education - חינוך פרסי ישראל

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
 
נימוקי השופטים
 

הוועדה לבחירת המועמד הראוי ביותר לפרס ישראל בחקלאות וחקר מדעי הסביבה לשנת תשע"ד בחרה בפרופ' יעקב קטן מהפקולטה למדעי החקלאות, המזון ואיכות הסביבה של האוניברסיטה העברית בירושלים.

את השכלתו האקדמית רכש פרופ' קטן בפקולטה לחקלאות ברחובות. תחום עיסוקו המרכזי הוא מחלות צמחים, ושטח התמחותו העיקרי קשור בחקר מחלות שורשים שגורמים פתוגנים של הקרקע, בדגש על פיתוח אמצעי הדברה ידידותיים לסביבה. פרופ' קטן עוסק בביולוגיה של גורמי מחלות בהיבטיה השונים: אקולוגיה, יחסי גומלין עם מיקרו-אורגניזמים ועם חומרי הדברה, גנטיקה, יחסי גומלין עם צמחים, הדברה ביולוגית ועוד.

מאז שנות ה-70 מתמקד פרופ' קטן במיוחד בפיתוח שיטת החיטוי הסולארי להדברת פגעי קרקע. בשיטה זו משתמשים באנרגיית השמש כתחליף לחומרי הדברה המזיקים לסביבה, והיא יעילה לא רק לקטילת גורמי מחלות אלא גם להדברת חרקי קרקע, תולעי קרקע ומזיקים אחרים, וכן זרעים של עשבים רעים. השיטה החליפה את השימוש במתיל-ברומיד, חומר חיטוי גזי, שהשימוש בו נאסר עקב הפגיעה שלו באטמוספרה. עם השנים פשט המחקר על השיטה למדינות רבות ובהן ארצות הברית, ארצות המזרח התיכון, דרום אירופה, המזרח הרחוק (במיוחד הודו), אוסטרליה, מרכז אמריקה ודרומה, ועוד. השיטה התבססה היטב בישראל וכן בירדן, בעיראק, במרוקו, בטורקיה, באיטליה, ביוון ובמקסיקו.

המעבדה של פרופ' קטן היא המובילה בעולם במחקר בתחום זה. נחקרים בה היבטים בסיסיים, יישומיים, טכנולוגיים וכלכליים של השימוש בשיטה זו. במיוחד נחקרו השינויים המיקרוביאליים, הכימיים והפיזיקליים המתחוללים בקרקע בעקבות החיטוי הסולארי, וכן ההשלכות הסביבתיות של השימוש בו. לעת עתה זוהי השיטה היחידה לחיטוי קרקע שלא באמצעים כימיים אשר מיושמת בקנה מידה רחב ברחבי העולם. 

מחקריו של פרופ' קטן דנים גם בנושאים נוספים הקשורים במחלות שורש ובהיבטים סביבתיים: התנהגות חומרי הדברה בקרקע ויחסי הגומלין שלהם עם מיקרו-אורגניזמים, ואקולוגיה וגנטיקה של פתוגנים. הוא משתתף גם בפיתוחם של זני צמחים עמידים למחלות.

עבודות המחקר של פרופ' קטן זיכו אותו בפרסים ואותות הוקרה רבים, ובהם: פרס כהן (1976), מופקד הקתדרה ע"ש באק (1990), עמית (חבר כבוד) של החברה הפיטופתולוגית האמריקאית (1991), חבר חוץ של האקדמיה הרוסית למדעי החקלאות (1991) ועמית של האיגוד האמריקאי לקידום המדע (1997). בשנת 2004 זכה בפרס החברה הבין-לאומית להגנת הצומח. בשנת 2003 זכה בפרס אריקסון שמעניקות במשותף האקדמיה השוודית למדעים והחברה הבין-לאומית לפיטופתולוגיה. הפרס הוענק בניוזילנד בנוכחות מדענים מכל העולם. פרס זה מוענק לחוקר אחד בלבד אחת לחמש שנים וזכו בו עד כה כמה מהחוקרים מהשורה הראשונה. בשנת 2013 הוענק לו התואר עמית מטעם החברה הבין-לאומית לפיטופתולוגיה במסגרת הקונגרס הבין-לאומי שנערך בבייג'ין. ראויה לציון מיוחד זכייתו בפרס רוטשילד (1994).

לעבודותיו המדעיות של פרופ' קטן השלכות חשובות ביותר הן בתחום החקלאות הן בתחום הגנת הסביבה. הדברה יעילה של פגעי גידולים חקלאיים מאפשרת את ריבוי היבול, הנחוץ ביותר בעולמנו המשווע למזון. יתר על כן, הפחתת השימוש בחומרי הדברה בעזרת פיתוח שיטות הדברה ידידותיות לסביבה תורמת תרומה משמעותית להפחתת סיכונים אקולוגיים. פרופ' קטן תרם  תרומה ייחודית לחקלאות בישראל והעמיד תלמידים הרבה הממשיכים את דרכו.

פרופ' קטן הוא חוקר מוביל, אשר היה שותף בפיתוחה של שיטה ייחודית להדברת מחלות צמחים בשיטה סולארית. מחקריו המרובים מסוכמים בלמעלה ממאתיים מאמרים שפורסמו בעיתונות המדעית ובשני ספרים מרכזיים בשטח זה.

על כל אלה מצאה ועדת השופטים את פרופ' יעקב קטן ראוי לקבל את פרס ישראל בחקלאות וחקר מדעי הסביבה.

השופטים:
פרופ' גדעון דגן, יו"ר
פרופ' יונתן גרסל
פרופ' זכריה מדר

 

 
 
    תאריך עדכון אחרון:  01/05/2014