education - חינוך פרסי ישראל

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
 
נימוקי השופטים
 

אבינועם נאור (אהרונוביץ) הוא מן האבות המייסדים של ההיי-טק הישראלי. את רוב מרצו ומשאביו הוא בחר להקדיש לתחום המאבק בתאונות הדרכים, לחיזוק החברה בישראל ולקידומה.

כשהיה בוגר צעיר של הטכניון ייסד עם כמה מחבריו את חברת "עורק", אשר פיתחה תכנה לייעול גביית חובות. הקבוצה צמחה ויצרה את חברת אמדוקס, אשר הפכה עם השנים לענקית טכנולוגיה ישראלית ולאחת מחברות הבילינג הגדולות בעולם. אבינועם נאור (אהרונוביץ) התמנה למנכ"ל ולנשיא אמדוקס ב-1995 והוביל אותה לשרשרת של פסגות מקצועיות. דור המנהלים שטיפח ממשיך להצעיד את אמדוקס כחברת טכנולוגיה עולמית מובילה המנוהלת ממקום מושבה בישראל.

פרק חיים עסקי וטכנולוגי זה אינו אלא מבוא לפרק חייו הנוכחי של אבינועם נאור (אהרונוביץ), שאליו נותב בסערת אסון. בנו, רן ז"ל, נהרג בתאונת דרכים בעת שהיה בחופשה מהצבא. בדרך מעוררת השראה להתמודדות עם יגונו, הוא פנה מיד לעשייה לטובת הכלל; שנתיים לאחר האסון הקים את עמותת אור ירוק למאבק בתאונות הדרכים, גורם המוות הראשון בקרב צעירים בישראל. מאז 1997 ועד היום הוא מממן את פעילות העמותה ומקדיש לכך את מרבית זמנו.

עמותת אור ירוק קצרה הצלחות רבות בהעלאת המאבק בתאונות הדרכים לראש סדר היום הציבורי בישראל. אור ירוק פועלת בנחישות ובראייה ארוכת טווח תוך שימוש במחקר מקצועי הבוחן לעומק ומאתר את הגורמים לתאונות הדרכים, התוויית מדיניות ציבורית  להתמודדות עם גורמים אלו ופעילות שטח נרחבת. עם פעולותיה נמנים הפעלתם של אלפי מתנדבים בשנה במגוון פעילויות; מתן הדרכה אישית ל-300,000 נהגים צעירים, תרומה של למעלה ממאה ניידות למשטרת התנועה הארצית והעמדת מערך עצום של מתנדבים המפעילים אותן בשיתוף אגף התנועה. אלפים נוכחים בהרצאות העמותה על בטיחות בדרכים: ילדי גן, חיילים ואף קשישים במעונות דיור מוגן.

עמותת אור ירוק בהנהגתו של אבינועם נאור (אהרונוביץ) פתחה במסע ציבורי נרחב שכלל עצומה שעליה חתמו כמיליון ומאתיים אלף איש, והצליחה להניע את ממשלת ישראל בראשותו של אריאל שרון לאמץ בשנת 2005 תכנית לאומית למאבק בתאונות הדרכים.

בעשור החולף צנח מספר ההרוגים בכבישי ישראל בכ-36%, לא מעט הודות לפעילותה של העמותה.

נוסף על פעילותו בתחום המאבק בתאונות הדרכים עוסק אבינועם נאור (אהרונוביץ)  במגוון פעילויות נוספות שמטרתן חיזוק החברה בישראל.

הוא הקים את קרן אורן, הפועלת לשיפור מהותי במצב אוכלוסיית הילדים והנוער בסיכון בישראל. הקרן משקיעה בעיקר בתכניות רב-שנתיות במסגרת פנימיות וכפרי נוער העוסקים באוכלוסיות המאותגרות ביותר בקרב הנוער בישראל. הקרן תומכת במוסדות אלו חינוכית, ניהולית וחומרית, מתוך מטרה לשלב את הבוגרים כעצמאים ופעילים בחברה הישראלית.

הוא הקים גם את קרן שחף, שמטרתה לגבש קבוצות של מחנכים צעירים המתיישבים באזורי הפריפריה ופעילים בקהילה בתחומי החברה והחינוך. הפעילות מביאה להצלחות רבות ושינוי של ממש בקרב התושבים ומערכת החינוך ביישוב.

עמותת אור ירוק ושאר הגופים הפעילים חברתית בהנהגת אבינועם נאור (אהרונוביץ)  מנוהלות כולן על פי סטנדרטים ניהוליים גבוהים ביותר שהביא מהעולם העסקי, והם מופת ודוגמה לחברה אזרחית מעורבת ומחויבת.

אבינועם נאור (אהרונוביץ) הוא פילנטרופ נדיב במיוחד השומר על צניעות ופועל להגברת המחויבות והתרומה של המגזר העסקי לחברה בישראל. הוא ישראלי פורץ דרך: תעשיין, פעיל בתחום המלחמה בתאונות הדרכים ופעיל חברתי. תרומותיו בתחומים אלו השאירו חותם ניכר על המדינה ועל החברה בישראל.

על כל אלה מצאה ועדת השופטים את מר אבינועם נאור (אהרונוביץ) ראוי לקבל את פרס ישראל בתחום מפעל חיים – תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה לשנת התשע"ד.

 

השופטים:

פרופ' גבריאלה שלו, יו"ר
מר שלמה דוברת
האב גבריאל נדאף
פרופ' זהבה סולומון
מר יואל פלדשו

 
 
    תאריך עדכון אחרון:  02/05/2014