע "מדעי הסביבה" שייך לאגף המדעים.

למידת מקצוע זה כוללת גם עיסוק בנושאים חברתיים, ערכיים: המטרות והפעילויות המלוות את הלמידה מדגישות את התרומה הערכית של מקצוע זה לביסוס אחריותם של התלמידים לסביבה ונכונותם לפעול למען הסביבה והקהילה.

 

במסגרת בית-הספר היסודי וחטיבת הביניים, הלמידה והפעילויות המלוות את הלמידה נעשות במסגרת מקצועות למידה קרובים, להם זיקה לסביבה.

בחטיבה העליונה המקצוע הוא מקצוע בחירה ייעודי וייחודי.
 

מדעי הסביבה הוא מקצוע בחירה מדעי, רב תחומי, בחטיבה העליונה, העוסק בהכרת הסביבה, הבנת השינויים הנגרמים כתוצאה מהתערבות האדם בסביבה והצורך לשמור על הסביבה בה אנו חיים. בעקבות השינויים באורח החיים שלנו, גידול האוכלוסייה וההתפתחות הטכנולוגית, הופך הנושא הסביבתי לרלוונטי וקריטי, עבור כולנו. כמקצוע רב תחומי, הלמידה משלבת תחומי ידע רבים ומחייבת הבנת מושגים מתחומי המדעים כמו ביולוגיה, כימיה, פיסיקה, מתמטיקה, בשילוב היבטים כלכליים, חברתיים ואתיים וקשורה באופן הדוק למתרחש בסביבה המקומית והעולמית בזמן אמת.

תלמידים המתמחים בו, לומדים על הסביבה, בסביבה, למען הסביבה, בגישת פיתוח בר קיימא.

 

על מנת לעודד פעילות של תלמידים בנושאי סביבה, גם אלה שאינם לומדים בצורה סדירה את המקצוע,  מתקיימות מידי שנה מספר תחרויות ארציות בנושאי סביבה בהם משתתפים תלמידים ממאות בתי- ספר. פרסום התחרויות נעשה בחוזר המנכ"ל ובאתר זה. פעילות ייחודית נוספת היא השתתפות של תלמידים ממערכת החינוך בפרויקטים בינלאומיים בנושאי סביבה וגם על כך פירוט באתר.

 

השיטוט באתר מאפשר להכיר ביתר פירוט את המקצוע מדעי הסביבה, את תכנית הלימודים, מידע על בחינות הבגרות, עבודות הגמר, חומרי לימוד חדשים (וישנים), השתלמויות, פעילויות וסיורים, קישורים לאתרים שונים בארץ ובעולם, טפסים רלוונטיים לעוסקים בהוראת המקצוע ועוד.

 

 

 

 לקראת שנת תשע"ח,  אחרי שנתיים בתפקיד מ"מ  מפמ"ר מדעי הסביבה, אני מסיימת את תפקידי. בשנתיים אלו עשיתי את המרב בהובלת תחום דעת מדעי הסביבה- מגמה משפחתית ואהובה. שנתיים אלה היו מלאות בעשייה למען תחום דעת מדעי הסביבה, המורים, התלמידים והסביבה עצמה. תודה לכם מורות ומורים יקרים על המפגשים, הכנסים, ימי העיון, ההשתלמויות, המיילים וההתכתבויות, על ההצעות החכמות, על העשייה הרבה והברכות. תודה על התמיכה וההבנה ועל היחס החם שקיבלתי מכם, זה לא היה מובן מאליו.

 


אני רוצה להודות מעומק ליבי לצוות פיקוח וההדרכה היקר, המקצועי והמקסים של מדעי הסביבה: לד"ר אירית שדה – מפמ"ר ביולוגיה,  לד"ר שדאד אבו פול – מפקח על מדעי הסביבה, לסאמיה אבו חיט, לרבקה משגב, לסיגל רייכר, לאיימן אגבאריה, לסוהיר סורה, למדי קן, למוסטפא עוסמאן, לעאדל גדיר ולרואה עזאם על כל העזרה והתמיכה במשך שנתיים אלה, על העשייה הרבה בפיקוח ובהדרכה, על ההשקעה האינסופית למען המורים והמגמה, על פיתוח ההשתלמויות, על  העזרה בהתוויית מתווים, בימי העיון ובכנסים ועל הסיוע, התרומה הרבה והעבודה המאומצת לאורך כל הדרך. צוות מקצועי ומקסים, שיחד עבדנו ללא לאות לקידום תחום דעת – מדעי הסביבה.
תודה לכולכם על שיתוף הפעולה, ההערכה הרבה והיחס המכבד והלבבי שקיבלתי מכם.

נהניתי מאוד בעבודתי, אותגרתי, למדתי רבות, שמחתי ליטול חלק בעשייה למען תחום הדעת והסביבה כולה,  מיותר לציין שאמשיך לפעול למען הסביבה ולשמור עליה – כי אין לנו כדור אחר. 

 

אני שמחה לבשר שבתפקיד מפמ"ר מדעי הסביבה  זכתה המדריכה הארצית שלנו  גב' סאמיה אבו חיט, מורה למדעי הסביבה מזה שנים רבות, מורה מובילה ומקצועית מאוד בתחום, מדריכה משכמה ומעלה, מנחה קורס מורים מובילים,


סאמיה, כולנו שמחים על בחירתך לתפקיד מפמ"ר מדעי הסביבה ובטוחים שתובילי את תחום דעת מדעי הסביבה על הצד הטוב ביותר. כולנו יחד נרתם לכל סיוע שיידרש. בהצלחה רבה בתפקידך החדש 

בשם סאמיה, בשם וועדת המקצוע למדעי הסביבה, בשם צוות הפיקוח וההדרכה ובשמי, שנת לימודים מוצלחת, מבורכת, מלאת אתגרים, שופעת למידה משמעותית וסיפוק.   

    

שרה זאווי
מ"מ מפמ"ר מדעי הסביבה היוצאת

  

 

 
 
 
   תאריך עדכון אחרון:  03/09/2017    

עדכוני rss